B u i t e n I a n cL Tot directeur der alhier opgerichte Zuivelfabriek werd benoemd den heer S. Postma, assistent aan de Zuivelfabriek te Hijlaard, Friesland. Het bouwen dei- fabriek werd opgedragen aan den beer J. J. van Wessem, alhier. Waal, 11 April. Gistermorgen nam Ds. Smits, School opziener in het Arrond. Medemblik, af scheid van de gemeente Waal en Koog, naar aanleiding van 2 Thess. 3 vers 16: „De Heere nu des vredes zelf, geve u vrede ten allen tijde. De Heer zij met u allen" De opkomst van belangstellenden was grootvooral van omliggende dorpen waren velen opgekomen. Aan het einde der Godsdienstoefening zong de gemeente, op verzoek van Ds. Kijne te Den Burg, den vertrekkenden leeraar als zegenbede toe Ps. 121 v. 4. De Heer Smits gaat zich te Alkmaar metterwoon vestigen. Oudeschilcl, 12 April. Door schipper J. v. d. Vis is gisteren een geheele boomstam in zijn garnalen- net van den bodem der zee opgehaald en alhier aangebracht. Door den aannemer Boon van Helder, die het 3 jaarlijksch onderhoud der haven alhier heeft, is een begin met de werkzaamheden gemaakt. Voor dit jaar zijn deze nogal van belang, op niet minder dan 3 plaatsen moet er gewerkt worden Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij deze werkzaam heden van een stoomheimachine gebruik zal gemaakt worden. Tot heden had men dit alhier bij het havenwerk nog niet gezien. 13 April. Naar men ons mede deelt wordt de brigadier-titulair der ïtijksveldwacht, de heer P. Borst, met ingang van 16 April a.s. overgeplaatst naar Amsterdam. De Rijksveldwachter te De Cocksdorp wordt naar hier over geplaatst. Mr. Th. h. de Meester. Wij lazen in 't Dagblad: Naar aan leiding van een bezoek, dat een onzer ingezetenen bij den heer Mr. Th. de Meester bracht, kunnen wij mededeelen, dat de heer de Meester steeds vooruit gaat en zich lichamelijk wel gevoelt. Het loopen neemt in beterschap toe en reeds eenigen tijd presideert ZEd. weer de zittingen van den pensioenraad. De heer de Meester hoopt in Mei de Ka merzittingen bij te wonen. Staatspensionneering. De federatie van Noord-Hollandsche afdeelingen van den „Bond voor Staats pensionneering", belegt op den tweeden Pinksterdag te Zaandam een propaganda- meeting, waarvoor reeds ongeveer 60 verschillende vereenigingen deelname hebben toegezegd, Arme kikkers. In Friesland worden tegenwoordig kik- vorschen opgekocht voor uitvoer naar Frankrijk en België. De prijs varieert van f 0.05 tot f 0.075 per stuk. Een visscher ving in een nacht in 2 fuiken ruim 430 stuks. Zijn dag was goed. Iemand kocht bij een veiling te Haar lem een partijtje „rommel" voor 20 cent. Daaronder was ook een houten kistje. Thuisgekomen maakte de kooper dit open en vond.... een gouden horloge Slachtoffers der moderne techniek. De bovengrondsche kabel in de duinen tusschen Santpoort en IJmuiden, welke dient tot geleiding van den in IJmuiden benoodigden electriscben stroom is, helaas de dood van vele vogels. Den geheelen W9g langs vindt men in den omtrek van dien kabel doode vogels, vooral groote soorten, houtduiven soms wel een wulp en dergelijke. De zeer hooge spanning van den kabel doodt ze onmiddellijk en 't schijnt, dat de dieren nog niet 't gevaarlijke er van vermogen in te zieD, ten minste, hoewel vele makkers er reeds den dood vonden, schromen zij niet den draad telkens opnieuw als zitplaats te gebruiken. Ambtsbroederlijk. Eenige dagen geleden werd melding gemaakt van een valschen brief, inge komen bij den gemeenteraad van Acht- karspelen. Die brief hield in, dat mej. De Jong, te Drachten, No. 1 van de voordracht ter benoeming van een onder wijzeres of een onderwijzer aan de school te Surhuisterveen zich als sollicitante terugtrok. De Raad heeft toen benoemd No. 2 der voordracht, den heer J. Wijbenga, te Middenvaart. Deze heeft evenwel voor de benoeming bedankt, nu