Binnenland. B u i t e n 1 a a d. we vermoeden, dat de strjjd begonnen is en dat hij een bittere strijd zal worden. Een strijd waardoor duizenden guldens verloren gaan en de klove tusschen patroons en werklieden nog breeder gemaakt zal worden. —o—o—o— „Geef my 10.000 eerlijke menschen en ik zal van Rusland een modelstaat maken''. Dat waren de woorden die Czaar Alexander II in zijn tyd eens uitspraak, woorden die doen zien hoe het er wel uitzag in het gebied van „Vadertje". De tegenwoordige Czaar kan wel haast de woorden van zijn voorganger overnemen want in de laatste dagen blijkt weer eens op verpletterende wijze hoe schandelijk er met de Russische millioenen omgesprongen wordt. Naar aanleiding van de vele klachten in de Doema heeft de Czaar aan Senator Gazin opgedragen een onderzoek in te stellen naar vermeende knoeierijen in het leger. Dezer dagen nu is het eerste rapport verschenen van den onderzoeker, die op alle mogelijke wijzen door de ambtenaars bende werd tegengewerkt, maar die toch feiten aan het licht wist te brengen, waar over ieder versteld moet staan. Wat Gazin ontdekte grenst aan het ongelooflijke. Inzonderheid tijdens den Russisch-Japan- schen oorlog schijnt er verbazend geknoeid te wez6n. De intendance streek de regee- rings-millioenen op, knoeide met de leve ranciers en zond enkel onbruikbare waar naar het oorlogsveld. Schoenen en laarzen b.v. van papier, krijt inplaats van meel, zwartsel inplaats van buskruit, kleeding- stukken die niet te dragen waren, dat alles werd voor veel geld naar Mandsjoerije gezonden. Gebleken is dat de sabels en bajonetten, waarmede de soldaten gewapend werden van het slechtste materiaal ver vaardigd waren, dat de „stalen" pantser platen der oorlogsschepen van hout waren geweest en dat de kanonnen waarmede Rodsjeswenski de Japanners moest be schieten ook van hout waren. Bij zijn voortgezet onderzoek kwam Gazin tot de ontdekking dat volgens e6n opgemaakt systeem geknoeid werd en alles uitging van de departementen van oorlog en marine. Na heel wat tegenwerking slaagde Gazin er in de draden van het corruptie complot in handen te krijgen en bleek het hem, dat aan de departementen hardop gestolen werd zoowel door hoogen in rang als de ondergeschikten. De grooten wat grooter bedragen dan de kleinen. In Petersburg b. v. ontdekte Gazin dat een voudige klerken bij de intendance, die vóór den oorlog nauwelijks genoeg ver dienden om te leven, thans welgestelde menschen waren, die zich in weelde baadden en thans mooie villa's bewoonden. Millioenen en nog eens millioenen bestemd voor de arme soldaten die in de sneeuw velden van Mantsjoerije vochten voor het vaderland verdwenen in de zakken van hoogere en lagere ambtenaren. Wel moet het den Czaar droef te moede zijn. TEXEL, 20 APRIL 1910. Naar ons welwillend werd mede gedeeld heeft de alhier van 5 April tot 8 April gehouden Bazar, vanwege de vereeniging voor Chr. belangen opge bracht bruto f 446,596, netto f 344.59». Yan de Maandag gehouden markt valt nog zeer weinig te zeggen, zoodat we er niet over uitwijden. De herdenking van den 34sten jaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, kenmerkte zich hier slechts door het ontplooien van enkele vlaggen. lTit de dierenwereld. Als een zeker groote zeldzaamheid deelt men ons mede dat door een schaap van den veehouder Jn. Nz. Kikkert te de Westen, pyf lammeren zijn geworpen n. 1. 4 ooien en 1 ram. De beestjes verkeerden allen in goede conditie, 't Zal wel eenige moeite kosten om het vijftal naar behooren groot te krijgen. De afdeeling „Texel" van het N.O.G. hield j. 1. Zaterdag een goed bezochte vergadering in „De Lindeboom". Na opening en voorlezing van notulen, werden eenige ingekomen stukken be handeld, die heel wat tijd in beslag namen. Ze liepen over leerplannen, kosteloos onderwijs, waar de vergadering vóór was, over propaganda enz. Op den a.s. Hemelvaartsdag, 5 Mei, zal in Amsterdam een propaganda vergadering gehouden worden. Besloten werd, dat ook de afdeeling daar vertegenwoordigd zal zijn. Tot afgevaardigde werd benoemd de Heer J. Daalder Dz. die de benoeming aannam. De rekening werd voorgelezen en na onderzoek goedgekeurd. Le hoer K. Dik- staal leidde bierna in het onderwerp „De strijd onzer dagen", waarop eenig debat volgde. De letterkundige bijdrage bleef in portefeuille. Besloten werd, dat de volgende ver gadering gehouden zal worden in „De Oranjeboom" en wel op den 11 en Juni a. s. De heer C. Schaap zal dan eene inleiding geven. Na de omvrage bracht de voorzitter dank aan den heer C. A. do Braai, die weldra Texel zal verlaten, voor alles wat bij voor de afdeeling is geweest en heeft gedaan, terwijl hem veel goeds werd toegewenscht in zijn volgend leven. Hierna werd de vergadering gesloten. Verscheidene leden van de afdeeling Noord-Holland van de Nederlandsche Jagersvereeniging zullen in de laatste dagen van Mei een tweedaagscbe ex cursie op het eiland houden. Cocks dorp. