S°. 2350. Donderdag 7 April 1910. 238te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bio nenland Van week tof week. Uit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor db Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. SCHIETOEFENIXGEN. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de schietoefe ningen op de baan bij „Neeltjes Nol" dit jaar zullen worden gehouden van 11 April e k. tot ultimo September d.a.v. Texel den 4 April 1910. Burgemeester en Wethouders vnd. HIDD1NGH. De Secretaris RUIBING. 26 Mrt.— 2 April. De Paaschweek is, ouder gewoonte, ook dit jaar weder een week van vergaderingen geweest. Tal van bonden en vereenigingen kwamen op Paschen of de daaraan volgende dagen bjjeen in algemeene vergadering, congres, partjjdag of hoe men de bijeen komsten ook wil noemen. We kunnen natuurlijk van deze vergaderingen geen verslag geven èn met het oog op de be perkte plaatsruimte èn omdat, naar we vreezen, de lectuur onzen lezers niet al te zeer zou bevredigen. Ten opzichte van het Paaschcongres der S.D A.P. moeten we evenwel een uitzon dering maken. Zooals men weet werd dit congres te Leeuwarden gehouden en was het met veel belangstelling tegemoet ge zien door menigeen, omdat men verwachtte dat het er weer eens geducht zou „spoken", 'tls nu eenmaal al haast gewoonte dat de S.D.A.P.-ers hun partijdag maken tot een strijddag, een ruziedag. Nu kunnen we al dadelijk beginnen met de mededeeling dat het Congres dit jaar voor zijn doen vrjj kalmpjes afgeloopen is. Natuurlijk zyn er nog wel harde noten gekraakt of zooals men het ook wel anders noemt, spijkers met koppen geslagen, maar zoo erg rumoerig en krakeelerig als het Congres in Deventer het vorige jaar, was het toch bjj lange niet. En vermoed werd eigenljjk, dat het er niet minder zou spo ken, inzonderheid nu mr, P. J. Troelstra, de invloedrijke leider, door ongesteldheid verhinderd was het Congres bij te wonen en de taak om de zoo aangevallen Kamer fractie te verdedigen overgelaten moest worden aan den hartstochtelijken, maar wat minder diplomatiek-slimmen partijge noot Schaper. Doch, bepalen we ons thans tot de vergaderingen zelf. Ter voorbereiding van het Congres werd Zaterdagavond de ge bruikelijke feestavond gehouden, waarin do heer Schaper als feestredenaar optrad, afgewisseld door zang en muziek. Paasch- Zondag 10 uur opende de heer Vliegen voorzitter der partij het Congres met een redevoering waarin de talrijke aanwezigen door hem welkom werden geheeten en 'n terugblik werd geworpen op het werk van 't achterliggend jaar, waarbij gewezen werd op de kracht der S.D.A.P. en de vermeerdering van het stemmenaantal van 65.000 tot 82.000 bjj de algemeene verkiezingen. Zooals te begrijpen is werd ook een woord van leedwezen uitgesproken over de niet-ver- kiezing van den heer van Kol, waarbij op diens verdiensten ten opzichte van Indiö de aandacht werd gevestigd. Verder werd de regeering en do rechterzijde onder het mes der critiok genomen, een en ander gezegd over de politiek in ons land en elders en ten slotte een beroep gedaan op de vergadering om met den uoodigen ernst de zaken te behandelen. Vervolgeus kwam het jaarverslag aan de orde, waaraan we ontleenen, dat het afdeelingen aantal in 1909 van 194 tot 205 steeg en het ledenaantal van 8625 tot 9504. Over het jaarverslag ontstond eon drukke discussie mede in verband met verschillendo moties en voorstellen die daaruit voortvloeiden. We kunnen slechts oven de belangrijkste kwesties dio aan do orde kwameu, aan stippen. Zoo werd behandeld de vraag of de S.D.A.P. met de S.D.P. die zooals men weet het vorig jaar uit de ruzie tusschen Marxisten en Revisionisten geboren werd, al of niet samen zou werken. Een deel der vergadering wilde wel samenwerking o. a. bij herstemmingen en met de Meibe weging, doch het partijbestuur' wilde niets van de S.D.P.