N°« 2315, Zondag 5 December 1909, 238te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Boae 30 Cta. Franco per post door ge heel Nedeeland 45 Cts. Naar Ameeika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Voorbereidend Militair Onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het tijdvak van en met 5 tot en met 16 Januari a.s. ten overstaan van eene Militaire Commissie, een onderzoek zal plaats hebben ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid. Aan dat onderzoek mogen deelnemen: 1». de lotelingen, die in aanmerking komen om in het volgend, jaar bij de militie te worden ingelijfd 2". de tot korte oefening ingelijfde lote- ÜDgen in het genot van uitstel van eerste oefening, die hun vroeger verkregen bewijs van voorgeoefendheid wenschen opnieuw te verwerven, teneinde daardoor aanspraak te verkrijgen op verlenging van dit uitstel, en 3°. de lotelingen, die het vereischte militair getuigschrift wenschen te ver werven om een verbintenis te kunnen aangaan bij het Reservekader der Infanterie der Vesting-Artillerie of der Genie. De lotelingen, hiervoren onder 1" genoemd kunnen bij het onderzoek drieërlei bewijzen van voorgeoefendheid behalen te weten: het bewijs van militaire bekwaamheid het bewijs van lichamelijke geoefendheid of het bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijk geoefendheid. Bedoelde lotelingen, dieeen dezer bewijzen hebben verworven, worden op hunne aan vrage ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voorzoover zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de derde plaats genoemde bewijs hebben daarbij den voor rang boven hen, die een der beide eerst- vermelde bewijzen verwierven. De houders van het in de derde plaats genoemde bewijs hebben daarenboven aanspraak om vóór anderen in aanmerking te komen voor inlijving tot korte oefening (vier maanden A Alleen de bewijzen van voorgeoefendheia die in Januari a.s. zullen worden behaald, geven bij de inlijving in het volgend jaar aanspraak op vermelde voorrechten, alle vroegere verkregen bewijzen zijn alsdan van onwaarde. De lotelingen, hiervoren onder 2° genoemd, kunnen bij dat onderzoek alleen verwerven het bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid; dit bewijs moet door ben bij de aanvrage om verlenging van uitstel van eerste oefening worden over gelegd. Zij, die in deze Gemeente woonachtig zijn of verblijf houden en aan het onderzoek, het welk zal plaats hebben te Helder in de maand Januari a.s., wenschen deel te nemen, moe ten zich vóór 10 December as. ter Secretarie der Gemeente aanmelden. Bij do aanmel ding moet door hen, die bij do oefeningen tot verhooging van 's lands weorbaarheid een "schiotbewijs" hebben verkregen, dit bewijs worden overgelegd. Dag en uur waarop, zoomede de localiteit waar het onderzoek zal plaats hebben, zullen op een der laatste twee dagen van het jaar bij publicatie ter algemeene kennis worden gebracht. Texel, den 1 December 1909. De Burgemeester voornoemd, BIDDINGS. Stremming Passage. Do Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat do passage met beladen wagens langs den „Westerweg" door Waal en Burg, von Burger-Niouwland tot ded Ruigedyk van Maandag 6 Decem ber 1909 tot nadere aankondiging gostremd zal zijn. Do Burgemoester vnd., HIDDINGH, Texol, 3 Doe. 1909. Hoe staat het met de Landbouw- Ongevallenverzekering li. In ons vorig nummer hebben wij gezegd dat de landbouwers in ons land zich gereed maken de landbouw-ongevallen verzekering zelf ter hand te nemen. Zij doen dit, omdat aan de Hoofdbesturen van de Pro vinciale Landbouwmaatschappijen is ge bleken, dat op deze wijze de knechts het best zullen geholpen worden zonder dat het bedrijf hierdoor al te zwaar zal worden belast. Geld zal een landbouw-ongevallenver- zekering, hetzij die van Rijkswege hetzij die door de boeren zelf wordt ingevoerd altijd kosten, dat spreekt vanzelf, maar het scheelt nog verbazend veel hoe de uitvoe ring van zoo'n landbouw ongevallenver zekering wordt geregeld. Hoe minder ambtenaren er bij betrokken worden, hoe goedkooper. Daarom is de basis, waarop de Landbouw-Onderlinge rust deze alles, wat de landbouivers zelf leunnen doenmoeten zij ook zelf doen, opdat dit met zoo weinig mogelijke kosten geschiede De Landbouw-Onderlinge zou wel hon derden ambtenaren over het land kunnen verspreiden, die het werk zouden moeten doen, dat van de landbouwers zelf zal worden gevraagd, doch die ambtenaren zouden moeten worden gesalarieerd en dat salaris zouden de landbouwers weer moeten betalen, zoodat de onkosten aanmerkelijk zouden worden verhoogd. De