bij J. v. d. POLL. 3 pCt. Tijdgeestpolissen Herverzekering gratis. 3 pCt. Tijdgeestloten INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. M arktberic hten. Advertentiën. Schapenfokkerij. DANKBETUIGING. zulk een belangrijke som geschonken had. Spreker hoopt, dat deze bijdrage zal strekken tot bloei dezer nuttige inrichting. Daarna kwam de spreker van dezen avond, de heer Mr. W. F. Hiddiugh aan het woord. Deze hield eene boeiende rede, waarin hij het leven der vrome Juliana van Stolberg en hare vijf zonen schetste. Spr. herinnerde aan den invloed, dien de moeder op hare zonen had, die goed en leven voor de Nederlanders over hadden. Drie van hen verloren hun leven in den strijd tegen Spanje, terwijl de vierde, de Vader des Vaderlands, viel door da hand van een sluipmoor denaar. Tijdens de pauze werd een collectie voorwerpen, door het bestuur der Alva- zaal te Arnhem en den heer Stuart te Amsterdam afgestaan, met veel belang stelling door de aanwezigen bezichtigd. Na de pauze vroegen tal van licht beelden, personen en gebeurtenissen onzer geschiedenis voorstellende, de aan dacht. Nu en dan werd de uitlegging daarvan afgewisseld door muziek op een pianino gegeven. Door het flinke licht der aanwezige lantaarn voldeden de lichtbeelden zeer. Na afloop van een en ander sloot de voorz. met een woord van dank aan den spr., die zich zooveel moeite had gegeven, om dezen avond te doen slagen. Hij herinnerde er aan, dat deze de laatste Nutsavond was in dezen winter, voor hem waarschijnlijk het laatste Nut dat hij alhier zou bijwonen, en eindigde met de beste wenschen voor het departement, zijne leden en begunstigers. Bij de gisteren te Helder gehouden indeeling van dienstplichtigen 1909 en 1910 van hier werden ingedeeld als volgt: 1909. Simon Witte, 4e Reg. Vesting. Helder 1910. Teunis Huisman Cornelis Burger Cornelis Schaap Martinus Keijser Jan Dogger Zeemilitie. Pieter Burger verlof tot 9 Aug. Oosterend, 8 Mrt. De vergadering, gisteren gehouden voor de oprichting van een stoomzuivel- fabriek te den Burg, had hier voor- loopig geen succes. Ongeveer 20 personen waren aanwezig. Nadat mededeeling ge daan was omtrent werking, prijs der melk, enz. bleek dat momentelijk geen koeien aangegeven konden worden. Men hoopte evenwel later nog eens op de zaak terug te komen. Vlieland6 Maart. Hedennacht strandde in de Noorder- gronden een tweemast-stoomschip. Zon der hulp van sleepbooten geraakte de boot vlot en vervolgde de reis. Mejuffr. N. Rooshout heeft voor hare benoeming tot tijdelijk onderwijzeres alhier bedankt, wegens aanstelling tot onderwijzeres te Hoofdplaat. Vereen, van Luchtscheepvaart, had reeds maanden te voren een kleine vliegma chine ontworpen, hiermede proeven go- nomen, die na vele kosten, eindelijk gunstige resultaten opleverden. De heer J. W. Hilgers kreeg ünancieelen steun van twee heeren, die ruim bijdroegen in de kosten, die reeds de f 4000 bereikt hebben. Eindelijk heeft de Nijmeegsche vlieger zijn machine klaar gekregen en ze gedoopt „De vliegende Hollander". Kosten noch moeiten zijn gespaard, om iets geheel nieuws tot stand te brengen. De pogingen zijn met goeden uitslag bekroond, naar eigen opvatting is de machine gebouwd, en wordt Za terdag en volgende dagen tentoongesteld in de garage van den hr. Ariens alhier. Naast de machine zullen ook alle tee- keningen enz. geëxposeerd worden. Dakloos. Te Buren (Gelder!.) huist sedert een paar dagen een gezin van acht personen, waarvan het jongste kind nog geen jaar is, onder eenige rietmatten op den open baren weg. Het werd van zijn onderdak beroofd, doordat de gemeente, die eige nares was van het door dit gezin be woonde bouwvallige huisje, het verkocht, om de verbouwingskosten te ontgaan. En er is voor