N°. 2826, Zondag 16 Januari 1910. 23ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL: Dagelijks 6,—; 8, 11,—; 2,50; TREIN van HELDER 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; Zondags 7,15; 1020; 12,15; 4,15 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen; Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. Yogelmoord en landbouw schade- Wat zijn ze toch naif in het noorden gisteren avond kon men in het Handelsblad lezen hoe men in Friesland, de voor den landbouw zoo nuttige mollen verdelgt zoodat één handelaar voor f 1600.- aan mollenvel- letjes naar Engeland kon zenden en in de Nederlandsche Sport No. 1619 van 1 Jannari leest m6n op pag: 8 onder het opschrift „Het jachtseizoen in de Provincie Gronin gen" Pluvieren of Wilsters werden in groote getale vooral gezien op bouwlanden, waarop wintergewassen veel te lijden hadden van slakken, doch ze trokken al spoedig naar zuidelijker streken"- daarop volgt onder staande zinsnede. „Enkele vogelaars maak ten met het vangen een weekgeld van f 50." Die enkele vogelaars die deze nuttige vogels vingen of verjoegen, stel dat er slechts 20 waren, maakten f 50 per man en per week, dat is dus f 1000 waardoor vermoedelijk Tienduizend vogels per week sneuvelden, die gezamenlijk allicht een paar millioen zegge 2. 000.000 slakken zouden verorberd hebben, welk ongedierte nu rustig de wintergewassen verder kan oppeuzelen, waardoor misschien 200,000 en meer schade voor de landbouwende bevolking ontstaat, ja zelfs een geheele oogst vernietigd zoude kunnen worden en dat laat maar kalm toe dat hun helpers, de verdedigers van hun eigendom door enkele individuen uit louter winstbejag vermoord worden— 'tis raadselachtigWanneer zullen de landbou wers hun eigenbelang eens beter gaan be grijpen de Regeering verzoeken de bescher ming der voor den landbouw zoo nuttige vogels en andere diersoorten met kracht ter hand te nemen. De Sophiea-Vereeniging tot bescherming van Dieren, te Amsterdam. Amsterdam, 8 Januari 1910. TEXEL, 15 JANUARI 1910. In de vergadering van Notabelen zijn tot kerkvoogden benoemd de Heeren Pisart en L. Bruin Jz. en in vergadering van Kerkvoogden zijn benoemd tot Pre sident den heer C. Moojen Cz. en tot Secretaris den heer Pisart. Verg. Tcxels Belang. Vrijdagavond werd in „de Oranjeboom" ■door de Ver. Texels Belang eene ver gadering gehouden tot het nazien van de rekening over het afgeloopen boek jaar en de verkiezing van een commis saris. Omstreeks 8 uur werd door den voorz. de heer IJ. Brouwer, overgegaan tot het openen der verg. Spr. zei, zijn leed wezen er over te moeten uitspreken dat er zoo weinig belangstelling voor deze ver. werd betoond. Als reden daarvan meende hij te moeten aannemen, dat er tegenwoordig velen ziek zijn. Na de opening werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en nadat door een der aanwezigen een opmerking was gemaakt, onveranderd goedgekeurd. Hierna bracht de penningmeester, de heer I. Moerbeek, verslag uit van het afgeloopen boekjaar. Uit de opgaven van deze bleek dat er was ontvangen f 369,23. uitgegeven f 266.00. batig saldo f 103.23. De voorz. verzoekt de h.h. N. Huisman, A. Kalf en W. C. Reij, zoo goed te willen zijn, de rekening te controleeren, aan welk verzoek door genoemde h.h. wordt voldaan. Nadat de rekening was nagezien, sprak de heer Reij, namens de overige rekeningopnemers zijn goed keuring hierover uit en zei, dat de reke ning door hen in de volmaakste orde was bevonden. De voorz. dankt den penningm. voor diens richtig beheer en stelde daarna voor, om over te gaan tot de verkiezing van een commissaris. De heer J. Kalf Az. als zoodanig af tredende wenscht niet meer herkozen te worden. Bij eerste stemming wordt de hr. J. Kalf toch gekozen. Op de vraag van den voorz. of hij de benoeming aan wil nemen, wordt een weigerend antwoord gegeven. Bij tweede stemming wordt gekozen de heer A. Kalf Dz., die