Predikbeurten. Marktbem hten Oudeschild4 Januari. Zondagavond 2 Januari voerden de leden van de alhier bestaande rederijkers kamer T. A. V. E N. U. voor de 2de maal het tooneelstuk „De eer" van Sudermans op. In een vorig bericht was dit abu sievelijk toegeschreven aan Heyermans. Ook nu was de zaal van den heer Yos flink bezet. Wat de uitvoering betreft, deze was voor e9n liefhebberijgezelschap uitstekend te noemen. Ieder der mede spelenden stond vast in zijn rol en te zamen vormden allen een schoon geheel De directeur, de heer C. Schaap kon tevreden zijn, te meer daar het werkend personeel nog al veranderd was. Een prettig bal besloot ook nu den avond. Waal4 Januari. Door de stemgerechtigde leden in de Herv. kerk werden herkozen als notabel de heer J. Boon en gekozen de heerH. Boon, in de plaats van den heer K. van den Berg, die voor eene herbenoeming had bedankt. De notabelen herkozen ver volgens als kerkvoogd de heer G. Kik kert Hz. Vlieland. Op de graven der drie schipbreuke lingen van het stoomschip Wilna, zijn drie zerken geplaatst. Op de steenen, op Duitsche wijze aan het voeteneind geplaatst, zijn de namen der overledenen vermeld, met datum van geboorte en overlijden en de betrekking waarin zij op het stoomschip werkzaam waren. De zerken zijn gezonden door de maat schappij te Rostock, welke de graven heeft gekocht en zal doen onderhouden. Op het Noorderstrand is aange spoeld een partij vierkante slippers, onge merkt, battings gemerkt B N Q. S en H H een afgebroken mast, vermoe delijk van een stoomschip. Door een pachter der konijnenvangst is in de duinen een zwaan gevaDgen. Schade door het water. 't Natte iaar berokkent onzen ver- veners in het Noorden des lands heel wat schade. Ontzettend veel nog te veld staande hoopen turf staan tot be langrijke hoogte, zoowel in de veende rijen aldaar als in den omtrek, in 't water. Voor een groot kapitaal volgens raming van sommigen wel voor f 100,000 is verloren. Een goed voorbeeld. De gemeenteraad van Schoterland besloot met op één na algemeene stem men het maximum-aantal vergunningen van 52 tot 40 te verlagen. Snel recht. Voor het Amsterdamsche Hof werden verleden week in een civiele quaestie de pleitdagen bepaald op Februari 1911. Geen dokter—maar wel een hond. In de gemeenteraadsvergadering van Medemblik, Woensdagavond gehouden, was ingekomen een verzoek van iemand, in de hondenbelasting aangeslagen in de le klasse (f 3.) Hij vroeg in de 2e klasse (f 1) te worden geplaatst, omdat zijn hond werd gebezigd om bij zijn zieke dochter te slapen; dus als geneesmiddel. De raad oordeelde dat zulk een hond blijkbaar een geneesheer verving en den hoogeren aanslag dus dubbel waard was 1 Vervolg ingskosten. Voor kosten van vervolging, in ver band gebracht met de tegenwoordige staatsrechtelijke gelijkheid van alle ge meenten, wordt den belastingschuldige berekend voor de waarschuwing f 0,05 voor de aanmaning f 0,10voor de kennisgeving van voorgenomen inlege ring f 0,15. Deze regeling treedt in werking 1 Januari 1910. De nieuwe lezing geldt ook voor waar schuwingen en aanmaningen, die vóór dien dag zijn uitgegaan, doch waarvan de kosten nog niet zijn geïnd. (D. Ct.) Hoe romantisch In een der Belgische bladen komt een eigenaardig bericht voor. Te Amsterdam zou zich de heer Jan Schaafsma. pa in de kerk zijn huwelijk te hebben gesloten, zich met zijne jonge vrouw hebben ingescheept voor Koukons- harke, een verlaten eiland van de Ha- waï groep. Het jonge paar besloot zijn wittebroodsweken door te brengen in volmaakte eenzaamheid, het leven lei dende van Robinson Crusoe. Niet minder romantisch dan deze huwelijksreis is de wijze, waarop het jonge paar kennis maakte. De heer Schaafsma, die te Heidelberg student