N°. 2335. Zondag 13 Februari 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad, van en naar Texel. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 6,—; 8, 11, 2,50; TREIN van HELDER: 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; Zondags 9,50. BOOT van HELDER Dagelijks 7,-; 9,30; 12,15; 4,15; Zondags 7,-; 1020; 12,15; 4,15 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Yoor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen; Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. JACHT E.\ VISSCHERIJ. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de volgende bekendmaking is aangeplakt. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provinciën d.d. 2 Februari 1910 no. 18; Gelet op art. 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebben den a. dat de jacht op houtsnippen in deze provincie zal worden gesloten op den 28sten Februari 1910, met zonsonder gang; b. dat de jacht op eenden zal worden gesloten mede op den 28sten Februari 1910, met zonsondergang c. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten op den 15den Maart 1910, met zonsondergang d. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 2 Mei tot en met 15 Juli 1910; e. dat de visscherij met het staande spieringnet zal zijn gesloten van 1 Maart tot 1 November 1910; f. dat de visscherij met alle overige vischtuigen, uitgezonderd die met aal- korven, aaldobbers, aalreepen en paling fuiken op aal, paling en grondelingen, die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aal- dobbers en die op snoek in de gemeente Texel, van 15 Maart 1910 tot nadere aankondiging zal zijn gesloten, en g. dat gedurende den gesloten vischtijd vermeld sub f van dit besluit, ook het visschen met don hengel in de hand, uitgezonderd met do peur is verboden. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke ge meente van Noordholland worden aange plakt. Haarlem 5 Februari 1910. De Commissaris der Koningin vnd., VAN TIENHOVEN. Texel den 10 Februari 1910. De Burgemeester vnd. HIDDINGH. TEXEL, 12 FEBRUARI 1910. Harkt. Wij herinneren er aan dat Maandag a.s. als zijnde de tweede Maandag in deze maand, weder gelegenheid zal zijn tot het markten van vee. Kiezerslijst. Hen, wier namen nog niet op de kiezerslijst voorkomen en die meenen daarop rechtens te moeten worden ge plaatst, herinneren wij er aan dat vóór 15 Februari het desbetreffend verzoek moet worden gedaan. (Zie officieel in ods nummer van 30 Januari.) Vergadering V. I. O. D, 9 Febr. De voorzitter opent de vergadering met een welkom aan de opgekomenen. Spr. had een grootere opkomst verwacht, deelt mede dat de influenza van den secretaris oorzaak is dat de vergadering eerst in Februari plaats vindt, verder, dat er een wisseling in het bestuur heeft plaats gehad door bedanken van den heer A. Langeveld Az. als boek houder, waarvoor door het bestuur in de plaats benoemd is de heer Joh. Kik kert, die de benoeming voorwaardelijk heeft aangenomen, doch thans reeds blijken heeft gegeven de tunctie naar behooren te kunnen waarnemen en spreekt, onder verzekering dat het be stuur tegenover de leden steeds deed en doet wat nuttig en goed is voor de ver- eeniging, de jwensch uit, dat indien er straks debat moge zijn, dat debat alles zins degelijk zij. De notulen hierop door den secretaris gelezen worden onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag door den secretaris uitgebracht stippen wij het volgende aan. Ie. de vereeniging op 1 Januari 1909 tellende 1900 leden verloor door roye ment wegens wanbetaling 37 leden, door vertrek 10, door overlijden 14 tezamen 61. 