-ers weten en dit kieeg zijn zin want met groote meerderheid werd het voorstel van het partijbestuur om de S. D. P. als politieke partij te negeeren, aangenomen. Paaschmaandag was allereerst de Staats- pensionneeringskwestie aan de orde. Hierbij werd de kamerfractie onder vuur genomen en wel inzonderheid de leider Mr. Troelstra over zijn bekende verklaring in de Tweede Kamer over de houding der S.D. leden ten opzichte der verzekeringswetten. Het waren weer de Marxisten die hier uit hun slof schoten en niets minder beweerden dat Troelstra door zijn rede bij de staatsbe- grooting de strijd voor Staatspensionneering een klap gegeven had. Trouwens niet alleen over de houding der Kamerfractie ten opzichte der Staatspensionneering waren de Marxisten tevreden. De heer Schaper verdedigde zich en zijn mede- Kamerleden tegen de verwijten en ver klaarde zich namens de anderen voor de motie van het Partijbestuur, waarbij het Congres besluit de actie voor Staatspensioen zonder premiebetaling onverzwakt te hand haven en ten volle vertrouwen uitspreekt dat de Kamerfractie ook harerzijds al hare krachten daarvoor zal inspannen. Na heel wat debat, dat soms heftig en scherp was, werd een motie aangenomen ingediend door Amsterdam V en luidende: „Het Congres, gehoord de discussies over de Staatspensionneering, van oordeel, dat er geen reden is zich opnieuw uit te spreken over het des betreffende punt van het 8lrijdprogram gaat over tot de orde van den dag". De Kamerfractie kon met dezen uitslag teveden zijn. Ook de redactie van het partijorgaan „Het Volk" kreeg weer heel wat te hooren, maar ten slotte ook het votum van ver trouwen, want het werd als zoodanig herkozen. Ten slotte vermelden we nog, dat ook de kiesrechtkwestie weder op het tapijt kwam en dat een motie aangenomen werd, waarin besloten werd tot het houden van een volkspetitionnement voor de invoering van algemeen kiesrecht terwijl ook de bekende „schoolmotie" aangenomen werd. —o—o—o— Met de Paaschvacantie schijnt ook de politiek in binnen- en buitenland vacantie .te nemen. Behalve evenwel in Engeland, waar men veel te diep in het politieke moeras zit om een oogenblik rustig op adem te kunnen komen. De regeering heeft, zooals bekend, haar „vetovoorstellen" ingediend en deze zijn thans door het Lagerhuis in behandeling genomen. Reeds dadelijk na Paschen zijn de volksvertegen woordigers weer bijeengekomen om dadelijk met de moties inzake het vetorecht van 't Hoogerhuis te beginnen. Minister Asquith hield allereerst een redevoering om de houding der regeering nader te verdedigen en do beteekenis der moties uiteen te zetten Na den minister hebben de leiders der partjjen het hunne van de kwestie gezegd. Allereerst Balfour, de leider dei- oppositie, die het laDg niet met do regeering eens was en de voorstellen fel bestreed. De unionisten zullen in geen geval met deze liberale regeering tegen het huis der Lords optrekken. Doch dat is ook niet noodzakelijk. Voor de regeering is meer van beteekenis de vraag wat de Ieren zullen doen. En nu mag het als een gunstig teeken beschouwd worden voor Asquith, dat Redmond zich ten gunste der regeeringsvoorstellen uitliet en ook dat Barnes, de leider der Arbeiderspartij zich wol met de houding der regeering inge nomen betoonde. Maandag zal de voor- loopige besproking ten einde komen