N°. 2323, Zaterdag 1 Januari 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Aan het einde des jaars. BinnenlancL Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Neerland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen m/t verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer fi Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Bubg op Texel. Aangifte ter inschrijving voor de Nationale Militie, lurgemeestei ei Wethouders der gemeente fexel vestigen de aandacht van hen wie iet aangaat, inzonderheid van de in het aar 1891 geboren mannelijke personen, of •an hun vader, moeder, voogd of curator, >p de bepalingea der Militiewet 1901 (Staats rad no. 212 van 1901) betreffende de in- thrijving voor de nationale militie, welke tepalingen zijn aangeplakt op de gemeente- .anplakborden in de verschillende dorpen. Zij die tengevolge die wetsbepalingen in 'eze gemeente voor de militie moeten lorden ingeschreven, moeten hiertoe bij ten, Burgemeester en Wethouders, ter ;emeente-secretarie tusschen den len en len Januari 1910 worden aangegeven. Voor het doen van de aangifte ter in- Chrijving zal meer bepaald gelegenheid rorden gegeven op DONDERDAG, den >en JANUARI 1910, des voormlddags te 0 nnr. Texel, den 28 December 1909. Burgem. en Wethouders vnd., HIDDINGH, De Secretaris RUIBING. Zijt deftig, vroolijk, arm, of uitermate rijk. Een mensch en zijn bedrijf, is maar een droom gelijk. (Cats.) Vader Cats sprak zeker een waar woord n wat dit rijm ons leert, De tyd gaat rustloos voort. Gisteren, eden, morgen, het smelt ineen en eer we et weten hebben we dagen, weken, maan- en afgelegd, om voor het feit te staaD, at welhaast weder een jaar zal zyn voorbij egaan. Zoo ook nu. Weder is een jaar weldra n einde en staan we aan den vooravond an een nieuwen jaarkring. Inderdaad, het leven is een droom. 1 Laten we even verwalen en terug aen op het jaar dat weldra achter ons ;al liggen. Immers het is een mijlpaal in let leven. En 6r is veel te overdenken niet voor nkelen, doch voor allen. Want voor velen ook dit jaar zeker ryk aan herinnerin- en. Blijde en droeve dagen, ze hebben jlkander afgewisseld. Ze hebben ons kun- ïen leeren dat de reis niet altyd op rozen faatze hebben ons kunnen sterken in len levensstrijd. Mochten we er van hebben jeleerd. Voor wellicht velen zal het jaar een llyde herinnering achterlaten door vervulde tfenschen. Wat al wenschen toch werden vervuld. Hier was het een jong menschenpaar dat sich in den echt zag vereenddaar werd èen gezin verblijd met een nieuwe loot; weder elders werd met dankbaarheid een lltjde gedenkdag van echtverbintenis of iubilé gevierd. Weder anderen zagen zich sene gewenschte positie toegedacht of moch ten op andere wyze de zegeningen smaken jian eene gelukkige wending in hun lot. Gelukkig dezulken, voor hen was het jaar een goed jaar, dat tot dankbaarheid stemt. Doch er zijn ook anderen, die met diepe imart het afgeloopen jaar zullen herinneren, lio denken aan hetgeen hun werd ontnomen, 'oo menige plaats is ledig gewordenin relor woning eischte de dood een offer; lier was het een ijverig huisvader, daar ion zorgzame moeder, weder elders een ■oerbemind kind dat aan de zijnen werd Ontrukt. Een smartelijke herinnering wordt bij de zoodanigen opgewekt en we kunnen het ons indenken dat op den Oudejaars avond menige zucht zal worden geslaakt, menige traan uiting zal geven aan de droeve gedachte welke opwelt uit 't diep getroffen hart. Maar toch, zij hadden nog den troost bjj het verscheiden hunner dierbaren tegen woordig te zijn, hoeveel te meer moeten dan zij zich droevig gestemd gevoelen die hunne dierbaren zoo geheel ontijdig door den dood zagen weggerukt. Wy denken hier aan de ramp bij Katwijk en aan de velen, die op onze kusten het leven moesten laten. O zeker, er wordt veel wee, veel naam loos wee geleden, maar toch, ook dank baarheid kan velen bezielen, die van het ziekbed weder mochten opstaan, die door de opofferende liefdö van anderen zich weder hersteld mochten zien. Laten we dat niet vergeten, want och, we vergeten zooveelwe vergeten vaak onze dankbaarheid te toonen voor het goede dat we ontvingen we vergeten, we