N°. 2347. Zondag 27 Maart 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBueg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagel. 4,15 6,40; 11, 2,50; TREIN van HELDER: 6,26; 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 5.15; 9,30; 12,15; 4,15 Zondags 5.15; 10.20; 12,15; 4,15 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen; Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. BURGERLIJKE STA AD. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat als algemeene regel geldt, dat het bureau van den Burgerlijken stand op Zondagen en al gemeen erkende Christelijke feestdagen gesloten is. Het bureau zal echter op verzoek van een belanghebbende worden geopeDd, tusschen 11 uur v.m. en 12 uur's mid. indien de verzoeker aantoont, dat met de te verrichten werkzaamheid niet tot den volgenden dag kan worden gewacht. Onmiddellijk, nadat de werkzaamheden zijn verricht, kan het bureau weder worden gesloten. Texel, den 23 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. LANDWEER. TEXEL, 26 MAART 1910. Paschen. Paschen komt dit jaar bijzonder vroeg, nog in het laatst van Maart, en 't mag zeker wel merkwaardig genoemd worden dat de natuur zich reeds zoo gunstg doet kennen, dat, niettegenstaande het vroeg tijdige van de feestdagen, alles om ons heen reeds getuigt van nieuw leven. Het Paaschfeest is in de Christelijke gemeenschap het feest van nieuw leven en wordt dan ook met blijdschap begroet. Een tweetal dagen wordt daaraan gewijd, en die dagen worden door ieder naar 't hen het meest gewenscht voorkomt, gevierd. Doen velen dat door een ruimer kerk bezoek; weder anderen geven de voor keur aan eene wandeling in de vrije natuur, terwijl nog weder anderen en zoo zijn er niet weinigen de feest dagen benutten tot het brengen van bezoeken aan elders wonende verwanten of vrienden. Vooral voor hen, die dagelijks in het gareel van werkzaamheid zich hebben te schikken, zijn twee dagen van rust een welkome gelegenheid, om zich eens te ontspannen. Wie zou het hen niet gunnen. En daartoe leent het weer zich tegen woordig bij uitstek. De maand Maart deed haar naam als Lentemaand nu eens eer aan. Nog vóór de lente vol gens den kalender haar intocht moest doen, was het reeds heerlijk lenteweder vanaf den eersten Maart toch mochten we ons verheugen in een weersgesteld heid waaraan we vrijwel ontwend waren. Een enkele sombere dag mocht daar al eens tusschen zijn gekomen, over het algemeen deed Maart zich bijzonder guDstig kennen, en gaf meer dan de traditioneele negen zomerdagen. Een voordeel is dit ook voor den land bouwer, doordien het veld reeds zooveel drooger geworden, gelegenheid biedt om het zaad uit te strooien, waarmede dan ook alreeds een aanvang is gemaakt. Reeds beginnen hoornen en planten te ontbotten en beloven een vroeg voor jaar. Blijft het weder zich zoo gunstig betoonen dan hebben we zeker groote reden tot tevredenheid. Om al deze redenen begroeten wij Paschen met blijdschap, 't is een feesttij v\ aarop men zich mag verheugen stemme 't allen tot vreugde en dank. Wij wenschen allen een genoeglijk Paaschfeest. Tot vader en moeder in het armen- werkhuis te Scheemda (prov. Gron.) zijn benoemd W. Wolters en Echtgenoote te Den Burg Texel, met 8 van de 10 stemmen. Vlieland. De acht redders van den machinist der Wilma, het in November op onze kust verongelukt stoomschip, ontvingen voor hun moedige daad een blijk van erkentelijkheid. De regeering van Meck lenburg zond hen, die Adolf Rypitsch met gevaar voor eigen leven hebben gered, ieder 20 Mark. Een staaltje van bijgeloof Een oud manneke te Dedemsvaart, krom van de rheumatiek had den schou der bezeerd. Daarom ried men hem aan een dokter te raadplegen om erger te voorkomen, 't Mannetje anUvooidde echter op hoogen toon: „Wel neen m'n goeie man, dat is niks waard, ik laat mijn schouder wrijven door die helpt je er af, want hij is van een tweeling en geboren op 29 Februari, daar kan een dokter niet tegen aan. Nuttige dieren. Nu er in Friesland vele boeren geen