BIJBLAD van de TEXELSCHE COURANT van Donderdag 6 Januari 1910. van Hoofdingelanden van de 30Gemeen- 8chappelijke Polders op Texel. Donderdag 16 Dec. 1909. VEBtiADERIMG. Tegenwoordig alle leden uitgezonderd de heer KI Jb Roeper. Voorzitter J S Dijt, Dijkgraaf. Secretaris J Ruibing. Na opening der vergadering stelt de voor zitter aan de orde het onderzoek van de Seloofsbrieveu van de herkozen hoofdingelan en J D "Witte en W A Eelman. "Waar dat onderzoek geen aanleiding geeft tot het maken van op- ol aanmerkingen stelt de voorzitter voor ze goed te keuren, v aartoe met met algemeene stemmen wordt besloten. De voorzitter wenscht de herkozen leden geluk en spteekt de hoop uit dat zij de vol gende zittingsperiode opnieuw hunne krachten zullen geven in het belang van bet Waterschap. Beide heeren bedanken den voorzitter voor diens woorden, terwijl de heer £elman en aan toevoegt, dat hg hoopt mede te kunnen wer ken in hst belang van het Waterschap. Daarna worden do notulen der beide voor gaande vergaderingen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Voorlezing wordt daarna gedaan van de navolgende ingekomen stukken. a, Een schrijven van Ged Sta'en. houdende toezending van uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 3 .November j.l, no 37 houdende benoeming van Jb Kejjser Sr tot heemraad van het Waterschap, De voorzitter wenscht den heer Kejjser geluk met zijne herbenoeming en spreekt de verwachting uit, dat hij in de eerstvolgende 6-jarige periode opnieuw zijne krachten zal wjjden in het belang van het Waterschap. De heer Jb Keijser hoopt dat te doen en betuigt tevens zijn dank voor het door de vergadering opnieuw in hem gestelde ver trouwen. b. Het proces-verbaal van opneming boeken en kas van den penningmeester Alles werd in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen f (il3f>4 7"?', De uitgaven bedroegen f65478,78'. In kas f 6885,94, Wordt gelezen 'n schrijven van Jb Bakker JAz Oosterend dd. 5 Oct. 1909 waarbjj hij namens zjjne moeder f 15.vergoeding per jaar vraagt voor geleden schade aan het grasgewaa geleden door het plaatsen van grond uit den üyksloot op den berm van het door baar gepachte gedeelte dyk. Hoewel volgens voorwaarden van verpachting geen recht op schadevergoeding bestaat, stelt het Dag Bestuur voor f 5, - per jaar te geven waarmede de geleden BChade voldoende is vergoed. Met algemeane stemmen wordt daartoe be- sjotun. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van Jb Bakker JAz waarbij hij voor zich zelf eene vergoeding vraagt van fó,voor geleden schade aam grasgewas van gepacht gedeelte dyk en aan eene heining bij de uit voering van de werkzaamheden aan den dyk. De voorzitter deelt daarna mede van net Staatsboschbeheer te hebben ontvangen bet ootwerp-contract inzake bcharding van het Smidswegje waarvoor een subsidie wordt ver leend van f2500. Waar de Min ster van Landbouw er prijs op stelt, dat het gedeelte weg, dat loopt over het erf van Smit op naam van het Waterschap wordt overgebracht stelt hij voor dat terrein van Smit aan te koopen voor f1500 per H.A. Met algemeeue stemmen wordt daartoe be sloten. Eveneens verleent de vergadering met algemeene stemmen machtiging aan het L)ag. Bestuur tot verharding van genoemden weg over te gaan. De voorzitter deelt aan de vergadering mede, dat het werk in het Noorden in totaal de bruggen inbegrepen, nog geen f oOOJ heeft gekost. Eierland heeft den waterloop in ge bruik genomen, hoewel het geheel nog niet is overgedragen, tengevolge een verschil in gedane peilingen door do wederzijdsche op zichters verricht Dit verschil zal later wel blijken. Mocht bij de overdracht bljjken, dat de sloot niet in alle deelen aan de gestelde bepalingen voldoet, dan zal, zoo is althans aan Eierland voorgesteld, deze daarin voor zien tegeu eene nader overeen te komen ver goeding van de 3D polders. De heer Eelman vraagt of zoolang de over dracht niet heeft plaats gehad, het recht tot waterloozing in het Noordkananaal blijft be staan voor het Noorden en bij een