N°. 2331» Zondag 30 Januari 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin neii lancL Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAHG-EVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bukg op Texel. K I E Z E R S i IJ S T. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet: Noodigt do mannelijke inwoners dezer Gemeente uit, om zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen, wat de grondbelas ting betreft in een andere gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van tenminste één gulden daarvan door over legging, der overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten voor den 15 Februari a. s. te doen blijken. Deze aan slagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden terug gegeven. Nog worden de mannelijke inwoners die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aan spraak meenen te kunnen maken om ge plaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15den Februari a.s. aangifte te doeD. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den ontvanger gewaarmerkt, kosteloos at te geven dupli caat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belang hebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gemeente, die krachtens artikel lb derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15 Februari a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der kieswet, luidende De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen koste loos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgend voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift„Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der kieswet" en in den linkerbeneden hoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening Texel, den 27 Januari 1910. De Burgemeester voornoemd, W. F. H1DDINGH. TEXEL, 29 JANUARI 1910. De eerste van 't twaalftal. De eerste maand van het jaar, Januari, neigt ten einde, en wie zich er over zou hebben verheugd dat de winter zich zoo gunstig liet kennen, heeft zich zeker vergist en zich te vroeg blijde gemaakt. Evenals de komeet van deze dagen, die, volgens een dichterlijke ontboezeming (zie ons vorig nummer) in zijn staart iets merkwaardigs (verkondde, evenzoo bracht de staart van Januari ons de zuivere wintervrucht in den vorm van een waren sneeuwstorm. Wie zich gisteren op het pad moest begeven heeft er van gelust in niet geringe mate tegen den wind in was 't haast niet te doen. Voor den veehouder, wiens vee in de weide vertoeft was het niet alleen een kostbare doch ook een zorgzame geschiedenis. Zoo kunnen de elementen in een oogwenk van tijd, de meest optimistische menschen tot pessimisme verleiden. Ook van elders komen tal van be richten welke melding van den sneeuw storm maken en van de moeielijkheden er door teweeggebracht. Voor het jonge volk inzonderheid, doch ook voor hen wien de winter wel wat mooi was, is het een waar buitenkansje. Verbetering Schapenfokkerij. De vereeniging tot verbetering van de schapenfokkerij in Noord-Holland zal op Maandag 31 Jan. een vergadering houden in het café „Centraal" te Alkmaar. Onder de punten van behandeling komt voor vaststelling van het Huishoudelijk Reglement, waaruit wij het volgende aanstippen Ieder lid der vereeniging, die tevens schapenfokker is, lveft het recht zijne schapenfokkerij of een deel daarvan, onder controle der vereeniging te stel Jen, mits de vereeniging het door hem voorgestelde sys teem, volgens hetwelk hij wenscht te fokken, als zoodanig meent te kunnen aanmerken. De gecontroleerde fokker verplicht zich, een eenmaal door hem aangenomen systeem, te blijven volgen. Wenscht hij om een of andere reden hierin verandering te brengen, zoo is hij verplicht hiervan met opgave van reden, kennis te geven aan het bestuur, hetwelk dan zal beoordeelen ofdecoDtróle evengoed kan worden voortgezet in dit gewijzigde systeem. Iedere fokker heeft het recht volgens meer dan één systeem te fokken, doch dan blijft ook het in art. 2 bepaalde op elk zijner systemen van toepassing. De eigenaar of houder van een contröle- ram zendt na afloop van den dektijd, in ieder geval vóór 1 Januari, aan den secre taris een opgave, inhoudende het nummer van den ram, het aantal ooien door dezen gedekt, alsmede de nummers d6r controle- ooien, welke daaronder waren. Bij sterfte van een contröledier geeft de eigenaar hiervan binnen 3 dagen kennis aan den Secretaris, opgevende het rechteroornummer, of als het nog geen 1 l/a jaar oud is, het linkeroornummer en letter, en de doodsoorzaak. Bij verkoop van contröle-dieren geeft de eigenaar hiervan binnen 3 dagen kennis aan den Secretaris, onder opgave van het rechteroornummer van ieder dier, of het linkeroornummer en letter, den naam en woonplaats van den kooper, het doel, waarvoor de dieren gekocht zijn en den bedongen prijs. In den werptijd doet de eigenaar aan het eind van iedere week opgaaf van de nummers der ooien, die in de berichts- week hebben geworpen, den datum waarop dit plaats vond en het aantal lammeren door de ooi geworpen. Tegen den tijd, dat de Inspecteur komt om de lammeren te merken, geeft de fokker het moederschaap en haar lammeren een gelijk verfmerk. Voor ieder moederschaap wordt het merk op een andere plaats, of met andere kleur, verf aangebracht, opdat goed uitkomt welke lammeren bij een bepaalde controle-ooi behooren. De fokkers zijn verplicht den Inspecteur alle door dezen gewenschte inlichtingen te geven omtrent de wijze van voeding en verpleging van fokschapen en de lammeren. Voor de controle zijn de fokkers ver schuldigd een heffing vanvoor 1 10 gecontroleerd wordende ooien f 1. voor elke controle-ooi meer, f 0.10te betalen bij het herfstbezoek van den Inspecteur. Verder bevat het ontwerp-reglement ver schillende bepalingen van administratieven aard en van bureauwerkzaamheden. Waal, 27 Januari. Het hier bestaande Ziekenfonds hield gisteravond in het lokaal van A. P. Eel- man zijn jaarlijksche huishoudelijke ver gadering. Aanwezig waren 19 leden van de 42. Door den penningmeester moest, ten gevolge van de vele zieken in 1909, een nadeelig saldo worden geconstateerd. De rekening werd goedgekeurd. In de plaats van den heer P. Joh. Eelman (overleden) werd tot lid van 't bestuur gekozen de heer G Kikkert Hz. De heer J. Roeper Dz. die verleden jaar tot tijdelijk secretaris was benoemd, werd nu definitief als zoodanig gekozen, Met de beste wenschen voor den bloei der vereeniging sloot de voorzitter de vergadering. Cocksdorp. 