Wac/ïtenóe INGEZONDEN STUKEEN. Predikbeurten- Aclvertentiën Advertentibn. T. E. S. 0. vraagt EEN MAN Soyakoeken Sesamkoeken (blank) Grondnotenkoeken (blank) G. R. leijser 60. Ontslagen van de boei medewerken om elders de belangstelling in onze zaak te verhoogen. Voor Texel zelve is het niet in het minst van groot belang dat deze kwestie ten einde is, want daarmede is tevens van de baan de aanleiding tot verdeeld heid, welke nog steeds bleef bestaan tusschen enkele tegenstanders van de zaak en de voorstanders er van, welke wel eens scherp uitkwam. Niet dat nu allen voorstanders zijn geworden, er zullen wezen die nog altijd met deze zaak niet gediend zijn, doch waar de kwestie is geëindigd en wel in dezer voege, daar moet ook de verdeeldheid als geëindigd worden beschouwd, wat zeker een groote winst is. We kunnen nu spreken niet slechts van onze boot, doch ook van onze boot- dienst, welke bij voortdurend eendrachtig samengaan der bevolking niet zooveel gevaar meer zal loopen, van moeielijke concurrentie. Voor de voormannen welke een woord van hulde toekomt in deze zaak, geeft dit zeker een groote rust dat de zaak zoo is geregeld, al zijn daarmede niet alle moeielijkheden overwonnen. De geldkwestie blijft over, moge die ook in goeden zin worden opgelost, doch bovenal: stelle de aandeelhouders zich geen gou den bergen voor van ruime dividenden in de eerste jarende voordeelen kunnen nog niet zoo spoedig een hoog cijfer be- loopen, aangezien het postvervoer de eerste jaren nog niet rendeert. Die voordeelen kunnen eerst komen na ver loop van tijd, stelle men zich dus voor hands tevreden met de indirecte voor deelen van billijk vervoer en met de eer als overwinnaar uit den strijd te zjjn gekomen. Ds. W. F. Smits, predikant te Waal en Koog op Texel, benoemd school opziener in het arrondissement Medem- blik, zal zijn ambt van predikant neder- leggen. Cocksdorp. De heer Jonk heeft de werkzaamheden voor het slaan van eene nortonpomp in den Eendracht-polder moeten staken na op twee plaatsen tevergeefs beproefd te hebben zuiver drinkwater te bekomen. De toon eel vereeniging „Eensgezind heid" alhier is voornemens over ruim eene maand eene opvoering te geven in het lokaal van den heer Zoetelief. Vlieland, 15 Dec. Hedennacht zijn de Nederlandsche gaffelschoeners Larus, kapitein Buisman van Soloesborg naar Rotterdam en Zwerver, kapitein Sloots, komende van Wilhelmsburg, bij het binnenkomen op de Richel aan den grond geraakt en later door sleepbooten vlot gebracht en voor de haven van Terschelling geankerd. De Prins naar Indië? Het schijnt dat men in onze Oost- Indische koloniën de plannen, om een algemeene uitnoodiging aan Prins Hen drik der Nederlanden tot een uitgebreid bezoek, geenszins heeft laten varen. Naar wij van meer dan één zijde uit Indië vernemen, zoo meldt het „Hbld." heeft men, in verband met de wisseling van den landvoogd, voorloopig deze plan nen laten rusten, omdat men er zoo kort vóór zijn aftreden moeilijk den Gouverneur-Generaal Van Heutsz voor kon spannen. De bedoeling schijnt even wel te zijn, zich aanstonds de medewer- van Z.Exc. Idenburg te verzekeren. En dan zou men het te water laten van het nieuwe slagschip „De Zeven Provin ciën" willen afwachten, teneinde Z. K. H. den Prins in de gelegenheid te stellen aan boord van dezen nieuwen bodem de reis naar Indië te ondernemen. De derde herhalingsoefening. Het Tweede-Kamerlid de heer Ter Laan heeft voorgesteld art. 22 der begrooting van oorlog te verminderen met f25000, met 'tdoel om niet toe te staan de gelden, aangevraagd voor de derde her halingsoefening van de lichtingen 1903 en 1904. Vrijstelling van kostwinners Het ligt bjj de herziening der Militie- wet in de bedoeling der regeering om te komen tot vrijstelling van kostwinners en tot verplichte keuring voor de loting, beide zaken ook reeds door minister Sabron voorgestaan. Een onbetaalbaar hondje. