Binnenland. Buitenland. kist een verlies zou lijden van plm. 40 millioen welk verlies Giolitti wilde dekken door verhooging van de successiebelasting. Zulk een democratische hervorming vond de meerderheid der Kamer wel wat al te bar. En de oppositie smeedde er een nieuw wapen uit tegen de regeering. En overmits het belang van eigen portemon- naie maar al te dikwijls ook in de parle mentaire politiek een gewichtige rol speelt, gebeurde het dat een deel van Giolitti's politieke vrienden der regeering ontrouw werden. Zoo verloor het Kabinet zijn meerderheid omdat het de armen ten koste van de rijken een beetje wilde ontlasten. Een nieuw kabinet is intusschen reeds samengesteld. TEXEL, 15 DECEMBER 1909. Zondagmorgen was vermoedelijk een brandend theelichtje oorzaak van een begin van brand bij een onzer in gezetenen, zoo deelt men ons mede. Door het ijlings toeschieten van twee juist passeerende personen, kon het behangselpapier dat reeds in vlam stond gedoofd worden en is alzoo erger voor komen. Bij de Maandag gehouden verkie zing van een Heemraad en een Hoofd ingeland voor den polder Waal en Burg werd gekozen tot Heemraad de heer Jb. Az. Eelman (aftredend) met alge- meene (48) stemmen; tot Hoofd Ingeland de heer A. J. Dalmeijer (aftredend) met algemeene (46) stemmen. Een weck na St. Nicolaas. 's Lands wijs 's lands eer, en zoo werd der traditie getrouw, Maandagavond hier weder door sommigen de avond van ouwe Sunderklaas herdacht. Het bestaat in het dien avond gemas kerd langs de straten loopen, iets wat zoo in het leven der Texelaars is inge groeid, dat eene poging om zulks te doen ophouden, tot verzet prikkelt en aan leiding tot ongeregeldheden zou geven. 't Wordt dan ook maar oogluikend toegelaten en 't is een vrijwel onschuldig vermaak, eene herhaling van hetgeen op den St. Nicolaas avond plaats heeft. Ook nu weder bleek zulks het geval te wezen, velen hadden de oude pakjes nog eens weder voor den dag gehaald. Enkele nieuwe costuums wedden opge merkt, waaronder een ridderfiguur zeer de aandacht trok, door de groote zorg welke aan dit costuüm was besteed. Verder trok als nieuwigheid de aan dacht een groepje, welke hare voorstel ling aan een liefdadig doel dienstbaar maakte. De jeugd was als naar gewoonte weder ruim vertegenwoordigd en maakte het den gemaskerden, door hun hinderlijk volgen, wel eens moeielijk, dat nu niet 200 prijzenswaardig is en waardoor moeielijkheden zouden kunnen ontstaan. 'tGing evenwel alles in vrede enter geschikter tijd was de pret afgeloopen. Benoemd tot Schoolopziener in het arrondissement Medemblik de heer W. F. Smits, te Texel. Oosterend14 Dec. Ook de Oude-Sinterklaas heeft niet veel vertooning gegeven. Een troepje zangeressen en zangers heeft een Juii- analiedje laten hooren en er werden exemplaren van te koop aangeboden. Een bord, waarop geschilderd „Voor Texel's Belang," kondigde het doel aan. Opbrengst ruim f7.— ftog enkele opgekleede personen en eenige beweging van menschen deden blijken, dat we „Ouwe Sunderklaas," waarvan de jeugd reeds in den vooravond zong, dat hij nooit verloren gaat, hadden. Wegens mazelen aan het huis van het Hoofd der school, is de o. 1. school te Oost tijdeiyk gesloten. De heer K. Bakker Wz„ vroeger alhier, thans Iogenieur in particulieren dienst, te Breda, is benoemd bij publieke werken voor de gemeente Amsterdam. Den hoorn, 14 December. De „Ouwe Sinterklaas" werd hier evenals vorige jaren met veel opgewekt heid gevierd. Ofschoon het aantal ge- maskerden wel iets grooter had kunnen zijn, niettegenstaande er toch naar gis sing een dertigtal waren. In het „Loods- mans Welvaren" daarentegen was het stampvol. Van de gelegenheid tot dan sen werd druk gebruik gemaakt, doch door de enorme drukte