Indien niets U genezen kan Dan zullen de Palm-Pillen U genezen, Predikbeurten. Marktberichten. UBF** Aclvertentiën Advertentiën. Waal14 Januari. Hedenmorgen ten 9 ure werd de Stoomzuivelfabriek „de Hoop" alhier, in het bijzijn van belanghebbenden en belangstellenden geopend. Gisteren werd de stoomketel door den heer Inspecteur van het Stoomwezen onderzocht en in orde bevonden. Onze beste wenschen voor de onder nemers en deelhebbers. Oudeschild, 14 Januari. Gisteravond werd in de Zeven Pro vinciën de eerste bijeenkomst van Nep- tunus in 1910 gehouden. De vrij ruime zaal van den heer D. Vos was stampvol. Nadat de voorz. den aanwezigen en in het bijzonder de h. h. Daalder en IJ. Koppen van Oosterend had verwelkomd en de notulen der laatste bijeenkomst waren voorgelezen, verkreeg de heer Daalder het woord. ZEd. had als lezing gekozen eene novelle van Martin Kalf getiteld: „Delauweren van den straatmuzikant". Van het begin tot het einde wist spr. èn door den inhoud der novelle èn door zijn keurige voordracht zijn gehoor te boeien. Een warm applaus was voor hem eene wel verdiende belooning. Na eene kleine pauze, waarin de pianist opwekkende muziek liet hooren, gaf de heer IJ. Koppen als bijdrage „Volapük" (een monoloog). Hierom werd hartelijk gelachen en spr. werd dan ook luide toegejuicht. Nu volgde de eene verrassing op de andere, waar uit bleek, dat Neptunus jonge krachten bezat, waarvan in de toekomst nog veel was te verwachten. Door een 4tal paartjes werd op keurige wijze een stukje op zang ten beste gegeven getiteld: „Jong Zeeland" (van W. Mets Tz.) Allen in Zeeuwsch costuum gestoken, kweten zich uitste kend van hun taak. De heer T. v. d. Sterre droeg op ver dienstelijke wijze voor „Toon en Toos in de opera". Niet minder verdienstelijk declameerde M. Ylas Pz. „Een commen saal" door Justus van Maurik. Gaarne zullen de leden beide heeren weder op zien treden, doch laten zij voorzichtig zijn met de keuze der voor te dragen stukken, omallen aanstoot te vermijden. De dames M. Pool, M. Zegel en N. Hoedemaker gaven daarna op keurige wijze ten beste „O, die vrijgezellen!" De heer Daalder sloot de rij der voordrachten met de bijdrage„Het spookbed". Hartelijk werd hierom gelachen. Ondertusschen was het 11 uur geworden en sluit de voorz. met een woord van dank aan sprekers en spreeksters voor al het genotene deze gezellige bijeenkomst. Niettegenstaande de 6 stille weken gaat er bijna geen dag voorbij, of er liggen motors, tjalken of vaartuigen in de haven te laden of te lossen. De open winter is hieraan natuurlijk niet vreemd. Eiken dag verlaat de garnalen- vloot de haven, de vangst is over het algemeen niet groot, doch de prijzen zijn vrij goed. Naar ons uit goeden bron wordt meegedeeld had de bemanning van H.D. 1 gisteren een aardig buitenkansje. Door haar werd n.l. een torpedo opge- vischt afkomstig van „De Heemskerk". Oosterend14 Jan. Wanneer men zoo een schaap met twee lammeren in het landt vindt, dan wekt dat al dadelijk weer voorjaarsge- voelens op. Op het land van den heer K. kan men reeds zoo'n aardig tafe reeltje aanschouwen, dat, om den on go- wonen tijd, wel de aandacht trekt. Vlieland11 Jan. Het Noorsche stoomschip „Rando", kapitein Olsen, van Hamburg naar Swansea, kwam hier als bijlegger binnen wegens storm. De boot had vier dagen reis van Hamburg naar Vlierede. Een zeer fraai geschenk mocht dezer dagen het bestuur van Vlielands IJsclub van eenige leden eener hier be staande dames vereeniging ontvangen. Eene vlag in de Vlielandsche kleuren wit en groen, geborduurd daarin de initi alen der ijsclub en het zinnebeeld van het wintervermaak eene schaats. Hoe