N\ 2353. Zondag 17 April 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertenticn vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADYERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende Dagel. 4,15 6,40; 11,-; 2,50; 6,- TREIN van HELDER: 6,26; 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN te HELDER 8,47'; 11,40; 3,11; 6,53 Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 5.15; 9,30; 12,15; 4,15 7,30 Zondags 5.15; 10.20; 12,15; 4,15 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen; Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. TEXEL, 16 APRIL 1910. Van dezen tfld. W*j hebben zeker groote reden tot verheuging over den tegenwoordigen tijd, de tijd waarin alles zich ontwikkelt en het nieuwe leven zich openbaart. Na een mooie heldere maahd Maart gaat April in hetzelfde spoor, gaf tot afwis seling in de laatste dagen een heerlijke regen welke zeker ten goede kwam aan het gewas, doch ook eenigszins voorzag in het watergebrek, hetwelk zich alreeds deed gevoelen, iets wat in de tegenwoor dige groote schoonmaakperiode minder gewenscht wordt geacht. Van uit Haarlems omstreken klinkt de roepkomt de bloembollenvelden zienuit meer Zuidelijker deel van ons land vestigt men de aandacht op het prachtig gezicht dat de kersenboomgaar den beloven te bieden en van uit het Noorden (ons eiland) zouden wij met hetzelfde recht kunnen roepenkomt onze weilanden zien, thans zoo weelderig gestoffeerd met het jonge dartele wolvee. In waarheidhet is een lust voor de oogen wanneer men langs de velden dwaalt en daar het jonge goedje zoo vrooljjk in de weide ziet dartelen. Meer nog dan de bloemenvelden, (waarvan we hier ook enkele hebben), meer nog dan de in bloei komende kersenboomgaarden, bieden onze weiden thans een prettig, levendig tafereel en een rijke afwisseling. Met volle recht zouden we dus kunnen roepenkomt naar Texel, komt de weiden zien met haar pracht van vee, waar de leeuwerik haar jubellied hoog in de lucht doet weerklinken, waar alles om u heen getuigt van het heerlijke dat het voorjaar biedt. Inderdaad, 't is een beeld dat tot juichen stemt, en wanneer we daarbij mogen gelooven aan de goede geruchten welke omtrent de te wachten prijzen voor het jonge wolvee gaan, dan is het niet alleen juichensstof voor den blooten toeschouwer, doch ook voor den veefokker voor wien de tjjden gunstig stemmen. Waarlijk, wij zeiden zeker niet te veel waar wy aan den aanhef van dit episteltje schreven„wij hebben groote reden tot verheuging over den tegenwoordigen tijd. Beschame de toekomst die goede ver wachtingen niet. Bjj het op 14 dezer te 's Graven- bage gehouden mondeling gedeelte van het examen voor candidaatgemeente- secretaris slaagde de heer C. Jonker, ambtenaar ter Secretarie alhier, met lof. Benoemd tot directeur-administra teur van T.E.S.O. de heer J. A. G. Stompff van 's Gravenhage vroeger le stuurman met brevet van gezagvoerder bij de Rotterdamsche Loyd. Verkiezing Provinciale Staten. De stemming bij de a. s. periodieke verkiezing van de helft der leden voor de Provinciale Staten zal plaats hebben op Donderdag 16 Juni en de herstem ming op Dinsdag 28 Juni d. a. v. Voor het district Helder, waartoe ook onze gemeente behoort, zijn aan de beurt van aftreden de h.h. G. J. O. D. Dikkers en A. P. Staalman. Oudeschild, 15 April. In geen jaren is er zooveel hooi en stroo van Texel verzonden, als in het afgeloopen na- en voorjaar. Thans echter schijnt de voorraad zoowat uitgeput, tenminste een der motors heeft in het begin dezer week voorloopig haar laatste vracht gehaald. Het werk aan de haven wordt met kracht voortgezet. De kraan, die eenige meters verplaatst moet worden, is weggenomen. Bij dit wegnemen bleek ten duidelijkste op welke stevige fun damenten zij berustte. Vooral bij het heien kwam dit uit, want op vrij aan zienlijke diepte stuitte men op een stevig houten vloertje en daaronder weder een balk, waarop