Binnenland. TEXEL, 22 DECEMBER 1909. We schrijven winter. 21 December is het begin van den ■winter zoo verkondigt ons de kalender. Zoo is althans de tijdrekening, doch de natuur denkt er weieens anders over, want reeds verre voor dien datum kun nen de sneeuwvlokken om de ooren vliegen en worden de wateren vaak gestremd. Gaat het vrijwel ieder jaar zoo, ook thans hebben we reeds een paar wintertjes achter den rug voor de datum van zijn komst daar is. Gelukkig deed de winter zich nog niet zoo streng gevoelentot nog toe was de winter van gelijken aard als de zomer is geweest, niet beantwoordend aan het geen men er van verwacht. Doch het is pas het begin, we kunnen er nog meer dan genoeg van krijgen. Gunnen wij den liefhebbers van sneeuw- en ijsvermaak gaarne hun genoegen, voor veel anderen wenschen wij dat de wintervorst zijn scepter niet al te streng zal zwaaien. De winter toch is voor velen een kwaden tijd. Onze vroegere plaatsgenoote, me juffrouw N. Bakker, onderwijzeres te Steenbergen, slaagde dezer dagen te Breda bij het afleggen van het examen in leervak j, vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Waal, 20 December. De zanguitvoering der vereeniging „Harmonie," Zaterdagavond in het lokaal van A. P. Eelman gehouden is goed geslaagd. De opkomst der belangstellenden was, ten gevolge van het ongunstige weer, niet zeer groot, toch sleten de aanwe zigen een gezelligen avond. Een 9-tal zangnummers werd ten gehoore gebracht, deze werden afgewisseld door voordrach ten en kamerstukjes, die alle blijkbaar goed in den smaak vielen. Doordat een der leden plotseling onge steld was geworden, vervulde de Direc teur de heer De Jongh, een tweetal rollen. Aan bijvalsbetuigingen ontbrak het niet en velen, zoo niet allen, bleven nog een uurtje na, om deel te nemen aan het gezellige bal. Of er nog een uitvoering volgen zal in dit seizoen, zal later worden beslist. Oudeschild, 21 December. Wat scheepvaart en visscherij betreft kan het volgende gemeld worden. Sedert Maandag j.l. neemt de „Ada van Holland" den geregelden dienst waar. Yan „De Dageraad" moet de ketel schoon gemaakt worden. Waarschijnlijk is zij Donderdag of Vrijdag weder in dienst. Vele tjalken hebben hare laatste reis voor dit jaar gedaan en liggen tot Vrou wendag in winterlaag. De uitvoer van stroo heeft nog geregeld plaats. Eene motorboot wordt er mee geladen en ook „Texelstroom" vervoert bijna iedere reis heelwat. Gedurende het laatst der voorgaande week en ook nu weder is de vangst van garnalen zeer groot. Dit zal waarschijnlijk van zeer grooten invloed op de prijzen zijn. Oosterend, 21 Dec. De garnalenvisschers hadden in de vorige week zeer ruime vangsten. Men kon wel 150 a 200 K.G. per streek vangen, en enkelen hebben dan ook vele honderden K.G. aangebracht. Men vreest evenwel, dat de prijzen, die tot heden nogal bevredigend waren, heel wat ge daald zullen zijn. Nut en Genoegen" zal Vrijdag avond a.s. een „onder onsje" hebben, d. w. z. er zal geen spreker van elders optreden. Met een dansje na hoopt men het jaar 1909 goed te beëindigen. Den hoorn, 21 December. De voordrachtenavond ten voordeele van de hulpkas van Texels Belang had heden avond in het Loodsmans Welvaren plaats. De opkomst was matig. De avond werd geopend door den heer van Douwen, die allen een hartelijk welkom toeriep en verzekerde dat niemand na het eindigen dezer avond, onvoldaan huiswaarts zou keeren. Als eerste spr. trad op de heer Daalder, die als stukken had gekozen Een begrafenis te Capa- pen, door Carmen Sylva en Het Spook- bed (verder te gelooven aan spoken) door M. Kramer. Vooral het eerste stnk boeide het publiek en met alle stilte werd de spr aangehoord. Hat tweede daarentegen bracht de lachspieren in beweging, zoodat er herhaaldelijk ge- applaudiseerd werd. Als