was, redde zijn tegenwoordige vrouw uit de golven van den Neckar, toen zij op het punt was te verdrinken. Toen vroeg hij de hand van het meisje en kreeg die. Meisjespast op. Een Limburgsch meisje had op een advertentie, waar een meid in een deftig gezin te 's Hage tegen hoog loon gevraagd werd, geschreven en was aan genomen. Nauwelijks eenige uren in huis, komt de keukenmeid, een bejaard mensch, bij haar en waarschuwt het argelooze meisje, dat ze in een slecht huis is verzeild geraakt. Och, voor mij is het toch te laat zeide de bejaarde meid maar ik kan niet aanzien, dat gij, nog zoo jong en zoo onervaren, uw ongeluk inloopt. Bij nadere inlichtingen bleek, dat het maar al te waar was, wat de keuken meid had verteld en waardoor hetLim- burgsche meisje aan het grootste gevaar ontsnapt is. Sic transit gloria mundi. Naar aanleiding van den verkoop van het panorama „Jerusalem" te Amster dam, schrijft een lezer aan de „Avdp." „Velen zullen zich misschien nog wel herinneren het mooie panorama „De slag bij Waterloo." Ten slotte is het ook verkocht, maar na eerst door de handen van een paar kooplui te zijn gegaan, werden er tenslotte koedekken van vervaardigd. Langen tijd heelt men toen in de om streken van Schiedam het schitterend schouwspel gezien, dat koeien getooid waren met een stuk paard of een ruiter, en ook wel den mond van een kanon, aldus getuigende van het „Sic transit gloria mun'li." Gevaarlijke mede reizigers. Terwijl de trein van 9.44 Woensdag avond uit den Haag naar Haarlem op het punt stond te vertrekken, stapte een heer een 3e klas wagen binnen on middellijk gevolgd door den chef, die op een gezelschap van vier mannen en een opzichtig g9kleede juffer wijzende, luide zei„Dames en heeren, er zijn kwartjes vinders in den trein, u zijt gewaar schuwd. De vier mannen toonden zich daarover zeer ontstemd en lieten het den heer, die blijkbaar had gewaarschuwd, duidelijk blijken en hun ontstemming nam toe, toen te Haarlem al weer de chef binnen trad, thans met een rechercheur, en de waarschuwing herhaalde. De mijnheer kreeg een conducteur naast zich ter bescherming en te Amster dam nam de politie hem onder haar hoede. (O. H. Ct.) Slachtoffer van het Niemojaarschieten. Ook te Amsterdam bestaat nog bij velen de gewoonte om het nieuwe jaar in te schieten. Helaas werd eenige minuten na twaal ven 's nachts iemand het slachtoffer van dit gebruik De banketbakkersbediende W. Schud- deboom, in dienst bij den banketbakker J. C. Hoen in de Kinkerstraat, stond met een van zijn kameraden op het plat achter het genoemde perceel. Opeens stortte de oude man neer. Hij was door een kogel getroffen in het hoofd bij den rechterslaap. Zijn hevig ontstelde kameraad ging dadelijk hulp halen. Bewusteloos werd de getroffene naar het Wilhelmina-Gast- huis vervoerd. Hij is niet in een levens gevaarlijken toestand, doch de ongeluk kige kan door de politie nog niet gehoord worden. Men heeft redenen om aan te nemen dat het schot gelost is op de waranda van een perceel in de Borgerstraat. Een der gebroeders H die met een revolver met scherp geladen geschoten heeft, wordt verdacht. Het vuurwapen is door de politie in beslag genemen. („N. v. d. D.") Landverhuizers. Over Oldenzaal werden in het afge- pen jaar 15645 landverhuizers vervoerd naar Amerika, terwijl 25,000 a 26,000 vandaar terugkeerden. Belangstelling. Toen Donderdagmiddag na de pauze de deuren van de publieke tribune der Amsterdamsche rechtbank geopend wer den ter voortzetting van de behandeling der strafzaak tegen vier ijzerdieven, stortte zich het enorm talrijk publiek op de banken, vechtende om plaatsen, Rftks- en gemeentepolitie klopten de bende met den wapenstok uiteen en ontruimden de tribune gedeeltelijk. Gezond