wenccht ieder lid der jonge vereeniging „Vlielands IJsclub dat de vriendelijke geefsters dezen winter het werk barer handen mogen zien ingewijd, dat het wit groene dundoek vroolijk wapperen zal aan het einde der baan, waar een hooge vlaggestok zijn komst verbeidt. In het logement Cupido werd Woens dag j.l. eene openbare propagandaverga- d ring gehouden van de afdeeling Vlie land van den Bond voor Staatspension- neering. De zaal was overvol. Als spreker trad op de heer L. Bakker Wzn. van Sneek. Genoemde heer had tot onder werp zijner redeDe toekomst onzer ouden van dagen." In ademlooze stilte werd door de aanwezigen geluisterd naar het vurig pleidooi vóór staatspensioen zonder pre miebetaling, tegen dwangverzekering. Daverend applaus toonde den spreker ten slotte hoeveel belangstelling zijne rede vond. Na de pauze werd door eene hier bestaande tooneelclub opgevoerd een tooneelstuk „'t Genadebrood" door mej. I. Kaastra-Bakker. Het stuk, 4 bedrijven lang, is uitgegeven door den Bond voor Staatspensionneering. Vlot gespeeld, maakte het diepen indruk, velen waren tot tranen bewogen bij de zeer treffende gedeelten. Na afloop daarvan knoopte de spreker naar aanleiding van het stuk eenige' beschouwingen daaraan vast, ieder op wekkend lid van den Bond te worden. De heer Donia, voorzitter van de afd. Vlieland sprak een slotwoord, den spr. dank zeggend „tot weerziens" hem toe roepend, de spelers zijne erkentelijkheid betuigend. Dertig nieuwe leden traden toe. Eenige uren was men nog hoogst gezellig bijeen. TJit de school. „De „Ned." vertelt als historisch In een der hoogste klassen van een onzer Christ scholen is de onderwijzer bezig met een repetitie van de jaartallen der Vaderlandsche Geschiedenis. 1296," vraagt hij aan; een jongen. „Floris V door de edolen vermoord." „Heel goed. Uit welk Huis was die graaf?" „Uit het Bourgondische." „Dat weet je wel beter." „O ja, meester uit het Oostenrijksche Meester, ontstemd dat de jongen zoo zit te knoeien, ziet een anderen leerling achter zijn hand pogingen doen een ge weldige lachbui in te houden. „Jan waarom lach jij?" klinkt het streng uit meesters mond. „Meester, Adriaan zegt tegen ons Uit het Warenhuis!" Tableau. Een ontploffing. Dinsdagmorgen is in een kamer boven het handschoenenmagazijn van den heer Willem Laimboek, Rijnstraat te Arnhem, een gasontploffing ontstaan. Omstreeks acht uur werd een sterke gaslucht waar genomen, welke bij onderzoek uit de voorkamer bleek te komen. Een loop jongen stelde met het 14 jarig zoontje van den heer Laimboek een onderzoek in bij de gaskroon. De loopjongen kwam met een brandenden lucifer dicht bij 't plafond met het gevolg dat een hevige ontploffing plaats had. Er was blijkbaar een lek in de gasleiding tusschen het plafond. De jongen viel op den grond, doch kwam er met een lichte kwetsuur af. Het zoontje van den heer L. bekwam geen letsel. Het plafond werd over de helfc der oppervlakte vernield, alle ruiten sprongen, terwijl van het meubilair veel is beschadigd. Verzekering dekt de schade. Het Roomsch tooneél. In „De Tijd" zegt men Eindelijk heeft een reeds lang bestaand plan vasten vorm gekregen. Te Am sterdam is opgericht een vereeniging „Het Roomsche Tooneel" onder leiding van den heer L. van Domburg. Het is een klein gezelschap ontwikkelde dames en heeren, die zich ten doel stellen vooral in de provinciesteden het kwaad der rondreizende tooneelgezelschappen van al heel slecht allooi met meer succes te bestrijden door het opvoeren van goede tooneelstukken. Finantieel voordeel beoogt de vereeniging niet. Zij wil de plaatselijke R. K. Vereenigingen in de gelegenheid stellen