Gemeenteraad van Texel. Vergaderiug Ziekenfonds. De voorzitter opent do vergadering met een welkom aan de aanwezigen op de 45ste jaarvergadering, een voorrecht zegt spr, dat weinig vereenigingen te beurt valt, en z.i. pleit voor de noodza kelijkheid van haar bestaan, t Spijt hem dat de opkomst der leden niet grooter is, doch hij hoopt dat de ver gadering zal strekkeD, onder aangename discussie, tot meerdere bloei der ver. De notulen hierop voorgelezen worden onveranderd goedgekeurd. Het zaakrijk jaarverslag, geestig van inhoud en aangenaam van vorm, hierop door den secretaris voorgelezen verwierf een luid applaus. Wij stippen daaruit enkel aan, dat het ledental sedert 1 Jan. 1909, niettegen staande 18 nieuwe leden werden aan genomen, slechts met 1 is vermeerderd en thans 211 bedraagt. De rekening over het afgeloopen jaar hierop door den penningm. voorgelezen sloot met een nadeelig saldo van f 30,70. Namens de commissie tot nazien der rekening brengt de heer Puiman verslag uit en stelt voor de rekening goed te keuren. Tevens stelt spr. voor de f 2,50 aan verteringskosten, door extra vergade ringen boven het maximum in bet regl. bepaald, door het bestuur gerestitueerd, weer aan het bestuur terug te betalen uit de kas. Wordt bij acclamatie dienovereenkom stig besloten. "Voor rekeningopnemers voor het vol gend jaar worden aangewezen de leden R. Huisman, Joh. Rijk en C. Visser, tot plaatsvervangers de leden G. Tuinder, A. Langeveld Pz. en L. Bruin. Bij de daarop gehouden verkiezing van een commissaris wordt het aftredend lid van het bestuur de heer J. Smit Cz. bij eerste stemming met 40 van de 44 uitgebrachte stemmen gekozen, 2 waren van onwaarde. De voorz. brengt de vergadering dank voor de uitslag en hoopt daardoor een ijverig bestuurslid te behouden. De heer Smit hierop gevraagd ver klaard de benoeming, onder dankzegging voor het vertrouwen, gaarne aan te nemen. Bij de rondvraag die thans volgt, vraagt het lid A. Langeveld of het niet moge lijk is dat het bestuur, als zulks door omstandigheden geboden is, niet van het reglement mag afwijken, spr. schetst een geval een der leden overkomen. De voorz. antwoordt dat zoo terecht door de secretaris in het jaarverslag werd gewaagd van de moeielijke en onaangename vragen, die het bestuur soms ter oplossing worden voorgelegd en dat die door het bestuur steeds naar recht en billijkheid, maar met het regl. in de hand worden opgelost, spr. zegt, 't is misschien niet uw plan voor dat lid de uitspraak van de algemeene ver gadering te vragen, gaarne stelt hij daartoe in de gelegenheid. Spr. zegt, wenscht soms een der leden een voorstel tot losmaking van plaatse lijke geneesheeren te doen, het bestuur houdt zich daarvoor aanbevolen, doch gebruik is wet en al wordt het thans niet uitdrukkelijk vermeld, het bestuur meent dat standpunt, vooral met het oog op de gevolgen voor de toekomst, niet te mogen verlaten. Het lid J. Vonk stelt de vraag hoevele malen men van de hulp vau een speci aliteit mag gebruik maken. De voorz. zegt, het aantal malen is onbeperkt, mits het bedrag in 't regl. bepaald, niet wordt overschreden. Nadat nog een der leden in verband met art. 8b een vraag heeft gesteld, waardoor blijkt dat een der leden in omstandigheden verkeert waarbij in bot reglement niet is voorzien, wordt goed gevonden dat indien dat lid daarvan nadeel mocht ondervinden, het bestuur een beroep voor hem zal doen op de algemeene vergadering, die hem dan zeker zal schadeloosstellen. In de pauze werd den leden ter eere van het 45 jarig bestaan der vereeniging een sigaar aangeboden. De voorzitter sloot met den wensch dat de gezondheidstoestand in de volgende 5 jaren zoo gunstig moge wezen, dat de kas het zal toelaten het halve eeuw feest zoo luisterlijk mogelijk te vieren. Oudeschild, 24 Januari. Zaterdagavond j 1. had in de „Zeven Provinciën de jaarvergadering van het Ziekenfonds „Bozorgdhyid w|jkt voor Eendracht" plaats. Ongeveer 50 leden waren tegenwoordig. Na opening door den voorzitter, werden niet alleen de notulen der laatstgehouden algemeene vergadering, maar ook die der bestuurs vergaderingen voorgelezen, waardoor de leden direct met alles op de hoogte werden gebracht. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden be dragen f 988,20 en de uitgaven f 983,90, zoodat het batig saldo f 4,30 bedroeg. De bezittingen bestonden uit 7 Rotter- damsche premieloten a f 100 aan kasgeld f 11,776, op de spaarbank f 6,206. Bij monde van den aftredenden com missaris, den heer Jb. Boon Jbz. werd den leden medegedeeld, dat alles wat op de rekening betrekking had in orde was bevonden, waarna deze werd goed gekeurd en de penningmeester gedechar geerd werd. Nadat 6enige inlichtingen omtrent het contract met den dokter waren gegeven werd overgegaan tot verkiezing van 2 commissarissen. Door dat het aftredend bestuurslid, de heer P. Vos, niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd in diens plaats tot be stuurslid gekozen de comm Jn. Schellinger Het aftredend lid de heer Jb. Boon Jbz. was niet terstond herkiesbaar, zoodat er 2 commissarissen gekozen moesten worden. Bij herstemming met de heeren A. Boon en Jn. Henkes werden als zoodanig gekozen de heeren B. Beumkes en C. M. Zegel, die ter vergadering aanwezig hunne benoeming accepteerden. Naar aanleiding van het kleine batige saldo deelt de voorzitter mede, dat het bestuur niet zou overgaan tot de extra heffing van f 0,25 per lid. Nadat bij rondvraag nog eenige zaken waren besproken, sluit de voorzitter met de beste wenschen voor het fonds te ruim 9 uur de bijeenkomst. CORRESPONDENTIE. Plaatsgebrek noodzaakt ons eenige berichten tot een volgend nummer te laten liggen.Red. i n°—°n Voorlezing wordt gedaan van een verzoek met bijlagen van G. Zoetelief Pz. te de Cocksdorp om aan H.M. het voorstel te doen B. en W. te machtigen hem een ver gunning te verleenen voor den verkoop van sterken drank in 't klein. B. en W. stellen voor daarop afwijzend te beschikken als zjjnde niet te motiveeren en daarom voor de Raad een gewaagde onderneming zonder kans op succes. De heer Dros zegt: 't is wel mogelijk in een vloed van woorden een dergeiyk ver zoek van de baan te schuiven, doch spr. meent dat de Cocksdorp in een scheeve verhouding staat tegenover het overige deel van Texel en zonder er nu voor te zijn het aantal drinkgelegenheden uit te breiden, er voor te zyn in dit geval te beproeven wat mogelijk is. De voorz.er is geen sprake van een vloed van woorden, maar het is onmogelijk te verdedigen, laat Zoetelief evenals andere zich een vergunning koopen. De heer Dros: de drankwet zegt in bij zondere gevallen en het is aan de Raad dat te beoordeelen. De heer Overdat is de oude drankwet. De voorz.de drankwet spreekt van buitengewone inrichtingen van maatschap pelijk verkeer en de minister lichtte toe dat hiermede wordt bedoeld, inrichtingen als „Krasnapolsky". De heer Dros zegt, grootsche inrichtingen bestaan niet op het platteland. De heer Zijm is met den heer Dros er voor, als Zoetelief slechts chocolade mag verkoopen, kan hjj anderdaags de winst opslorpen. De heer Djjt zegtlaat Zoetelief zich 2 bestaande vergunningen aar.koopen, de Raad mag zich niet laten gebruiken, Zoe telief f 600 uit te winnen. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht waar over evenwel de stemmen staken, tegen stemden de heeren Keesom, Dros, Zijm, Lap en Mets. Over dit punt wordt zonder discussie na toelichting van den voorz. als zjjnde noodzakelijk om niet de Rijkssubsidie te verliezen, overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslist. Het betreft het binnen 4 maanden in do vacature van onderwijzer met verplichte hoofdacte die door het vortrek van den heer Godfried zal ontstaan to voorzien. 