Hst Nieuwe Modeblad N° 2346. Donderdag 24 Maart 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Aan onze Lezeressen. een Modegids bij uitnemendheid. Van week tof week Bin een land, XELSCHE COURANT, JMt iilail verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Borg 30 Cts. Franco per post door ge bed Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen niet verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Het voorjaar is ingetreden en daarmede is de tijd gekomen dat de dames zicb meer dan anders, bezighouden met de keuze en den aanmaak barer toiletten. De behoefte aan het bezit van een degelijk, practisch .lindeblad, hetwelk volledig voor licht, betreffende de eischen welke de mode stelt, doet zich thans het meest gevoelen. hetwelk bij de uitgevers van dit blad is verkrijgbaar gesteld kost slechts 55 Cts. p. 3 maanden (franco p. post 65 Cts.) en is Het bevat ufbeeldingen van de fraaiste toiletten, zoowel als van meer bescheiden costumes en eene uitgebreide collectie voor kindergoed. Het is onontbeerlijk voor elke huismoe der, die er prijs op fatelt zich en hare kin deren smaakvol en toch weinig kostbaar te klceden. Elke aflevering is vergezeld van een uitvoerig patronenblad zoodat men in staat is een betreffend costuum of model daarvan zelf te vervaardigen. Het blad is r«n groote waarde voor jonge dames wegens een seüat van af beeldingen van handwerken. Meerdere malen wordt eene modeaf beel- diog op de voorpagina artistiek in kleuren afgedrukt. Wij wekken onze lezeressen op, zich op dit fraaie en goedkoope Modeblad te abou- Deoren. Uitgevers Texelschc Courant. Met April begint weder een nieuw kwartaal van het Modeblad. Zij die zich wensehen te abonneeren, wor den beleefd verzocht daarvan tijdig opgave te doen. Voor reeds geabonneerden gelde de be- paliug, dat bij niet tijdige opzegging van het abonnement, do toezending steeds door gaat. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel Gelet op art. 28 der kieswet, Maken bekend, dat de door hen vast gestelde kiezerslijst en afzonderlijke lijsten van hen, die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen van de kiezerslijst afgevoerd of daarop gebracht zijn, van 23 Maart tot en met 21 April e k. ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage liggen en tegen betaling der kosten in afdruk verkrijg baar zijn. Texel, don 22 Maart 1910. Burgemeester en Wethouders voorn., W. F. HIDDINGH. RUIBING, Secretaris, 13—10 Maart. De Paaschvacantie voor onze volksver tegenwoordigers is weder begonnen. Vrydag ging dc Kamer voor eenigen tyd uiteen, na een week waarin allerlei „klein goed" zooals men de minder belangrijke wetsont werpen pleegt te noemen wer.d afgedaan en waarin zich tevens een incident voordeed, die een unicum in onze parlementaire geschiedenis genoemd kan worden. Zooals we in ons vorig overzicht mededeelden, hield de Kamer zich dc vorige week bezig met de bespreking der sociale verzekering, welkö j.l. Maandag werd voortgezet. Dins dag was o.a. do minister aan het woord om zijn houding te verdedigen, waarna vrij onverwacht de debatten gesloten werden. Do heeren dio aan de bespreking hadden deelgenomen waren daar evenwel niet content mee en Woensdagmorgen kwam de heer Borgesius heropening der debatten verzoeken, waarbij zich de heeren Schaper, Treub en de Stuers aansloten, doch waartegen de heer Lohman in verzet kwam. Ook de heeren Van de Velde en Nolens ontraadden het verzoek der linker zijde in te willigen en na een scherp debat werd het voorstel-Borgesius verwor pen, rechts tegen links; alleen de heer Stuers stemde met de linkerzijde voor. De heer Schaper maakte zich zoo woedend over dezen uitslag, dat hij verschillende lieflijkheden de zaal in slingerde. En hij liet het daarbij niet hij ging obstructie voeren. Over alle wetsontwerpen en het waren meest ze6r onbeduidende waar tegen niemand, ook de heer Schaper zelf niet, bezwaar had en die in de gewone omstandigheden steeds zonder hoofdelijke stemming worden aangenomen, vroeg hij stemming met geen ander doel dan om de rechterzijde te toonen, dat zij rekening had te houden met de minderheid, die haar het leven ook wel zuur kon maken al kon ze niet de lakens uitdeelen. Don derdag werd de obstructie voortgezet, nadat de heer Schaper