gebleken is, dat mej. De Jong zelve van den bij den gemeenteraad ingekomen brief niets afwist. Waarschuwend voorbeeld. De kantonrechter in het 4e kanton te Amsterdam, veroordeelde een diamant bewerker, die het formulier voor de loon lijst van zijn bedrijf niet behoorlijk had ingevuld tot een hechtenisstraf van 7 dagen. Geëischt was 3 weken. Veroorzaken van den dood door schuld? Een strafvervolging is ingesteld tegen J. B. geneesheer te Loenen (Apeldoorn) wegens het veroorzaken van den dood door schuld. Hem was verzocht, in den avond van 8 Maart j. 1. direct te komen ten huize van J. v. Veldhuizen aldaar, wiens vrouw ernstig ongesteld was. De dokter ging evenwel niet, maar gaf een drankje mede. Evenmin ging de dokter op een tweede verzoek des nachts gedaan. De patiënt is daarop in den nacht van 9 op 10 Maart d.a.v. overleden. Vermoed wordt, dat bij tijdige genees kundige hulp het leven der vrouw zou zijn gespaard gebleven. Van schrik vermagerd. In een van de geneeskundige ver eenigingen te Berlijn werd onlangs door prof. Hollander een meisje voorgesteld, dat ten gevolge van een schrik was gaan vermageren en eindelijk onder de huid van het gezicht al het vet verloren had. Het zag er toen uit als iemand met een doodshoofd en het durfde zich niet meer op straat vertooneu. Het meest zorgvuldige diêet kon geen ver betering te weeg brengen, zoodat men ten slotte zijn toevlucht had genomen tot een inspuiting met menschelijk vet. Dat had geholpen, maar na een paar maanden was het vet toch weer ver dwenen. Nu laatstelijk probeerde men het mengsel van menschenvet en vet van een schaap en dit scheen thans duurzamer succes te zullen geven. Vergeetachtigheid. Te Cranenburg zou 's morgens om 8 uur per spoor het lijk aankomen van een in een krankzinnigengesticht te Zutfen overleden vrouw. De begrafenis stoet was aan het station om het lijk af te haleD, ook in de kerk was alles gereed. Het lijk kwam echter niet. Op telegrafische informatie werd geantwoord dat men vergeten had een doodkist te bestellen De begrafenis kon den vol genden dag plaats hebben. Vijf ezels. Men meldt aan de H. Ct. dat gisteren vijf reizigers van 's Gravenhage naar Amsterdam in trein 14 weer de slacht offers van een behendigen oplichter zijn geweesr, die hun door middel van spel(?) resp. 115, 50, 22 en 5 gulden, samen dus bijna 200 guldon, afhandig maakte en toen met zijn buit verdween. Het indi vidu is een jonge man met lichte fletse oogen, ovaal gezicht blond kneveltje en licht fantasiepak. Zeker 5 beeren, die geen kranten lezen! Be drukte van Zondag te Haarlem. De correspondent van het Leidsche Dagblad meldt: Dat het een Zondag druk zou zijn te Haarlem was te ver wachten, maar zóó druk als het geweest is, neen, maar, het was in één woord verbazend. De spoortreinen voerden Haarlem alleen tusschen 14 a 15,000 bezoekers binnen; de electrische tram van Amsterdam naar Haarlem had het overdruk, zoodat verschillende extra diensten moesten worden ingevoegd. Te verwonderen was de groote drukte niet, want er was voor Haarlem meer dan één attractie. Vooreerst natuurlijk de Holland België-wedstrijd, welke duizenden toeschouwers trok, dan de bollenvelden en de bloemententoonstelling welke laatste door 7753 menschen werd bezocht. Bovendien bracht de nationale zangwedstrijd der jubileerende lieder tafel „Zang en Vriendschap" nog 1690 zangers in de stad. Vrijkaarten voor leden der 2e Kamer. De redactie van De Vaderlander (het Tweede Kamerlid Roodhuysen) deelt in het laatste nummer mede, hoj het staat met do vrijkaartenquaestie, die indertijd zooveel stof had opgeworpen. Het is daarmede als volgt gesteld: Geen der leden van de Tweede Kamer heeft van het aanbod der maatschappij van een vrijkaart gebruik gemaakt. Toen mannen als Lobman, Drucker, Van Nispen en Beaufort zich tegen het accepteeren van