na eenige vragen de werkzaamheden als commissaris be treffende, zijn benoeming aanneemt. De voorz. dankt het afgetreden be stuurslid voor diens hulp en steun, welke hij altijd de vereeniging had gewijd en hoopt in den nieuw benoemde, hetzelfde ijverige lid aan de bestuurstafel terug te vinden. Daarna ontspon zich een langdurige discussie over het uitkeeren der gelden aan de weduwen. Een der leden stelde voor zoolang te blijven betalen als de kas toeliet en dan de hulpkas aan te spreken. Hierna wordt door den heer J. Wegman een voorstel gedaan als volgt Vanaf 1 Sept. 1909, toen de reorgani satie der vereeniging is ingetreden, aan alle weduwen, dus ook de vóór dien tijd trekkende 80 weken f2.50 per week uit te keeren en daarna allen gelijk te stellen, dat is te betalen wat de Hulp kas pond ponds gewijze (vastgesteld in de alg. vergadering) kan verstrekken. De heer J. v. Heerwaarden zegt dat het zeer wenschelijk zou zijn, als de leden kaarten hadden om donateurs aan te nemen. De voorz. zegt hier zoo spoedig moge lijk voor te zullen zorgen. Daarna doet de voorz. voorlezing van de inkomsten der hulpkas. Uit zijn opgave bleek dat er een bedrag van f 66.90 was ingekomen. Hierna wordt het voorstel van den hr. Wegman in stemming gebracht en met 12 stemmen voor, 3 tegen en 1 blanco aangenomen om naar het Hoofdbestuur te worden opgezonden. Nadat door eenige leden nog vragen waren gesteld, die door den voorz. allen werden beantwoord, sluit deze, met een woord van dank aan de opgekomen leden eu de opwekking om voort te gaan de vereeniging te steunen, de vergadering. Geen rustige oude dag. De raad der gemeente Rauwerderhem besloot den 74-jarigen trouwen veldwach ter Weertma, te Sijbrandeburen, te pen- sionneeren, met f 6 per week. De andere veldwachters zouden ook voor toezicht in hst dorp S. zorgen, waarvoor hun salaris verhoogd werd. Autoriteiten hebben echter dat besluit niet goedgekeurd. De 74 jarige diender die op rust rekende, moet nu weder dienst doen. Benoeming van een Burgemeester. We lezen in de „Telegraaf" het volgende uit het „Dagboek van een Amsterdammer 10 Januari. Ze weten er in Den Haag geen raad meer mee. Al de ge- schikten willen niet en die wel wilden, waren niet geschikt. Ik heb er geen hoofd en geen buik voor, zei de een. Mijn vrouw heeft de mier aan Amster dam, zei een ander. Er moet geld bij. 't Kost meer ingekocht, zuchtte de derde. Zet een advertentie in de „Staats courant", opperde mr. v. Tienhoven. 'n Idee, lachte mr. Heemskerk. Zoodat de volgende advertentie in de „Staatscourant" verschijnt Vaste positie Gevraagd wegens plotseling vertrek van den tegenwoordigen, een alleszins bekwaam Burgemeester, liefst van den P. G., vrij van sterken drank en radicale beginselen geschikt om met socialisten en een vrijzinnig-democratischen wethou der om te gaan. De vrouw genegen aan liefdadigheid te doen. Salaris naar on bekwaamheid. Gepensionneerde officieren van zee en landmacht wordt verzocht niet te solliciteeren, Mannen die de toekomst van zich en hun gezin wen- schen te verzekeren, zenden onmiddellijk brieven en getuigschriften in onder motto „Janboel", aan mr. G. van Tienhoven, Haarlem. Discretie verzocht en verze kerd. Weer gesnapt. Mon meldt uit Nijmegen Een marinier Scbeaffer, afkomstig uit Nijmegen, niet veel lust het vaderland ter zee te dienen, wist ondanks strenge voorzorgsmaatregelen 4 keer te deser- teeren. Ten slotte werd hij veroordeeld tot opsluiting in de tuchtschool te Gin- neken. Ook daar wist de uitbreker begin December te ontvluchten- Sedert zwierf hij te Nijmegen rond en vertoefde de laatste dagen bij zijn moeder te dezer stede. Hij waande zich al voor goed vrij en wandelde gisterenmiddag op de markt toen een wakkere politieman de hand op zijn schouder legde om hem weer achter slot te brengen. Voor hoe lang Slaapwandelaarster Een juffrouw uit de Vleerstraat te 's Gravenhage liep 's nachts