de rechterzijde voor de keus gesteld hadverontschuldigingen aanbieden of stemmen. Toen het eerste niet gebeurde brulde de Appiugedammer afgevaardigde de rechterzijde toe, ,nu dan zul jullie stemmen!" en hij liet de Kamer inderdaad twintig malen achtereen voor een onnoodige stemming opdraaien, waar mee twee uren gemoeid waren, precies zoolang als de heer Schaper zich de duur der replieken inzake de verzekering voor gesteld had. Dat een en ander aanleiding gaf tot opschudding en rumoer in de Kamer is te begrijpen en dat de waardigheid van ons parlement er niet bij gewonnen heeft zal wel niemand durven beweren. Intusschen, de heeren zijn in vrede gescheiden. Na de 20e stemming verklaarde de heer Schaper dat hij nu zou ophouden in de hoop dat de rechterzijde nu wel wat geleerd zou hebben en kon de verdere arbeid zonder incidenten venicht worden, waarna zooals boven gezegd de Paasch vacantie kwam. Voor al de heeren afgevaardigden is het Paaschreces evenwel niet bestemd om zich voor eeDigen tyd uit het politieke leven los te maken en een genoeglijke rust te genieten. Voor een aantal hunner is het oogenblik aangebroken om zich gereed te maken voor het jaarlijksch congres van hun partij. Hot dichtstbij is dat van de S. D. A. P. dat met Paschen te Leeuwarden zal worden gehouden en waarin de heer Schaper waarschijnlijk opnieuw gelegenheid zal hebben het strijd ros te bestijgen. Het optreden van de Marxistisch gezinde leden der partij tegen de Kamergroep, in den laatsten tijd waar genomen, voorspelt weder een „zeer ge animeerde" vergadering. Nog van een andere vergadering die in de afgeloopen week aangekondigd werd dienen we even melding te maken. Door dep heer J. B. Meerkerk, directeur der R, H. B. S. te Sappemeer, de bekende agi tator tegen de z.g. „absolute neutraliteit" der openbare school, is n.l. gevolg gegeven aan zyn voornemen om de tegenstanders van deze „neutraliteit" tot een vergadering op te roepen, teneinde besprekingen over de kwestie te houden. Deze zal dan gehouden worden op Vrijdag 25 Maart a.s. te Utrecht, 'snam 1 uur in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht. Zooals men wellicht weet is, sedert de vergadering gehouden werd, waarin de heer Ossendorp zijn geruchtmakende rede hield, een „Manifest aan het Nederlandsche volk" verschenen en op ruime schaal ver spreid, waarin door het hoofdbestuur van den Bond eeD nadere toelichting gegeven werd op het door den heer Ossendorp ge sprokene en getracht werd den verkeerden indruk die in breeden kring gewekt was weg te nemen, 't Ligt niet op onzen weg uit te maken in hoever het Hoofdbestuur in die poging geslaagd is, of het thans wat water in den wijn gedaan heeft, dan wel of de voorzitter op de vergadering niet wat „ongelukkig" uitdrukte of wellicht misverstaan werd. Het referendum dat intusschen onder, de bondsleden werd gehouden heeft tenge volge gehad, dat de op de vergadering aan de orde gestelde neutraliteitsmotie met 2489 tegen 606 stemmen aangenomen is, terwijl 140 leden blanco stemmen. De nadere toelichting op 's heeren Ossen- dorp's rede door het Hoofdbestuur gegeven heeft den heer Meerkerk evenwel niet kunnen weerhouden zijn actie te staken. „Ofschoon het jongste manifest van den B. V. N. O. zoo schreef hij op zijn op- roepingskaart in slag-om den-arm-stijl aanmerkelijk van bijdraaiïng schijnt te getuigen, blijft er nog veel te bespreken over; o a. wat er gedaan kan worden door ons met andere corporaties, om de kloof te dempen, die de B. V. N. O. gegraven heeft tusschen het groote publiek en zich zelf". Over de mogelijke resultaten van 't optreden van den heer M. zullen we ons niet aan voor spellingen wagen, doch wat niet gewaagd is, is de veronderstelling dat de z.g. „neutra liteit" nog zoo dadelijk niet van de baan zal wezen. We hebben destijds melding gemaakt van de door het Hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond voorgestelde motie inzake de bovenaangehaalde kwestie. Deze motie is reeds in verschillende afduelingen ter tafel geweest doch naar de berichten te oordeelen dan zal ze op de algemeene vergadering, Hemelvaartsdag a.s. te houden waarschijnlijk tot heel wat strijd aanleiding geven. Zoo zouden we van meer omstandig heden melding kunnen maken die er op wijzen dat het