N°. 2324. Donderdag 6 Januari 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor pe Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Aangifte ter inschrijving voor de Nationale itlilitie, Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel vestigen de aandacht van hen wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1891 geboren mannelijke personen, of van hun vader, moeder, voogd of curator, op de bepalingen der Militiewet 901 (Staats blad do. 212 van 1901) betreffende de in schrijving voor de nationale militie, welke bepalingen zijn aangeplakt op de gemeente aanplakborden in de verschillende dorpen. Z(j die tengevolge die wetsbepalingen in deze gemeente voor de militie moeten worden ingeschreven, moeten hiertoe bij hen, Burgemeester en Wethouders, ter gemeente-secretarie tusschen den len en 31en Januari 1910 worden aangegeven. Voor het doen van de aangifte ter in schrijving zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven op DONDERDAG, den Oen JANUARI 1910, des voormiddags te 10 uur. Texel, den 28 December 1909. Burgem. en Wethouders vnd., HIDDINGH, De 8ecretaris RUIBING. ONDERZOEK naar de geoefendheid van lotalingen der lichtingen 1909 en 1910, die dingen Daar het bewijs voor militaire bekwaamheid of voor lichamelijke geoefendheid of wel voor beide en naar de geoefendheid van jongelieden, die dingen naar het Militair Getuigschrift, vereischt tot het aangaan eener verbintenis bij het Reservekader, hetzij der Infanterie of der Vesting-Ar tillerie, dan wel der Genie. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen dezer Gemeente van de lichtingen 1909 en 1910, die zich hebben aangemeld tot deelneming aau het onderzoek naar de géoefendheid van hen, die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide (art. 104 der Militiewet 1901) en de jongelieden, die zich hebben aange meld tot deelneming aan het onderzoek naar de geoefendheid van hen, die dingen naar het Militair Getuigschrift, vereischt tot het aangaan eener verbintenis als vrijwilliger bij het Reservekader, voor dat onderzoek zullen moeten aanwezig zijn op Donderdag, den 13 Januari 1910, des voormiddags ten 9'/s uren, in Infan- teriekazerne, binnen het fort Erfprins te Helder. Texel, den 3 Januari 1910. De Burgemeester vnd., HIDDINGH. Voorbereidend Militair Onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid. De Burgemeester der gemeente Texel breDgt ter kennis van belanghebbenden dat zij, die zich hebben aangemeld tot deelneming aan het in Januari a.s. te houden onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefeDdheid, voor dat onderzoek zullen moeten aanwezig zijn op Donderdag, den 13en Januari 1910, des voormiddags te 9 45 uren in de infanterie-kazeme binnen het fort Erfprinste Helder. Texel, den 3 Januari 1910. De Burgemeester vnd., HIDDINGH. SCHULDVORDERINGEN ten laste der Gemeente Texel. Burgemeester en Wethouders van Texel noodigen belanghebbenden uit, die in den loop van het jaar 1909 eenige leverantiën ten dienste der Gemeente hebben gedaan lo. hunne vorderingen ten spoedigste ter Secretarie in te zenden en voor zooveel betreft onderhouds- of herstellings werken aan gemeente gebouwen, enz., bij den gemeente opzichter te de Waal. 2o. hunne vorderingen in te richten overeenkomstig een der onderstaande modellen Dienst 1909. De Gemeente Texel, debet aan Dienst 1909. Nota voor de Gemeente Texel van Texel, den 3 Januari 1910. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. Hoe staat het met de Landbouw- Ongevallenverzekering in. Wie zullen gesteund worden, wanneer een landbouwer zich bij de Centrale Land- bouw-Onderlinge aansluit 1°. De inwonende knechts en dienstboden; 2°. De vaste en losse, arbeiders, ook al zijn het vreemdelingen, die b.v. hier komen maaien of oogsten. 