kon men bijna niet op de been blijven. Toch moet er met zulke gelegenheden gedanst worden hoe raar het ook gaat. Zoo bleef men gezellig bij elkaar, tot de tijd van sluiten aanbrak en de zaal ontruimd moest worden. Met alle kaimte geschiedde dit en ieder ging zijns weegs. Van wanklanken was geen sprake. Zoo behoort ook dit feest weer tot het ver- ledene, om het met een ander jaar weer met evenveel opgewektheid te vieren. Cocksdorp. Als ouderling der Ned. Herv. Gem. alhier is herkozen de heer L. de Waard en als diaken de heer J. Blom Mzn. Als kerkvoogden zijn herkozen de heeren J. Buis Pzn. en C. Troost. Oudeschild, 14 December. Zaterdag j.l. werd door Fr. Jz, Zegel eene flesch opgevischt, waarin zich een papiertje bevond met de volgende woor den Help please at the light-house. G. H. Zondagmiddag geraakte een kar retje van den heer T. K. dcor het schrik ken van het paard, op den Waalderweg, tegenover den Amerikaanschen 'molen van den heer C. K. achteruit in de sloot. Gelukkig liep alles nogal vrij goed af. Dienzelfden avond geraakte een der passagiers van „De Dageraad" bij aan komst van den laatsten dienst, door een misstap in de haven Door spoedig aangebrachte hulp werd de drenkeling op het droge gebracht. Met den schrik en een nat pak kwam bij er af. Gisterenavond elf uur kon men langs onze straten hooren roepen „Ouwe Sinterklaas gaat noot verloren enz." als slot van de bier gewoonlijk den 12den December heerschende drukte. Het was dan ook dien avond druk langs de straat. Behalve de talrijke nieuwsgierigen be wogen er zich eene menigte grillig uit gedoste personen langs den weg. Er heerschte meer drukte en beweging dan op den eigenlijken St. Nicolaasavond. Vlieland. Vrijdagavond j 1. is de stoomboot Lucy, gestrand op den EDgelschen Hoek naby Terschelling, door de sleepbooten Atlas Hercules en Texel vlotgesleept en naar Nieuwediep gebracht. Het roer der boot was gebroken. Een groot gedeelte der lading was overboord gezet en grooten- deels op Terschelling aan wal gebracht. Door Vlielands Fanfarecorps werd in de afgeloopen week eene goed ge slaagde uitvoering gegeven. Zoowel muziek als voordrachten vielen in den smaak van het publiek, men bracht een recht aangenamen avond door. Gebrek aan krulstaarten. Bij gebrek aan varkensvleesch zijn de varkensslagers te Willemstad begonnen, met het slachten van koebeesten, welk vleesch verkocht wordt aan 35 cent per pond. Menschen met durf in hun randsel\ Uit Witmarsum (Friesland) vertrokken 3 personen naar Amerika, 73, 70 en 70 jaar oud De vrouw en de grondxoet. Bestunrderessen der „Vrjje Vrou wenvereniging" hebben in opdracht van de ledenvergadering, in een adres aan den minister van binnenlandsche zaken het verzoek gericht, bij de samen stelling van een commissie tot grond wetsherziening ook vrouwen daarin op te aemen. „Adressanten vertrouwen, dat het de bedoeling der regeering is by het vormen van Staatscommissies de verschillende gevoelens en meeningen tot uiting te doen komen, terwijl zjj tevens overtuigd zijn, dat het inzicht der Nederlandsche vrouw vooral wanneer dit niet geheel overeenstemt met dat van den man alleen kan gehoord worden, wanneer ook vrouwen deel uitmaken van die commissie. „De belangen der natie, waartoe ook de vrouwen behooren, zullen slechts te beter gediend worden, naar mate de commissie veelzijdiger is samengesteld. Is alzijdigheid al niet geheel bereikbaar, toch blijft de wenschelijkbeid bestaan haar zoo dicht mogeiyk te naderen." Als vader drinkt 't Was Woensdagavond, omstreeks 9 uur, toen te Groningen 'n vrouw uit'n woning naar buiten kwam, in den groot sten angst om hulp roepende, terwjjl zg gevolgd werd door 'n meisje van om streeks 15 jaar, dat 'n kindje op den arm droeg. Wat was de reden van deze noodkreten, die de vrouw uitte? In de hierboven genoemde woning lagen vlak vóór de kachel, twee mannen, die daar een gevecht leverden op leven en dood. Vader had des daags met den kostganger die tegelijk zwager van hem is, samen gewerkt en gedronken en, zooals het beschonken menschen in den regel gaatze hadden ruzie gekregen met het omschreven gevolg. 