Buitenland. INGEZONDEN STUKKEN. Onderwijs aan boerendochters. Eene commissie, benoemd door de „Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier" heeft verslag uitgebracht van haar onder zoek tot het beramen van plannen be treffende het geven van onderwijs aan boerendochters. De commissie rapporteert dat zij zich niet afgevraagd heeft welk landbouw- onderwijs de boerendochters behooren te ontvangen, maar welk onderwijs in 't algemeen voor de boerendochters ge- wenscht moet worden geacht, om latei- haar rol als boerin, huisvrouw en moeder naar behooren te kunnen vervullen. En zich op dat breede standpunt plaatsende was de commissie van oordeel dat vrij uitgebreide kennis van de melk en hare behandeling en van boter- en kaasbereiding voor de boerin zeer ge- wenscht is, omdat dit onderdeel van het bedrijf nog altijd aan hare zorg is toe vertrouwd en dit waarschijnlijk nog lang zal blijven. Maar bovenal moeten haar de kundig heden worden bijgebracht, die zij bij het besturen van haar huishouden zoo goed zal kunnen gebruiken om het huis en zijn omgeving gezellig in te richten, eten zonder onnoodige kosten smakelijk te bereiden, de kleeding op de meest doelmatige manier te verzorgen en de gezondheid harer huisgenooten zoo goed mogelijk te bewerken kortom, al die kundigheden, die haar zullen stempelen tot een eerste klasse huisvrouw en moeder. De commissie geeft tot bereiking van dat doel het plan aan voor een cursus aan de Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar, of juister gezegd zij geeft drie plannen aan, n. 1. 5-jarige cursus aan bovengenoemde schooleen 4-jarige cursus in de plaats der inwoning 9n een eenvoudige 2-jarige cursus in de plaats der inwoning. Aan dit rapport voegt de commissie toe een zeer uitgebreide omschrijving van hetgeen zal moeten worden ge doceerd, zoomede opgave van kosten der verschillende cursussen. Hen die belangstellen in dit onderwerp raden wij aan met het bedoelde rapport kennis te maken. Dure grond. Een perceel te Amsterdam dat afge broken wordt en gelegen is aan de Leidschestraat hoek Keizersgracht en een oppervlakte heeft van 40 centiaren, is in eigendom overgegaan voor f 48,000 d i. f 1200 per vierkanten meter. Dit moet de hoogste prijs zijn, die ooit in Amsterdam besteed is, althans onbe bouwd. Gebrek aan brandstof. Gebrek aan droge turf en de slechte veenwegen, die per as niet te passeeren zijn, brengen velen in het zuidoosten van Drente in groote ongelegenheid. Op allerlei manieren tracht men zich van brandstof te voorzien. Zoo trok dezer dagen het onderwijzend personeel van de school te Amsterdamscheveld er met 27 leerlingen op uit, om te Nieuwe- Schoonebeek, een afstand van diie kwar tier, turf te halen. Men nam in zakken en schorten een paar honderd mee. Na terugkomst werd men door het hoofd der school getracteerd. Een nieuwe waarschuwing. De vorige week ontstond door het vullen van een brandende lamp, een hevige brand in het geheelonthouders café van den heer C. Steijn, Breestraat te Beverwijk. Het perceel werd geheel een prooi der vlammen. Het daarnaast gelegen sigarenmagazijn van den heer Luijt kreeg nogal schade. Alles was verzekerd. Blinde winkelierster. Te Haarlem is in de Rozenprieelstraat een winkel in manufacturen geopend door een blinde vrouw. Al de doozen enz. zijn voorzien van opschriften in het braille schrift, dat zij in het Blinden instituut te Amsterdam geleerd heeft. Geen waakhonden meer maar waakkatten De eigenaar van een handelszaak op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam heeft de goede gewoonte 's avonds in zijn pakhuis een inspectiereis te houden, om te zien of alles in orde is. De eenige bewoonster is de poes en deze wordt bij dit bezoek gewoonlijk niet vergeten ontvangt nog wel eens een lekker hapje. Poes een verstandig beest! weet dit, komt, zoodra de deur opengaat, van boven uit haar nachtverblijf, maar maakt daarbij zooveel geraas, dat de eigenaar in het eerst zelf wel eens aan vreemd volk gedacht heeft. Poes heeft nu ook haar „welkom" gemaakt, toen een dezer nachten