INGEZONDEN STUKKEN. Diet veel zijn van kiesrecht komt niets, en van sociale verzekeringswetten ver moedelijk ook niets, er is daarvoor geen geld wel voor militare lasten in het gunstigste geval is een pensioenwet met premieverzekering te wachten wat spr. een ramp noemt. De houding der S. I). bij mogelijke behandeling van een der gelijk wetsontwerp, zette spr. uitvoerig uiteen. Verder hield spr. een krachtig pleidooi voor de openbare school. Hij maakte verder duidelijk hoe op de school de geschiedenis door de S. D. werd behan deld (althans door hem zelve) als een protest tegen veler meening dat zij den eerbied voor het Huis van Oranje uit het oog verliezen. Dit besprekende zoo ook de jongste Julianafeesten, vond spr. aanleiding onzen gemeenteraad eene kleine correctie toe te dienen over bet geen indertijd werd gezegd over onder wijzers die aan die feesten niet wilden mede doen. Met ten slotte nog eene aansporing om zich goed op de hoogte te stellen van hetgeen de S. D. wil en doet en om aan dien strijd deel te nemen, besluit de heer Thomassen zijne redo. 't Spreekt wel vanzelf dat wij hier maar een zeer beknopte mededeeiing hebben gedaan van een rede welke ruim 2 uur in beslag nam, en die met onverdeelde aandacht door de aanwezigen werd aangehoord. Voor debat meldde zich zich niemand aan, ook toelichting werd niet gevraagd. De voorz. bracht den heer Thomassen dank voor hetgeen door hem werd gesprokenwekte ook nog eens op tot toetreding bij de afdeeling Texel der S. D. A. P. welke afdeeling met 10 leden begonnen, thans reeds 44 a 45 leden telt, deelde mede dat zou worden gepoogd een bond van losse arbeiders op te richten en sloot daarop de vergadering. Als een nachtkaars. De belangstelling was heusch niet groot in de vergadering welke tegen Maandag 21 dezer was uitgeschreven, ten doel hebbende „Rekening en ver antwoording der Tentoonstelling". Toen de voorz. te half negen de ver gadering opende waren we al metal 11 personen sterk, daaronder begrepen het bestuur, 2 verslaggevers en de hospes. (Een gek getal). Even later vermeerder den twee personen het gezelschap, zoodat we tot het ongelukscijfer 13 kwamen. Terecht merkte de voorz. bij de opening op dat de belangstelling niet groot was Het eindcijfer der Rekening hebben wij reeds eerder medegedeeld als te zijn een totaal bedrag van f 18663.16'. Meer specifiek werden deze posten als zuivere opbrengsten gemeld: Entreegelden f 2390.65 Abonnementsgelden 1738.— Pachtsom restaurant 680.05 Bijdragen op Texel 5033.50 van elders 1595.— Catalogus verkoop 216 80 Programma's concours 14.05 Advert, catalogus 86. programma's 32.50 Rijksbijdrage 300 Opbrengst div. verkoopingen 1572.35 Buitengewone ontvangsten 302.016 Inleggelden 733.25 W aar borgfon ds 3969. 18663.16' Als uitgaven waren genoteerd Tentoonstellingsgebouw enz. f 6122 37' Drukwerk en advertentiën 1111.81' Arbeidsloonen 890.15' Schip- en wagenvrachten 458.85 Toelage feestcommissie 2000.— Comm. huisvesting 3549,03 Div. uitg. verfr. versiering 1847.18 Bekroningen 1765.16 Saldo 918.60 f 18663.10' De beer R. Keijser Johz. het woord bekomend noemt deze vergadering een zeer bijzondere verg.onze compagnon de afd. Eijerland is daarin niet gekend, evenzoo niet de verschillende com missiën. Spr. noemt deze vergadering een mis lukte en hij voor zich wil niet verant woordelijk zijn voor de opzet van deze vergadering. Hij meent dat deze verg. in overleg met de afd. Eierland had moeten plaats hebben, dat de verschil lende com missiën daartoe hadden moeten worden uitgenoodigd en deze alsdan hadden kunnen worden ontbonden. Zij toch hebben allen hun best gedaan om de zaak te doen slagen. Een weinig zeggende adv. was thans de oproep Spr. vindt het een treurig einde van zulk een groote zaak. De voorz. is het niet met den spreker eens, hij had de adv. ook liever anders ingericht gezien, waarop de secr. aanvoert dat, aangezien de zaak al zoo