53 nieuwe leden werden aangenomen zoodat het ledental op 1 Januari 1910 1892 bedroeg2e. het bedanken van den heer A. Langeveld Az. als boek houder had grootendeels plaats om de onaangename houding van deleden tegen over het bestuur op de algemeens ver gaderingen 3e. de vereeniging was in het afgeloopen jaar weer gelukkig, moest zij volgens ledental in de sterfte over Texel gedurende 1909 22 uitkeeringen van f 75, 1 van f 50 en 7 van 6 gulden voor hare rekening hebben, het aantal uitkeeringen bedroeg slechts 13 van f75, 1 van f 50 en 6 van f 64e. de direc teur werd bij zijn aftreden herbenoemd en ten 5de ditde secretaris vestigt er de aandacht van de leden op, dat aan gezien de beide boden iedere week de contributie moeten storten, de leden die menschen ter wille dienen te zijn, door een geregelde betaling, iets wat vooral dit afgeloopen jaar veel te wenschen over liet. De secretaris ontving den dank van den directeur namens de leden voor zijn verslag. De penningmeester deed hierop reke ning en verantwoording van gehouden beheer over 1909. Ontvangsten mochten f 2978,ll5 be dragen, de uitgaven f 1608 715, zoodat weer een batig saldo waste boeken van f 1369.40 en het bezit der vereeniging op 1 Januari 1910 f 18346.056 bedroeg, waarvan f 16550 hypothecaire leeningen op Texel, f 761,77 belegd op de Rijks postspaarbank en f 782,97 op de Boeren leenbank, terwijl het kasgeld op 1 Jan. 1910 f 251.3.16 bedroeg. Namens de commissie met hot nazien 1 der rekening belast, brengt de heer N. Min den penningmeester hulde voor de accurate en nette boekhouding, zegt boeken en bescheiden te hebben nagezien en alleszins in orde te hebben bevonden en daarom namens die commissie de vergadering te adviseeren de rekening, zooals die is aangeboden, goed te keuren. Wordt bij acclamatie besloten. De verkiezing van een commissaris wegens periodiek aftreden van den heer N. Huisman thans [aan de orde, heeft tot uitslag dat na twee vrije stemmingen en herstemming tnsschen de heer en H. Haakman en L. Bruin Jz., laatstgenoemde wordt gekozen met 67 van de 109 gel dige stemmen. Op de desbetreffende vraag van den voorz. verklaart de heer Bruin met genoe gen de benoeming te aanvaarden onder dankzegging aan de leden voor het in hem gesteld vertrouwen. Punt 1 van de agenda, ingekomen stukken, met goedkeuring der vergade ring tot het laatst aangehouden komt nu in behandeling. De voorz. deelt mede, dat in den loop van het vorige jaar is ingekomen bij het bestuur een schrijven van een lid, dat zich beklaagt de polis niet van zijn ouders te kunnen loskrijgen. Spr. zegt het komt meermalen voor dat de ouders van een verzekerde na diens huwelijk blijven voortgaan de contributie te betalen, doch later ont staan daaruit onaangenaamheden, laat ieder bij zijn huwelijk de polis meenemen en de premiebetaling voor zijn rekening nemen. Uit de toelichting van den secretaris blijkt dat het bestuur volgens art. 11 van het reglement het recht heeft de uitkeering te doen aan hem of haar die daar volgens oordeel van het bestuur het meeste recht op heeft, en daar de vereeniging is een philantropische en geen speculatieve, heeft het bestuur van zijn recht gebruik gemaakt en zal zulks ook voortaan doen, door toe te wijzen, ongeacht wie de premie betaalde, de uitkeering aan hem of haar die volgens het bestuur daar het meeste recht op heeft, in dit geval de echtgenoot of echt- genoote van den overledene. Volgt voorlezing van een schrijven onderteekend door L. Polak en 179 an deren. De voorz. stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan,te nemen, aangezien het gaat over een in de vorige algemeene vergadering, met inachtneming van het bepaalde in statuten en reglement, ge nomen besluit. Het lid Gerbrand Zoetelief vraagt of die halve cent per week en per lid volgens dat genomen besluit doorloopend is, zoo ja dan protesteert spr. er tegen; hij heeft een polis die hem tegen een vaste premie per week waarborgt de uitbetaling van 75 gulden bij overlijden; spr. zegt u hebt wel het recht een heel jaar premie te heffen, doch niet die'met 7a cent per week te verhoogen. De Voorz. zegt het besluit is verleden jaar genomen, nu is uw protest te laat. Het lid L. Polak vraagt of het wis kundig advies van den heer Keesom