Buitenland, Marktberichten. Advertentiën. „Uitspanning door Inspanning" Streng verboden Het is ten strengste verboden Het is ten strengste verboden 10% bed Bloembollen. prima gegalv. vlechtdraad punt en glad heiningdraad M. A. Kuijper, VoorTexel bij S. J. Koning TEEKENBEHOEFTEN Boekh. Parkstraat. Predikbeurten. Het is verboden Uitvoering van de Rederijkerskamer BAX. ISTA. De goedkoopste STIKSTOFMEST, vermeerdert de opbrengst aanzienlijk, gemakkelijk in het gebruik- KÜPSCH <Sr ABAS. Langdurige dankbaarheid Een schipper te Colijnsplaat ontving dezer dagen uit Amerika een postwissel van 2 dollars, als bewijs van erkente lijkheid van iemand, dien hij ongeveer 50 jaar geleden van een wissen dood had gered toen deze in de haven was gevallen. Een voordeeligen kostganger. Bij een juffrouw, woonachtig in de 3e schinkelstraat te Amsterdam, ver voegde zich een persooD om kamers te huren. Men werd het over den huurprijs eens, en de huurder zou een maand huur vooruitbetalen, waartoe hij de verhuurster dan ook een bankbiljet van f 40 ter hand stelde, doch na vertrek van den man bemerkte zij, dat bet door dezen in betaling gegeven bank biljet valsch was. Het was notabene een van de bekende sigarenzakjes 1 Bovendien vermiste de juffrouw uit hare woDing nog een paar sieraden. Overdreven gevoelig. Een coöperatieve bakkerij te Haarlem maakt reclame met het langs de huizen uitreiken van plaatjes, waarop behalve illustraties uit bekende kindersprookjes als van Guliver, Bobinson Crusoë, Reintje de Vos enz., ook worden voorgesteld de verschillende kleederdrachten, bij de militairen van land- en zeemacht van allerlei natiën in gebruik. Nu zijn er bij de directie van die coöperatie klach ten ingekomen van eenige anti-milita risten. Mocht de directie doorgaan met laatstgenoemde plaatjes te verspreiden, dan zou worden getracht de bakkerij bij geestverwantente boycotten. Welja, men moet de menschen toch eens laten lachen ook. Toch nog ingeioisseld. Een vrouw te Roden had het ongeluk een bankbiljet van f 300 in de kachel te werpen. De asch van het biljet werd zorgvuldig op een schoteltje gelegd in een plat kistje. Daarmede ging iemand naar de Nederlandsche Bank te Amster dam, waar de directie zich, na vertoon van de asch bereid verklaarde een nieuw bankbiljet terug te geven. Ook. een testament. In het gerechtsgebouw te Rotterdam kwam Donderdag een oude man infor- meeren hoe hij doen moest met het benoemen van een executeur-testamen tair. Na eenig ondervragen bleek al spoedig, dat de man niets bezat, te meer toen hij begon over een akte van onvermogen. Maar weet je wel wat dat voor iemand is, zoo'n executeur werd hem gevraagd. Ja zeker weet ik datl Dat is iemand, die voor mijn vrouw moet zorgen als ik dood ben. Een schandaal in Amerika. Te Pittsburg is tegen niet minder dan veertig raadsleden een vervolging ingesteld, wegens knoeierijen en om- kooping. Er bevinden zich onder deze beschuldigden, lieden van allen rang en stand. In de meeste gevallen loopen de knoeierijen over betrekkelijk kleine sommen. Er zijn nog meer raadsleden bij betrokken, maar de beschuldiging tegen dezen heeft men laten vallen, omdat zij onmiddelijk bekenden, en zich bereid verklaarden getuigenis af te leggen tegen de andere beschuldigden. De knoeierijen zijn aan het licht gekomen bij de behandeling van het proces tegen zekeren Klein, dezer dagen wegens om- kooperij tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. Te Gevaarlijk. Een welgesteld Siciliaansch koopman had zijn huisdeur voorzien van een vernuftig uitgedacht mechanisme van geladen pistolen en dynamietpatronen, om inbrekers te weren. Hij is echter zelf het slachtoffer geworden van zijn dievenvrees. Toen hij dezer dagen thuis kwam, vergat hij de mechaniek buiten werkiüg te stellen. De dynamietpatronen sprongen en de knopman