lang reeds hangende is, hij meende de adv. maar niet zoo uitvoerig te moeten maken. Een ieder bleef intusschen bij zijne meening, zoodat we er niet verder mee kwamen. De heer Roeloffs doet nog het denk beeld aan de hand om deze verg. te beschouwen als enkel het doen van rekeniDg en hierna nog eene bijeenkomst te houden, waartoe èn de afd. Eierland èn de verschillende commissiën zullen worden uitgenoodigd om aldus deze zaak te beeindigen. Het bleef echter bij dit denkbeeld, tot een voorstel kwam het niet. Verder vernamen wij nog dat het saldo van f 918.60, hetwelk ten goede komt aan de storting van het waarborg fonds, aan de daarbij betrokkenen zal worden afgedragen, zijnde zulks 23% van het door hen gestorte. De voorz. herinnert ten slotte dat hij bij de opening der tentoonstelling hulde en dank heeft gebracht aan allen die tot het welslagen van deze tentoonstelling hebben bijgedragen, welke woorden van dank hij thans herhaald. De tentoon stelling heeft ons veel doen zien, zoowel door hetgeen van hier alsook van elders werd voorgebracht. Het weêr was ons zeer ongunstig en voor de fin. onvoor- deeliggesteund door een sterk waar borgfonds hebben wij echter aan alle verplichtingen kunnen voldoen. Direct en indirect is de tentoonstelling zeker tot voordeel geweest van ons eiland. Spr. wenscht dat als een jonger geslacht later nog eens deze zaak zal herhalen, zij zal mogen rekenen op niet minder toewijding. Toen sloot de voorz. de verg. En toen was het uit. 't Was een saai einde van een groote zaak. Een ding dat als een nachtkaars uitging. Met leede oogen keek de hospes naar de door hem gevraagde vergunning tot langer openblijven, toen wij met hem af rekenden en te 9 uur was onze verslag gever weder in zijn huiselijken kring terug. Dixi. Oudeschild, 21 Februari. Zaterdagavond j 1. werden de inwoners van ons dorp opgeschrikt door het ge roep: „brand". Weldra bleek, dat het boetje van Gbrs. Grimijzer staande naast het molentje van den heer C. Keijser, in volle vlam stond. In een oogenblik lag alles tegen den grond. Naar men onS mededeelt werd de brand veroorzaakt, doordat een der broeders, bij het aan trekken van zijn jas de petroleumlamp omwierp. Het karpet opnemende, om daarmede naar buiten te gaan, kon hij de deur niet open krijgen. In een oogenblik was alles vol rook en vlam en moest hij, om zich te redden, de ruiten inslaan om daardoor naar buiten te komen. Alles was behoorlijk verzekerd. Gisteravond, omstreeks 8'/» uur werd ,het vaartuigje HD 147, schipper Rotgans, met moeite door eenige per sonen in de Haven getrokken. De eige naar was al een 14 dagen op zee, zich bezighoudende met het schieten van rotganzen. Het vaartuig was lek gewor den en met den aanwakkerenden wind was het hoog tijd, dat een veilige ligplaats werd opgezocht. Dit bleek hedenmorgen, want toen de schipper, die den nacht in het dorp had doorgebracht zich naar zijn vaartuig wilde begeven, vond hij, dat het geheel onder water lag. Spoedig werd het gelicht en op de scheepswerf van den heer C. de Wijn gedraaid. De Heeren L. C. Mets en A. Blom Az. eertijds kapitein en stuurman op de „Ada van Holland" zijn in gelijke be trekking overgeplaatst op de salonboot „Czaar Peter" varende van Amsterdam naar Zaandam v.v. Oosterend, 21 Febr. „Nut en Genoegen" heeft Zaterdag j.l. hare laatste bijeenkomst in dezen winter gehouden. De zaal was niet zoo goed bezet als men dat bij „het laatste Nut" gewoon is, wat stellig aan de zeer slechte wegen geweten moet worden. Als spreker trad op de Heer L, J. Kikkert, van den Burg, die op boeiende wijze vertolkte „Een Oudejaarsavond vertelling" van Van Nievelt. Met on verdeelde aandacht werd er naar gehoord. Later werden door denzelfden spreker nog ten beste gegeven„Als meneer zal wisselen", van Sinclair, en „Op zee" van A. L. de Rop. Hiermede had de spreker hartelyk applaus verworven. Nog een drietal heeren wisten herhaal