tweede spr. trad op de heer de Jong met: Een woord over helpen. Een les in het dansen. Ook hierom werd herhaaldelijk gelachen. Als derde spr. nam het woord de heer Kikkert van Oosterend met de voor dracht Mijnheer Focus als Hypnotiseur. Dat hierom geschaterd werd behoeft zeker niet te worden vermeld, ieder die dit stuk bekend is, kan zich dit indenken. Tot slot gaf de heer de Jongh nog Een Oudejaarsavondvertelling, hiermede was de avond afgeloopen die door den heer van DouweD, met een woord van dank en een tot weerziens aan sprekers en publiek werd gesloten. Bij den strandvonder zijn aange bracht drie wagens hout, battings en planken gemerkt L. R. Vlieland. De Nederlandsche tjalk „de Vier Ge broeders" schipper Holwerda, komende van Hamburg, kwam op de reede binnen met gebroken zeilboom. In de afgeloopen week gaf het weder velen teleurstelling. Waar het aanvankelijk flink begon te vriezen, hoopten alle liefhebbers van schaatsen rijden op de opening der ijsbaan op Zondag, welke zeker wel feestelijk zou zijn geworden. Was door den lagen waterstand in den vorigen winter geen sprake van rijden op de pas gegraven, doch waterlooze baan, thans is zij een rivier, waar vroolijke golfjes kabbelen tegen de hooge oevers. Nu wordt ver langend uitgezien naar vorst, die de golfjes zal doen verstijven en van de ijsbaan een bron van genot zal maken voor oud en jong. Geen veilig oord. Onder Velm, aan de Noordbrabantsch- Belgische grens, werd de boerenknecht A. Boonen, op den weg door een paar personen staande gehouden, waarvan een hem om vuur vroeg. Onderwijl sloeg de ander hem met een stok op het hoofd, waardoor Boonen bewusteloos neerstortte. De bandieten doorsnuffelden zijn klee- ren waaruit zij eenig geld wegnamen. Een grootere som aan bankpapier, welke hij voor den verkoop van een paard ontvangen had, was veiligheids halve in zijn schoenen verborgen en ontging aan de naspeuringen van zijn belagers. De man is er ernstig aan toe. Onvoorzichtigheid van kinderen. Eén der kinderen van den heer A. P. Hz,, landbouwer te Noordwijkerhout, had de onvoorzichtigheid een courant in de brandende kachel te werpen. Het vlammende papier kwam in aanraking met het schortje van het meisje, waar door dit in een oogenblik in brand stond. Op het angstgeschrei kwam de moeder aansnellen en deze had de tegenwoor digheid van geest het kind op te nemen en het in den in de nabijheid zijnden „koelbak" te dompelen. Hierdoor werden de vlammen gedoofd. Toch had het meisje nogal ernstige brandwonden aan het gezicht bekomen. De moeder bekwam eveneens brandwonden aan de armen. Slachtoffer van het ijs. Eenige jongens vermaakten zich op het ijs van een sloot bij Dirkshorn. Een der knapen, de 11-jarige P. Versloot, zakte er door en verdronk. Boterwet. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat het vetgehalte van boter bij het 1 Jan. in werking treden der gewijzigde boter wet art. 2 der wet moet bedragen 80 pCt. zoodat boter van een lager vet gehalte, dat is bevatten van water, zout melkdeelen en kaasstof, dit te zamen niet meer dan 20 pCt. mag bedragen. Wanneer dit laatste dus 20 pCt. te boven gaat wordt de boter als ondeugdelijk beschouwd en een strafvervolging in gesteld. Uit de school Piet behoort niet tot de allerzindelijk- sten van de klas en de juffrouw heeft telkens wat aan te merken op z'n nagels z'n ooren enz. Er er gingen al heel wat briefjes mee naar huis. Dat begon moeder blijkbaar te vervelen want dezer dagen ontving juf een briefje, dat aldus eindigde „Hoor 's juffrouw, ik zorg zoo goed voor mijn jongen, als ik kan, maar dat wil ik u wel zeggen, als u zoo nauw kfjkt, krijgt u nooit een man." Historisch. Beter ten halve gekeerd Een curieuse advertentie uit de „Hoogeveensche Courant" „Ondergeteekende, Albert Zwarts te Kerkenveld, maakt