men volstrekt niet had gerekend. Het kostte heel wat moeite bet een en ander in zooverre weg te ruimen, dat men met heien kon voortgaan. Vlieland. De Nederl. Gaffelschoener „Jantje", kapitein Vellinga, bestemd naar Konings bergen, heeft uitgaande moeten stoppen wegens ontbreken van het certificaat van zeewaardigheid. Het schip ligt geankerd ter Vliereede. De goede tooning. Te Broek op Langendijk zullen een nieuw raadhuis en een nieuwe woning voor het hoofd der lagere school gesticht worden. De oude gebouwen brachten dezer dagen in publieke veilingen op 174 gulden. Een gevaarlijk beest. Een dolle koe heeft bij het dorp Ter- heyden (N.-B.) door het verbreken van een hek, uit de wei weten te ontsnappen; op den weg gekomen liep zij een hon denkar omver, nam een boerendochter met haar horens op en wierp die tegen een afrastering, het meisje werd erg bezeerd. Ten slotte kwam de koe in de rivier de Markt terecht en werd daar door den inmiddels gewaarschuwden veldwachter doodgeschoten. Gesnapt. Een goud- en zilver kashouder te Amsterdam heeft aangifto gedaan, dat hij van een ongeveer 25-jarig Vlaamsch sprekend jongmensch een (schijnbaar) gouden ring, welke op den toetssteen 18 karaat toetste, voor f20 heeft ge kocht, terwijl bij nader onderzoek de ring van binnen ander metaal bleek te bevatten. De oplichter is door de politie aan gehouden. Groote sterfte onder de schapen. Te Zevenwoude klagen de arbeiders, kleine en groote veehouders er over, dat in de laatste weken de sterfte onder het wolvee groot is. Ze schrijven dat toe aan de gevolgen van den hoogen water stand, die op de weilanden schadelijke stoffen heeft nagelaten. De verzokerings- fondsen gaan de premies verhoogen, soms met 150 pet. Voor den arbeider is het sterven van schaap en lammeren soms een heele slag. De opbrengst der lammeren is vaak onmisbaar voor de huurpenningen op 12 Mei. Een mooi naambordje. De gemeente-veldwachter van Laren (Gelderland) heeft een naambordje op zijn deur, waarop zijn naam staat ge schreven (hij heet recht veldwachterlijk: H. A. Hali), daarbij zijn ambt: „Veld wachter", en als versiering twee ge kruiste sabels met een handboei. De vrouxo en de grondwetsherziening. De Vereeniging ter behartiging van de Belangen der Vrouw heeft aan de Staatscommissie tot herziening der Grondwet het dringend verzoek gericht om, waar de Nederlandsche vrouwen van eigen vertegenwoordiging zijn ver stoken gebleven, haar zaak naar recht en billijkheid te willen behandelen, opdat de e. v. gewijzigde Grondwet waarborge de algeheele gelijkheid als staatsburger van het geheele Neder landsche volk, mannen en vrouwen, zoodanig dat de gelijkheid niet enkel bepaald blijve tot de strafwet en justi tieels bepalingen. Toch benoemd. De onderwijzeres mej. De Jong, die door een onbekende zoo laaghartig werd benadeeld met een valsch schrijven, is nu door den raad van Achtkarspelen toch tot onderwijzeres benoemd. De raad besloot Burgm. en Weth. uit te noodigen om den heer Wybenga die ter wille van mej. de Jong voor zijn benoeming had bedankt dank te betuigen voor zijn loyale houding. Een teleurstelling. Het gezin van den arbeider M. v. d. K. bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen vertrok verleden Donderdag van Anjum (Fr.) naar Noord-Amerika. Zaterdagnacht keerden allen naar het dorpje terug. Bij het geneeskundig onderzoek te Rot terdam was een der kinderen afgekeurd. Wel een tegenvaller voor den man, die natuurlijk zijn geheelen inboedel te gelde had gemaakt en zich heel wat onkosten had getroost. Gelukkig was zijn woning nog niet verhuurd, zoodat hij die weer kon betrekken. Rubbery en Rubberage 1 Vijf milliard zegge 5000 milioen gulden is volgens betrouwkare be rekeningen nu reeds in rubberonderne mingen gestoken in Nederlandsche, Engelsche, Fransche en Belgische maat schappijen, maar Dogzonderbijberekening van de maatschappijen in Brazilië en den Kongostaat. Er zou