vergeten veel goeds om slechts te zien de schaduwen welke op ons pad kwamen. Dat is een leelijk gebrek en getuigt niet van het goede in den mensch 't geeft een treurig beeld van onze vaak zoo hoog vermeende voortreffelijkheid. Laat ons goed zijn in ons leven, voor de dood ons verrast en het goed zijn onmogeiyk maakt. Dr. Laurillard zegt ergens bij het zien van een schilderij, waarop het geraamte van een mensch is afgebeeld: „Een beeld dat niet mooi is, is niets, Maar een mensch, die niet mooi is, is iets, Ook een mensch, die wel mooi is, is iets, Maar een mensch, die niet goed is, is niets. Pas dan op nu, o menschen wees iets, Eer de dood tot u zegt„gij zijt niets." Laten wij deze woorden niet vergeten en er ons voordeel mede doen. o—o—o— Het jaar dat voorbijging was eeD onaan genaam, een onvoordeelig jaar. Het onge stadige weder bedreigde eerst met misge was door droogte en koude, terwijl later de sluizen des hemels zich zoo gul openden dat het vele water aan den oogst niet bevorderlik was. De prijzen voor den afzet van vee waren maar tamelijk bevredigend en wellicht meer dan een constateert wan neer hfj de rekening opmaakt een nadeelig jaar. 't Zijn wereldsche zaken zegt men, die redden zichondertusschen is het ver schijnsel verre van aangenaam en noode schikt men zich er in. Ook voor den ambachtsman was 1909 niet zoo erg te roemen, daarvan kan ge tuigen de werkeloosheid, waarvan zoovele malen melding wordt gemaakt. Voor ons land was het afgeloopen jaar er een van beteekenis door de blijde gebeurtenis van de geboorte eener Prinses, waarover het grootste deel van het volk zich heeft verheugd. Voor groote rampen bleef ons land ge spaard, doch kleinere onheilen bleven ook nu weder niet uit. Zoo was er reden tot teleurstelling of tot verheuging in verschillondo levens toestanden. Doch waar we ons zeker over kunnen verheugen is ditdat we allen den over gang van het oude in het Nieuwejaar mogen medo maken, dat is een voorrecht dat op pry s mag worden gesteld. Laten we dan afscheid nemen van het jaar dat voorbij is gegaan, zonder g-roote zwartgalligheid en zonder zijne tekortko mingen te breed uit te meten. 1909 was niet te roemen; maar toch, het zal wel iets hebben gegeven wat ons dankbaar mocht stemmen. Make zijn opvolger goed waarin het afgeloopen jaar tekort schoot. Met dien wensch gaan we dan het Nieuwejaar in en wenschen we allen en elkander blij moedig en welgemoed „Veel Zegen" toe. Met moed dus weder voorwaarts, de hand aan den ploeg, indachtig aan deze woorden van Vader Cats Indien er iemand meent, dat eten, drinken, [slapen. En anders niet te doen, dan ledig zitten [gapen, Het rechte leven is, dat tot genoegen leidt, Die heeft niet recht geleerd, wat leven is [gezeid. Men zegge wat men wil, des menschen [beste dagen Bestaan in bezig zyn, in zoeten last te [dragen. In iets te mogen doen omtrent een goede [zaak Daar vindt een rappe ziel vooral den [besten smaak. 't Is zeker, ledig zijn en is geen ware rust, Een mensch die niet en doet, is zonder [hartelust. TEXEL, 31 DECEMBER 1909. Het Nnt. Er was Woensdagavond veel belang stelling voor de buitengewone vergade ring van „het Nut" alhier en geen wonder, de heer W. C. van de Volkere, directeur der inrichting voor electrothe- rapie en voor onderzoek en behandeling met Röntgenstralen te Vlissingen, zou niet alleen spreken over Draadlooze Telegrafie, maar ook door proeven een en ander daarvan laten zien. Aan de toebereidselen in de groote zaal van hotel „Texel" was te zien, dat men iets buitengewoons kon verwachten, en tal van hoorderessen en hoorders, die anders zoo laat mogelijk komen, namen op de stoelen, die ditmaal op een eigenaardige wijze waren gerangschikt, tijdig plaats. Op tijd opende de Yoorz. Ds. Kuperns, de vergadering en gaf hij het woord aan den spreker. Al spoedig bleek, dat die zijn onderwerp geheel meester was en dat hij de gave bezit om zijn gehoor op bijzonder onderhoudende wijze bezig te houden. Is er iemand, die een weten schappelijk onderwerp, als dat, wat thans aan de orde was, populair weet te behandelen, dan is het de heer Van de Volkere. Toch werd er, om alles te kunnen begrijpen, wat