door dozen aan het geacht publiek van Hoogeveen bekend, dat hij heden (Maandagmorgen) naar het gemeentehuis is geweest om de papieren benoodigd voor zijn huwelijk, wederom op te halen, daar hem de lust van een huwelijk met Sijke Vos, weduwe van Benne Vos, wonende op de 5e wijk te Krakeel, is benomen. Daar ik tot de overtuiging ben gekomen, dat het beter ten halve gekeerd is, dan ten volle ge dwaald." (Volgt onderteekening). Winkeliers moeten altijd goed uit kijken I In eon sigarenwinkel aan de Biltstr. te Utrecht, kwam een mijnheer binnen stappen, kocht sigaren voor 5 ets. en betaalde met een rijksdaalder. Helaas, de winkelier, die f2,45 terug gaf, heeft zich laten misleiden en niet opgelet. Toen de meneer weg was, waren de rijksdaalder, 2 sigaren en de f 2.45 mee. De rneneer, die nu met een sigaar in zijn mond, een andere in reserve en f 2.45 zuivere winst in pocket „de branie" is, lacht in z'n vuistje 1 Drankschulden. Te Weesp heeft een caféhouder aan zijn deurraam bekend gemaakt, de namen van een aantal zijner klanten, die als schuldenaars in het pofboekje staan. Er zijn er onder van f 223, f 100 en f 31. Geitevleesch—beletsel vooreen huwelijk Een weduwe uit. den arbeidersstand in Schoterland, moeder van 3 kleine kinderen, vroeg per advertentie iemand, die met haar lief en leed zou willen deelen. 16 mannen reflecteereen en met een weduwnaar uit B. begon de weduwe briefwisseling. Hij werd uitgenoodigd een dag over te komen tot persoonlijke kennismaking. Toen het middagmaal opgediend was, ontbrak daaraan vleesch. De huwelijks- candidaat merkte naar aanleiding daar van op, dat hij wel eens een geit slachtte en het vleesch daarvan zeer smakelijk was. De weduwe vond dat niet zooals het behoorde, en zeieen man, die geite vleesch eet, past mij niet." De candidaat stond dadelijk van tafel op en vertrok. Hem paste zoo'n echtge- noote ook niet. De post op Nieuwjaarsdag. Met het oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarwisseling, wordt het publiek verzocht brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, prent kaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende stree- pen, getrokken over de geheele adreszijde en die stukken reeds op 27, 28 en 29 Dec. ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereed gemaakt, blijven tot 1 Jan. op de kantoren van bestemming bewaard en worden dan, zooveel mogelijk, op dien dag in de bestellingen opgenomen. Prosit. Als historisch wordt aan de „Geld." uit Gennep geschreven Hjj had een paar uur tegen den feilen wind ingeloopen. Ha, eindelijk in de verte ontwaart hij een kroegje langs den weg, waar hij zijn dorst kan lesschen. Ter plaatse gekomen vraagt hij een glas bier. Seffens mijnheer I antwoordt het moedertje 1 en een oogenblikje later esteblieft mijnheer 1 De dorstige gast maakt intusschen de bemerking dat het glas er niot al te proper uitziet. D'as niks 1 meent het moedertje, geef 't maar efkens hier. Zij pakt haar vaalblauwen boezelaar en wil juist de operatie beginnen als de gast eensklaps opvliegt en uitroept: Maar menschmet je schort I O dès niks, mijnheer 1 zijt mar nie bezorgt, m'en moet mien schort toch in de wasch. Nieuwe sta.king. In het Friesche dorp Makkum hebben de kasteleins door don verhoogden drank- accjjns kleinere glaasjes ingevoerd. De drinkers hebben nu laten omroepen „Drinkt geen borrels meer, zoolang de kasteleins de kleinere glaasjes in gebruik houden I" f-Iet is te hopen, dat beide partijen woord houden. Gedienstige geesten. Na het verlaten van een café in de Veerlaan te Rotterdam, bemerkte een bewoner van de Gedempte Slaak, dat hij in dat'café ziju portemonnaie met f 65 had laten liggen. Dadelijk keerde hij terug; hij vernam toen dat een andere bezoeker de portemonnaie had opgeraakt en er mede verdwenen