15. Afschrijving van Hoofdeiyko Omslag zal worden verleend overeenkomstig het verzoek van den heer Godfried by diens vertrek uit de gemeente. By de daarop gehouden rondvraag komt de heer Dros terug op het verzoek van den heer Jb. Kalis niet als kwestie van geld (30 ets.), doch als kwestie van recht. De voorz. zegt, de Raad staat buiton die kwestie. De heer Droshoe kan zoo iemand dan recht bekomen. De voorz.by den burgeriyken rechter. Zaterdag 2^jD ((n, 1909, voorin, halt 11. Voorz. de heer ^liddingb, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Bijt, Over, Koning, Kcesum, Mets, Kikkert, Langeveld, Lap, Zijin en Dros. Afwezig de heer Bakker. Secretaris de heer Ruibing. Ue Voorzitter opent de vergadering met de beste wenschen voor 1910 en laat wat het afge loopen jaar voor Texel gaf achtereenvolgens de revue passeeren, spr. wijdt een woord aan de terugslag in de veeprijzen, de mislukking der erwtenoogst, de opening van het nieuwgebouwde Gesticht van Weldadigheid en de verbeterde oprit aan de Waal, herinnert aan de blijde ge- benitenis op 30 April, de geboorte van prinses Juliana en de feesten in verband met die ge beurtenis op Texel gevierd, herdenkt de beëindi ging van den strijd op het Marsdiep, het jubileum van den heer de Braai, het aftreden van den heer Dikkers als wethouder en raadslid, de ver nedering in het onderwijzend personeel en de wettelijke verplichting tot het geven van onder wijs in de vrije- en ordeoefeningen, (vak j.) brengt in herinnering de voorgenomen scboolbouw in Zuid-Eierland, de tot stand gekomen behar- ding van den weg WaalOudeschild en de aanleg van paardenpad in den Schilderweg, om ten slotte meer uitvoerig uit te weiden over de havenplanncu, schutsluis, binnenhaven incluis. 1 Mededeelingen. Ingekomen stukken. Hierop doet de voorz. mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. bericht van aanneming benoeming van re genten en regentes Alg. Weesbuis: b. idem van leden en regentes Alg. Armbestuur; c. schrijven van den heer de Braai houdende dankbetuiging voor de betoonde belangstelling en de ontvangen geschenken bij gelegenheid van zijn 40 jarig jubileum. d. Missive van Ged. Staten houdende goed keuring van suppl. begrooting 1909. e Procesverbaal van gehouden kasvcrificatie bij den gemeenteontvanger. De heer Langeveld vraagt naar aanleiding van genoemd -procesverbaal of de som alsnog daarin te innen vermeld, f 1503.50, hoofdzakelijk ach terstallige belasting betreft, wat hem na bevestiging door den voorz. de opmerking ontlokt, het bedrag hoog te vinden. De notulen van de vorige vergadering hierop voorgelezen worden met algemeene stemmen goedgekeurd. De voorz. doet vervolgens mededeeling en voorlezing van een ingekomen schrijven van den heer Jb. Kalis te de Cocksdorp inzake vervolgings- kosten hondenbelastingen stelt voor dat schrijven te zenden ter afdoening naar den gemeenteont vanger. Hierop doet de voorz. voorlezing van ingekomen schrijven van Ged. Staten houdende afwijzende beschikking op het verzoek om vrijstelling van de wettelijke verplichting tot het geven van onderwys in vak j nadere voorstellen zullen den Raad bereiken zegt de voorz. Ter tafel komt een schrijven van den heer P. Haremaker, hoofd der school te Oost met verzoek om eervol ontslag als zoodanig tegen 1 April as., de voorz. zegt nadere voorstellen zullen den Raad bereiken en stelt voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen. 2 Vaststelling kohier uan schoolgelden ouer het 1 kw. 1910. Het kohier van schoolgelden voor het 1c kwartaal 1910 wordt vastgesteld tot een bedrag van f758.25. 3 Idem kohier uan hondenbelasting, dienst 1910. Idem het kohier van hondenbelasting dienst 1910 tot een bedrag van f 220, 4 Idem suppletoir-kohier uan honden belasting, dienst 1909. Idem suppl. kohier van hondenbelasting 1909 tot een bedrag van f 9. 