dus 200 millioen 'sjaars netto winst uit moeten komen om de matige rente van 4 pCt. over de kapitalen te kunnen betalen!. Rijke zegen. Te Hontenisse heeft iemand dezer dagen aangifte gedaanvan zijn vierden tweeling. Schelpenvisscherij. Door 83 Scheveningers is een adres gericht tot den Haagschen gemeenteraad, verzoekende een verbod der schelpen visscherij. Sinds de schelpenvisschers de schelpen, die het aas bevatten, in zee zijn gaan visschen, is de kustvisscherij totaal kwij nende en vernietigd, zeggen adressanten. Een windhoos. Op de Zuiderzee bevonden zich dezer dagen bezuiden het eiland Marken drie visschers. Plotseling zagen ze in het zuiden een donkere wolk verrijzen, die snel naderde. In hun nabijheid gekomen, ontlastte de wolk zich en dwarrelde éen massa bladeren naar beneden. Het bleken dorre eikenbladeren te zijn. Waarschijnlijk zijn deze door een windhoos in het boschrijke Gooi opge nomen en naar de Zuiderzee gevoerd. Mooie aanhouding. In den loop der vorige week werd ten nadeele van een landbouwer in de nabij heid van Eygelshoven (Limburg) door een Duitscher, te Kerkrade wonende, een kalf gestolen. Op aanwijzing van een vrouw volgde de politie het spoor van den dief. Bij de achtervolging door de Duitsche politie liet hij het vee in den steek, draaide zich om en richtte herhaaldelijk een revolver op de politie. Na veel moeite kon de Duitsche po litie den dief arresteeren. Thans blijkt het belang van deze aan houding. De Duitscher moet n. 1. in het bezit zijn van verschillende stempels van de Duitsche gemeentebesturen en van mijn- directies, waarmee hij zijn landgenooten aan papieren hielp. Ook was hij in 't bezit van den stem pel eener Limburgscbe mijn; der politie moet uit het onderzoek zijn gebleken, dat de Duitscher in het Limburgsche diverse personen aan valsche papieren heeft geholpen, waardoor de directies misleid werden. Administratie Rijksverzekeringsbank. Naar aanleiding van een schrijven van de Kamer van Koophandel te Haarlem, gericht aan alle Kamers van Koophandel in Nederland heeft de Kamer te Enschedé besloten te berichten, dat look zij zich niet kan vereenigen met de omslachtige administratie en werking der Rijksver zekeringsbank, voortvloeiende uit de Ongevallenwet. In dit schrijven wordt de wensche- lijkheid uitgesproken om de bijhouding en opzending der loonlijsten te doen vervallen, daar deze zoowel werkgevers als het bestuur der bank omvangrijken arbeid geven. In overweging wordt nu gegeven het bijhouden van een duidelijk loonboek voor te schrijven, en dit steeds ter beschikking te stellen van de agenten der Rijksverzekeringsbank of hun ver tegenwoordigers. Waar moet dat heen Naar aanleiding van het bericht, dat de enquêteur voor den middenstand in een gemeente van even 30,000 zielen een rapport van 226 vellen „aan de regeering" heeft opgezonden, schrijft het Huisgezin zeer juist: Gelukkig dat de „regeering" een eenigszins rekbaar begrip is. Want wie zal den moed hebben die tweehonderd en zooveel vellen in te zien, laat staan te lezen? „Men vergete niet, dat die stapel vellen het resultaat zijn van den noesten ijver en de onverdroten werkzaamheid van nog maar één enquêteur. Er zijn er een heel leger. „We hebben eerbied voor den arbeid, maar soms bekruipt ons toch wel eens de vraag, of men niet practischer en vruchtbaarder werk zou leveren, indien men zich op de uiterste beknoptheid toelegde en minder papier gebruikte. „Het lijkt soms, of we hoe langer hoe langer van stijl worden". Is dat zoo erg. De Vereeniging ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Wage- ningen besloot zich tot den Gemeente raad te wenden met verzoek zoodanige maatregelen te willen nemen, dat de veiligheid vau het publiek tegen het automobielengevaar beter dan tot dus verre worde gewaarborgd. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. -0- BOOT van TEXEL

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1