bevestigend antwoord op die vraag voegt hij er aan too, dal zulks een schoone gelegenheid beeft ge geven, overtollig water kwijt te worden zon der schade voor Eierland. Die gelegenheid heeft bestaan tot op het tijdstip, waarop de Dykgraaf van Eierland die wateraftapping is komen verbieden. De voorzitter antwoordt hierop, dat de Dijkgraaf van Eierland te dien opzichte zyne bevoegdheid is te buiten gegaan. Zoolang de overdracht niet heeft plaats gehad, had de Dykgraaf niet het recht daartoe. De heer Eelman vraagt, zou Eierland niet geDegen zijn,dien toestand te doen bestendigen ook na de overdracht? Schade zal hij er niet door ondervinden. De hoer Koning en de voorzitter zijn het daarraedo eens. doch de laatste gelooft niet, dat Eierland daarvoor te vinden zal zijn. De Job Keijser zegt, dat gedurende den tijd, dat hij heemraad is vele malen oen on derzoek naar den sluis in het Noorden is in gesteld en steeds kwam men tot het resultaat dat de een of ander keer belangrijke kosten aan herstel zouden moeten woiden besteed. Het was voor mij zegt spreker en vele met my een zpWok, dat telkens weer kwam op dagen. In dien zin heb ik mij tegen onzen tegenwoordigen dykgraaf meermalen uitge laten maar kreeg dan tot antwoord. U ziet het te donker in. Eindelijk zijn wjj gekomen voor de noodzakelijkheid tot de uitvoering en nog wel in de meeat ongunstigen tyd. Op advies en geheel volgens de plannen van den dijkgraaf is het werk uitgevoerd en wel in eigeu beheer. Wel zijn adviezen gevraagd, doch in die plannen brachten zij geen wyziging. Waar die uitvoering zoo volkomen is geslaagd, breng ik een woord Tan dank aan den voor zitter wiens werk het ia geweest en hulde aan zijn goede inzichten. De vergadering geeft blijken met deze woordnn in te stemmen. Den heer Eelman merkt op. dat de uitvoe ring van dit werk aan het Noorden veel overlait van water heeft bezorgd, waarop de heer Joh Kejjser zegt dat het in Mei nog wel erger had kunnen zijn. Het was gewaagd, doch het is gelukt. De heemraden besloten echter tot directe uitvoering over te gaan, hoewel tegen den zin van spreker. De voorzitter merkt op, dat eenerzijds Eierland het werk graag zag tot stand komen en dat Waal eu Burg als eisch hüeventueele afdamming een peil aangewezen had van 75 c M V Z welk peil den geheelen zomer niet is bereikt, zoodat niet vroeger kon wolden begonnen, ofschoon de materialen reeds weken lang ter plaatse waren aangevoerd De heer Eelman wenscht in 't minst geen verwjjt te maken. Do voorzitter zegt. dat zijne plannen de goedkeuring van den hoofd-ingenieur weg droegen. Hjj betuigt den heer Joh Keijser zijn dank voor diens waardeerende woorden en ziet met genoegen de instemming der vergadoring met die woerden. Het welslagen is de belooning voor de moeite en zorgen aan het werk besteed. De heer Koning vraagt daarna of de 30 Polders het recht hebben de Waal en Burger sluis by den Dr esprong te doen sluiten, waarop de voorzitter ontkenmnd antwoordt, doch er aan toevoegt, dat een regeling dien aangaande zeer gewenscht zou zjjn, De heer H J Keijser brengt in het midden dat er eene scheve verhouding bestaal in den water tand tusachen h t Oostelijk en Westelijk deel van het Waterschap. Spreker heeft zich de moeite getroost, den laatsten tijd daarna dagelijks een onderzoek te doen instellen. Door het noemen vnn verschillende voorbeelden toont spreker die wanverhouding aan. Een betere gemeenschap tusschen Oost en West dient tot stand to worden gebracht De heer Jac KikkeitNzn. kan de mededeelingen van spreker bevestigen, die heeft den toestand aan de sluizen opgenomen. West is in betere conditie. De voorzitter zegt, dat in 1893 die questie ook reeds aan de orde is geweest. Toen was de algemeen» opinie dat Ooet in de betere conditie verkeerde. Uit ge dane opnemingen is echter wel het teg ndeel gebleken. Het Westelijk g»deelte is vlugger van haar overtollig water af. Do ch hoe het te verbeteren De scbmssluis kan meer water verzetten dan hij thans doet. Inderljjd is besproken de schildslout zoo te