werd aan stukken gescheurd. De „doktersactie" De vredtusschen de doctoren te Aalten en de ziekenfondsen in de grens plaats Bocholt is nog niet geheel hersteld. De laatsten hebben van de Aaltensche doctoren een schrijven ontvangen dat zij alleen in geval van nood de arbeiders bij de fondsen aangesloten, willen be handelen, doch tegen zulke bezwarende voorwaarden, dat de fondsen daarmede geen genoegen zullen nemen. Slecht iceer in het buitodand. Uit verschillende streken van Spanje komen berichten over zeer zwaar weder. Te Calatayad in Aragon zijn, zooals een telegram met enkele woorden reeds berichtte, twee huizen ten gevolge van een hevigen orkaan ingestort 6n werden acht personen onder het puin bedolven. Vijf hunner vonden daarbij den dood, terwijl de drie anderen zwaar gewond onder het puin vandaan gehaald werden. Volgens berichten uit Oviedo, Leon en Vigo zijn in het Noord-westeu van Spanje groote massa's sneeuw gevallen. Op verschillende spoorweglijnen is het verkeer gestoord en de treinen uit Madrid komen met groote vertraging aan. In Thuringen heeft het sedert Zaterdag zoo zwaar gesneeuwd, dat het verkeer alleen door middel van sleden kan geschieden. In bergen is de winter sport weer in vollen gang. Ideaal-verdraagzaamheid. De „Schwarzwfllder Bote" te Obern- dorf aan den Neckar vertelt het volgende: In een nabij de Badensche grenzen gelegen hervormde gemeente kwam ongeveer een jaar geleden de katholieke familie van een kapper wonen. Eenige dagen geleden verkeerde de vrouw in doodsgevaar, zoodat de geneesheer (die Protestant was) aanried, haar de sacra menten toe te dienen. Daar de genees heer ook bij de familie van den predikant moest zijn, hoorde deze van het geval en ging onmiddellijk per auto naar de stad, die VU uur verder lag, om den pastoor te halen. En in snel t9tnpo gingen de beide geestelijken, de Protes- tantsche als chauffeur, terug naar de gemeente, waar de Katholieke priester zijn ambt ging vervullen. Hartelijk dankte deze zijn Protestantschen collega die slechts ongaarne zich het genoegen liet ontzeggen den pastoor terug te brengen. Verschrikkelijk. De „Prawo", een te St. Petersburg verschijnend juridisch weekblad, heeft uitgerekend, dat er in de vijf laatste jaren in Rusland 6283 doodvonnissen geveld en 2855 menschen zijn opgehangen. Op elke maand komen dus gemiddeld 105 doodvonnissen en 48 terechtstellingen maar er zijn maanden geweest, dat het aantal doodvonnissen tot 220 klom. Het aantal terechtstellingen herinnert, zegt de „Prawo", aan de bloedigste tijdperken van de middel-eeuwen Fenimisme. Iets nieuws te Londen. Heden zal aldaar worden geopend een vrouwen- afdeeliDg van Farrow's bank. Het nieuwe bijkantoor dezer bank is gevestigd in New Bridgestreet en het geheele per soneel manager, kassiers, bedienden bestaat uit dames. De eenige man lijke geëmployeerde is de loopknecht. De bank zal ook uitsluitend vrouwe lijke klanten kunnen hebben, maar overigens zal zij geheel en al werken als de andere banken. Maneger is miss Bateman, een gewezen journaliste,'Jdie o.a. tijdens den Zuid-Afrikaaoschen oorlog, correspondente was van 'n Londensch blad Bo ler-Margari ne. Er zijn te Chicago boterscnandalen, op reusachtige schaal gepleegd, aan h6t licht gekomen. Eerste rangs firma's van Chicago hebben door als boter te ver- koopen wat margarine was het publiek opgelicht voor een ronde 25 millioea gulden; en ook de fiscus schijnt voor ettelijke millioenen (het ongeveer juiste bedrag word opgegeven als 5,475,000 dollars) te zijn benadeeld. Dansrecord. Uit San-Francisco wordt gemeld, dat de danswedstrijd, welke daar plaats had, tot schitterende uitkomsten leidde. Het ging om wie het langst kon dansen. Zes paren onderscheidden zich door het vijftien uren aaneen vol te houden. Daarna waren zij weliswaar zoo uitge put, dat