kijken 1 De justitie stelt een onderzoek in naai de gedragingen van zekeren S., te Haarlem, die beweert zieke menschen te kunnen gezond kijken en die daarbij salaris in rekening brengt voor verrichte magnetische séances. Vorst verlangd. Aan den Langendijk en omstreken Noord-Holland liggen groote voorraden roode, gele en witte kool in de opslag schuren opgestapeld. Er wordt dan ook zeer verlangend naar flink, vriezend weer, met de hoop op wat vlugger bui- tenlandschen handel uitgezien. Voor de beste soorten, zoowel roode als gele, wordt niet meer dan f 4,50 per 100 stuks besteed, hetgeen voor dezen tijd zeer laag is. Even verzetten. Links aan den ingang van den Kanaal- weg te Scheveningen bij den ouden Scheveningsche weg kan men zien dat een villa, zoo pas onder den kap gebracht, weer tegen den grond gaat. De eigenares vond, toen zij haar droomen in steen zag verwezenlijkt, dat zij haar tehuis te dicht bij den weg gedroomd had. Geen nooddan maar afbreken en een eindje achteruitgezet. Gemakkelijk als men het doen kan. („L. en V.") Bij een goede sigaar behoort een goed glas wijn. Drie levenslustige boertjes maakten een uitstapje naar Rotterdam en hun omzwerving doer de stad bracht hen ook iu de Molensteeg, waar ze sigaren koch ten. Bijzonder vriendelijke menschen in dien sigarenwinkelzij noodigden wel heb je 't ooit beleefd—de boertjes om achter te komen en presenteerde hun daar zelfs een glas wijn. Een zoo gulle uitnoodiging wilden zij niet afslaan en lieten zich den wijn goed smaken, net zoolang tot de flesch leeg was. Toen wilden zij afscheid van het gastvrij ver blijf nemen, doch daarbij had een klein changement a vue plaats, want nu werd van hen f 4 gevorderd voor de flesch nectar. „Welneeë" zeiden de boertjes „zoo zijn we niet getrouwd, de sigaoren die hè we gekocht en betaold ook, maai de wien, die hè je ons getracteerd.". Van de vriendelijkheid der menschen uit de winkel bleef nu niets meer overer kwam een meneer bij, die geducht op z'n poot - speelde en misschien wel tot handtastelijkheden zou zijn overgegaan als de boertjes niet met drieëon pootige jongens waren geweest. Nu evenwel bepaalde hij zich er toe de hulp der openbare macht in te roepen, welke spoedig verscheen in de gedaante van 'n diender. „Willen ze de sigaren niet betalen vroeg deze. „Ja, die hebben ze al betaald, maar ze hebben bovendien een flesch wijn van f 4 uitgedronken en die„U is sigarenhandelaar „Jawel „En u tapt wijn Heeft u daar verlof voor Meneer uit den sigarenwinkel keek sip, als iemand die zich vergaloppeerd hadagent ging eens achter snuffelen en nam den voor raad op voor zijn proces-verbaal wegens overtreding der Drankwetboertjes konden lachen dat zij er zoo zonder kleerscheuren afgekomen waren. Belastingwet. Sabath, een lid van het huis van afgevaardigden te Washington, zal de volgende week een wetsontwerp indienen strekkende om een belasting te heffen van den bruidschat van rijke Amerikaan- sche meisjes, die huwen met buitenlan ders. Ook wil hij zoo'n belasting heffen van bruidschatten bij Amerikaansche huwelijken, wanneer wat de bruid mee brengt. meer bedraagt dan 2'/» ton Nederlandsch. Edel 5-tal. De politie te Dortrecht heeft de hand gelegd op een 5-tal Amsterdammers. Twee van hen verklaarden, een paar schoenen gestolen te hebben, omdat zij in de gevangenis wenschten te komen. De andere drie, die te voet uit de hoofd stad Dordrecht hadden bereikt, gingen daar ongevraagd verschillende huizen binnen een bleef op den uitkijk. De uitkijker werd op aanwijzing van een vrouw het eerst door de politie aange houden. De twee overige vrinden, J. v. d. L. en G. v. B., worden door een hoofdagent aangehouden, nadat bij de politie belicht was ingekomen, dat bjj een