was. En aan de Gedempte Binnenrotte aldaar werd een bewoner van den Schie- damschen dijk, 's avonds laat door een hem onbekend man naar den juisten tijd gevraagd. Hij haalde zijn gouden horloge te voorschijn. Dat horloge met een nikkelen ketting is hem toen door den man ontrukt, die er mede verdween. Ze weten nu allebei hoe laat het is! Liefhebbers van 'n sigaartje. In een verslag van de laatst gehouden raadzitting der gemeente Harenkarspel vinden wij het volgende: Bij de rondvraag informeert de heer Slot of er een reglement van orde is. Voorzitter deelt mede van ja, maar dat dit dateert van ongeveer 1850. De heer Slot verheugt zich, dat er een reglement van orde is, maar spr. wenscht dat daarin wordt opgenomen, dat het raadsleden verboden is na de vergadering sigaren van de tafel af te grijpen en in den zak te steken. Zoo iets verhoogt niet het standpunt van den Raad. Doof 's avonds het vuur. Maandagmorgen bleef de woning van den heer A. Wit te Obdam ongewoon lang gesloten. Een onderzoek werd in gesteld de beide bewoners, een oude man en de jeugdige huishoudster, vond men bewusteloos op hun slaapsteden. Niet tegenstaande medische hulp direct was ingeroepen, was men er 's avonds nog niet in geslaagd de sluimerende levens geesten weer op te wekken. De man is na drie dagen overleden. Kolendamp moot de oorzaak zijn van dit droevig voorval. Men zij op zijn hoede. En rondreizend koopman wilde eene vrouw te Ureterp, één of meer brillen verkoopen. De vrouw zei hem dat hij maar eens terug moest komen, daar haar man, die op 't oogenblik niet thuis was, een nieuwe „fok" moest hebben. Een uurtje later verscheen de man op nieuw hij had den boer gesproken, zei hij, en deze had twee brillen gekocht, maar niet betaald. De vrouw, geen ge past geld in huis hebbende, leende het bij de buren en de koopman vertrok f7 rijker geworden. Bij de thuiskomst van de man bleek, dat men met een oplich ter te doen had gehad. De Staatsloterij in de 2e Kamer. De heer Ketelaar, wijzende op de toe nemende begeerte naar loten der Staats loterij, zóó, dat de kooper vaak qeue maken voor de kantoren der collecteurs, bepleitte verboteringsmaatregelen, hetzij door splitsing van loten, hetzij door uit breiding van het aantal loten. De heer Roodhuyzen sloot zich aan bij het betoog van den heer Ketelaar, be treffende de Staatsloterij. Of men heffe haar op, óf men breide haar uit, dat zij aan de behoefte aan loten voldoet, anders zal de toekomst zijn dat maatschappen als Lotisico het werk van den Staat over nemen en tegelijk met de inkomsten, die de Staat uit de loterij trekt, gaan strijken. De Minister achtte de Staatsloterij een instelling, door welke het publiek goed en civiel bediend wordt. Of echter daarom uitbreiding van het aantal loten noodig is, weet de minister niet. Een stap in de richting is echter te doen door de tien percent van het aantal loten, welke thans ter beschikking staan der collecteurs voor de classicale ver wisseling, ook ter beschikking van het publiek te stellen. Mocht dit niet vol doende blijken, dan kan naar een ander middel worden omgezien. De Minister zal in elk geval de zaak ter harte nemen. Op rolschaatsen. In de Kalverstraat te Amsterdam bleven op een der avonden in de vorige week, toen 't klokje aardig naar midder nacht marcheerde de voorbijgangers plotseling paf staan van 't nieuwe. Uit een der café's stapte een echtpaar - goed in de dertig - de straat op, of lieverreed de straat op. Mijnheer en mevrouw waren nameljjkop de rolschaats en voort ging het keurig en gelijkmatig in de streek over het gladde asphalt. Om 't komische om 't nieuwe van bet geval werd gelachen. Maar alles is en kwestie van gewoonte en wie w. et of over een jaar b. v uiet half uitgaand

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2