minder gewenschte gasten een bezoek kwamen brengen. Het slot was geforceerd, de deur zelfs geopend, maar de dieven zijn niet binnen geweest. Op het rumoer van poes hebben zij het hazenpad gekozen! Ter waarschuwing. Iemand te Baarn had ergens last van muizen. Hij ging naar een Amsterdam- schen zuiveraarsfirma eu deze strooide achter het behangsel en op kasten en boeken een groote hoeveelheid muizen poeder, bestaande in ijzeroxyde, peper en 30 pet. rattenkruid. Nu is sedert 10 maanden de man ernstig ziek aan arsenicumvergiftiging (verschijnselen van zenuwlijden) en de vrouw en de kinderen vertoonen lichte verschijnselen. Bij het afscheuren van het behangsel bleek de wand daarachter geheel roodbruin gekleurd, en bij het openen van een deur werden wolken van dit poeder opgejaagd. Dit geval leere voorzichtigheid met dergelijke middelen, Stroogebrek. Wegens gebrek aan grondstof zal de stroocartonfabriek „Ceres" teOude-Pekela met een 14 dagen gedeeltelijk worden stopgezet. Aan een 40-tal werklieden is met dien tijd de dienstbetrekking reeds opgezegd. De voorraad stroo bij al de 8 cartonfabrieken te Oude-Pekela is zeer gering; eenige fabrieken kunnen alleen maar werken van het stroo, dat dage lijks per schip, tram of wagens wordt aangevoerd. Zoodra het stroo van h6t gewas 1909 is verbruikt, wat spoedig is te verwachten, zullen verscheidene fabrieken dan ook geheel of gedeeltelijk met werken moeten ophouden. Brand Vrijdagnacht tusschen half vier en vier uur werd brand ontdekt in het hötel en café ,,'t Wapen van Zeeland" aan het Havenplein te Helder, welk perceel bewoond werd door den heer A. van der Linde. Toen men den brand gewaar werd had bet vuur reeds zoodanige afmetingen aangenomen, dat de bewoners in allerijl het brandende perceel moesten verlaten en van den inventaris dan ook niets gered kon worden. Gelukkig waren er geen logeergasten. De vele aanwezige gemeente- en marinebrandspuiten, alsmede de marine stoomspuit gooiden wel massa's water naar binnen, maar men kon niet voor komen dat het pand geheel uitbrandde. Door de naburige perceelen goed nat te houden wist men deze te behouden, hoewel ze ook nog eenige brand- maar vooral waterschade kregen. Er kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. Huis en inboedel waren verzekerd. Oorzaak onbekend. Be Haagsche speelhuizen: Het „Vad." deelt met beslistheid mede dat slechts een enkele speelgelegenheid in Den Haag nog geopend is. De overigen ontvangen in 't geheel geen bezoek meer, maar er wordt nog voortdurend voor gewaakt, dat daar de affaire niet in stilte wordt hervat. Be morgenstond heeft goud in den mond. Een eigenaardig geval kwam te Veld hoven dezer dagen voor. Niet minder dan 7 bewoners ontdekten, toen zij 's morgens hun vensters openden, een klein papier met geld er in. Het was niet overal even groot, en wisselde af van 10 cent tot twee gulden. Een mooie winst. Eene boerenplaats van den landbouwer A. v. W. aan den IJweg te Haarlemmer meer, groot 40 H.A., welke enkele jaren geleden gekocht werd voor f 40.000, is thans in andere handen overgegaan voor f 80.000. Bie gaan nooit meer achter op een auto zitten. Een paar kleine snuiters uit Amster dam, 14 en 12 jaren oud, hebben Zondag op minder gewenschte manier een uit stapje gemaakt Profiteerend van het heerlijke weder kozen ze te Amsterdam aan de Wete ringschans achter op een automobiel een zitplaats. Al spoedig ging de auto te snel, om er nog af te springen, zoodat de ventjes, doodsbenauwd, al heel gauw hun geboortestad achter zich hadden liggen. Te Abcoude verminderde de auto van snelheid, doch reed nog te vlug om er af te springen zoodat tegen wil en dank de jongens mee moesten tot de Pyramidevan Woudenberg (Utrecht), waar de auto voor een uitspanning stilhield. Heel vlijtig zetten toen de jongens koers naar Hilversum, doch bij het Bildtsche station ontfermde zich de politie hunner, die de huilende knaapjes naar de politiewacht meenam, van waaruit ze getransporteerd werden naar het hoofdbureau van politie te Utrecht. Daar droeg men voor verdere