28 3an. Woensdag 1.1. werd bij den heer Buijs de bijeenkomst gehouden, die belegd was ten voordeele van Texels Belang. Met veel succes werden door den heer J. Daalder voorgedragen „Moeders Wiegelied" door Martin Kalff, „Eene Rariteit in de pronkkast" door M. Kramer en „Het Spookbed" doorM. Kramer. De heer De Jongh wist zijn hoorders te boeien met„Helpen" door Laurillard, TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor i>e Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ARTIKEL 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatst verloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe be lastingen zijn aangeslagen, het te dier zake ver schuldigde voor of op den Isten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor eeD bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbe lasting, in de belasting op bedrijfs en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de pemoneele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72 of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan een der vol gende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den Sisten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij behoo renden of in huur gobruiktcn grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend, tenminste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgons in dezelfde gemeente tweo zoodanige huizen of gedeelten van huizen j of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram lnadvcrmogen 2o. dat zjj op den 31sten Januari sedert den len Januari van het laatstverloopen jaar, achtereen volgons bjj niet meer dan twee personen, onder nemingen, openbaro of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jnnr een inkomen hebben genoton als voor do gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zjj wonen, is vermeld in de bij deze wot gevoegdo tabel j ot dat zij op don lsten Februari in het genot zijn van eene door eene ondorneming, openbare of bijzondere instelling vorlebnd pensioen of vorlcendo lijfrento van gelijk bedrag; met dion verstnndo dat voor hen die in beide gevallen verkeeron, zoo noodig, ter bereiking van net vereischto bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengesteld 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschre ven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van tenminste f50, ingelegd in de Rijkspostspaar bank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende verceniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöpera tieve vereeniging of van eene stichting Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorig lid van dit artikel, zijn de banken: opge richt na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000 bij de Neder- landsche Bank hebben gedeponeerd 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van het bestuur en in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. ARTIKEL 2 Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen die dien leeftijd hebben bereikt voor of op den 15 Mei De aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor haren man, die van minder jarige kinderen, wegens goederen, waarvan hnn vader het vruchtgebruik heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waar voor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroe rende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijksop- centen verstaan. Aanslag in de vermogens- bedrijf- of perso- neele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4,jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art lb 2o. eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkele vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom ver minderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aan merking. Ten aanzien van vrije kost wordt geen rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betieft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een ge deelte van het jaai niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd gedurende welke iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrek king is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. Ib. 2o. als vast week, veertiendaagscb, maand, of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwon ding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot 'het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van een inkomen, bedoeld in art, lb, 2o., eene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolsDg zij wordt genoten, in rekening gebrncht tot een bedrag gel(jk aan hot normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. lb 2o dor vrouw geldt voor haren man, dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de staatscourant, met bijvoeging vau de adviezen van Godoputcerdj Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtons vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerlijst voorzomen, hernieuwde aangifte on- noodig, indien de plaatsing op dio lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of vnn een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van bot zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2o. genot van pensioen en lijfrente 3o. bezit van een inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in een spaarbank 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen wier plaatsing op de lijst berustte op: le bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde buis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder no. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangiftebiljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der kieswet, is voor zoover de gemeente TEXEL betreft, het volgende bepaald Gemeente of deel der Gemeente huur prijs lb. lo. Mnjimum inkomen bedoeld lb. 2o. Ivrije wonllvr.kosc |of inwon.||en inw in artikel 2 2 TEXEL. f 1," f300 f37,50 f200

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1