delijk de lachlust op te wekken met verschillende voordrachten. De Gbrs. L. en IJ. Koppen gaven het kluchtig kamerstukje: „De bruiloft van Neef Janus". De Heer J. C. Bakker had succes met „De Won dereieren", en met „Hoe piet Fransen de weddenschap won", terwijl de Heer IJ. Koppen met „De Trouwdag van Mietje" en met „De begrafenis van Arie Knoesters" zijn goeden naam als declamator wist te verhoogen, Met een hartelijk woord van dank voor alles, wat gegeven was, en met een „tot weerziens" in het volgend seizoen werd de vergadering gesloten. Men bleef evenwel nog een paar uur zeer gezellig bijeen. Dans en voordrachten wisselden elkander af, en de goede orde werd geen oogenblik verstoord. Zaterdagavond j.l. bespeurde men brand in de richting van de haven, en velen sloeg de schrik om het hart. Men wist, dat er tjalken met stroo in de haven lagen, en men vreesde, dat een er van in brand geraakt zou zijn. Dan zou de schade voor de visschers niet te overzien zjjn geweest. Gelukkig is ge bleken, dat de brand een bergplaatsje bij de haven betrof. Toch verdient het wel overweging, want men mag er niet aan denken, dat een dergelijke brand in een strootjalk uitbrak. Velen zouden er door geruïneerd zijn. Zouden dergelijke tjalken niet aan de loskaai kunnen laden? Deed het ge val zich dan voor, zoo zou zoo'n bran dend schip naai buiten gesleept kunnen worden, wat uit de nieuwe haven, waar gedurig veel schuiten liggen niet mo gelijk is. De Coclcsdorp, 20 Febr. In het onlangs verschenen verslag van de bij Koninklijk besluit van 7 Juli 1907 ingestelde Staats-Commissie voor het Reddingswezen lezen wij o m. „Met betrekking tot de aanwezigheid van reddingsmiddelen op de kust wordt voorgesteld, ten Oosten van den licht toren van Eierland, nabij het Eierland- sche Gat, een diepwaterboot op een wagen te plaatsen". Waal, 21 Februari. De vergadering van leden en donateurs van Tex. belang, was, evenals elders, zeer matig bezocht. Bij afwezigheid van den Voorz. werd de bijeenkomst door den Secr. den Hr. De Jongh geleid. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Door den Penningmeester werd me degedeeld, dat door hom f39.91 aan den Alg. Penningm, was afgedragen. Hierna werd de beschrijvingsbrief behandeld. Als Voorz. moest aftreden d9 Heer J. J. Bakker, die herkiesbaar was. Met algemeene stemmen werd de heer B. herkozen. Deze, juist ter vergadering komende, deelde meê, dat hij de herbenoeming aannam. Hierna sluiting met de beste wen- schen voor Tex. Bel. in 1910. Vlieland. Onze vroegere plaatsgenoote, Mejuffr. N. Billenius, kweekelingete Groningen, slaagde aldaar voor het examen in de Nuttige Handwerken. In hótel Meyer had Donderdag j.l. de derde lezing voor de leden van „Nut en Genoegen" plaats. Na het openingswoord van den voor zitter, trad de heer Donia als spreker op. Zij, die in zoo grooten getale schit terden door afwezigheid, hebben een genoeglijken avond gemist. Immers hoe kostelijk vermaakte de prachtige, rake beschrijving van een jordaansch gezel schap op een dagje uit, de aanwezigen. De tragisch-comische tooneeltjes in „Uit" door S. Abrahamsz/, het diner van de families, de afloop van den feestdag, het was alles onbetaalbaar. Hartelijk applaus beloonde den spreker voor het genoegen, zijn toehoorders verschaft. Ook Keetelaars vertelling in Geldersch dialect „Bioj de Wiendroeven", mede voorgedragen door den heer Donia, boeide onverdeeld de aandacht. Na de pauze droeg de heer Welshet bekende schetsje van Justus van Maurik „Verhuizen" voor. Het deed ook nu de aanwezigen vaak hartelijk lachen en den spreker luiden bijval oogsten. Ook het gedicht, daarna ten beste gegeven door den heer Wels had groot lachsucces. En dit viel ook den heer Roij ten deel, die twee liederen van Speenhof heeft gezongen. Was het slot van „Afscheid van een leelijk meisje van haar vrijer" wel precies volgens den tekst? Het deed er niets toe, zooals men 't