onderwerp en 't is een belangrijk onderwerp waar ze samenhangt met ons volksonderwijs en volksopvoeding nog voorloopig wel niet tot het ver leden zal behooren. —o—o—o— Van de buitenlandsche aangelegenheden hebben we allereerst te vermelden dat in den Pruisischen Landdag in do afgeloopen week de derde lezing van de kiesrecht hervorming is ten einde gebracht. Zooals men weet heeft de hervorming die de regeering wil invoeren niet veel om het lijf eu vond deze zelfs bij geen enkele partij onverdeelde instemming. Evenals reeds bij de belastingwetten het geval was ging ook thans de conservatieve groep overleg plegen niet. het centrum en deze het z.g. blauw-zwarte blok ging braaf aan het veranderen in het regeeringsontwerp. Zóó zelfs dat het eigenlijke karakter van het ontwerp zoo goed als verloren ging. Zoo werd b.v. door allerlei bepalingen, die de kiesmacht van oud-soldaten, ambtenaren, kortom van alle „steunpilaren" vitn het ryk, in het ontwerp als „dragers der cultuur" aangeduid, moesten verhoogen, werd, concessie van de conservatieven aan het centrum, eenvoudig een streep gehaald. Dio betreffende het indirecte en opeD- j bare kiesrecht werden kort en bondig omgekeerd: de kiesmannen zouden geheim gekozen worden, deze zelf echter openbaar kiezen, en het indirecte kiesstelsel zou gehandhaafd blijven, evenals de kiesdistricts verdeeling, die aan de agrariërs zulk een sterk overwicht verzekert. Tot nog toe had de •regeering het stil zwijgen bewaard en zich met geen enkel woord verzet tegen het optreden van het zwart-blauwe blok. Toch meende men te mogen verwachten dat van Bethman Hol- weg niet zoo onbeschaamd met zich zou laten sollen en dat hij in ieder geval het principe van het regeerings ontwerp zou verdedigen. En toch is dat niet het geval geweest. De kanselier heeft zich zonder slag of stoot aan de conservatieven en het cen trum overgegeven. Na eerst uiteen gezet te hebben dat de regeering haar standpunt het beste achtte eindigde hij met de ver klaring dat de regeering toch maar het standpunt der Kamermeerderheid zou over nemen, omdat die meerderheid nu eenmaal zoo groot was. Dat de vrijzinnige partijen over zoc'n laffe houdÏDg verontwaardigd zijn is alleszins te begrijpen. Intusschen werd met groote meerderheid het „her vormde" ontwerp aangenomea en behaalde het blauw-zwarte blok opnieuw een overwinning. —o—o—o— In Engeland heeft de hervorming van het Hoogerhuis in de afgeloopen week een punt van bespreking uitgemaakt in het Huis der Lords zelf. Door lord Rosebery, die noch tot de unionistische noch tot de liberale fractie behoort, was een motie ingediend, of eigenlijk waren het drie moties, waarin o.a. door hem uitgesproken werd dat de hervorming van het Hooger huis vooraf moet gegaan worden door de bepaling, dat de benoeming tot paer op zich zelf niei meer een zetel in het Hoo gerhuis zal geven. Uitvoerig heeft de voorsteller de bedoeling zijner moties uit eengezet, waarbij er oja. door hem op ge wezen werd, dat een hervorming van het Huis niet zal kunnen worden tegengegaan en dat deze ook noodzakelijk moet worden geacht. Er zijn naar Rosebery's meening te veel leden om goed te kunnen werken. Een hervorming zooals de regeering die schijnt te willen, achtte de spreker evenwel verwerpelijk, omdat deze van het Hooger huis een tweede Kamer van stroopoppen zou maken. Het beginsel van een gekozen Huis moet echter aanvaard worden. Evenwel geen verkiezing door het volk wilde spr., maar door de graafschapsraden en andere groote lichamen. De paers moeten het erfelijk beginsel ten offer brengen. Er is over het voorstel van lord Rosebery reeds heel wat gesproken in het Hoogerhuis, zoowel door voor als tegenstanders. Een beslissing moet echter nog vallen, doch we gelooveu niet dat ze zal zijn in het voor deel van Rosebery's plannen. Doch ook al is dat het geval dan is daarmee de Hoo- gerhuiskwesti6 nog niet van de baan. De regeering is er ook nog met haar plannen om het vetorecht onder handen te nemen. TEXEL, 23 MAART 1910. Uitvoering Zangkoor. Was de opkomst van belangstellenden niet zoo heel talrijk bij de uitvoering van de Cantate „Mich. Adriaansz. de Ruyter", door het Zangkoor vaD den Burg, op Zatei dagavond in het Hotel

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1