expeditie zorg. Noodweer. De inwoners van Cherbourg hebben er deerlijk van gelust. Een vreeselijk noodweer is daar Zaterdagavond losge barsten. De donderslagen deden de lucht dreunen, de hagel viel met een tot dusver ongekende hevigheid neer. In een half uur waren de meeste straten onbruikbaar voor het verkeer. In eenige wijken stond het water 20 c.M. boven de trottoirs. Een gedeelte der inwoners konden hun huizen niet binnenkomen. Amerika ansclie wetten... of grappen. In Maryland is op het oogenblik een wetsontwerp in behandeling, strekkende om het strafbaar te stellen voor vrouwen zich in het publiek te vertoonen met hoeden die meer dan 25 cM. in diameter zijn. Op overtreding is boete gesteld van f 25 tot f 250. Een ongehoorde tyrannie voor de koningin der mode. In den staat Oregon is het een straf baar feit voor dames, hoedenpennen te dragen die langer zijn dan 22'/. cM. (Bravo In Colorado mogen geen fooien worden gegevenbehalve aan de bedienden in slaapwagens van doorgaande treinen. In Delawara is voorgesteld, een speci ale belasting te heffen van ongetrouwden en zigeuners, vallende deze beide cate- goriën onder de klassen der ongewenschte burgèrs. (Dat is vleiend voor de vrij gezellen). In Utah wil men allen straffen die niet minstens eenmaal per week een bad nemen. In Texas wordt men gestraft wanneer men door de telefoon vloekt. Wat zullen de menschen in de Ame- rikaansche staten rein en braaf worden! Be cluim. Te New York is een dag of wat ge leden een bom ontploft in een huurka zerne in de 65ste straat. Blijkbaar geschiedde de ontploffing te vroeg, want de man die het helsche werktuig in zijn bezit had, werd bij de explosie zwaar gekwetst en moest met achter lating van drie vingers en een duim de vlucht nemen. Drie vingers en een duim! Welnu die duim was een oude bekende van de Justitie, want zijn afdruk kwam voor in het vingertoppen-album der New Yorksche recherche Het was de duim van No. 13978, of te wel Leo Barry, een bekend Italiaansch boosdoener en lid der beruchte Zwartehand-organi- satie. Hij wordt nu ijverig gezocht. Een Köpenicker Te Rome is de politie zeer streng in haar optreden tegen de geheime speel holen, maar 't is zeer zeldzaam dat de aristocratische speelclubjes op heeterdaad betrapt worden. Voor weinige dagen echter, toen in een hotel in de late nachtelijke uren verscheidene voorname hoeren om een geheime speeltafel zaten, werd opeens de diepe stilte gestoord door het binnen treden van verscheidene heeren, waarvan de eerste door een groen-wit-rooden sjerp zich als een vertegenwoordiger der politie deed kennen, en onmiddelijk bevel gaf dat niemand zich zou verroeren. De spelers waren onaangenaam ver rast, maar zagen onraiddelljjk in dat er tegen den politiecommissaris en zijn als burgers gekleede agenten niets te doen was. Zij moesten geduldig toezien hoe goudstukken, bankbriefjes, kaarten enz. in beslag werden genomen en moesten toen nog hunne namen opgeven. Na een kort verhoor mochten zij Daar huis gaan. Zij verwachtten toen eiken dag eon gerechtelijke dagvaarding, maar er kwam niets; na lang wachten zagen zij in dat zjj de slachtoffers waren goweest niet van een politiecommissaris, maar van een slimmen schavuit. Vermakelijke ondervinding. Het Soer. Hbld. verteld de vermake lijke ondervinding van een geneesheer, die in Java's Oosthoek aan een zieken- inrichting is verbonden. Na op verzoek van een Jeugdige in- landsche schoone een „tache de beaute", die het meisje erg hinderde, te hebben verwijderd, kwam eene tante zijner pa tiënte hem verzoeken een dergelijke operatie op haar toe te passen. Ook deze gelukte naar wensch, maar wie schetst zijne verbazing toen die tante eenige dagen later bij hem kwam met een gebochelden knaap, en hem verzocht ook dien uitwas op diens rug weg te nemen. Zijn „non possumus" werd niet ge loofd en woedend verwijderde zich de vrouw, terwijl hem allerlei scheldwoorden naar het hoofd werden geslingerd. Wel een bijzonderheid. Op een buitenplaats in Leicestershire (Engeland) graast een schaap, dat 20 jaar oud is. Bond van Staatspcnsionneering. Stuatspcnsionneering. VERBETERING. Opmerkzaam gemaakt op een onjuistheid in het ingezonden stuk van den heer de Vries in ons vorig nummer, verbeteren wij zulks door er op te wijzen dat op regel zes staat //onschuldig// dit moet zijn ons schuldig. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Vergun mij een klein plaatsje in uw veelge lezen blad. Er is een spreekwoord: //beloven en geven, daar knn men tweemaal van//, maar zoo is het in den tegenwoordigen tijd wel. Van 't najaar kreeg ik bij mij de boomkweeker van de firma Loef, geen onbekend adres voor Texel. Wij vernamen dat er met 't voorjaar heel wat boomen moesten worden geleverd en geplant moesten worden voor de Gemeente en wij gingen daarom eerst naar den WelEd. heer Ujjt, wet houder, en daar vernamen wij dan ook dat er nog al wat boomen moesten wezen. Wij verzoch ten dan ook om de leverantie. De heer Dijt zou er ook beslist om donken. Eveneons bij den EdelAchtb. heer Burgemeester, deze beloofde ons ook dal hij er om zou denken. De vorige week kreeg ik schrijven van den boomkweeker of er nog geen boomen moesten besteld worden. Toen ging ik naar den EAchtb, heer Burgemeester en kreeg ten antwoord, dat mijn naam wel was genoemd, maar de begeving moest nog komen; en die is er nog niet. Ik heb al langer dan 30 jaar boomen geplant, altijd met gncd succes, dus weet ook niet beter als dat mijn werk goed is. Jb. RIJK Sr., Tuinman, Steenenplaats. (Kon. goedgekeurd.) TE W A 1» E N Een stelselmatig gevoerde Kruistocht tegen een stuk armoede, zoo kunt ge onzen strijd voor ouderdomspensioen noemen. Gij moogt niet tevreden zijn, als gij uw oudo broeders en zusters dooreen aalmoes hebt bewaard voor den hongerdood. Dat is beneden uw waardig heid. Gij moet hun een menschwaardig beslaan verschaffen; een eervollen, onbezorgden ouden dag. Geen armoede lenigen, maar opheffen; no" beter, voorkomen. En dat moet gij doen volgens de meest billijke de minst omslachtige methode. D.w.z. niet door een stelsel van verplichte verzekering mot premie betaling. Zoo'n wet is meer profijtelijk voor de bureau-beambten, die er hun betrekking aan danken, dan voor de verzekerden. De laatsten (benevens hun werkgevers) worden onevenredig zwaar belast, en die het meeste draagkracht hebben (de rijke renteniers, hoog- en hoogstaan geslagenen enz.) gaan vrij uit. Dat is onrecht vaardig. Aan zoo'n ouderdoms-wvorzorging// moet gij uw steun en uw stem niet geven. «Gerech tigheid zult gij najagen.// Daarom moet gij partij kiezen voor Dat zon ook eeri eind maken aan veel stille armoede, zoo pijnlijk; aan veel onbescheiden vrijpostigheid der brutale vragers, een vrijpostig heid even stuitend als demoraliscerendin een woordaan veel gricvendcn, vernederenden armenzorg. Het gaf bestaanszekerheid en kalme rust, naast een gepast gevoel van eigenwaarde, aan vele onzer medeburgers, wier oude dag in aantocht is. Voor bitterheid en wrok gaf het dankbaarheid in het hart der ouden, die niet meer waren als vroegor de verstootclingen der gemeenschap. «Men// zegthet zou zorgeloosheid brengen in leven. Geloof err niets van. //Men// zegt: het zon alle lust lot spaarzaamheid doeu verdwijnen. Geloof het niet. «Men// zegtalle energie zou worden vernietigd. Geloof dan nu, voor de derde mnal, dat dezo //men// er niets van weet. Wil nu eens leeren van de bljna-twintig-jaren oude ervaring van Denemarken. Men heeft zich van 1889 af blind gestanrd op de grootmacht Duitschland, en men deed of er geen Denemarken bestond Lees eens het Rapport van de hoeren Van Krevelen en Netschcr; zij zijn persoonlijk in Denomarkcn geweest, om do loestanden na te gann en zij bewijzen U met cijfers en foitcn, dal al dio beweringen over vermindering van spaarzaamheid enz. bittor weinig te beduiden hebben. Denemarken, bet kleine Denemarken, met slechts 21/, milliocn inwoners, geeft jaarlijks 9 milliocn kronen (1 krone f O.GG) uit aan Stnats- ensionneering, gaf sedert 1891 bi/jna 100millioen roncn uit aan Staatspensioen,

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2