hoorde, was 't zeker recht leuk. De merkwaardige gevolgen van 't eten der soep, waarin bij gebrek aan rijst, een vindingrijk huisvrouwtje, zangzaad had gekookt, deden de vroolijkheid ten top stijgen; zooals ze werd gezongen en gefloten deze aardige voordracht, was ze het daverend applaus ten volle waard. De heer Schaafsma sprak eenige har telijke woorden van dank tot de drie heeren, die zich dezen avond zoo ver dienstelijk hadden gemaakt. Een gezellig bal besloot den avond. Scheepsramp bij de Haaks. Met vrij groote zekerheid wordt thans als waarheid aangenomen dat de stoomtrawler „Belle" IJ.M. 118, in den nacht van Zondag 13 Februari in de nabijheid van de Haaks door een stoom schip is overstoomt. Nóch van schip, noch van bemanning is na dien tijd iets vernomen. De bemanning bestond uit 10 personen, waarvan 5 gehuwd waren. De hoop de „Belle" torug te zien is nu vervlogen na de positieve verklaring van de directie der Alg. Visscherijmaat- schappij. De visch wordt duur betaald. Geitenfokkerij. Het voornemen bestaat in de provincie Noordholland een organisatie in het leven te roepen tot verbetering van de geitenfokkerij. Personen die een springbok houden, zullen verstandig doen zich op de hoogte te stellen van de. voordeelen die deze organisatie voor hen in uitzicht stelt, en worden daarom aangeraden hun adres op te geven aan den heer M. Sterk, Tempelierstraat 23 Haarlem. Ook aan eigenaars van geiten, worden op hun verzoek gaarne inlichtingen omtrent de te stichten organisatie ver strekt. Weer eentje. Te Winschoten is een valsche gulden in betaling gegeven, die amper van een echt guldenstuk was te onderscheiden; alleen bij het vallen bemerkte men, dat de klank niet als bij echte guldens was, Ook te Rhoon is een valsche gulden in betaling genomen. Beeldenaar Konin gin Wilhelmina, jaartal 1901. Het rand schrift ontbreekt. Oppassen is de boodschap. Zelf ingewijd. Iemand had aan de Ned. Uerv. gem. te Groenlo den noodigen grond ten geschenke aangeboden voor een nieuwe begraafplaats. Deze nu is gisteren in gebruik genomen met de begrafenis van den milden gever. De haven te Scheveningen. Het toppunt van narigheid met de Visschersbaven is nu wel bereikt. Thans blijven zelfs bij laag water roeibooten vastzitten en is een verzanding gecon stateerd van niet minder dan 110 cM. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie KALIMEEL. Do Kalimool-Maatschappij hoeft zich ver plicht gevoeld mij aan te vallen naar aan leiding van mfin artikel, voorkomende in do Texelscho Courant van 9 Januari j.l. Do vergelijking van Kalimeel en Thomas- fosfaat gaat niet op, want het grootste deel van het fosforzuur in Slakkenmeel is op losbaar in citroenzuur; in Kalimeel is ruim 3 van do 10 procent kali in oitroeuzunr oplosbaar. Verder is het een bekend feit dat verschillende akkers een tamelijk hoog gehalte aan kali-silikaat vortoonon, terwijl een bemesting met kalizouten er oen uit nemend effect heeft. Zeer wel mogelijk, dat de exploitanten van het Kalimeol ter goedor trouw zijn. Zij wenschcn hun waar te vorkoopen, daarom wenschcn zij reclame te maken, UitstekendZij beweren, dat hun meststof' goede resultaten kan geven. V1 el mogelijk! Maar bij don tegeifwoor- digen stand dor kennis van bemosting trek ken ik en velen met mij de kans op goe den uitslag zeer sterk in twijfel. Do enkele proefvelden op Nodorlandscbcn bodom be wijzen weinig. Daarover heeft ieder het noodigo in de „Voldbodo" kunnen lezen. Neon, er moeten honderde proeven geno men worden onder toezicht van een be kwaam landbouwkundige. Het spreekt vanzelf, dat de Kaliinoel-Maatschippij de moststoffon gratis uitreikt. De proofuomor vorbindl zich dan do opbrengst te wogen of te moten. En dan proefvelden van on- goveor 10 Are per perceel. Dun kan de landbouwer zich overtuigen hoe Kalimeol workt. Werkelijk, als Kalimeel op deze

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2