en kan aan de moties en de ingediende amendementen verder de aandacht gewijd worden. De behandeling zal waarschijnlijk geruimen tijd in beslag nemen want er is een zeer groot aantal moties ingediend. Na de instemmende redevoeringen van Redmond en Barnes gelooft men dat de kans der regeering weer veel verbeterdis. maar we zullen ons toch nog niet aan een voorspelling wagen de politiek, en in zonderheid de Engelsche, is in den laatsten tijd zeer wisselvallig. —o—o—o Uit Addis Abeba is het bericht gekomen van het overlijden van de keizer van Abessinië, keizer Menelik. Een merkwaar dig vorst die veel gedaan heeft om zijn rijk sterk en groot te maken, die het met het zwaard in de vuist grondvestte en het ook bijeen wist te houden. Menelik schoeide alles op Europeeschen leest en toen in 1896 de Italiaansche indringer het waagde zijn rijk binnen te dringen bleek het duidelijk dat Menelik niet voor niemendal zich met den Europeeschen vooruitgang op de hoogte had gesteld. Hij wist het Italiaansche leger buiten zijn grenzen te houden en de onafhankelijkheid van Abes sinië te bevechten. In alles wat zijn volk vooruit kon brengen stelde hij veel belang en het Europeescne beschavingswerk bracht hij over in zijn land. Maar keizer Menelik had een vrouw en deze had geheel andere inzichten dan haar gemaal en was tevens een heerschzuchtige dame. Tijdens de lange sukkeling van Menelik had zij het roer van Staat in handen en maakte zij zich van het grootste deel der regeeringsmacht meester. Doch Menelik die de eigenschappen zijner gemalin maar al te goed kende en die voorzag dat, als zij na zijn dood het bewind zou overnemen, er al heel spoedig een burgeroorlog zou uitbreken, wees reeds lang voor zijn sterven zijn opvolger aan n.l. zijn 12-jarig neefje Lidj. Jeassu. Intusschen hoe meer de krachten van den Keizer afnamen hoe grooter de macht der Keizerin werd. Ze vaardigde maar besluiten uit en deed al precies alsof zij alleen te bevelen had. Doch haar vijanden, de vrienden van hun volk, zagen dit en besloten tot een daad van geweld, tot een coup d'état. De keizerin werd van den troon vervallen verklaard en Lidj. Jeassu tot keizer uit geroepen. Hoe zich de toestand nu verder zal ontwikkelen in Abessinië of de aanhang van de keizerin haar zijde zal verlaten, dan wel de wapens voor haar opnemen, moet afgewacht worden. —o—o—o— Ten slotte nog enkele regels over de Balkan, waar de toestand in den laatsten tijd heel wat kalmer is geworden. Inzon derheid in Griekenland waar de binnen- landsche aangelegenheid zoo laDgen tijd aanleiding tot ernstige zorg gaven. De militaire liga, is thans ontbonden en als gevolg daarvan heeft de koning de bijeen roeping der nationale vergadering afge kondigd. De voorbereidingen voor deze samenkomst der natie zijn thans druk aan den gang. Ook Servië vroeg in de afgeloopen week om onze aandacht. Men is daar lang niet tevreden over de ontvangst die Koning Peter te Petersburg is ten deel gevallen en waaruit men opmaakt dat de bloedige herinneringen aan koning Alexander en koningin Draga nog niet uitgewischt zijn. De Cznar weigerde b.v. een ordeteeken, heui door den koning aangeboden, omdat deze orde ook verleend was aan den Bel- gradosche koningmoordenaars. Ook meende men uit de offlcieele nota's op te kunnen maken, dat de begroeting van Bulgarije's koning veel hartelijker was geweest, dan die van koning Peter. Zoo pruttelt men in Servische regeeringskriugen en in de Servische bladen. Mogelijk echter, dat de toenadering tusschen Oostenrijk-Hongarije en Rusland hier „des Pudels Kern" moet worden ge acht. Servië