Buitenland. Marktberichten. Predikbeurten. een bedrag van f 26.03 de ontvangst was f 71.00. Deze rekening werd goedge keurd. Door den voorz. werd voorgesteld voor het doel der Vereeniging propaganda te maken door het verzenden van eenige duizenden circulaires, door heel het land, en aan zulke personen waarvan men kan verwachten dat zij in het zomer seizoen een uitstapje gaan maken. In die circulaire wordt zooveel mogelijk aangegeven hetgeen Texel den toerist biedt, aan natuurschoon enzverder wordt aan hen die hier willen vertoeven de aandacht gevestigd op het Juliana- badhotel en de verschillende hotels in de dorpende reisgelegenheid naar en van het eiland, en zooal meer aange geven. Zulk een propaganda maken kost evenwel geld; doch men kan toch al niet minder doen dan het verspreiden van circulaires. Dit begreep ook de ver gadering en daarom werd dit propaganda middel goedgekeurd. Het verdere van den avond werd gewijd aan verschillende besprekingen en opmerkingen. Zoo werd de wensche- lijkheid betoogd om goede fietspaden te hebben, om op mooie punten van het eiland banken te plaatsen, om aan te dringen op een steeds openstellen van het Park en me:r dergelijk. Verfraaiing van den Burg kwam ook ter sprake, naar aanleiding van het door wijlen den heer F. Keijser voor dit doel bestemde legaat. De beschikking daarover berust evenwel bij het gemeentebestuur, het welk naar ons duidelijk werd in deze eene afwachtende houding aanneemt welke wenschen door de burgerij zullen worden kenbaar gemaakt. Hot ligt op den weg van deze ver eeniging meenden vrijwel allen om het gemeentebestuur in deze voor te lichten en teneinde daartoe de noodige gegevens te verkrijgen werd besloten eene expres- selijko vergadering uit te schrijven, waar ieder zijne wenschen ten deze zal kunnen kenbaar maken en verdedigen. Men zij er dus op bedacht. De R. K. School. Gistermorgen werd de R. K. School alhier tot hare bestemmingingwijd, door den Eerw. Heer Buijsman, Deken en pas toor te Schagen. De leerlingen welke deze school zullen bezoeken werden ter dezer gelegenheid gul onthaald. Heden, Woens dag, zouden de lessen een aanvang nemen. Aan de school zijn verbonden een Hoofd en twee onderwijzeressen. Aan de Julianastraat. Gisterenavond werd de bazar geopend welke in het lokaal van de vereenigiDg voor Christelijke belangen gedurende eenige dagen wordt gehouden. Wij hadden het voorrecht nog vóór de opening een kijkje in het lokaal te nemen, waarvoor wij gaarne onzen dank betuigen. Nog was alles niet ge heel gereed, doch voor zoover zulks het geval was, maakte het alreeds een vriendelijken indruk, dat zeer zeker bij „geheel gereed" zijn veel zal worden verhoogd. Met groote zorg zijn de verschillende artikelen, welke allen zijn cadeau ge geven, geëtalleerd. Wij zagen er eta lages van bloemen en planten; boeken, schilderijen en postzegelwerk; galanteriên en muziekinstrumenten; tabaken sigaren chocolade en zeepen, kinderspeelgoed en kinderkleeding en in het midden een groote étalage met dameshandwerken. Het achterlokaal van het met planten versierd gebouw zal dienst doen als theesalon. Verder bestaat er ruime ge legenheid tot kindervermaak, als visch- gelegenheid, ringen w erpen, sjoelbakspel, platen werpen en zelfs een rarekiek. Op bescheiden scbaal vindt men hier terug hetgeen voor enkele jaren geleden in Hotel Texel werd te zien gegeven. Het nette gebouwtje leent zich voor deze gelegenheid bijzonder goed en die een bezoek aan deze Bazar brengt, zal zich zeker niet beklagen. De bazar is Woensdag, Donderdag en Vrijdag des namiddags van 2 tot 9 uur geopend. Tot een bezoek durven wij wel aansporen. Den Hoorn, 4 April. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat bij den veehouder J. L alhier, een schaap vijf lammeren heeft ter wereld gebracht. Oosterend, 4 April. De wulkenvisschers, die in den laatsten tijd bevredigende resultaten hadden, hebben met 1 April het werk gestaakt, daar zij deze visscherij van 1 April tot 1 October ongeoorloofd achten. Ze zijn nu ook begonnen met het visschen van rog of van garnalen. De bekende harmonica virtuoos J. Kelder zal hier over een paar weken eene uitvoering geven. Stellig zullen velen eens naar hem hem gaan luisteren. Over enkele weken gaat de familie D. van Oost naar Amerika, 't Is al lang niet gebeurd dat personen van hier zich naar het verre Westen begaven. De Eerw. Heer M. M. Horjus, te Goes, heeft bedankt voor het op hem uitgebracht beroep bij de Gereformeerde Kerk alhier. Ook de heer P, P. BOuma, vroeger alhier, thans te Scheveningen, heeft acte voor handenarbeid (karton en klei) be haald. Oudeschild, 5 April. De jongeheer J. de Jager van den Hoorn, leerling van den heer c Schaap alhier, heeft met goed gevolg toelatingsexamen gedaan tot de Rijkskweekschool te Maastricht. Gistermorgen was het op de haven voor eenige oogenblikken buitengewoon druk. De veeboot „De Burgemeester van Alkmaar" moest behalve allerlei vee, ook heel wat hooi en stroo laden. De „Texelstroom" lag in lossing en de „Dageraad" bracht buitengewoon veel vrachtgoed mede, o.a. veel wat bestemd was voor de strandposten. Het een en ander gaf veel vertier en veroorzaakte nu en dan eene opeenhooping van aller lei voertuigen. Mr. Th. h. de Meester. Omtrent den toestand van onzen afge vaardigde Mr. De Meester, ontleenen wij aan een particulier schrijven het vol gende „Dank voor uw goede wenschen. Ik ga gelukkig goed vooruit, ben dagelijks weer weer beneden en ging zelfs met zonnig weer een paar keer uit." Aprilgrappen. In Den Haag heeft verleden week een grappenmaker tal van menschen naar de Maliebaan gelokt, door middel van een mededeeling in de krantdat er kanonnen zouden worden afgeschoten om den wind te veranderen, enz. Een fijnere grap haalde het „Leidsch Dagblad" uit. Donderdag berichtte het dat ter herinnering aan het welgeslaagd Philologen-congres en als waardeering voor de hartelijke ontvangst der congres sisten door Leidens burgerij Sophokles' Philoktetes nogmaals zou worden ver toond, ditmaal in de oorspronkelijke taal, terwijl de beroemde schrijver ter tragedie zelf tot de uitvoering zou worden uit- genoodigd. Kaarten waren Vrijdag tot een beperkt aantal gratis verkrijgbaar aan het aca demiegebouw, zoo heette het. En.... gisteren liep het bij den concierge der academie storm om kaarten. Men wist blijkbaar niet, dat Sophokles 2309 jaar geleden leefde. Dat is nog eens contributie. Dat de toestand in de diamant-indus trie te Amsterdam gunstig is, blijkt wel uit de contributiecijfers. Zoo bedroeg de aan d6n Diamantbe- werkersbond afgedragen contributie in de week van 14 tot 19 Maart f 12.824.65 togen f 12 796.70 de daaraan voorat- gaande week. Politieke jeugd. De „N. Ct." doet het volgende ver makelijke verhaal Het gebeurde dezer dagen dat een Residentiebewoner in zijn brievenbus een nota vond van een in de buurt wonenden boekhandelaar, ten bedrage van 3 cent voor ten vorigen jare geleverd krijt. Verbazing bij hem en mede bij zijn echtgenoote. Geen hunner kon zich ook maar bij benadering voorstellen, ooit tijdens hun huwelijksgemeenschap een stuk krijt te hebben gekocht. Wacht eens/ - Bij dien boekhande laar zijn wel eens scboolbohoeften inge slagen voor den negenjarigen zoon des huizes. Deze werd in verhoor genomen. Ja, hij had daar een pijp krjjt gekocht. - Neen, niet betaald, b|j had destjjds geen middelen genoeg voor contante verrekening. - Eigenlijk had hij gezegd de drie centen wel even te zullen aan reiken, den volgenden dag of zoo; maar hjj had 't vergeten. Waarom dan niet zoolang metkoopen gewacht? Was er dan zoo'n haast bjj dat krijt geweest.? O ja. 