dat gezin geen woning open. Trouwen en nog straf toe Een notabel ingezetene van Amster dam wilde huwen met de dochter van een ander notabel ingezetene. Hij moest echter omstreeks dienzelfden tijd onder de wapens komen voor herhalingsoefe ningen. Daarom vroeg hij vrijstelling, op grond, dat hij in het buitenland een betrekking wilde aanvaarden. De vrijstelling werd hem verleend, hij huwde en ging met zijn vrouwtje het gebruikelijke reisje maken. Aan het Departement van Oorlog bad men echter ongelukkigerwijze de huwe lijksaankondiging gelezen en toen het jonggehuwde paartje nu dezer dagen den vaderlandschen bodem weer betrad, wachtte het een onaangename verrassing. De jonge man kreeg n. 1. de kennis geving, dat hij onmiddellijk in dienst moest tredengedegradeerd werd van sergeant tot soldaat, en een maand moest straf dienen. Tel. Lastig volkjedie bedelaars. Bij den veehouder J. D. Oppelaar te Hazerswoude vervoegde zich een land- looper, die verzocht om warm drinken. Daar het koffleuurtje reeds voorbij was, kon aan dat verzoek niet voldaan worden. De bedelaar werd daarop woedend en begon met een ruit stuk te gooien waarna hij den boer tot vechten uit daagde. Deze liet zich dat geen tweede maal doen, maar nam een hooivork en gaf den brutalen landlooper daarmee zooda nige afstraffing, dat het hout op zijn rug in tweën brak. De landlooper ging nu aan den haal. "fj Nut alhier in de „Vergulde Kikkert" eene openbare vergadering gehouden, die zeer goed was bezocht. De bijeenkomst werd geleid door den heer J. Daalder Dz. van Oosterend, die na een hartelijk welkom aan allen, die tegenwoordig waren, in het bijzonder aan den spreker voor dien avond, het woord gaf aan den heer Th. Lancée, van Amsterdam, voorz. van bovengenoemd genootschap, die be toogde, dat de openbare school, de nationale school bij uitnemendheid is. Reeds bij den aanvang zijner eenvoudige, heldere en degelijke toespraak deelde hij mede, dat hij niet behoort tot hen, die de zoogenaamde absolute neutraliteit willen maken tot den negatieven grondslagonzerschoolopvoeding. Naar zijn meening heeft de heer Ossendorp het den strijders voor de openbare school, welke in dezen veel bewogen tijd zooveel behoefte heeft aan verdedigers, niet gemak kelijker gemaakt door zijn aanval tegen het karakter der thans bestaande vaderlandsche volksschool. Met aanhalingen uit een ver zameling van aanteekeningen, door een lid der 2e kamer bijeengebracht, liet hij vervolgens vernemen op welke, men moet erkennen, dwaze wijze de openbare school door hare tegenstanders wordt aangevallen, 't Is gemakkelijker gezegd, dan bewezen, dat die school meer kwaad sticht dan de jeneverflessch en dat de kinderen het versje „AI ben ik klein, toch ben ik rein, Ik tcasch mijn hoofd en handjes, M\jn mondje en mijn tandjes Zoo dikwijls ik maar kan, Men krijgt er roode wangen van," niet mogen leeren, omdat de inhoud in strijd is met het leerstuk der erfzonde. Spreek wees verder op het doel van het onderwijs, zooals het omschreven is in artikel 35 der wet op het L.O. dat zegt: Het schoolonderwijs wordt onder het aan- leeren van gepaste en nuttige kundigheden dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kin deren en aan hunne opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. Met tal van voorbeelden uit leesboekjes op bijzondere scholen in gebruik toonde hjj aan, hoe men daar dat doel tracht te bereiken en kwam tot de slotsom, dat men daar onverdraagzaamheid kweekt. Door het voorlezen van verschillende versjes, die op de meeste openbare scholen worden ge bruikt, bewees hij, dat het niet waar is, dat in de opvoeding dier school geen religieus, vaderlandsch, nationaal element is. De openbare school kan en mag de kinderen niet opvoeden