3° De kinderen van den landbouwer, zoo zij boven de 12 jaar zijn en in het bedrijf behuipzaam. Natuurlijk worden zij alleen dan gèsteund wanneer zij een ongeval in 't bedrijf krijgen. Wanneer de meid of knecht een ongeval overkomt terwijl zij b.v. voor pleizier naar de kermis gaan, dan wordt geen uitkeering gegeven, dat spreekt vanzelf. Wel wordt ook een uitkeering gegeven als de meid of knecht in do huishouding van den landbouwer werkzaam is en een ongeval krijgt. Een melkknecht, die bij het hakken van hout voor de kachel van den boer zich b.v. in het been hakt, krijgt wel ondersteuning. Ieder, die op de boerderij voor loon werkt valt dus onder deze verzekering. Wat kan men ontvangen na een ongeval 1°. Vrije genees- en heelkundige behan deling wat daarbij behoort, dus ook vrij medicijnen. 2°. Een tijdelijke uitkeering, zoo de ge volgen van het ongeval slechts van tijde- lijken duur zijn, gedurende de geheele ongesteldheid. 3». Een blijvende uitkeering, zoo de getroffene voor een deel of geheel invalide wordt, voor zijn geheele leven lang. Is een getioff&ne ten gevolge van een bedrijfs ongeval gestorven en heeft hij nagelaten betrekkingen (vrouw, kinderen in sommige gevallen de ouders of grootouders) die door zjjn loon werden onderhouden, dan krijgen die nagelaten betrekkingen een blijvende uitkeering. De geneeskundige hulp ontvangt men ter stond, zoodra een ongeval gebeurt; deze hulp wordt gratis verleend wanneer de arbeider niet in een bus of een doktersfonds is. Kan een arbeider tengevolge van een ongeval niet werken dan krijgt hij 70 pCt. van zjjn loon en natuurlijk vrije genees kundige hulp. Verdiendo de knecht b.v. f. 10.- in de week, dan ontvangt hij f. 7.. uitkeering. Kan de arbeider evenwel nog wat werk doen, dan krijgt hij niet de volle 70 pCt., doch een deel er van. Treedt tengevolge van 't ongeval een geheele of gedeeltelijke ongeschiktheid tot werken op, dan krijgt de knecht levenslang 70 pCt. of een deel er van. Een knecht wien b.v. de beenen zijn afgera den toen hij met het paard op hol sloeg, krijgt levenslang f 7 per week, zoo hij tenminste f 10 verdiende. Voor eiken gulden die hij verdiende, krijgt hij f 0.70 uitgekeerd. In sommige gevallen kan, op verzoek van een arbeider, de blijvende uitkeering veranderd worden in een uitkeering in eens. Gaat een arbeider, tengevolge van een landbouwongeval dood, dan komen de nagelaten betrekkingen in aanmerking voor steun. Deze uitkeering gaat in op den dag na overlijden. Nemen wij weer het geval, dat f 10.- per week werd verdiend, dan bedragen die uitkeeringen a. voor ,de vrouw, met wie de overledene ten tijde van het ongeval gehuwd was, tot haren dood of haar opvolgend huwelijk, 30 pCt., of f. 3.-; b. voor elk kind van den overledene 15 pCt. (f 1.50) en bijaldien dit kind ouder loos is of wordt 20 pCt. (f 2.-J c. voor de ouders of ontstentenis van deze voor de grootouders van den overle dene, zooveel als hij in den regel tot hun levensonderhoud bijdroeg, doch niet meer dan 30 pCt. (f. 3.-) van zijn loon en wel tot den dood van den langstlevende. d. voor elk ouderloos kleinkind van den overledene, zooveel als hij in den regel tot diens levensonderhoud bijdroeg, doch niet meer 20 pCt. (f 2.-) van het loon. e. voor de schoonouders van den over ledene, zooveel als hij in den regel tot hun levensonderhoud bijdroeg, doch niet meer dan 30 pCt. (f 3.-) van het loon en wel tot den dood van den langstlevende. Zoo we reeds zeiden, namen wij als maatstaf aan f 10.