5 Idem suppletoir kohier uan hoofde- lijken omslag, dienst 1909. Idem suppl. kohier van Hoofd. Omslag, dienst 1909 tot een bedrag f 103.60. 6 Besluit tot wijziging der gemeente- begrooting uoor 1909. De voorz. stelt voor te besluiten tot wijziging der gemeontebcgrooting dienst 1909 ingevolge de storting van f 2000 voor het waarborgfonds der gehouden tentoonstelling en in verband daarmede te brengen in ontvangst en uitgaaf op een bediag van f S43S0.325. 7 Samenstelling stembureaux. Samenstelling van stembureau heeft hierop plaats 8 Adres bewoners Hoogerstraat te den Burg. Komt ter tafel een verzoek van de bewoners van de Hoogerstraat tot roofing van de oude boomen en planting van do nieuwe. Het voorstel wordt toegelicht door den voorz. en gesteund door den heer Kikkert die als bewoner dier straat en medconderteekenaar van het request, zegt overtuigd te zijn van de last en het nadeel dat de bewoners van de lage of Zuidzijde van die straat van de bestaande boomen ondervinden. De heer Lap stelt voor dan enkel de boomen aan de zuidzijde te rooien. De heer Kikkert zou het jammer vinden als de Raad besloot de onoogelijke boomen aan de bovenzijde te laten De heer Over zegt een der bewoners te hebber, gesproken die liever heel geen boomen in de straat wensohte, doch meermalen bemerkt te hebben dat de bewoners van Texel niet van boomen houden, en meent dat dit van gemeente wege niet in de hand moet worden gewerkt, waarom hij dan ook het voorstel van B en w' tot rooiing der oude boomen en plaatsing van een rij nieuwe aan de boven of Noordzijde der straat, aanbeveelt. De heer Lap handhaaft zijn voorstel. De heer Mets stelt voor de zaak ter afdoening op te dragen aan B en W. Wordt met 1 stem tegen, die van den heer Dijt, in dien geest besloten. 9 Behandeling uerzoeken gemeente-rei niger om uerhooging uan jaarwedde en toekenning uan een gratificatie. Hierop is aan de orde de behandeling van de verzoeken van de gemeentcreiniger om verhoo"ing van jaarwedde en toekenning van een gratificatie voor 1909. B en W stellen voor de jaarwedde met ingang van 1 Januari 1910 te verhoogen met f 25 en te brengen op f 175. De heer Kikkert stelt voor bovendien een gratificatie van f 25 toe te kennen voor 1909 vooral met het oog op de uiterst lage prjjzen door den gemeentereiniger voor de mest bedongen. De heer Dijt zegt aan Wilner een hoogeren prijs te hebben geboden dan ooit door hem wordt gemaakt onder voorwaarde van eenige zuiverheid doch geen mest te hebben ontvangen. De heer Kikkert zegt dat die eischen van zuiverheid misschien te hoog waren, iets wat door den heer Dijt werd ontkend, doch waarop de heer Kikkert mededeelt dat hem bekend is dat Wilner dezen zomer voor 75 karren mest slechts f 25 kon besommen. De heer Keesom vraagt of het verplichtend is dat Dirk Koorn Wilner helpt. De voorz wijst er op dat het aantal putten thans 34 bedraagt en Wilner die onmogelijk alleen kan schoon houden. De heer Keesom schat de hulp van D, Koorn op een vergoeding van gemeentewege van f 50 's jaars. De heer Dijt merkt op dat als Wilner het niet alleen af kan, hij een knecht moet nemen. De voorz. heeft niet veel gedachte van een knecht van Wilner. De heer Over brengt in het midden dat men de werkkring van Wilner algemeen niet kent, Wilner is verplicht alle vuil en afval dat hem aangeboden wordt op te ruimen. De heer Dijt zegt B en W stellen de ver hooging van jaarwedde enkel voor met het oog op de grootere afstand tusscben de opslagplaats en het dorp. De heer Keesomis dan vastgesteld dat dio daar blijft? De voorz.de toestand blyft voorloopig be stendigd. Het voorstel van B en W wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel Kikkert wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen, tegen stemden de heeren Lap, Koning, Zijm en Over. 10 Vaststelling belooning en benoeming plaatsueruangend