droomt nog altijd van re vanche, op de Donau monarchie te nemen met hulp van Rusland. En die droom is nu uit. TEXEL, 6 APRIL 1910. Inwijding nieuw lokaal. Zondagavond 1.1. ten 7 uur werd het Lokaal vau de Yereeniging voor Chris telijke BelaDgen, gelegen aan de Juliana- straat alhier, feestelijk ingewijd. De opkomst was buitengewoon groot. Als offlcieelgenoodigden waren tegenwoordig de EdelAchtb. Heer Mr. Hiddingh en Mevrouw, de Kerkeraad en de Kerkvoog den der Herv. Gemeente te den Burg. De Voorzitter der Vereeniging, Ds. Joh. Kijne, leidde de samenkomst. Tot opening werd gezongen Ps. 168:10 en gelezen Psalm 118. Na 't gebed volgde een toespraak, waarin allereerst gewezen werd op den naam van het LokaalEben-Haëzer, d. i. „Tot hiertoe heeft de Heer geholpen", naar aanleiding waarvan gezegd werd, dat het doel der vereeniging was deD arbeid, voor 30 jaren door Ds. A Gelderman begonnen, voort te zetten Op grond van Haggal 2 10 werden eenige wenschen voor de toekomst uitgesproken. Hierna zong de vergadering Gez. 189 4 en werd een collecte gehouden, die f 12.425 opbracht. Nu volgden eenige liederen van de Chr. Zangvereeniging, een 4-tal samen spraken en een paar duetten met orgel begeleiding. Ds. F. A. Visser van den Hoorn sprak nog een woord van harte lijke waardaeriug en krachtige opwek king, en sloot, na het zingen van Gez. 180:1, met dankgebed. Vreemdelingenverkeer. Maandagavond hield de vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenver keer de aangekondigde vergadering in Hotel Texel. De opkomst van belangstellenden was maar soberaanvankelijk 10 personen later nog met 2 vermeerderd, waaronder we dan nog opmerkten 2 personen van Oosterend, ziedaar het al. 't Getuigde waarlijk niet van groote belangstelling, gelijk de Voorz. terecht opmerkte bij de opening. Vanwaar die lauwheid Omdat velen nog niet zijn doordrongen van het nut dat een vereeniging als deze voor het eiland en de ingezetenen kan afwerpen. Het bezoek van vreemdelingen laat velen koud. Dat is elders niet zoo het geval; daar ontziet men moeite nog kosten om den vreemdeling naar zich te trekken, omdat men daarin een voordeel voor de plaats en hare ingezetenen ziet. Men verwijt ons, zegt de voorz. dat het bestuur niets doet, doch wat kan men doen, waar de belangstelling zich zoo miniem doet kennen, waar tengevolge van dien, de fin. zoo traag vloeien. Men zal toch niet verwachten dat het bestuur bij de werkzaamheden welk zijn deel zijn, ook nog zich aansprakelijk zal stellen voor de daaruit voortspruitende financieele offeis? De werkzaamheden bepaalden zich eerstens tot de benoeming van een be stuurslid, een punt dat maar niet zoo gereedelijk van stapel liep, temeer] nog waar hier de betrekking van Secretaris vacant was, welke betrekking vele werkzaamheden met zich brengt. Men moet wel een groote mate van tijd disponibel hebben en voor deze zaak zeer veel gevoelen, om zich beschikbaar te stellen voor deze betrekking, tenzij men daarbij meer direct betrokken is. Na veel gepraat kwam de vergadering tot dit besluitde heer S. Vlessing wordt benoemd tot Secretarisdeze zal die betrekking vrij zeker aannemen in dien nog eeu ander hotelier ook zitting neemt in het bestuur. Het bestuur zal met een lid worden vermeerderd, waartoe wordt gekozen de heer J. Bruijn Az. Deze ter vergadering verzocht, verklaard zich daartoe bereid. 'Aldus wordt besloten. De rekening van den penningmeester wees aan een saldo van f 44.97. De uitgaven bestonden in contributiën aan den Alg. Bond en eenig drukwerk enz. tot TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1