tot belijders van bepaalde godsdiensten of richtingen, maar ze voedt hare leerlingen op tot ontwikkelde, vrome menschen, en laat het onderwijs in de verschillende godsdiensten over aan de ouders, predikanten en priesters. De spr. betreurt de verdeeldheid op onder wijs gebied, niet alleen omdat ze aanleiding geeft tot het oprichten van vele en kleine scholen, welke het onderwijs duur en slecht maken, maar vooral omdat ze een scheiding onder de kinderen bevordert, die het zaad is voor de onverdraagzaamheid tusschen burgers en burgers van eenzelfde woonplaats, het zaad, dat hier en daar reeds ontkiemt en tweedracht verwekt, waar eendracht zoo noodig macht moest maken. Na de lezing vroeg de heer Van 't Hof, wat de oorzaak was, dat overigens hoogst bekwame leden van den Bond van Onder wijzers tot den eisch van absolute neutra liteit konden komen, waarop de heer Lancée antwoordde, dat het het streven van die mannen is, om alle ouders, ook atheïsten en republikeinen ter wille te zijn. Hij kan zich daar niet mede vereenigen, omdat op die wijze doorgaande, niet meer de minder heid zich naar de meerderheid, maar de meerderheid zich naar de minderheid zou moeten schikken. De heer de Vries, die zich nogal zenuwachtig maakte, vroeg, waarom de liberalen en anderen in 1905 niet en thans wel opkwamen tegen een bepaling in de statuten van den Bond, die toen reeds daarin was opgenomen. Hfj meende dat alle godsdienst en staatkunde op school achterwege moeten blijven. Hierop zeide spr. dat nu eerst aan die algemeene bepaling, waarmede zich velen eerst konden vereenigen, eene bepaalde beteekenis was gegeven en hij en anderen het recht hadden in deze met de heeren van den Bond van opinie te verschillen. Hij meent dat ieder onderwijzer, wiens arbeid alleen bestaat in onderwijzen, niet voldoet aan den eisch tot opvoeden in art. 35 der wet gesteld, een eisch, die elk onderwijzer dient te aanvaarden. Met een woord van dank aan spr. en hoorders en den wensch, dat men van de openbare school, al mocht ze ook minder worden door den strijd, steeds zal kunnen zeggen „Al is ze klein, toch blijft ze rein" sloot de voorzitter de vergadering, liet Hint. Maandagavond hield het departement van het Nut alhier eene buitengewone vergadering welke slechts door een twintig personen werd bijgewoond. De bijeenkomst werd geleid door den beer C A. de Braai, die na het ge bruikelijke welkom, eenige woorden wijdde aan wijlen den heer Fokke Keijser, die bij testamentaire beschikking aan de Nuts- of Algemeene Bewaarschool Het bestuur der Vereen, tot verbete ring van de Schapenfokkerij in Noord- Holland besloot in haar laatste verg. een bedrag van f 20.— beschikbaar te stellen voor de tentoonstelling te Hoorn. Op nader te bepalen wijze zal dit bedrag als extra prijzen worden toehekend aan op die tentoonstelling bekroonde rammen en ooien, mits deze onder controle der vereen, staan. Tevens kreeg het puntenstelsel, vol gens hetwelk de controledieren zullen worden beoordeeld, baar beslag. D9 vragenlijst, die volgens het oor spronkelijk plan aan de fokkers onder controle ter beantwoording zou worden toegezonden, zal teneinde haar goed ingevuld te krijgen, bij het volgend voorjaarsbezoek door den Inspecteur bij de verschilende fokkers worden ingevuld. Aan het plan, door den Heer H. G. Kroon in de algemeene verg. geopperd om aan de fokkers onder controle reclameborden te verstrekken, zal voor- loopig geen gevolg gegeven worden, daar omtrent de ouderdieren nog te wei nig bekend is om een voldoende waar borg te kunnen geven en tevens moge lijke fraude met deze reclame moeiljjk te constateeren zou zijn. Een Hollandsche vliegmachine. Men schrijft uit Njjmegen: Reeds eenigeu tijd was ons bekend, dat in onze stad