't Was in huis 'n vreeselijk tooneel. De beide kerels mishandelden elkander zóódanig, dat er bloed stroomde, men beet en trapte elkaar, de een drukte de ander door de ruiten, moeder en kinderen vluchtten de straat op en de politie moest komen om de slachtoffers van den drank van elkander te rukken. De jenever maakt toch ontzettend veel slachtoffers. Txoee vliegen in één klap. Op zijn surveillance in een jachtveld te Melick (bij Roermond) vernam L. een onbez. rijksveldwachter, in de richting van de rivier de Roer een vreemdsoor tig geluid. Hij ging daarop aan en bij den oever gekomen zag hij een reiger die, den snavel in het water houdend, met de vleugels klapperend dat vreemd geluid veroorzaakte. Tot zijn groote verwondering nam de reiger de vlucht niet, en toen het dier met den snavel onder water bleef, greep hij het dier. Wat was er gebeurd? Een snoek van circa 5 pond had den vogel bij den snavel te pakken en liet dien niet los. Blijkbaar werd de snavel door den visch gegrepen, toen de vogel hem in het water stak ter bemachtiging van zijn buit. L. verzekerde zich daarop van vogel en visch. Een fraaie politieman 1 Tegen den gepensionneerden majoor der rijksveldwacht M. J. B., te Zaltbom- mei, is procesverbaal opgemaakt wegens oplichting. Door zich als agent van een schuldinvorderingkantoor uit te geven, wist hij bij verschillende winkeliers in Tieler- en Bommelerwaard geld los te krijgen. Met zulke politie-mannen moet de burgerij zich wel akelig beschermd gevoelen 1 Bedrog met Sinterklaaspakjes. Op Sint-Nicolaasavond zijn heel wat menschen in den Haag het slachtoffer geworden van handige oplichters. Voor tal van woningen, liefst in dat deel van de stad, waar de meer gegoe den wonen, hield 's avonds een paard en wagen stil en werd een pakje afgegeven. Vracht 50, 40 of 30 cent al naar gelang van den omvang. Dol op pakjes op zoo'n avond werd de vracht betaald, zonder dat men zich de moeite gaf naar besteller of wagen om te zien of te vragen van wien het kwam. Werd dit al eens gedaan dan luidde natuurlijk het antwoord „Van Sint Nicolaas 1" De pakjes bleken in dubbele beteeke- nis „surprises", want zij bevatten niets anders dan houtwol of rommel 1 Valsche postzegels. Het „Hdbl." waarschuwt tegen een paar personen, die te Amsterdam trach ten valsche postzegels van de hand te doen, welke zoo goed zjjn nagemaakt, dat menigeen de dupe zou worden. Door de lage pryzen en de mededeeling dat men door erfenis ;in bezit is gekomen van een uitgebreide collectie, wordt de kooplust opgewekt. Twijfelaars aan echt heid zwichten door het waarborgmerk van de firma Gebr, Senf te Leipzig, dat op de achterzijde van het zegel valsche- lijk is aangebracht. Daar de bedoelde personen (een hunner is Duitscher) by handelaren geen succes gehad hebben, zyn nu de verzamelaars aan de beurt. Prettige erfenis. Men schrijft uit 's GravnnhageVoor de Haagsche Rechtbank stonden terecht de erfgenamen twee zoons, twee doch ters en een schoonzoonvan W. v. d. G., in leven stalhouder te Delft. Door v. d. G., in leven stalhouder te Delft, was op zekeren dag van dat jaar per gewone brik, bespannen met één paard, 3 fust moutwyn vervoerd niet gedekt door document. Het voertuig met de moutwyn werd door belastingambtenaren aangehouden en de vrachtryder inmid dels plotseling overleden vervolgd. Daar de zaak reeds aanhangig