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd bet gezin van schipper C. Knuis- ting Neven te Lekkerkerk gewekt door het hondje. Daar het woonvertrek vol rook stond, bemerkte men dat er een begin van brand was ontstaan in een hoopje brand hout in de onmiddelijke nabijheid der kachel. Het brandje wist men met eenige emmers water te blusschen. Eenige jaren geleden wekte hetzelfde hondje zijn meester, toen hij rustig lag te slapen in zijn vaartuig, dat lek ge sprongen was en in zinkonden toestand verkeerde, waardoor de schipper bijtijds zijn leven redden kon. De verbruikers profiteeren. Eon veekoopman te Maastricht was door een runderslager unfair behandeld, en nam hem nu op zijn beurt bij den neus. De slagersvereeniging besloot nu, geen vee meer van bedoelden koopman te nemen. Deze, hierover gebelgd, ging nu zelf slachten, en verkocht zoo 7 a 8 koeien wekelijks, tegen den prijs van 60 a 65 ets. per kilo. De andere slagers richtten nu een verkoophuis in, een paar huizen van den veekoopman af, en zij verkochten voor 55 ets. per kilo. Het volk staat nu te lachen om de ruzie tusschen de handelaars, maar voorziet zich tevens van goedkoop vleesch. Wilde zwanen. Te Nolde (bij de Wijk, Dr.) was een koppel wilde zwanen, ongeveer 100 stuks neergestreken. De jager P. Brouwer wist met zwaren hagel twee daarvan neer te leggen; een daarvan was nog een jong dier. Onmiddellijk streek nu de moeder van het getroffen zwaantje naar beneden en bleef bij het gedoode jong rondzwemmen. De hond van den jager zwom op den ouden zwaan toe, maar plotseling greep deze met zijn sterken snavel den hond in het nekvel, ging boven op hem zitten en sloeg (daarbij heftig met de vleugels op en neer. De hond zou stellig verdronken zijn, indien niet Brouwer den woedenden zwaan terstond had weggeschoten. De moeder-zwaan woog 23 pond en had eene vlucht van 2 meter; het jonge dier woog reeds 18 pond. Hocus-pocus 1 Een kantoorlooper liet op het post kantoor te Rotterdam in een van de schrijfloketten een zakje met f 182 aan specie een oogenblik onbewaakt liggen. Toen hij terugkwam, was het geld verdwenen. Dat zijn de kaboutertjes Geen prettig uitstapje. Te Winterswijk is aangehouden S. D., thans in Duitschland werkende. Deze persoon wilde voor genoegen eenige dagen in Holland doorbrengen, doch zoover kwam hij niet, want bij onderzoek bleek hij 17 maanden gevangenisstraf tegoed te hebben, wegens mishandeling bij her haling gepleegd. Hij is nu tot het onder gaan zijner straf naar Zutphen getrans-. porteerd. Bij den verkeerden man. Een koopman uit de Joden Houttuinen te Amsterdam, verzond dezer dagen aan zijn eigen adres per Lemmerboot een paar koehuiden. De huiden werden van den steiger van de boot aan de De Ruy- terkade gestolen, doch kwamen op on gedachte wijze weer in zijn bezit. Want het gestoleno werd hem te koop aan geboden door de dieven, die natuurlijk niet wisten dat zij het met den eigenaar te doen hadden. De koop werd