vrijkaarten hadden ver klaard, als te zijn infra dignitatem van een lid van de volksvertegenwoordiging, kwam de zaak in geheel ander stadium dan ze eerst geweest was. Toen hebben die Kamerleden, die de aangevoerde be zwaren niet deelden, die voor zichzelven in het aannemen van een vrijkaart niet de minste verkeerdheid vonden, van de zaak afgezien; ze vonden dat men aan de eer der Kamer verplicht was, aan geen buitenstaander tegen haar een wapen in de hand te geven, dat uit de redevoeringen van zoo hoogstaande man nen tegen haar zou kunnen worden gesmeed. En dus heeft niemand een vrijkaart. Kioartjesvinderspraktijken. Zaterdagnamiddag tegen half 5 wan delde een dame op den Haagweg nabij „De Vink", in de richting naar Leiden. Een vijftal personen, die zij eenigen tijd te voren aan dien weg had zien kaart spelen, passeerden baar nabij „de Vink" op de fiets. Vier dezer reden aan de eene en de vijfde aan de andere zijde van haar. Eensklaps riep een der vier personen: „pas op dat ik je niet aanrij", waarop de dame in die richting keek. Tegelijkertijd rukte de vijfde persoon haar een taschje uit de hand, waarna het 5-tal op de flets de vlucht nam. Het tascbje bevatte circa f 300 aan geld, en eenige snuisterijen, die gewoon lijk in een damestascbje worden aange troffen. De gestoorde bruiloft. Een paartje te Delft, dat samen den tocht in het huwelijksbootje aanvangt, ondervond Woensdagavond al bijster spoedig dat er geen rozen zonder door nen zijn Omstreeks zeven uur trok de bruilofts partij in eenige tilbury's door de Jacob Gerritstraat, toen van het voorste wagentje het paard door de gladheid struikelde en viel. De voerman van de volgende tilbury kon zijn paard niet meer inhouden, zoodat ook dit voer tuigje in het ongereede geraakte. Het noodlot wilde dat in dezen wagen bruid en bruigom waren. Op dezen vroegen hinderpaal op haar nieuwen levensweg niet voorbereid, sukkelde de bruid uit de tilbury. Hevig ontdaan en met een kanjer van een buil op het hoofd werd bruidje in den winkel van den heer U. binnengebracht, waar de bruigom, die er zonder letsel was afgekomen, haar later ging halen om in het lokaal bij den heer K. op de Beestenmarkt de gestoorde feestvreugde voort te zetten. Ook de buil mocht meefuiven. Een bril per telegraaf. Een plattelandsraadslid dat even voor dat de raadsvergadering zou worden geopend een telegram had verzonden, kwam tot de ontdekking, dat hij zijn bril op het postkantoor had laten liggen. Aanstonds verzocht hij den |gemeente- bode dit voorwerp even te balen. Toen echter de bode met |de bood schap op de raadzaal terugkwam, dat de bril nergens te vindon was, zuchtte het vroede vadertje„och, assie dan mer niet mittit tillegram verzonden is". Een uitgerookte inbreker. Het „Dev. D." vertelt van een zon derlinge manier om inbrekers te vangen, een manier die echter jammerlijk mis lukt is. Toen Vrijdagavond de zoon van den heer L., vleeschwarenfabrikant te De venter, de fabriek buiten het Pothoofd inspecteerde, hoorde hij in een der rookkasten een verdacht geluid. Op zijn sommatie aan den vermoedelijken inbreker om te voorschijn te komen, werd geen antwoord gegeven waarop de heer L. den brand stak in het hout dat beneden in de kast was gelegd, met het doel, 's nachts de hammen te rooken. Hierop sloot hij de kaot af met een ijzeren deur. De heer L., die overtuigd was dat iemand in de kast was verborgen, want hij had niet alleen een verdacht geluid gehoord, maar ook een paar beenen dacht dat de man door den rook het wel zoo benauwd zou krijgen, dat bjj eieren voor zijn geld zou kiezen. Doch de heer L. had buiten den waard ge rekend, want de inbreker klom langs de spijlen naar bovon en wist op het dak te komen. Voordat de politie kwam, was de onbekende dader gevlogen. Een ham werd vermist, die echter Zaterdagmorgen op het dak werd