werd medege deeld, meer kennis van physica ver- eischt dan velen bezitten. In een kort bestek na te vertellen, wat gezien en gehoord werd, gaat daarom eenvoudig niet; men kreeg daartoe te veel nieuws en interessants opeens. En toch, dat nieuwe trok bijzonder de aan dacht, zoodat ieder genoot en op zijn minst eenig begrip kreeg van het schijn baar onmogelijke in „de Draadlooze Telegrafie". Enkele vakmannen genoten natuurlijk meer en beter en de vragen, na de lezing door hen aan den kundigen spreker gedaan, werden door dezen welwillend beantwoord. De tijd vloog om, en, voor men er aan dacht, was men aan het einde van den avond. In een keurige toespraak dankte de Voorz. den begaafden spreker namens alle aan wezigen en riep hem een oprecht ge meend tot wederzien toe. Ongetwijfeld is deze vergadering van het Nut eene der leerrijkste en gezel ligste van dezen winter geweest, 't Oude Nut maakt het tegenwoordig goed en van den Voordracht- en Kunstavond in de eerstkomende Januari maand, wan neer Mevrouw Joh. Sandberg—Bouret van Amsterdam zal optreden, hebben we dan ook veel verwachting. Vergadering H. M. v. L. De vergadering der afd. Texel der H. M. v. Landbouw op "Woensdag j.l. in „de Zwaan" was vooral in den aan vang slechts matig bezocht. Na opening door den voorzitter met een welkom en nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, deed dë secretaris mede- deeling dat waren ingekomen de navol gende stukken 1 verslagen en mededeelingen van de Directie van den Landbouw a verslag over de landbouw in Neder land over 1909 b verslagen proefstations over 1908-09 c maatregelen ter hervorming van het pachtwezen in Groot-Brittanië en Ierland d verslag over de paardenfokkerij in Nederland over 1908. 2 brochures over kalimeel. 3 idem over plan van aanleg landbouwproefvelden in Noordholland in 1910. 4 handboek bij beoefening van het zuivelbedrijf. 5 reglement voor cursussen in paar den- en veekeDnis. 6 prijscouranten van het Centraal Bureau uit het Landbouwcomitéin Neder land, daarbij mededeelende, dat genoemde stukken ter beschikking staan van de leden, zooals in een dier stukken, met nadruk en terecht wordt opgemerkt. Bespreking Centr. Landbouw Onder linge wordt op voorstel van den voorz. aangehouden tot het einde der vergade ring, omdat iemand vanwege de C.L.O. hoogstwaarschijnlijk nadere toelichting zal verstrekken. De uitreiking der prijzen van de ge houden rammenkeuring had hierop plaats waarna de voorz. verslag uitbracht van de alg. vergadering. De secretaris deelde de vergadering een en ander mee omtrent de landbouw- wintercursus en bemestingleer voor vol wassenen, o.a. dat de landbouwwinter- cursus thans nog door 26 personen wordt bezocht en de lezingen over bemestings leer door ongeveer 50 personen. Op verzoek van den voorz. doet de heer R. P. Keijser Johz. eenige mede- deeliDgen omtrent „de vereeniging tot verbetering der schapenfokkerij voor Noordholland", en beveelt als bestuurslid dier vereeniging het lidmaatschap ten zeerste aan. De heer Roeloffs vindt het gewenscht dat de afdeeling als zoodanig lid zal worden, waartoe, onder bemerking dat dit de leden persoonlijk vooral niet van het lidmaatschap moet terughouden, wordt besloten. Van de gelegenheid tot aangifte als lid bij den heer Keijser wordt door enkelen gebruik gemaakt, meerdere der leden bleken reeds lid te zijn. By de verkiezing van bestuursleden werd de heer A. C. Keijser penning meester als zoodanig herkozen met 28 van de 29 uitgebrachte stemmen, ge noemde heer neemt op de desbetreffende vraag van den voorz. de benoeming aan, onder bemerking dat hij, hoewel reeds 24 jaar als zoodanig zitting heb bende, de benoeming ditmaal nog zal aannemen, omdat enkele zaken o.a. de rekening tentoonstelling, nog op afdoening wachten de voorz. dankt de gekozene en wenscht hem geluk. In plaats van de heeren R. P. Keijser Johz. en N. W. J. Scbumaker die niet herkiesbaar zijn, worden gekozen de h.h. Roeloffs 6d C. Garritsen, die de benoe ming aannemeD. De voorz. feliciteert de heeren Roeloffs en Garritsen en dankt de heeren Keijser TEXELSCHÏÏ COURANT.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1