men ze naar het hospitaal moest brengen, maar 't record sloegen ze. Veroordeeld zich te toasschen. Een politierechter te San Francisco heeft een landlooper, die voor hem werd gebracht, bedekt met al het vuil, dat hij in zijn doellooze omzwervingen had opgedaan, veroordeeld om 25 baden te nemen, eiken dag een. Men hoopt dat de stakker dat nog overleven zal. De steenkool duurder De Noord-Fransche kolenmijnen heb ben besloten, den prjjs van kolen voor huishoudelijk gebruik met, 1 April met 50 ets. por ton en met 1 October met f 1 per ton te verhoogen. Men verwacht ook prijsverhooging van cokes. Bemesting van grienden. Buitendtjksohe grienden, die 's winters onder- loopen bij boogen rivierstand, ontvangen in dit water een groote hoeveelheid plantenvoedsel. Daar is dus geen mest noodig. Maar de binnen- dijksche grienden behoeven gewoonlijk wel mest. Of men nu te maken heeft met snijgrienden, dus waarvan elk jaar de teen gesneden wordt, of met hakgrienden, die om de vier jaar een ont zaglijke hoeveelheid hout leveren, dat doet weinig ter zake. Bij beide soorten heeft een zeer groote productie van hout plaats, dus een belangrijke boeveelheid plantenvoedsel wordt aan den bodem onttrokken. Volgens onderzoekiugen in ons land nog slechts weinig in getal, en in naburige rijken voornamelijk Frankrijk en Duitschland, onttrekt een griend jaarlijks de volgende hoeveelheden voedende stoffen per Hektare aan den bodem: stikstof 40 a 50 kg., kali 15 a 20 kg, fosforzuur 10 a 15 kg. kalk 15 a 30 kg, magnesium 5 a 10 kg. De laatste stof is wel een plantenbestanddeel, doch wordt gewoonlijk niet als mest afzonderlijk gegeven. Gebruikt men n.l. als kalizout,kainiet of patentkali, dan geeft men daarin ook veel magnesium. Wanneer de bodem zeer vruchtbaar is, bestaat de mogelijkheid, dat de griend een uitstekend gewas geeft, zonder mest. Gewoonlijk gebruikt men voor grienden lichtere klei, meer zwavelachtigen grond of veenacktigen grond. In sommige streken bepoot men het slechte land met griend. I)an is er zeer veei mest noodig. En het is de groote vraag of men op zulk land door bemesting toch een goede opbrengst kan bereiken. Dat op lichten, maar goeden grond de productie stijgt door het aanwenden van kunstmest, moge uit het volgende blijken. Proeven in Duitschland gaven een driemaal zoo hooge opbrengst, in vergelijking met een onbemest perceel, als men slakkenmeel en chilisalpeter ge bruikte. Voegt men er nog kainiet bij, dan was de opbrengst viermaal zoo groot als op het onbemeste perceel. Bij het aanleggen van grienden strooit men dikwijls 1000 kg. kainiet, 1000 kg. slakkenmeel en 2000 kg. kolk uit en werkt alles onder. Het schijnt echter beter te bevallen,als men den mest eiken winter toedient. Er is dan noodig 4 a 6 zak kainiet, 4 a 5 zak slakkenmeel. Wie laat in het voorjaar uitstrooit, neme 2 a 3 zak patentkali en 4 a 5 zak superfosfaat. Nederland sche proeven hebben de voortreffelijkheid van patentkali boven kainiet bewezen wat grienden aangaat. Superfosfaat werkt snel, slakkenmeel langzaam. Wil men dus in 't jaar van uitstrooien resultaat van de bemesting zien, dan verdient superfosfaat de voorkeur. Daar de opgeloste stoffen de diepliggende wortels moeten bereiken, zijn losmaken van den bodem en schoonhouden zeker vereischt. Voor stikstofmest néémt men chilisalpeter. Men geve deze in het voorjaar, doch niet meer dan 1.5 of 2 zak per Hektare, want anders wordt het merg der teenen te dik, wat de kwaliteit benadeelt. Vergeet ook niet, dat het grootste deel der opgenomen stikstof in den bodem terugkomt door het blad, dat in den herfst afvalt. Door een doelmatiger bemesting krijgt men langer en zwaarder hout, dat buitendien door aanwending van kainiet en slakkenmeel taaier wordt, een groote deugd voor teen. Dat men goede soorten als stek kiest en niette laag liggende gronden moet gebruiken, spreekt overi gens van zelf. B. Zondag; 27 Mrt. (Ie Paasckdag). HERVORMDE GEMEENTE. Burg. '8 Avonds 7 uur ds. Kijne. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Oudeschdd. Vm. 10 uur ds. Smits Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser Collecte voor de Zending Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasetek. H. Avondmaal. Coclcsdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend. Vm. half 10 I de heer 8onneveld Nam. 3 uurl Godsdienstleeraar te Brouwershaven. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Maandag 28 Mrt. (2e Paasebdag). HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Bediening H. Avondmaal Oudeschild. Voorm. 11 uur ds. Poort van nelder Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 u. ds. Van Grasstek. Dankzegging. Coclcsdorp. Voorm, 10 uur ds. Booke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. 10 uur de hr. Sonneveld, Godsdienstonderw. te Brouwershaven DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 sigarenpgpje gevonden in de Warmoes straat, 2 handschoenen gevonden in den Binnenburg, 1 zilveren ballotje van een armband, gevonden in de Weverstr. Scliagen, 24 Maart. Aan;evoerd: 50 Kalfkoeien 160,— a f 260—; 49 Vetto Koeien f 160 a f 300; 50 Geldekoeion i 100 8 t 210 200 Nuchtere Kalveren f 7 a t 22. 0 Stieren f 0 a f —0; 0 Sehapon (votto) f 00,— a 00,00 550 Ovorhouders f 16 a 28.50. 30 Vetto Varkens 48 a 5-1 cent per Kg. 20 Magero Varkens f 16 a 1 20. 50 Biggen f 11,a f IC,00; Boter f 1.30 a I 1.50 por K.G. Kipeieren f 2,75 a 1 3,25 per 100; Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 19 toten met 25 Mrt. '10. GEBORENHendrica, d. v. Jan Drijver en Tètje de Leeuw (Oostorend), Jan z. v. Heertje Buysman en Pieternella Lamm, (Eierland), Dirk, z.v. Jan Bruin en Annaatje Henkes (den Burg), Frans Cornells, z.v. Cornelia Jacobus Geense en Antje Bruin (Eierland), Maria Margaretha, d. v. Johannes Kuip en Cornelia Catharina Bakker (de Nes), Hendrikz. v, Arie van der Werf en Marretje Thomassen (Koogerveld). ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Arie Dob en Prouwtje de Waard (Eierland). OVERLEDEN: Immetje Rotgans, oud 55 jaar geh. m. Dirk Bruin (Noordkaap) Aaltje Schrama, oud 58 jaar, geh. m. Willem Dijt (Zevenhuizen), Hendrik Koorn, oud 2 jaar (Everstekoog). Wil- lempje Bakker, oud 76 jaar, geh. m. Leendert Griek (de Cocksdorp). Allen, welke voor en na het overlijden van ons lief dochtertje en zusje, blijken van belangstelling gaven, onzen oprechten dank. D. C. DROS, Echtgenoote en Kinderen. Aan allen, die ons 19 Maart 1.1. zoovele blijken van belangstelling betoonden, onzen kartelijken dank. W. W. ROEPER en Echtgenoote. Bargen 26 Maart '10. op MAANDAG 2den PAASCHDAG, 's avonds 8 uur in het Hotel „Texel" voor donateurs met hunne dames. Iedere dona- teur(trice) heeft het recht van introductie van één Dame; meerdere Dames 50 cent. Entrée niet Texelaars 50 cent. HET BESTUUR. Plaatsen te bespreken op den dag der uitvoering van 1 tot 2 uur. eieren te zoeken of overpaden te maken op de landerijen in gebruik bij Gebrs. HIN, Dijkmansüuizen. eieren te zoeken of overpaden te maken op de landerijen behoorende bij de hofstede „Wageningen". eieren te zoeken op de bolstede „Ruimzicht". J. STAMMES. Eierland. eieren te zoeken op de hofstede Jachtlust". J. G. v. MALDEGEM. Eierland. TE KOOP Te bevragen bij J. J. KUIJPEK. VOORRADIG in alle couraute breedte en maaswijdte. PRIMA KWALITEIT GEGOTEN AFVOERBUIZEN. Asphaltpapier a 15, 20, 25 en 30 et. do M3. Slijpsteenen in verschillende maten. DRAADNAGELS en KRAMMEN. Vorder alle mogelijke Gereedschappen en Bouwartikelen tegen zeer lage prijzen. 5 pCt. a contant. Aanbevelend, in Ijzerwaren, enz. Nitragin. voorhanden in

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2