uit haar woning in nachtgewaad de straat open sprong van den Hoogewal te water. Haar hulpgeroep deed een politiedie naar aansnellen, wien het gelukte de vrouw te redden. Door toepassing van de kunstmatige ademhaling gelukte het hem in vereeniging met anderen na een half uur de levensgeesten weer op te wekken. Het mocht echter niet baten, den volgenden dag is de drenkelinge in het ziekenhuis overleden. Bóeren-Nieuwjaar in Zeeland. Leve Mirie??!!! Verleden Donderdag, boerennieuwjaar, werd in een koffiehuis te Middelburg een landbouwer uit 's Heer Arendskerke zoodanig met een biljart-que op zijn hoofd geslagen, dat hij kort daarop be wusteloos neerviel en naar zijn woning vervoerd moest worden. Slechte nier. Te 's Hertogenbosch heeft zich een zeer ernstig ongeval voorgedaan, dat den dood van een heel huisgezin had kunnen tengevolge hebben Er deed zich plotseling het verschijnsel voor, dat in een huisgezin een op kamers wonend heer ongesteld werd, zóó ernstig dat hij uit zijn werkring naar huis moest worden gebracht en doodziek te bed ging. Korten tijd daarna werden ook de kin deren en de dienstbode, de huisvrouw en, op een enkele uitzondering na, het heele gezin ongesteld. Men ontbood den dokter en deze con stateerde vergiftiging. Nu bleek, dat het gezin gegeten had van een niertje, dat ondanks het gekookt en goed klaar gemaakt was, toch een menigte microben scheen te bevatten, die de heele toebereiding hadden getrot seerd, en in de magen der huisgenooten aangeland, daar hun verderfelijke werking voortzetten. Een der jongetjes vooral heeft het hard te verantwoorden gehad, doch het gevaar is op het oogenblik voor allen geweken. Een geluk is het geweest, dat de con sumptie slechts in kleine hoeveelheden door elk was gebruikt, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Dat het vleesch gekeurd en voor de consumptie goedgevonden was is een omstandigheid die er op wijst, dat bij deze keuringen nog veel is wat men ziet en ook veel wat men niet ziet. („Tijd.") Dat zal hij in 't vervolg wel laten Zekere K., wonende aan de Pruische grens, die dikwijls de baldadigheid uit haalde om fietsrijders met steenen te werpen of met knuppels te slaan, had in de duisternis niet bemerkt, dat hij twee Duitsche gendarmes, uit Suderwick tot slachtoffer had gemaakt. Deze dien den hem een pak Prügel toe en brach ten hem geboeid naar Bochelt. Toen hij onderweg geen lust meer had om te loopen, werd de lust tot voortloopen er door een nieuw pak van hetzelfde laken ingebracht. Publieke werking in Den Haag heeft een trust gebroken. Bij een aanbesteding—van onderhouds werken hadden de aannemers 't er op gezet, naar 't schijnt, eens een f 1000 extra uit de Staatskas te trekken. De inschrijvingen waren allemaal, en min stens genoemde som, hooger dan de raming. Edoch er kwam iemand, dien men als 't niet een patroonsquaestie betrof „onderkruiper" zoo hebben genoemd eu Publieke Werken kan nu den Raad voorstellen, het werk voor ruim f 19,000 aan dien man buiten de trust onderhands te gunnen voor f 1050 minder dan de laagste inschrijving bij de aanbesteding. Wie er op hun neus kijken En hoe men dien spelbreker zal aanzien Nws. De visch wordt duur betaald. Ter hoogte van Vluchtenberg bij den Hoek van Holland, is de Scheveningsche. botter „Sch. 169" op een krib gestooten en gezonken. Bij laag water is het wrak zichtbaarhet is door de strand vonderij geheel met haken doorzocht, doch lijken werden niet gevonden. Echter is één lijk van een der opvarenden, een omstreeks 50-jarig man, aangespoeld. Een vrome weduxce. De weduwe S. te Oostwold (Oldambt) had op de kaart, haar voor de volks stelling uitgereikt, als haar hoofdberoep vermeld Bidden voor God en Vaderland. Bij de vorige volkstelling had zij de kaart op dezelfde wijze ingevuld. TEXELSCÏÏE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor r>E Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1