kantoorhouder uan het hulptelegraafkantoor te de Waal. Alsnu komt in behandeling vaststelling bcloo- ning en benoeming plaatsvervangend kantoor houder van het hulptelegraafkantoor te de Waal. De voorz. doet voorlezing van een ingekomon aanvrage tot een benoeming voor bovengenoemde betrekking van C. Eelman, postbode te de Waal tegen een vergoeding van f 10 's jaars en een in verband daarmede ingekomen schiijven van den heer directeur van het postkantoor alhier, houdende mededeeling, dat genoemde Eelman in staat is als plaatsvervangend kantoorhouder op te treden en dat het geweuscht is dat hij als zoodanig wordt benoemd. Zonder hoofdelijke stemming wordt op voorstel van B en W de bclooning vastgesteld op f 10 's jaars. Bij daarop gehouden stemming wordt C. Eelman met algemeene stemmen tot plaatsvervangend karitoorhoudei benoemd. 11 Adres A. Korff om financieelen steun enz. uoor een op te richten teeken cursus. Aan de orde is verzoek van A. Korff, leeraar aan de Ambachtschool te den Helder om finan cieelen steun en gratis verwarmd en verlicht loknal voor con op te richten cursus voor a.s. ambachtslieden in vaktoekenen, enz. Uit het hierop voorgelezen verzoe.k met toe lichting blijkt dat de cursus zul worden gehouden te den Burg gedurende de mnanderi Eobrurunri, Maart en April van dit jaar en zal bestaan nit 10 lessen van 3 uur, Zaterdagsavonds van 7 tot 10 ure. De lessen zullen worden gehouden voor a. s. timmerlieden, metselaars, smeden en meubel makers, voor elk naar behoefte, 2'/, uur teekenen en Vs. uur les in konnis van materialen en het gebruik daarvan. B en W stellen voor in verband met gehouden besprekingen met den heer Korff, een subsidie toe te staan van f 75, met gratis verlicht en verwarmd lokaal onder voorwaarde dat het lesgeld niet meer zal bedragen dan 25 cent per les." De heeren Mets en Langeveld zijn voor inwilliging van het voorstel van B en W. De heer Dros vraagt welke subsidie de teeken- cursus van den heer Heeroma genoot. De voorzitter zegt: f 3 per leerling tot een maximum van 20 leerlingen, doch, wijst er op dat deze lessen niet slechts teckenen betreffen, doch vakteekenen en vakonderwijs door een daartoe bevoegd leeraar. De heer Koning zegt: hebben wij voor dat vak hier een onderwijzer aan den Burg, de heer Hoegsma, ingenieur. De voorz. merkt op dat de Raad bij benoeming van genoemden heer daaraan wel heeft gedacht doch daarin niets kan dwingen. De heer Over meent dat men niet moet ver warren de heer Heeroma en den vakonderwijzer en vindt de cursus ''hoogst wonschelijk voor de jongelui die niet naar elders gaan. De heer Dros kan (niet begrijpen, dat zich slechts 6 jongelui haddon aangemeld. De heer Over meent dat het lesgeld toen op 50 ets. jper les gesteld wel een bezwaar zal zijn geweest en meent dat nu dit op 25 ets. is bepaald de toevloed wel grooter zal zijn en vindt het gewenscht de proef te nemen. Het voorstel van |B en W wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. 12 Adres A. W. Koning, houdende het uerzoek dispensatie aan te uragen uan het bepaalde in art. 43. 1e lid, der Drankiuet. Op het adres van A. IW. Koning houdende verzoek dispensatie aan te vrageu van het bepaalde in art. 43, le lid, der Drankwet, met het oog op toelaten van personen beneden 16 jaar in zijn winkel, wordt als zijnde voor een persoon niet mogelijk en voor de gehcele gemeente niet te motiveeren, op voorstel van B en W zonder discussie afwijzend beschikt. 13 Verzoek G. Zoetelief Pz. om aan H.M. de Koningin het uoorstel te doen B. en W. te machtigen hem een uergun- ning te uerleenen uoor den uerkoop uan sterken drank in het klein. 14 Voorstel tot het aanuragen uan dis pensatie, als bedoeld in art. 48, 5e lid, der met tot regeling uan het lager onderwijs, ten opzichte uan de o. I. school te den Burg.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2