- per week loon. Wordt er meer verdiend, dan is ook de uitkeering hooger; zijn de verdiensten lager, dan is ook de uitkeering minder. Daarom wordt in het bovenstaande ook telkens gesproken van procenten. Hertrouwt een weduwe, die een uitkeering ontvangt, dan houdt de uitkeering op, en ontvangen zij een afkoopsom van 2 maal de haar toegekende jaarlijksche uitkeering. Voor de kinderen en kleinkinderen, die een uitkeering krijgen houdt deze op, zoodra zij 16 jaar zijn geworden. Heeft een weduwe meer dan twee kin deren benedon 16 jaar, dan ontvangt zij voor die kinderen te samen niet meer dan 30 pCt., zoodat het hoogste bedrag, dat aaD de nagelaten betrekkingen wordt uitgekeerd bedraagt 60 pCt. van het loon van den getroffene. Onze lezers zien uit het bovenstaande, dat door de uitkeeringen van de Centrale Landbou w-Onderlinge heel wat ellende op het platteland zal worden gelenigd, heel wat armoede zal worden voorkomen. Op het oogenblik worden de getroffen arbeider en diens gezin geheel overgelaten aan de liefdadigheid, die al te dikwijls niet toereikend is de nood te verhelpen. Is de landbouwer evenwel aangesloten bij de Centrale Landbou w-Onderlinge, dan zijn de arbeider en diens gezin verzekerd en krijgen zij steun in nood, als 't noodig is, levens, lang. Voorwaar een schoone instelling! In een laatste artikeltje zullen wij uiteen zetten wat deze verzekering aan de land bouwers vermoedelijk zal kosten en op welke wijze de landbouwers deze verzeke ring eenvoudig doelmatig en goedkoop in elkaar hebben gezet. TEXEL, 5 JANUARI 1910. Wij verzuimden alsnog melding te maken dat tot Ontv. der Reg. en Dom. alhier is benoemd de heer S. W. Wegener Sleeswijk, die zijne betrekking alhier reeds heeft aanvaard. Aan 't begin van 't jaar. Het jaar thans weder aangevangen heeft zich in het begin gunstig doen kennen. 1 Januari was een ware voor jaarsdag en de dagen daarop volgend waren weinig minder. Van winter is voor het oogenblik geen sprake; geen sneeuw, geen ijs, hetgeen zeker wel een teleurstelling is voor het jonge volk, doch veel anderen daarentegen verheugd. Maar we zijn nog pas aan het begin van den wintertijd volgens den kalender, er is nog veel winter te verwachten. Voor het oogenblik verheugen we ons echter over de gematigde weersgesteld heid; we trekken met ieder dag meer naar het voorjaar, dat geeft goede hoop, dat brengt levensmoed, ook voor de vele ongestelden welke er nogal zijn. Namens de dam- en schaakclub „Vermaak door oefening" alhier, wordt ons verzocht de aandacht te vestigen op eene dam-seance welke door den heer C. H. Broekkamp zal worden gehouden in het Café „de Oranjeboom" Zondag avond a.s. Coeksdorp. De heer J. Blom Mzn., die 1 Jan. 1.1. den dag herdacht, waarop hij 25 jaar diaken van de Ned. Herv. Gem. alhier, was, ontving bij die gelegenheid een zilveren bril met zilveren doos van den kerkeraad en het kerkbestuur ten ge schenke. Nu het varen van kunstmest, graan enz. nagenoeg is afgeloopen, zijn eenige schuiten van hier ter kokkelvisscherij uitgezeild. De gevangen schelpdieren worden naar Harlingen vervoerd, van waar ze naar Engeland worden gebracht om daar op de markten verhandeld te worden. In een onlangs gehouden afdeelings- vergadering van „Texels Belang" werd de hr. G. Bakker als bestuurslid herko zen. In plaats van den hr. J. Witte, die bedankt had, werd als lid van het afdeelingsbestuur gekozen de hr. G. van der Kooi Jz. en als lid van 't hoofdbe stuur de heer W. van der Hoek. De bijeenkomst had plaats in het lokaal van den hr. Buijs en was matig bezocht. Luchtvaart in Nederland. Naar de „N. Arnh. Ct." uit goede bron verneemt, is een Arnhemsch inge zetene dezer dagen met de vervaarding van een vliegmachine gereed gekomen. Het toestel is gemonteerd met een 22 P.K. Anzani-motor, terwijl het zweefvlak een oppervlakte beslaat van 15 vierk. meter. Wij brengen hierbij even in herinnering dat Blériot destijds over het Kanaal vloog met een soortgelijken motor. De vervaardiger zal eerstdaags het publiek in de gelegenheid stellen zijn machine te bezichtigen, terwijl het voor nemen bestaat in het vroege voorjaar met de vliegproeven te beginnen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1