toestemming meer geven tot het weg vangen van de mollen, en terecht, want deze diertjes zijn nuttig voor den landbouw beproeven de mollenvan- gers hun geluk elders, met name Twente Een paar weken geleden zijn daar vier van deze mannen gekomen, die nu eiken morgen, vergezeld van een hondje, en voorzien van een langwerpige schop, de weilanden intrekken, na vooraf ver lof daartoe van den eigenaar gevraagd en verkregen te hebben. Wijl de möl- lenvelletjes tegenwoordig 15 a 17 centen opbrengen, kunnen zij bij een eeDigszins goede vangst een flink dagloon maken. Intusschen worden van verschillende zijden de Twontsche landbouwers ge waarschuwd, om de voor den landbouw nuttige dieren niet te laten wegvangen. Die arbeidswet. Een strijkstertje, sinds jaren in dienst bij de Ozon-bleekerij te Voorburg, had zich in den laatsten tijd la Cléo de Mérode" gekapt. De chef der strijkka- mer vond dat onfatsoenlijk staan (het vonnis vermeldt een krassere uitdruk king), en gelastte aan het meisje, haar kapsel te veranderen. Toen zij dit weigerde, kreeg ze in den morgen van 22 Sept. ontslag, met 't recht om nog acht dagen te blijven als ze 't haar anders opmaakte. Van oordeel, dat niemand 't recht heeft, zich met haar kapsel te bemoeien, ging de strijkster henen en stelde daarna 29 November een eisch in, tot betaling van een week loon als schadeloosstelling voor onrechtmatig ontslag. De directeur der fabriek verweerde zich daartegen. Eenige meisjes hadden, zei hij, om een dubbeltje peren gewed, dat ze la Cléo" in de fabriek zouden durven komen en verscheidene hadden dat toen gedaaD, maar zich't haar weer in orde gemaakt, toen er aanmerking kwam, behalve eischeres, die beweerde, dat ze den opzichtigen tooi,(?) droeg omdat ze hoofdpijn had, en daarna tegen den wil der directie op staan- den voet vertrok. De Haagsche kantonrechter heeft nu onlangs de overige feiten voorbij gaande don eisch afgewezen, op grond dat, in verband met de goede orde inde fabriek, kon geëischt worden dat de meisjes nalaten, zich opvallend te kappen, en dus haar weigering om haar Cléo-coiffure te veranderen moet worden beschouwd als een weigering om te voldoen aan een redelijk bevel van den werkgever (art. 1639 p) en dus als een „dringende reden" voor dadelijk ontslag. Kievitseieren. Aan de markt te sneek waren Dins dag aangevoerd 150 kievitseieren. De marktprijs varieerde van 70 tot 75 cts. pet stuk. Geen beul. „De Beukelaar", het tijdschrift van mr. Van de Laar, komt in verzet tegen het ambt van den beul. Hij wil het voltrekken van de doodstraf opdragen aan den rechter, die het doodvonnis uitspreekt. „De overheid toch mag nimmer" meent het blad „en dat wel het minst bij een zaak van zoo hoogen ernst als het dooden van een mensch, gebruik maken van een ambtenaar,- wiens ambt vrij algemeen als min waardig wordt beschouwd, wiens naam tot scheld woord is geworden. Hiervan heeft een Christelijke overheid zich immer te onthouden. En daarom is de eerste eiscb, wil men ooit de doodstraf weer invoeren, dat deze voltrokken worde door den rechter of een der rechters die haar heeft uitgesproken. Wil men guillotineeren, de rechter moet de bijl laten vallen; wil men ophanging met behulp van een valluik, gelijk in Engeland, de rechter late het luik openvallen; wil men den dood door middel van electri- citeit, de rechter veroorzake zelf den dood. Dan alleen blijft de ontzaglijke ernst van de doodstraf bewaard, ook in vollen omvang voor den rechter. Een enorme deur. De groote kluisdeur uit Lips' brand- kastenfabriek te Dordrecht, bestemd voor de tentoonstelling te Brussel, is gister nacht op den voor het vervoer daarheen bestemden spoorwagen gebracht. Nadat de 26.000 kilo zware deur Vrijdag uit de fabriek was gehaald, werd zij Zaterdag op een speciaal daarvoor vervaardigden vrachtwagen gelegd, welke dien avond met behulp van takels tot den overweg bij den Spuiweg is gehaald. Met het oog op het drukke verkeer is tot 12 uur toen de laatste trein naar Rotterdam was gepasseerd, gewacht