te ruggevonden. De boter geboycot. Te Berlijn is een beweging op touw gezet om de hooge boterprijzen tegen te gaan. Een vereeniging van machine bouw- en metaalwerkers heeft besloten voorloopig de eerste drie maanden geen boter te gebruiken. Waarschijnlijk zal binnenkort dit voorbeeld door alle Ber- lijnsche werkliedenorganisaties worden gevolgd. Men wil door dezeu boycot trachten de boterprijzen op gemiddeld 72 ct. per pond terug te brengen. Een groote uitsluiting. Een reusachtige uitsluiting van 22,0C0 werkgevers afgekondigd, waardoor an derhalf millioen menschen werkeloos zullen worden, wordt in Duitsckland verwacht, en zal op 14 April beginnen, wanneer vóór dien tijd geen uitweg gevonden wordt. Deze groote strijd is het eindpunt van een lange reeks ge schillen tusschen de georganiseerde werkgevers en de georganiseerde werk lieden in de bouwvakken en loopt over een regeling betreffende loonen, arbeids tijd en andere quaesties. Waar moederhonden goed voor zijn. Onlangs werd medegedeeld dat een hond jonge konijntjes zoogde. Thans lezen wij van een bond die jonge var kentjes groot bracht. Te Essen had een varken 14 flinke vroolijke biggetjes geworpen. Wat moest men daarmee aanvangen. Alle 14 diertjes kon het moedervarken niet voeden. De sluwe eigenaar wist raad. Tegelijk met het varken had een van zijn honden ook jongen gekregen. Deze weggenomen en in de plaats daarvan 3 biggetjes aan den hond gegeven. Deze was zeer zorgzaam voor haar pleegkinderen en zoogde ze zes weken lang. Toen de boer de biggen verkocht vond hij deze 3 de besten van allen. Waarom Chilisalpeter over tie vroege groenten, grasland enz.? VIlKGAlHiKi.VG van Hoofdingelanden van de 30 Gemeen schappelijke Polders op Texel. Woensdag 23 Maart 1010. "Wij hebben in een vorig stukje gezieD, dat in het voorjaar gebrek aan opneembaar stikstof voedsel in den grond voorkomt. Ook op die gronden, welke overigens on der de beste gerekend kunnen worden. Het salpeter toch, dat het vorige jaar daarin aanwezig was, is óf verbruikt door de planten die er op groeiden, óf, indien er was overgebleven, langzamerhand naar den ondergrond geraakt. De vroege groenten (spinazie, salade, wortelen enz.) die zeer vroeg worden uitgezaaid, zullen het gebrek aan salpeter het eerst gevoelen, omdat zij met hun kleine worteltjes nog niet diep genoeg in den grond kunnen doordringen om het salpeter, dat er nog mocht zijn, te bereiken. Geeft men nu een opzettelijke Chilibemes- ting, dan is men zeker, dat de jonge plantjes het stikstofvoedsel zullen krijgen, waardoor de groei sterk wordt bevorderd en de oogst grooter wordt en eerder te gemoet kan gezien wordon, dan zonder die bemesting. En hoe vroeger klaar, hoe meer geld! Ten opzichte van het grasland, overwin terde granen vooral als zij in den winter geleden hebben ot te hol staan kunnen wij het gebruik van Chilisalpeter als stikstofmest zeer aanbevolen. Volgons gehouden proefnemingen in ver schillende deelen der provincie Noord- Holland op allerlei grondsoorten is duidelijk voor den dag gekomen do gunsti- go werking van Chilisalpeter op grasland in het voorjaar. „Een bemesting van 200 a 400 K.G. per H.A. ook op ouzo beste gronden kau gemakkelijk voordeel opleveren" zoo werd voor enkele jaren geschreven door een bevoegd porsoon, toen het salpeter nog 1 15 iuplaats van 112 per 100 Kg. kostte. Hoeveel te meer zal het voordeel niet kunnen zijn met den lageren prijs van thans. Laat iedor tuinder, veehouder on bouwer eens do proef nemen en we gelooven stellig, dat hij later de proef in 't groot herbaalt. Do onkosten, verbonden nan oon proef, zijn zeer gering, terwijl mou door zulk een proef zeer veel kan leeren. P. Tegenwoordig nllc leden. Voorzitter de beer J. S. Dijt, Dijkgraaf. Secretaris do lieer J. Ruibjng. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2