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. C. A. M. van 't Veer, deed dezer dagen te Arnhem met goed gevolg examen voor onderwijzeres. Waal, 18 April. De vergadering van stemgerechtigde leden in de Herv. Gemeente van Waal en Koog, gister gehouden na de gods dienstoefening, en belegd ter beroeping van een Predikant, kon wegens onvol talligheid niet doorgaan. Er zal nu opnieuw eene bijeenkomst moeten plaats hebben, en alsdan zal een beroep worden uitgebracht. Oosterend18 April. Zaterdagavond j. 1. vergaderde de vis- schersveraeniging „Betracht het Goede" in „Het wapen van Amsterdam", hoofd zakelijk tot het afdoen van huishoude lijke zaken. Nadat de notulen gelezen, de rekening goedgekeurd en de mededeelingen om trent gehouden correspondentie in zaken betonningen, bebakeningen, oesterhandel enz. afgeloopen waren, werd het jaar verslag voorgelezen, waaruit bleek, dat het getal leden vrijwel onveranderd gebleven is, en dat de koninklijke goedkeuring op de statuten is verleend. Er geschiedde voorlezing dezer statuten, waarna het geheele Bestuur aftrad, om weldra herkozen te worden, met uit zondering van één, die naar elders ver trekt, de heer K. J. Duinker. Het Be stuur bestaat nu uit de heeren J. Burger, J. Daalder Jz., B. v. d. Vis, B. Roosendaal en J. Daalder Dz., die voor 3, 3, 2, 2, en 1 jaren zitting hebben gekregen, Verder werd besloten, dat men nog pogingen zal doen, om opruiming te verkrijgen van eenige wrakstukken, en dat men nogmaals aan den betrokken Minister zal verzoeken, om de Roode Ton Nr. 7, met reservebaken van Texelstroom, hoek Nesserzand, te doen vervangen door een gasboei. Hierna werd de vergadering gesloten. Verschillende blijken van belang stelling vielen Zaterdag j.l. ten deel aan den heer W. L. Bakker, brievengaarder alhier, die als zoodanig zijn 25jarig jubiléum herdacht. Postboden en buren hadden de vlaggen uitgestoken. Vlieland. De heer J. J. Zeylemaker, lid der plaatselijke commissie der N. en Z.-Hol- landsche Reddingsmaatschappij heeft als zoodanig bedankt, waarna bij benoemd werd tot eerelid. Benoemd werd tot lid de heer G. Bruijn, oud gezagvoerder. Geslaagd voor het examen kommies bij 's Rijks directe belastingen en accijn zen onze vroegere plaatsgenoot de heer C. Zeylemaker Tzn. Een voordeelige maatschappij. De onderlinge brand waarborgmaat schappij te Groede waarbij 881 perceelen zijn aangesloten, met een geschatte waarde van f 3.511.215, heeft over de jaren 1907, 1908 en 1909 in het geheel slechts.... f 66,— aan brandschade moeten uitkeeren. De nikkelen stuivers. De Delftsche Handelsvereeniging heeft heeft in een gemotiveerd adres aan den Minister van Financiën het verzoek gericht, hot nikkelen vijfcentstuk uit de circulatie weder terug te nemen en te doen vervangen door oen gelijkwaardige pasmunt van meer bruikbaren vorm. Sterken drank, te Haarlemmermeer. In het jaar 1909 werden door de verschillende kasteleins en diankslijtors te Haarlemmermeer niet minder dan 32 489 liters gedistilleerd ingeslagen. Een ruim arbeidsveld voor de drank bestrijders. Samen te icater. Maandagavond droeg een jongeling te Harlingen al stoeiend een jongedochter naar den walkant van het typisch grachtje, dat den naam draagt van onge dempte Voorstraat. Lachende torst de jongeling zijn last en heft dezen boven het water. Doch hij verliest het even wicht en weldra spartelt het stoeiend paartje in het koele nat. Met behulp van haken en ander reddingstuig, wist men hen weer op bet droge te brengen. Dat een en ander nogal ontsteltenis en daarna hilariteit veroorzaakte onder de talrijke toeschouwers, laat zich donken. Kale hoofden. In een medisch tijdschrift doet dr. Chavanne mededeelingen over het ver band tusschen kale hoofden en intelli gentie, welko wij gaarne overnemen, daar zij misschien menigeen onzer lezers tot