pogingen in het werk gesteld worden om een geheel nieuwe vliegmachine, naar eigen vinding en geleid door de ervaring, te construeeren. De heer J. W, Hilgers, lid der Nederl. Geen geld. Toen dezen morgen zoo meldt men 1 dezer uit Woensdrecht de gemeente ambtenaren bij den gemeenteontvanger kwamen om salaris, bleek, dat de kas totaal leeg was en de ontvanger dus niet kon uitbetalen. Wanneer er weer wat in kas zou zijn, kon hij heelemaal niet voorspellen, daar men vooreerst niets wachtende was en er den laatsten tijd niets was ontvangen. Plezierig huishouden Kieviten in beslag genomen. Een rijksveldwachter heeft Woensdag op 't kantoor van de firma Hudig en Pieters aan den Hoek van Holland, een mand met 25 levende kieviten in beslag genomen, die uit Rotterdam waren verzonden met bestemming voor Londen. De vogels werden vrijgelaten. Rij kspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Maart en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogeljjk, ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvaDg. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Feb. 1910 Ingelegd f 4590,90s Terugbetaald 10496.16 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3425. (Buiten verantwoordelijkheid dor Redactie') Mijnheer de Redacteur. Mogen wij naar aanleiding van het ingezonden stukje van den Edelachtb. Heer Mr. Hiddingh eenige opheldering geven in uwe courant? Door liet bestuur van de afd. //Texel/' van het N.O.G. was van het bestuur van 't departement //Texel// van 't Nut toestemming verkregen de bewuste advertentie mede namens genoemd departement te plaatsen. Dat de penningmeester daarmee onbekend was, werd ons niet medegedeeld. Wij handelden dus geheel te goeder trouw. Namens de afd. Texel v,h. N.O.G. J. Daalder Dz. Voorzitter. L. J. Kikkert, Vice-Voorzitler. C. Schaap, Secr.-Penningmeester. HERVORMDE GEMEENTE. Donderdag 10 Haart. Oosterend. 's Avonds 7 nnr Bijbellezing. HERVORMDE GEMEENTE. Kondag 13 Haart 1910. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. 's Av. 7 uur ds. Kijne. Biduur voor den Landbouw. Waal. 's Av. 7 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. 's Av. 7 uur ds. Kanis. van Oude Niedorp. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp"Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 Leesdieust. Nam, 3 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Amsterdam, 7 Maart. Aangevoerd 325 Runderen, le kwal. 68 k 72 ot. jy 2e kwal. 62 a 66 ct. 3e kwal. 56 a 60 ct. g, 115 Molk- en Kalfkoeien f 130 a f 280, 147 Nuchtere Kalveren i 6,k f 11, 339 Vette Varkens 51 a 53 ets. 6 Schapen i k 1 Piirmcrend, 8 Maart. Aangevoerd 320 Runderen waaronder: 143 vette koeien 54 k 70 Ct. per KG, 1ftF. Gelde koeien f 120 180. lb0 Melkkoeien f 150 d 240. 12 stieren 65 vette kalveren f 0,80 a f 1.00 p. Kg. 1070 Nuchtere kalveren f 10a f 24 525 Schapen f 16,k i 24,00 prijsh. h. mtg 1050 Lammeren t 16,a i 24, 256 vette varkens f 0,50 a 1 0,54 per Kg.; 116 magere varkens f 16 a 133, 95 biggen f8 a f 13; kipeieren f 3.50 a f 4.00 per 100; Geboren: B ER\AI{ DUS FILIPPUS, zoon van J. van den Bero Bz. en G. van den BERO-Backer WaalTexel, 7 Maart 1910. Aan buren en vrienden die ons tijdens do ziekte, het overlijden en teraardebestel ling van ons geliefd dochtertje Elisabeth zoo hulpvaardig ter zijde stonden, onzen welgemeenden dank. H. de Ridder G. de Ridder—Dob Zuid-Eierland, Texel. en kinderen. f 11.Per maand f 1. Geven drie achtereenvolgende loterijen precies dezelfde kansen als 1/20 Staatslot. Vio lot f 3,Klassikaal f 0,60 Vso l°t f ty>0 Klassikaal f 0,30 Zegelkosten f 0,10. Verkrijgbaar te Rottordam aan het Hoofdkantoor derN. V. „DETIJDGEEST" Wijnstraat 16 en te don Burg

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2