gesloten (de koopman had zjjn eigendom herkend), de verkoopers zouden terugkomen om hun geld, doch werden door de politie geknipt. Meneer ging er van door. Ze waren getrouwd, maar na de wit tebroodsweken was 't huwelijk toch niet dat. Een tijdlang werd het huwelijksleven nog gerekt, toen besloot hij er uit te trekken. Zijn meubelen verkocht hjj aan drie opkoopers voor ruim f 400, ofschoon het inboedeltje wel driemaal zooveel waard was, hjj nam den trein naar Vlissingen, wel te verstadn mèt do centen nam daar de boot naar Engeland meneer is Engelschman en seinde per draadlooze telegrafie aan vrouwlief, dat hjj haar alles goeds toewenschte, maar dat ze niet op hem met bet eten behoefde fe wachten. Deze corspronkelijke scheidingszaak beeft echter nog een minder aangenaam gevolg, want op verzoek van de treu rende jonge vrouw heeft de justitie de meubelen in beslag laten nemen. Groote verontwaardiging bij de beeren opkoopers, die hun rechtmatig gekocht eigendom opeischen en die het der justitie nu op alle manieren lastig maken. Consternatie in 't Paleis van Justitie, waar men opgescheept zit met twee volgeladen meubelwagens. Uitgeleverd en ontsnapt 1 Begin September van dit jaar zoo vertelt het „Hbl." wisteen 19jarige bediende van den rijwielhandelaar van der Bijl op het Waterlooplein te Amster dam, zich in gezelschap van een twin tigjarig meisje uit de voeten te maken met een bedrag van f 2150. Dit bedrag kreog hij in zijn bezit door bij de Iu- cassobank een valsche cheque tot dat bedrag ten name van zijn patroon te innen. Geruimen tijd na de verdwijning van het jonge paar kwam de politie er achter, dat beiden zich te Zürich ophielden. De uitlevering van den jongen man werd gevraagd en verkregen ten opzichte van het meisje bestonden hiertoe geen termen en Maandag zou de ontrouwe bediende door twee marechausseés van de Duitsche grens naar Amsterdam worden overgebracht. Zoover is het echter niet gekomen. Bij Abcoude heeft het jongemensch kans gezien uit den trein te springen, vermoedelijk uit het raampje van het privaat. Hij schijnt er heelhuids afgekomen te zijn, althans Maandag in den vooravond is hij te Amsterdam geweest bij de moeder van het meisje, dat met hem naar het buitenland ge vlucht was. De moeder, wonende op de Plantage Lijnbaansgracht, deelde een en ander aan de politie mede, toen deze later op den avond een onderzoek kwam instellen. Zij voegde er bij, dat zij den jongen man do deur had gewezen. Koning Leopold f Telegrammen melden dat Koning Leopold van België in den nacht van 17 op 18 December te Brussel is over leden. De overledene was geboren den 9 April 1835. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie') —o Ontslagen van de boei, waaraan Uw lieve kusten O Texel! jaren lang, als 't ware lag gemeerd; Ontslagen van een last, dat 't harte deed ontrusten Als daar een wreed gewoel, zoo smaadvol werd beheerd. Ja, dat dan 't harte bloedt; bij 't treurig ondervinden, Van vaak gehoonde plicht, en diep ontrukte eer; Waar laagheid zegeviert, en waait met alle winden, Daar is het afgedaan, daar is de macht niet meer. o Ontslagen van de boei, ontslagen van de bocijen, Waaraan, o Texelsch volk, Uw bodem was omkneld; Als zomer zonneglanst, als najaarsstormen locijen, 't Was immer en altijd, een boei van naar geweld. Dan wie zou zich eens fier van zulk een boei bevrijden? Wie heeft de moed die zulk een boei verbreekt Terwijl het duister