Landbouw-Onderlinge is dan ook niet van plan, trouwens het ligt geheel buiten hare bedoeling, om overal in den lande inspecteurs en agenten aan te stellen zooals de premie-maatschappijen dat doen, want dat groot aantal ambtenaren bezwaart door het salaris de uitgaven. Het vereenigingsleven onder de landbou wers is in de laatste jaren zeer sterk ont wikkeld, op ieder dorp is minstens één, 6oms zyn er twee of meer landbouwers- vereenigingen, overal zullen dan ook wel mannen te vinden zijn, die genoeg ervaring hebben óm met succes deel te kunnen nemen aan de uitvoering van de landbou w-ongevallenverzekering. Bovendien, zoo'n heksenwerk is het ook niet. Dat hebben de tuinbouwers al be wezen, die sedert 1 Juli 1909 aangesloten zijn bij „de Tuinbouw-Onderlinge", eene vereemging, die voor de knechts in den tuinbouw reeds doetwat de landbouwers voor hun knechts nu ook gaan doen. „De Tuinbouw-Onderlinge" loopt goed en van niemand is nog een klacht gehoord, dat de uitvoering voor de tuinbouwers te moeilik is. Eenvoud is het kenmerk van het ware. Het zou ook wel een beetje al te mal zijn, als het helpen en steunen van een knecht, die een ongeval heeft gekregen, zoo ingewikkeld was, dat een gewoon mensch dat niet zou kunnen doen. Wij willen daarom thans de vraag be antwoorden Hoe zit een Provinciale Land- bouiv-Onderlinge in elkander? In eene vergadering, bijeengeroepen door de provinciale landbouw-maatschappij, is een bestuur gekozen, dat uit 5 of 7 leden bestaat. Dit bestuur heeft voor de geheele provincie de hoofdleiding, doch omdat de bestuursleden allen hun gewone dagelijk- sche bezigheden hebben, laat dit bestuur zich bijstaan door een administrateur. Het provinciale bestuur regelt en beslist alles en de administrateur voert het uitde leiding van het |geheel is dus in handen van de landbouwers en de administrateur is niets meer dan een beambte, die, zoo hij niet voldoet, ontslagen kan worden. Stellen we ons nu voor, dat op een dorp b. v. 100 landbouwers zich aansluiten bij de Provinciale Landbouw-Onderlinge, hoe gaat het dan? In overleg en onder goedkeuring van het provinciaal bestuur der Landbouw- Onderlinge wordt op zoo'n dorp door do landbouwers uit hun midden een Plaatse lijke Ongevallen-Commissie aangewezen leden van deze commissie zullen dus zyn landbouwers. En wat zullen deze commissies nu moeten doen lo. Moeten z(j uitmaken of het geval, dat een knecht is overkomen, werkelijk gebeurd is, toen de knecht voor zijn patroon werkzaamheden verrichtte, welke onder de verzekering vallen. 2o. Houden zij het oog op „de genees kundige behandeling van den getroffen arbeider. 3o. Stellen zy vast hoeveel uitkeering aan een knecht toekomt voor ongevallen, die hoogstens 2 maanden duren. Ongevallen die langer dan 2 maanden duren regelt de Administrateur. 4o. Betalen zij aan de getroffen arbeiders de toegekende schadeloosstelling uit. 5o. Contróleeren zij de lijsten, waarop de patroons invullen, hoeveel loon zij jaar lijks uit betalen, want van de groote der jaarloonen hangt het af, hoeveel iedere landbouwer zal moeten betalen. 6o. Houden zij toezicht op de arbeiders ter plaatse woonachtig, die eene schade loosstelling ontvangen. Is dit nu een ie moeilijk of te omslach tig werk Zal dit nu zooveel tijd, zooveel administratie kosten Natuurlijk niet, want elke commissie heeft maar te zorgen voor een betrekkelijk klein aantal arbeiders en bovendien, er geschieden op een dorp toch niet dagelijks landbouw-ongevallen Men zal eöns zien, hoe de werkzaamheden meevallenin den tuinbouw is het óók bijzonder meegevallen, wat trouwens te verwachten was. Uit een vakkundig en een finantieel oogpunt beschouwd zijn de Plaatselijke Ongevallen Commissies verre te verkiezen boven ambtenaren, omdat de leden der Commissies, landbouwers en das geheel met het vak op de hoogte zijn. In een volgend artikeltje bespreken wij nader wie onder de verzekering vallenicelke uitkeeringen aan de arbeiders zullen worden gedaan en ten slotte wat deze verzekering vermoedelijk aan de landbouwers zal kosten. Intusschen willen wij den landbouwers nog dezen raad geven, om, als in hun buurt eene vergadering wordt gehouden, waarin over de „Landbouw-Onderlinge" wordt gesproken, die vergadering vooral by te wonen. Tevens willen we hieraan toevoegen, dat de landbouwers verstandig zullen doen, door zich niet in te laten met de agenten en inspecteurs vau premie-maatschappijen, want deze maatschappijen hebben niet uitsluitend het belang der landbouwers op het oog. Door de oprichting der Provinciale Land- bouw-Onderlingen, die zuivere coöperatieve