berust op de sterftecijfers van Nederland; na toestemmend antwoord zegt spr. welnu de cijfers voor Texel zijn gunstiger. Het lid R. Koorn maakt aanmerking op het genomen besluit, omdat het voor stel tot reglementswijziging niet 14 dagen ter inzage lag, doch slechts 2 of 3 dagen. De Voorz. zegt dat het voorstel wel degelijk 14 dagen ter inzage lag. Het lid Koorn ontkent dit en geeft eon beschouwing over het Rijper fonds naar mededeelingen van een Inspecteur, oin te betoogen dat de verhooging niet noodig was. De Voorz. antwoordt dat andere maat schappijen soms op uittreden van leden zijn gebaseerd, het onze niet. Het lid L, van Scharenberg zegt: de bewijzen liggen voor de hand dat het best zonder verhooging kan; arme men schen zullen zich om die verhooging laten royeeren; het bestuur kon zich verleden jaar ook niet verbeelden dat het noodig was, nu kijkt alles door de bril van den geleerde. Als oud-bestuurslid ontzegt het lid Arn. Langeveld aan v. Scharenberg het recht, te zeggen dat het bestuur zich het verleden jaar niet kon verbeelden dat de halve cent noodig was; vijf jaar geleden zegt spr., heb ik op deze plaats hetzelfde verklaard als Dr. Keesom. Het lid N. Min verklaart oorspronkelijk van dezelfde meening te zijn geweest als de opposanten, doch na de toelich tingen van het bestuur is het hem dui delijk geworden, dat die maatregel nood zakelijk was, het bestuur zegt spr., heeft goed gedaan een uiterst bevoegd des kundige als den heer Keesom te raad plegen en hij kan zich niet begrijpen dat men zich daar niet bij neer legt. De Penningmeester hierop het woord verkrijgende, verzoekt de aandacht voor een eenvoudige berekening doorhem in verband met de hem bekende cijfers der vereeniging gemaakt, een berekening door i6der te maken met eenigen goeden wil. Glashelder en hoogst eenvoudig toont de Penningmeester aan de hand van die berekening aan, dat elk lid dat 2 cts. per week contribueert, 65 jaar moet betalen eer dat lid, rente op rente, de som van 75 gulden heeft betaald, zoodat een zoodanig lid gemiddeld 72 jaar oud moet worden; dezelfde berekening ten opzichte van een 2'4 cent contributie betalend lid toont aan dat die gemiddeld 68 jaar oud moet worden; een lid van 3 ct, 67 jaar; een idem van 37» ct. 67 jaar; van 4 ct. 69 jaar; van 47a ct. 70 jaar; van 6 ct. 68 jaar; van 8 ct. 68 jaar; van 10 ct. 69 jaar en van 12 ct. 71 jaar. Deze berekeningen waren gemaakt met inachtneming van de 3 maanden vrijstelling zegt de penningmeester; men zou vermoeden dat door 12 maanden te contribueeren deze cijfers gewoon met een vierde moesten verminderd, dit is evenwel zoo niet, zelfs bij een vol jaar te betalen moet dan elk lid gemiddeld 59 jaar oud worden, terwijl de heer Dr. Keesom in zijn berekening aan de hand van de statistiek toont, dat dezelve slechts 53 jaar worden. De vergadering was door deze bereke ning geheel overtuigd, zoodat de Voorz. een gemakkelijke taak had de verdere oppositie tot zwijgen te brengen en na dank aan den Penningmeester, en aan de leden voor de gezellige discussie, te ruim 11 uur sloot met een „tot weder- ziens in 't volgend jaar." Oo ster end, 11 Febr. We zouden Woensdag alhier een grooten brand gehad kunnen hebben, wanneer de manufacturier Kooiman niet tijdig ontdekt had, dat een hoeveelheid manufacturen bij hem op de toonbank in vlam was geraakt. Nu wist hij met eenige emmers water het gevaar spoe dig te keeren. Niettemin bedraagt de brand- en waterschade ongeveer f 25U, door assurantie gedekt. Vermoedelijk is de brand ontstaan door vonken van een petroleumlamp. Iemand met valsche veeren. Het is gebeurd dat een der bestuurs leden der dames studertenvereenigine te Leiden, voor het souper onder alle dames iemand opmerkte, die niet alle allures had een jonge dame te zijn, al was hij ook in feesttoilet. RANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Ct-3. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1