moeten worden om het zware lichaam met behulp van kelderwinden op den spoorwagen te leggen. Deze wagen is de eenige, welke de S. S. voor het vervoer van zulke zware vrachten beschikbaar heeft. Hij zal deel uitmaken van een trein van 12 wagens, welke de gansche inzending der firma Lips, tot een gewicht van 80.000 kilo, zal vervoeren. (Dord. Ct.) Altijd op bedriegen uit. Er loopt te Amsterdam een sinjeur rond die op zeldzaam bedrieglijke wijze het medelijden weet op te wekken Ziet hij ergens menschen voor de ramen zitten, dan zoekt hij qausi restjes eten aan den overkant van de straat en verslindt die gretig. Maar dat is geen echt spul! In een zak draagt hij een partijtje koude aardappelen bij zich, die heeft hij handig vooraf weten te deponeeren op een geschikte plaats en vijf minuten later speelt hij het hartroerend tooneel af, dat hij het afval verslindt, dat op straat ligt! De menschen vinden het natuurlijk verschrikkelijk, dat iemand door honger tot zooiets gedreven wordt en hij krijgt gewoonlijk eten, veelal geld en gaat heen, om zijn kunstje elders te vertoonen Dat is geen kinderspeelgoed. Een jongeling te Schoonedijke (Zeeland), die voor zijn genoegen met een flobert geweer aan het schieten was in gezel schap van eenige kinderen, ging in op het verlangen van een 10-jarig meisje, dat ook eens zoo gaarne wilde afschieten, de jongeling zou haar daarbij hulpzaam zijn, hoe zij moest richten, doch voordat dit geschied was ging het geweer af, het kogeltje vloog bij de buren door de ruiten en trof een 5 jarig spelend knaapje. Het kogeltje doorboorde zijn neus en bleef in de wang zitten. Een genees kundige wiens hulp werd ingeroepen, mocht er in slagen het kogeltje te verwijderen. f 5000 belooning. De officier van justie te Rotterdam looft f 5000 uit aan hem of hen, die ter beoordeeling van den officier van justitie zal of zuilengeven, als zullende leiden tot de ontdekking van den dader of de daders van den diefstal vaD een trommel met effecten, in September 1909 gepleegd ten kantore van de firma H. Kikkert te Vlaardingen, ten nadeele van mevrouw de weduwe Kikkert, ge boren Ensing, en kinderen. Ontvreemd werd bij die gelegenheid ver boven de f 100.000 aan effecten. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. DISTRICT No. XXVII. Do Burgemeester der gemeente Texel Overwegende, dut de verlofgangers der landweer voor wie ecne collectieve oproeping niet toe reikend is om met zekerheid te weten, wanneer zij in werkelijken dienst moeten komen, nomina tief moeten worden opgeroepen maakt bekond, dat do volgende landweer-verlofgangers voor den tyd van zes dagen krachtens art. 11 dezer landwocrwet, in 1910 tot het houden van oefe ningen onder de wapenen worden geroepen, en dat zij zich daartoe moeten aanmelden op don dag, op het uur en op de plaats aangegeven achter het wapen of het onderdeel van het wapcD, waartoe zij behooren Adrianus Brouwer, Pietcr Hin, beiden van de lichting 1908, Gerrit Arie Platvoet, Jan Brouwer, beiden van de lichting 1909, allen behoorendo tot de 41 comp. Landweer vesting-artillerie, 10 October 1910, vóór 12 uur middags Helder. Pietcr Kalis, lichting 1905, 4e comp. landweer genietroepen, 27 Juni 1910, voor 12 uur midd. Legerplaats bn Zeist Mets, David, lichting 1905, 5o comp. landweer genietroopen, 23 Mei 1910, voor 12 uur midd. Gonickazorne te Utrecht. Do opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij, ieder op den voor zyn wapen of onaor- dool aangegeven dag, in uniform gekleed on voorzien van do hun uitgereikte kloeding- on uitrustingstukken, wapenen en ledergoed en van hun zakboekje, zioh aanmelden op don hiervoren voor elk aangogeven t(jd en plaats. Het niet ontvangen cener hoofdelijke oproeping ontheft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in workolykon dienst, daar deze openbaro kennisgeving eenig en nllecn geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Toxol, don 23 Maart 1910. De Burgomocstor voornoomd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1