was gemaakt hadden de erfgenamen zich voor de rechtbank te verantwoorden. De feiteih werden erkend en door den waarnemend Rijks, advokaat, jhr. mr. De Brauw, werd gevorderd een geldboete van ruim f 400. Het O.M. bij de rechtbank concludeerde tot toewijzing dier vordering. (D. Ct.) De buit samen gedeeld Volgens besluit van het bestuur der vereeniging „Onderling Belang" te Haar lem zal de drank aldaar worden ver hoogd met f 0.30 per liter. Ook in meerdere plaatsen van ons land is een dergelijk besluit genomen. Het Rijk verhoogt met f 0.27 per liter van 50 pet. alcohol. De vergunninghouders met f 0,30 per liter van ongeveer 40 pet. of wel in gelijken pet.het Rijk met f 0,27 en de vergunninghouders met f 37V». Van den buit ontvangt het Rijk f 0,27 de vergunninghouder f 0,107> en de on gelukkige drinker wordt f 0.37'A armer op eiken liter, ongeregeld het verlies vdn zijn verstand. Verslechtering van 't paardenras. Tegen den landbouwer E. E., te Lun- teren, werd voor het kantongerecht te Wageningen f 100 boete, subs. 20 dagen geëischt, wegens het toelaten van een niet goedgekeurden hengst bij een merrie. De maximum-straf werd gevraagd door den ambtenaar, omdat door handelingen, als die van beklaagde, alles wat de Regeering tot verbetering van het paar denras doet, te niet wordt gedaan. Lijstervangst. In Gaasterland (Fr.) is de vangst in geen jaren zoo voordeelig geweest als dezen herfst. De pachtsommen der bosschen bedroe gen nog geen f 2000, terwijl de opbrengst der vangsten wordt geschat op meer dan f 25000. Ruime vangsten gingen gepaard met hooge prijzen. Een St. Nicolaas-verrassing. Het nieuwe gemeentehuis te Baarde- radeel (Fr.) bezat geen klok, doch wel was daarvoor in den voorgevel een ronde opening aangebracht. Gemeente finan ciën lieten niet toe een uurwerk aan te schaffen. Wat stonden de dorpers Maan dagmorgen in de vorige week vreemd te kijken, toen er een uurwerk in den gevel zat. Tot op heden weet men niet wie de schenker is. Voorloopig wordt slechts St, Nicolaas genoemd. Een buitenkansje. Bij den verkoop van meubelen in een sterfhuis te St.-Nicolaas (België) werd er een schoorsteengarnituur geveild. De afslager hoorde bij het opnemen van een vaas iets rammelen. Het bleek, dat er een bankbriefje van 1000 francs en nog een briefje van minder waarde, benevens verscheidene vijffrankstukken in waren geborgen. Te zamen zat er 1330frs. in. De winter in aantocht. Geheel Engeland is geteisterd door zware sneeuwstormen. Op vele plaatsen is het verkeer gestoordtelegraafpalen zijn onder de ongewone belasting bezwe ken en de landwegen zijn niet te begaan. In Zuid-Warwickshire ligt de sneeuw eenige voeten dik, in het noorden van Walis zyn veel schapen omgekomen. Te Helensbro vroor het Dinsdag 15 graden en daarby miste het zoo zwaar, dat zelfs de overvaart over de rivier naar Greenoch moest worden gestaakt. Boven Yersey heeft een zwaai on weder met buitengewone feilen bliksemstralen gewoed. Sneeuw I Er komen nu berichten van grooten sneeuwval. Twee afdeelingen Italiaansche berg beklimmers zpn van drie tot vijf voet ingesneeuwd. Yele alpinisten zyn volgens een bericht van gidsen - in een hut opge sloten. Een reddingsploeg werd in ge reedheid gebracht. Een trein van Mende naar Bastide Saint Laurentes Bains, om 7 uur van Mende vertrokken, is op de hoogvlakte van de Parade door een sneeuwstorm overvallen en biyven steken. De pas sagiers gingen met elkaar in een eerste klasse wagen. Om 8 uur 's morgens keerden zy in Mende terug. Een reiziger in wijnen en likoureD, die ook in den trein was, heelt zijne medereizigers hot gedwongen verblyf in den trein met behulp van zijn monsters heel wat veraangenaamd.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2