vaak, zoo bitter soms doet lijden, Daar waart gij, Texelsch volk, waarvan de menschheid spreekt. o Ontslagen van de boei, waaraan ge lag gekluisterd, In donk'ren winternacht, in nevelen van mist, Daar komt de Dageraad, breekt door—brengt licht mon fluistert, Het duister wijktwat dan hoe zoo verlicht wat is't P Bravo 11aan ons do post geluakig' Texelaren, Gij streedt den goeden strijd", volbracht een naasten plicht, Moog Uwe „Dageraad" in licht en duister varen, En brenge zij voor U na duisternis het licht. IJmuiden, Dec. 1909. CHIt. C. VISMAN. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 doek, 1 sigarenpijpje on 1 sleutel. Bnrgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. vaD 115 Dcc. Getrouwd: Douwe Visser, oud 28 jaar mot Ilenske de Boer, oud 20 junr. Geboren: Douwe, z v. Thomas do Gorter en Dieuwertjo de Boer. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 11 Dec. tot en met 17 Dec. '09. ONDERTROUWD: Jakob vnnderKooy (do Cocksdorp) en Elisabeth van der Woldt (Helder.) GETROUWD: Adriaan Weijdt en Die- wertje Dogger (Oudescbild.) GEBOREN Klasina, d.v. Jan Bruin en Neeltje Lap (den Hoorn.) Rienlcje d.v. Jacob Kalis en Hiltje van Wijk (den Burg.) OVERLEDEN: Jan Roeper, oud82jaar weduwn, v. Antjo Bakker )Spang.) Kondag 19 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Kijne. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Doop. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Kijne. Den doorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Van Grasstek. Cocksdorp. Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KEJiK. Oosterend. Vm. balf 10 ds. C. Zwaan, Rustend dienaar des woords van Djocjocarta (Ned.-Indië.) H. Avondmaal. Nam. 2 uur ds. C, Zwaan als bo vengemeld DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Geen dienst. Burg. 's Av. half 7 ds. Bussemakcr. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker, HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 23 December. Cocksdorp 's Avonds 7 uur ds. Boeke. Donderdag 23 December. Oosterend. 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Leiden, 17 Dee. Ter markt werden heden aangevoerd 15 Stieren f122 a 1320,—; 78 Kalf- en Melkkoeien f 152 a f 270- 230 Varekoeien f 120 a f 250; 216 Vette Ossen en Koeien 1184 a f 280 56 Kalveren (vette) f 64 a f 118 48 Kalveren (magere) f5 a f 12 89 Schapen (weide) f 12 a 1 18- 2890 Schapen (vette) f 18,— a f 26. 324 Magere Varkens f 17— a f 37 213 Biggen f 5,00 f 13,50; Schagen, 16 Dec. Aangevoerd: 5 Kalfkoeien f 140,a f 220—- 89 Vette Koeien i 160 a f 300,00 12 Geldekoeien f 110 a f 155 30 Nuchtere Kalveren f 7 a f21, 3 Stieren f 120 a f 180; 370 Schapen (vette) f 20,a 27,50 1840 O ver houders f 11 a 19.00. 53 Vette Varkens 46 a 50 cent per Kg. 13 Magere Varkens f 13 ai 15,00. 70 Biggen f 7,— a f 13,00; Boter f 1.10 a f 1.20 per K.G. Kipeieren f 6,00 a t 7,00 per 100: voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, J. Kz. ROEPER, in den ouderdom van 82 jaar en 8 maanden. Uit aller naam, L. Jz. ROEPER. Spang, 15 December 1909. in haren dieDst, die bereid is behalvo andore werkzaamheden, zich to bekwa men als stoker. Loon nader te bepalen. Brieven franco Administrateur. groote partijen 48 pCt. eiwit en vet por 100 kg heel f 9,25 50 pCt. eiwit on vet per 100 kg heel f9.25 52 pCt eiwit en vet, per 100 kg heel 110,25 Bekende conditiën. 18 Dcc. '09.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2