't Kon niet wachten. Iedere jongen op school had toen een stuk krijt. Maar waarom Wel, 't was toen verkiezingstijd. En ze hadden elkaar plechtig beloofd, ieder minstens 50 malen op muur, huis of schutting te schrijven: „Kiest Dolk!" Ouderdomszorg in Denemarken. Het rapport omtrent een onderzoek naar de werking van de wet op de ouderdomszorg in Denemarken, uitge bracht aan Z. Ex. den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, door mr. W. H. A. Flink Schuurman (in Juli 1909) is thans in druk verschenen. Het draagt tot motto; „Zie in den herfst met dankbaarheid achter u en goedsmoeds is de toekomst". Mr. Flink Schuurman besluit zijn lijvig rapport dat 96 bladzijden druk telt, behalve de bijlagen, en waarin eenige photo's zijn opgenomen van ouderdomstehuizen in Denemarken met zichzelf deze vragen te stellen: Is het Deensche stelsel een hellend vlak, ruïneus voor de schatkist? Antw.: neen. Bevordert'het de zorgeloosheid? Antw neen. Wat is de karaktertrek, waardoor de vreemdeling vooral wordt getroffen? Antw.: de methode van het aanpassen der ondersteuning aan de behoeften van elk geval. Welke lichtzijde beeft de regeling? Antw.: Vooreerst de volmaakte aan sluiting aan het Deensche milieu. Daarbij de vatbaarheid door zijn eenvoud voor toepassing der wet door de ver tegenwoordigers der burgerij zelf. Ten slotte: de volkomen harmonie en middelen. Een rariteit. Aan de Langereis (N.-H.) heeft een schaap een zeer vreemd lam geworpen. Het dier heeft 2 achterlijven met 8 pooten en oogenschijnlijk één kop. Wanneer men het beest echter den bek opent, dan ziet men daarin duidelijk den tweeden kop liggen. Het voorste deel met den kop van het eene lam is blijkbaar door den hals van 't andere gegroeid. De etna aan het werk. De Etna wordt steeds boozer. Boven den hoofdkrater zweeft een groote zwarte wolk en luid gerommel wordt voortdurend gehoord. De lava stroom, die zich tusschen de monte Nocilla en de monte 3in Leo gesplitst had, ver- eenigde zich weer in het gebied van Fra Diavolo. Met de angstwekkende snelheid van 40 meter per uur beweegt hij zich voorwaarts. Een den stroom tegemoet gegane processie raakte in groot gevaar. De stroom is thans l'A K.M. van Borello aangekomen. Ofschoon de schade nog nog niet te overzien is, raamt men het met lava bedekte terrein op 150 H.A. De schade bedraagt reeds l'/s millioen. Honderden menschen omgekomen. In de gemeente Oekorito (Hongarije), is op een bal brand uitgebroken in een tot danszaal ingericht koetshuis. Hon derden menschen, wier kleeren in brand geraakten, zijn in het gedrang verplet terd. Het plafond is ingestort, waardoor dansers en danseressen onder het puin bedolven werden. De brand ontstond ten gevolge van het vlam vatten van dennetakken, waaraan lampions hingen. Volgens officieels inlichtingen zijn er 280 slachtoffers. Er wordt ook van 400 dooden en 100 gewonden gosproken. Vele gekwetsten verkeeren in levens gevaar. Purmerend, 5 April, Aangevoerd 682 Runderen waaronder: 142 vette koeien 54 d 70 Ct. por KG, k24 Gelde koeien f 120 d 190. Melkkoeion f' 140 d 260. 16 stieren. 95 vette kalveren f 0,80 a f 1 00 p. Kg. 1177 Nuchtere kalveren f 10a f 24 2588 Schapen f 18,d f 28,00 prijsb. h. mtg 000 Lammeren t 00,a f 00, 340 vette varkens t 0,52 a 10,56 per Kg.; 70 magere varkons f 16 a 132,—; 256 biggen f8 a f 13; kipeioren t' 2.80 a f 3.50 per 100; Amsterdam, 4 April. Aangevoerd 430 Runderen, le kwal. 66 d 70 ct. 2e kwal. 61 a 65 ct. u 3e kwal. 55 a 60 ct. g, 165 Melk- en Kalfkoeien f 140 a f 285, 243 Nuchtere Kalveren 1 6,— d f 12, 364 Vette Varkens 51 a 55 ets. 38 Schapen 1 20 d i 24. Bendag 10 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Kijne. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Afscheid, Oudeschdd. Vm. 10 uur ds. Boeke, 's Avonds 7 uur ds. van Loon van Barsingerhorn. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Nam. 3 uur ds, van Grasstek. Cocksdorp. Nam. half 3 ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 j ds. S. de Vries Nam. 3 uur I van Nieuw-Leusen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst. CORRESPONDENTIE. Een artikel over „Nitragin" van den heer V. kwam voor dit nummer te laat, 't zal in een volgend nummer worden opgenomen. Zomergerst. Rij kspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand - April en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rente bijschrijving bjj hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, duaroudor ressorteorende, hulpkan toren werd gedurende do maand Maart 1910 Ingelegd f 4266,40 Terugbetaald 16915.87 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3432. Gewoonlijk wordt liet land al voor den winter één of tweemaal geploegd, zoodat het in 't voor jaar slechts een oppervlakkige bewerking noodig heeft, véór men uitzaait. Dit geschiedtiü Maart. Toch is het volstrekt nog niet te laat om te be mesten. Teelt men bouwgerst, dan moeten de korrels veel zetmeel doch weinig eiwit bevatten. De bemesting is hier even goed van invloed als de variteit en kwaliteit van het zaaizaad. Geef men n.l. veel stikstof, dan zal bet eiwitge halte stijgen ten koste van het zetmeel. Men zij daarom zeer voorzichtig met het toedienen van Chilisalpeter. Bevat de grond veel oude kracht, of is er voor een paar jaar stalmest op den akker gebracht, dan is het beter, het Chilisalpeter voor het bronwgerst weg te laten. Voor voedergerst is een hoog eiwitgehalte gewenscht, das bij die soort kan men 100 a 200 Kg. toedienen. Evenals bij alle granen is er veel fosforzuur noodig, In de lente is daarvoor superfosfaat aangewezen. Wat kali aangaat, van alle gewassen ontneemt gerst de geringste hoeveelheid aan den bodem zooals □it het volgende lijstje blijkt. In den oogst van 1 Hectare vond men bij hooge wintertarwe, opbrengst 120 Kg. kali haver u 134 n n a zomergerst 78 u n Het zou echter verkeerd zijn, daaruit te besluiten, dat zomergerst geen kali bemesting noodig heeft. Integendeel geldt gerst voor de halmvrucht met de grootste behoefte aan kali. Proeven hebben dan ook bewezen, dat gerst zeer moeilijk het minder oplosbaar kali uit den grond kan opnemen, dus juist licht oplosbare zouten behoeft. Nu is het nog de vraag: moet men in het voorjaar Kainict of Patentkali geven? Menigeen zal denken: Patentkali, want het chloorgehalte van Kniniet, zal zoo kort voor den uitzaai bepaald schade veroorzaken. Volstrekt niet! Reeksen van proeven hebben bewezen, dat gerst een hooger opbrengst geeft als er een paar weken van te voren kainiet is uitgezaaid, dan waDneer men het duurdere Patentkali gebruikte. Bij de meeste halmvruchten vindt men het meeste kali in het stroo terug. Nu zal menige landbouwer denken: Als het stroo van 1 Hectare b.v. 60 Kg. kali bevat eri ik gebruik het voor mestvorming dan geef ik het land bijna evenveel terug, als er de oogst aan ontnam. Dus is de zaak gezond! De man vergeet alleen, dat het kali in stroo niet gemakkelijk oplosbaar is, dus zeer langzaam in den mest weder tot plantenvoedsel wordt. Hij geefl zoodoende wel kalimest, maar een moeiljjk oplosbare. Per Hectare geve men nu ceu paar weken voor den uitzaai: G a 8 zak Kaiüiet en 6 a 8 zak superfosfaat. Dit wordt oppervlakkig ondergebracht. Op geschikte grond geeft zoo'n bemesting een zuivere overwinst van 20a30gld. Dus na aftrek over bemestingskosten. En dat is een niet onbelangrijk voordeel. B.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2