tegen betrek kelijk geringe onkosten tooneel- en voor drachtenavonden te geven, die op hooger peil staan dan die, welke plaatselijke dilettantenclubs met haar onvoldoende middelen en oefening kunnen organisee- ren. Het ontwerpen van decors, cos- tuums enz. berust in de handen van enkele jeugdige kunstenaars. Be lente komt Verleden week zjjo in het Bloemon- daalsche bosch bjjna dag aan dag de blijde, beloftevolle tonen van den voor zegger der lente, den koekoek, vernomen. Bij den heer v. d. Heykant, Klooster straat te Ooslerbout staat een Japanschq peer (Crataégus Japonica) in vollen bloei. Wel een krasse. Als een sterk bewijs van krasheid bij hoogen leeftijd kan dienen, dat de 98-jarige weduwe Lieshout te Vreeswijk in een gezelschapje bij gebrek van een vierden persoon deelnam aan het kaart spelen en bovendien nog zonder bril. Een weinig geliefd politie man. Een 21-jarig politie-inspecteurtje heeft Sittard, waar men hem benoemd had, in rep en roer gebracht. Laatst had hij zoo'n hevige ruzie met twee veldwach ters, dat hij met een revolver dreigde en de burgemeester in allerijl werd ge waarschuwd en tusschenbeide kwam. 't Publiek manifesteerde toen onder aller lei uitroepen en liederen voor het bureau maar de inspecteur bleef wijselijk binnen. Vlak daarop werd hij geschorst en ver liet Sittard. Daarop heeft Sittard Maandagavond van pleizier opnieuw een manifestatie gehouden. Een jongeling, met nniform- pet op, gelijkend op den geschorsten inspecteur, had men met zware touwen geboeid en werd onder gejubel van groot en klein van het stadhuis naar het station gebracht. Waar men zich in Sittard al niet druk over maakt 1 Animo In verband met de invoering van de nieuwe jaarwedderegeling voor het on derwijzend personeel bij het openbaar lager onderwijs te 's Gravenhage, is het aantal sollicitanten, dat zich bij de laat ste oproeping voor onderwijzer in die gemeente heeft aangemeld, zoo groot er zijn ruim 860 adressen ingekomen dat besloten is in de eerste plaats voor het onderzoek, dat in Januari 1910 zal aanvangen, in aanmerking te brengen de ruim 300 candidaten uit de provincie Zuid-Holland, die in het bezit van de hoofdakte zijn. Het onderzoek naar de geschiktheid van die 30 candidaten, waarmede vermoede lijk één jaar zal gemoeid zijn, bestaat in het bezoeken van de candidaten in hunne klasseof zoo zij die niet hebben, in het zien werken van de candidaten in een der Haagsche scholen. Een ontploffing. Te Ulrum wilde gisteren B. W., een lek aan een acetyleengastoestel her stellen. Toen hij er met een brandenden lucifer bij kwam, ontstond een ontplof fing, waardoor B. W. zoo werd verwond, dat na enkele minuten de de dood intrad. Nieuwe dieventrus 1 Men schrijft aan de „Tel. Wellicht strekt het tot voordeel van uw abonné's, wanneer zij bekend wor den gemaakt met den nieuwen truc van Amsterdamsche dieven. Deze bestaan n.l. hierin, om met een paar flesschen bier in de hand aan bo venhuizen aan te schellen en te vragen of „bier besteld is?" Wordt op 1-hoog een ontkennend ant woord gegeven, dan loopt de bierbren ger brutaalweg de trap op naar de 2e of 3e étage, waar hij natuurlijk hetzelfde antwoor ontvangt en dan heengaat, na op een der lager gelegen verdiepingen zijn keuze te hebben gedaan in hoeden, jassen, parapluies enz. Een mijner me debewoners miste na het bezoek van zoo'n bottelaar een splinternieuwen trap- looper. Bijna verdubbeld. De gemeenteraad van Amsterdam be sloot Gepeputeerde Staten van Noord- Holland op hun missive te antwoorden, dat de Raad geen bezwaar heeft het salaris van den burgemeester van f8000 op f 15 000 te brengen. Vet spekje. Als een bewijs, dat op de Veluwe zware varkens gemest worden, meldt men, dat bij een landbouwer onder Bar- neveld een zeug werd geslacht van 820 pond. Bij denzelfden boer werd de vorige maand een dergelijk exemplaar geslacht wel iets lichcer, maar toch dicht bij de 800 pond. Weinig animo. Te Ravenstein een stadje van onge veer duizend zielen, is in het geëindigde jaar geen enkel huwelijk voltrokken. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 handschoen, gevonden to Don Burg; 1 mesje, gevonden op het Marktplein 1 snoeischaar, gevonden nabij Fonteinsnol 1 zilveren armband, achtergelaten in het hotel „Texel." Zondag 16 Januari 1910. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Av. 7 uur ds. Kijne. Voorbereiding. Waal Voorm. 10 uur dr. Wieten. Cand. tot den H. Dienst. Koog Nam. half 3 dr. Wieten. Cand. tot den H. Dienst. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Kijne. Den HoornVoorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. V.m. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uurLeesdienst. Nam. 2 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg Geen dienst. Den Hoorn. Voorm. 10 u. ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 19 Januari. Burg. 's Avonds 7 uur Ds. Kijne. Donderdag 20 Januari. Oosterend, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 8 tot en met 14 Jan. '10. ONDERTROUWD: GETROUWD. üeeae- GEBORENN e e 11 j e, dv, Teunis Koorn en Cornelia Klaartje Roeper (den Hoorn) OVERLEDEN Cornelis Kooger, oud 64 jaar, geh. m. Engeltje Plaatsman (Oos terend.) Hendrina Theodora Derksen, oud 80 jaar, wed. v. Maarten Graat (den Burg Scliagen, 13 Jan. Aan;evoerd: 7 Kaltkoeien f 140,a f 210— 60 Vette Koeien 1 160 a 1340 00- 7 Geldekoeien f 120 a f 160 25 Nuchtere Kalveren f 7 a f21 0 Stieren f 000 a f 000; 60 Schapen (vette) f 20,— a 28,00 110 O ver houders f 13 a 20.00. 35 Vette Varkens 46 a 51 cent per Kg. Magere Varkens f af 00. 30 Biggen f 8,— a f 13,00; Boter f 1.20 a f 1.40 per K.G. Kipeieren f 4,50 a f 5,00 per 100; Leiden, 14 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd 11 Stieren f 120 —af 248,—; 76 Kalf- en Melkkoeien f 148' a f 275- 313 Varekoeien f 108 a f 230; 231 Vette Ossen en Koeien i 171 af 325 49 Kalveren (vette) f 64 a f 118 38 Kalveren (magere) f5 al 14 Schapen (weide) f af 1519 Schapen (vette) f 19,- a f 30.— 375 Magere Varkens f 18— a f 43. 116 Biggen f 6,00 k f 13,00; voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsehe Coaraut in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. en indien uit alles blijkt, dat ge het slachtof fer zijt van chronische Malaria met verschijn selen als: uitputting, algemeene zwakte, doffe pijoon in borst, rug en lendenen, zenuw zwakte, slapeloosheid, hui vorigheid, klamme handen, koude voeten, hartkloppingen ge paard met maag-, nier- of loveraandoeningen. het eenige specifieke, wereldberoemde ge neesmiddel voor de oudste ziekten der menschheid omdat ze sedert eeuwen tienduizende men- schon gonozen hebben en van zwakke lij dende menschen met een ondermijnd li- chaams- en zonuwgcstel, weder krachtige gezonde menschen gemaakt hebben geschikt voor den harden strijd om het bestaan. De Palm-Pillen zijn verkrijgbaar bij verschil lende goede Drogisten, Apothekers en Han delaren in Geneesmiddelen a f 1,75 por doos. Zes aoozon tegelijk genomen kosten f 10, Centraal-Depöt voor Nederland: Palm-Pill Company, 278 Heerengracht, Amstordam. Te DÈN BURG verkrijgbaar: bij firma Wed. P. Kuiper en T. Buijs; te DEN HELDER bij: firma do Bie-Biersteker, Keizerstraat 93 en to SCHAGEN bijJ. Rotgans, Drogist. 44

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2