landbouw-vereenigingen zijn, hebben de voormannen op landbouwgebied te kennen gegeven, dat zy niets willen weten van de premie-maatschappyen. Alleen de Land bouw-Onderlinge is gesticht door en voor de landbouivers-, dat men dit goed onthoude TEXEL, 4 DECEMBER 1909. Het Sint Nicolaasfeest. We naderen het feest van Sint Nico- laas, den goedheilig man. De uitstallin gen in vele winkels hebben er aan herinnerd, evenzoo het meerder vertier langs de straten, zoo tusschen de buitjes door want waarlijk er valt niet op te roemen dat de natuur in de verloopen dagen zoo bijzonder gunstig is geweest tot het bezichtigen van- of een bezoek brengen aan de winkels. Trouwens, dat schijnt ook niet zoo dringend meer noodig te zijnvrijwel iederen dag worden de ingezetenen aan hunne woningen overstelpt met aanbie dingen van artikelen voor het Sint Nicolaasfeest geschikt. En niet alleen eigen ingezetenen, doch ook personen van elders loopen, zooals men dat noemt, het huis van steê en trachten hunne waar aan den man te brengen, zeker niet in het belang van eigen nering doenden. 't Wil ons voorkomen dat deze dan ook niet zoo groote reden zullen hebben om zich over drukke zakendoenerij te verheugen. Bovendien de beurs van menigeen is niet zoo bovenmate ruim gespekt, en waar de wintertijd ook nog al tot extra uitgaven noopt, daar is als gevolg van een en ander wellicht te leurstelling niet uitgesloten. Daaraan dient men in onzen tijd echter ook al te gewennen. Het feest van den Sint zal gevierd worden Maandag den 6 December, ver meld het verslag van den gemeenteraad. Wij verstaan daaronder de wijze van feestvieren zooals dat hier gebruikelijk is, n. 1. door het houden van maskerade. Wat de viering van het Sint Nicolaas feest binnenskamers 'betreft, daarmede zal de wetgever zich toch zeker niet gaan bemoeien, zoodat het wel zal zijn vrijgelaten wanneer men als naar ge woonte aan den vooravond van den Sint Nicolaasdag zich op een extra ver snapering wil onthalen. Evenzoo ver wachten wij dat zij die kinderen of anderen willen verrassen met eenig Sint Nicolaascadeau, niet verplicht zullen zijn van den gewonen regel af te wijken. Doch voor het feest buitenshuis, is Maandag 6 December aangewezen. Met belangstelling verbeiden we welke ver rassende vertooningen ons zullen wach ten, wat de vindingrijkheid zal voorbren gen. Moge het zijn iets pittigs, iets aardigs, niet banaal, en moge aan het aangename zooveel mogelijk ook het nuttige worden gepaard. De Storm. De storm welke Donderdagnacht en gisteren den geheelen dag woedde, heeft nogal belangrijke schade aangericht aan de daken van woningen. Verschillende perceelen ondergingen een geduchte op ruiming van pannen, anderen weder iets minder. Een schoorsteen van het huis van Not. Dikkers moest het er aan geven, het zinken dak van een woning aan de Groeneplaats scheen ook al niet tegen den storm bestand, terwijl menige boom van takken werd beroofd. Van persoonlijke onheilen vernamen wij niet. Oudeschild, 2 December. Gisteren is hier veel hout opgevischt en aangebracht, niet alleen door de visschersvloot, maar ook door particuliere personen. Hierbij bevond zich veel z.g. stuwhout. Door P. Hoogerheide en W. Wz. Burger werd bij de Lange Balk eene groote sloep opgepikt en achter de helling in veiligheid gebracht. Naar alle waarschijnlijkheid is het eene ma rinesloep, doch zoodanig gehavend, dat zij wel gesloopt zal moeten worden. Wat de visscherij betreft, kan medegedeeld worden, dat een gedeelte der visschersvloot zich bezighoudt met oesteren en een ander gedeelte met garnalen. De prijs der garnalen is thans echter zoo laag, dat velen vandaag niet gevischt hebben. Mag het vangen van oesters ook al niet meer van zoo groote beteekenis zijn, dit wordt echter ver goedt door het ruimschoots ophalen van wulken, die nu tegen 6 gulden den H.L. worden opgekocht. Gisterenavond hield de vereeniging „Dorpsbelang" hare jaarvergadering. De opkomst was zeer gering. Te ruim 8 uur opent de Voorz. haar met een woord van welkom en deelt mede, dat het be stuur vroeg in het voorjaarl910 een begin van uitvoering zal geven aan de uit dieping der Nieuwe- of Schildsloot. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de laatstgehouden algemeene ver gadering, doet de penningmeester reke ning en verantwoording over het afge- loopen boekjaar. Hieruit blijkt, dat het batig saldo t 48,09 {bedraagt. Nadat ZEd voor zijn rich tig beheer, dank is gezegd, werd'hij gedechargeerd. Bij de daarop volgende bestuursverkiezing werd inplaats van den aftredenden commis- TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1