antiquair in de Wijnstraat No. 2, te Dordrecht, kostbare porseleinen vazen waren verdwenen. Het bleek dat de heeren bij een logementhouder de stukken te gelde hadden willen maken, doch dat men het over den prijs niet eens had kunnen worden. Daar werden de vazen achtergelaten en in beslag genomen. De daders zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. Dokter Kuypers eereraad. Naar aanleiding van het bericht in „De Telegraaf" omtrent de samenstelling van den eereraad inzake de decoratie- questie heeft „De N. Ct." zich recht streeks tot dr. Kuyper gewend. Deze verklaarde, dat wel van hem het verzoek tot samenstelling van een eereraad was uitgegaan, doch dat hem nog geen bericht gezonden was, wie in dezen eereraad benoemd zijn of zullen worden. Omtrent de namen door „De Telegraaf" genoemd, kan het blad reeds beslist tegenspreken, dat mr. F. W. A. Cort van der Linden en mr. J. C. de Marez Oyens in den eereraad benoemd zouden zijn, laatstgenoemde is daartoe zelfs niet aangezochtmr. Cort van der Linden wenschte zich omtrent dit laatste punt niet uit te laten, doch ontkende perti nent benoemd te zijn. Ook mr. S. van Houten en dr. C. Lely ontkenden de juistheid van het bericht betreffende hun benoeming, Eene tegenstelling. Den dag vóór Kerstmis bood de Ame rikaansche millionair Kessler een feest maal aan. Dit feestmaal kostte den gastheer 24000 gulden, dat wil zeggen 720 gulden per gast. Het had plaatsin den wintertuin van het Savoy Hotel, voor deze gelegenheid in het Poolgebied herschapen. De tafel was aangericht te midden van ijs- en sneeuwbergen, door Peary en Cook beklommen, op hun weg naar de Noordpoolkelners als Eskimo's gecostumeerd bedienden. Te Londen zijn op de Kerstdagen niet minder dan 200,000 Kerstmalen verstrekt aan de armen en ongelukkigen der we reldstad. Alleen het Leger des Heils spyzigde 60,000 ongelukkigen. Hoeveel meer van dezen zouden er te Londen op die beide Kerstdagen niet geholpen kunnen zijn, als bedoelde mil lionair in plaats van zijn 24000 gulden voor een gril weg te smijten, dit geld b.v. aan het Leger des Heils had ter hand laten stellen Bouw van suikerbieten. In Suffolk, Engeland, gaan een aantal boeren zich op den bouw van suikerbie ten toeleggen. Zij kunnen die met voordeel leveren aan Fransche en Duit sche suikerfabrieken. Die hebben hun volgens een Engelsch blad 17 shilling de ton aangeboden, zullen hun kosteloos zaad bezorgen en van allen noodigen raad dienen. De bieten zullen uit Ipswich of Parkeston verscheept worden en van Engeland door de Great Eastern Railway tegen de lage vracht van voederbieten worden vervoerd. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. vaD 1531 Dec. OVERLEDEN Jan Hoedemakor, oud 87 jaar, weduwn. van Beatrix Blom. ONDERTROUWD: Cornelia do Gorter, oud 24 jaar, met Petronella Zeylomaker oud 24 jaar. GEBOREN Anna, d.v. Coruelis de Boer en Jansje Zomer. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag Januari. Burg. 's Avonds 7 uur Ds, Kijno. Donderdag 0 Januari. Oosterend. 'e Avonds 7 uur Bijbellezing. Kondag 0 Januari 1910. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. H. Doop. Waal. 's Av. 7 uur ds. Smits. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. V.m. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uurLeesdienst. Nam. 2 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Av. halt' zeven ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 u. ds. Bussemaker. Amsterdam, 3 Jan. Aangevoerd 231 Runderen, le kwal. 68 72 ct. j)f 2o kwal. 62 a 66 ct. M 3e kwal. 55 a 60 ct. g, 15 Melk- on Kalfkoeien f 140 a f 260, 143 Nuchtore Kalveren 1 12,b i 17, 388 Vette Varkens 51 a 53 ets. 5 Schapon 1 il

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2