doen vergraven dat bet pijl gelijk wordt aan dien van den polder, dan kunnen er zooveel kokers onder het Schildpad gelegd worden als men maar wenscht. Over dit onderwerp ontspint zich een lang durige discussie de voorzitter zegt dat het Dag Best het plan wel heeft besproken onder den grintweg een kol-er te leggen ter hoogte van den sloot tusschen het land van P. Kik kert en van Brakenstein. Doch afdoende wordt de toestand daardoor niet verbeterd. De heeren Koning en H J Keijser zijn van meening, dat een dijkstool moet worden ge graven onder den dyk tot de scbai ssluis. De voorzitter daarentegen voelt er veel voor de Schildsloot in exploitatie te nemen en hem grooten toevoer te bezorgen. De heer Jac Kikkert Nzn. meent, dat het plicht is, de Schanssluis zooveel mogelijk water te bezorgen, doch de voorzitter meent dat plicht is te zorgen van het water af te komen eu wel op de meest gnedkoope wjjze. Besproken is ook reeils het aanschaffen van een hevel, die het water rechtstreeks over den dyk brengt. De Waaldersluis kan zijn werk niet af, die heeft te veel aanvoer. De heer Jb Keijser is van gevoelen, dat men Oost moet helpen, afgescheiden van West. ande>s loopt men gevaar West in mindere conditie te brengen, dan het thans is. Dit zal ook die groote kosten niet mede brengen. In verband biermede is dan ook besproken het aanschaffen van een hevel. De heer Jac Kikkert Nzn vraagt of het niet gewenscht zou zijn meerdere peilschalen te plaatsen, welkejvraag de hr Eelman meent bevestigend te moeten beantwoorden, daarbij tegelijk enkele zeer gewenschte plaatsen opgevende. De voorzitter antwoordt dat daartegen geene bezwaren bestaan, er zijn voldoende in voorraad. De heer Eelman zou nog gaarne vernemen hoe het staat met den wachter van den Oostersluis, waarop de voorzitter zegt, dat die ten onrechte meent, dat hy ontslagen is. Dit is echter niet het geval, den pas aange- stelden vasten werkman is tevens opgedragen behulpzaam te zyn bjj den sluis voor werk buiten den dijk. Volgens de meening van den heer Eelman, doet de Oostersluis teger.woordig meer water Verzetten dan vroeger, Oulangs echter werd het tappen belet door wier, dit werd verhol- pen, doch kort daarop ontstond weder het zelfde. Bij de opruiming kwam toen een fuik voor den dag, terwul er ook een werd aangetroffen voor den koker in don dykeloot. Voorlezing wordt daarna nog gedaan van een senrijven van den heer C S Keijser van Brakenstein, houdende, hem boven de be paalde vergoeding voor het gebruiken van grond voor djjksverhoogi- g alsnog een extra vergoeding van f 19toe te k -nn-n aangezien hij vemoedt dat nog 1500 vierkante Meter land tot strand zal verauderen. De vergadering is van oordeel dat dezt voorstelling sterk overdreven is en draagt het dagelyksch bestuur op, hieromrrent in. ovsrleg te treden met prof Everts te Delft De heer KI T Bakker klssgt over de groote schade, die aan de wegen Wordt aange richt door het rijden daarover met te zware vrachten. Beter toezicht daarop acht hij zeer noodig. De vergadering is het geheel met den heer Bakker eens en spreekt als haar oordeel uit, dat in verband met de jaarlijks aan rijks- en gemeentepolitie uit te keeren gratificatie, 'een beter toezicht van haar mag worden verwacht, wil zjj aanspraak op die gratificatie kunnen blijven maken. De heer Eelman zou graag nog vernemen hoe het staat met de materialen voor het Noorden, waarop de heer Joh Keijser ant woordt, dat ze verbruikt zyn, en aangezien de firma Dros Co niet heeft kunuen leveren de bestelde hoeveelheid, kunnen eerst nieuwe materialen worden aangevoerd als het baggeren weer een aanvang neemt. De heer Koning beveelt aan het slag van Sandkes uit de dijksloot op te ruimen en er een til voor in de plaats te leggen, De voorzitter zegt overweging toe. Nadat de beer Bakker nog beeft opgemerkt dat de beul door den weg bij de Kerkeplaats vermoedelijk te nauw is. en de voorzitter nader ondorzoek heeft toegezegd, sluit deze de vergadering.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 5