troost kunnen strekken. Kaalhoofdigheid, zegt hij is meestal een teeken van intelligentie. Volken, die weinig geestesarbeid verrichten, Eskimo's, Lappen, Indianen, vooral Ne gers, hebban sterken haargroei. Daarentegen hadden Newton, Leibnitz, Cervantes, Shakespeare en Goethe, Caesar, Gustaaf Adolf, Karei XII, Frederik de Groote, Napoleon I, Zola, Moltke reeds vroeg erge kale hoofden, en Bismark zooals bekend is slechts drie haren. Dorpsleven. Onder de gemeente Zesgehuchten bij Eindhoven is het in de jongste dagen des avonds zeer rumoerig geweest. De oorzaak hiervan is een in ondertrouw zijnd paartje, dat ter gelegenheid van den ondertrouw geen ton bier ter be schikking der dorpsgenooten had gesteld, zooals zulks bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk is. Men gaf aan zijn ergernis hierover lucht door het maken van ketelmuziek. Een der laatste avonden waren ongeveer 300 personen op de been, en vond de politie het daarom ten slotte raadzaam krachtiger in te grijpen. Er werd een groot aantal pro cessen-verbaal opgemaakt. Krachtig ras. In Friesland wonen 5 zusters Smeding: Cornelia te Drachten, oud 88 jaar; Pietje in het Gasthuis te Leeuwarden, 80 jaar; Jetske in het Gasthuis te Marssum, 78 jaar; Janke in hetzelfde Gasthuis, en Jeltje te Langezwaag, tweelingen, beiden 76 jaar. En allen genieten een goede gezondheid. Een reclame voor zagen. Van alle zagen, die u ooit zag zagen, zag u nooit zoo een goede zaag zagen, als de zaag die ik zag zagen, toen ik de Penrose-zaag zag zagen. Gevaarlijke knoeierij. In „De Middenstandsbond" officieel orgaan van den „Ned. Bond van Ver eenigen van den handeldrijvenden en van den industrieelen middenstand", waarschuwt de president tegen een vloeistof, Metanol genaamd, bestemd om door distillateurs te worden ge bruikt voor het vervaardigen van elixers en boerenjongens. In Amerika zijn, volgens bevoegde autoriteiten, reeds 250 gevallen van vergiftiging en ver blindingdoor metbylalkohol voorgekomen. Het wordt daar te lande reuk vrij ge maakt en voor allerlei vervalschingen gebezigd. Zeer dikwijls volgt de dood. Vergittigend werkt reeds een gift van 8 gram, terwijl 50 gram den dood kan veroorzaken. Ook in Rusland wordt in den laatsten tijd gedistilleerd dikwijls met metbyl alkohol vervalscht. Er zijn daar reeds 80 gevallen van vergiftiging bekend. De verschijnselen bjj deze vergiftiging zijn hevige diarhee, hoofdpijnen en verblin ding, zwelling van lever en milt, in ernstige gevallen is de lijder onmiddellijk voor goed blind. 't Kan verkeer en. Voor ongeveer vier weken stond het water op do voetpaden langs de Scho- terlandsche Compagnonsvaart; nu is naar men aan de „N.U.C." meldt de waterstand in dat kanaal alweer zóó laag, dat een met rogge geladen schip van Rotterdam komende, den drempol in de sluis te Heerenveen niet kon passeeren en eerst moest lichten. Wie had dat voor 4 weken durven denken 1 De bier oorlog. De bier-oorlog in Beieren is in vollen gang. In Hengersbach hebben de bui tenlieden op den laatsten marktdag de bierhuizen angstvallig gemeden en hun dorst aan de dorpspomp gelescht. In het district Passau ziet men haast geen menschen in de koffiehuizen, en die er komen drinken meest limonade. Te Schollnach was in een herberg een plakkaat opgehangen met de woorden: „Waarde gast, wend u, wegens de verhooging van den bierprijs, tot den Rijksdag". Dit plakkaat is vervangen door een ander, dat als volgt luidde: „Waarde kastelein, wend u, wegens de leegte van uwe gelagkamer, tot de brouwersvereeniging". In Landshut zijn de brouwerijen bereid, den prijs van het bier met 2 pf. den liter af te slaan, zoodat het donkere bier op 24, het lichte op 26 pf. zou komen te staan. De ver bruikers willen echter niet meer dan 20 pf. geven. llooge salarissen. Twee Londensche theaters wed ij veron om de guust van het publiek door het doen optreden van Parijsche sterren, die zij fatsoenlijk betalen. Réjaue kost het Hippodrom wekelijks 9000 gulden. Sarah Bernhardt is aan het Colosseum verbonden voor 12000 gulden per week. Ook een boycott. De huwelijkscandidaten worden geboycott! Natuurlijk in Amerika! De vrouwelijke studenten van 18 Ameri- kaansche colleges moeten de gelofte hebben gedaan, dat zij niet zullen trouwen, voor zij 500 mannelijke kiezers voor de zaak van het vrouwenstemrecht hebben gewonnen. 450 Meisjes hebben de gelofte gedaan, zoodat, indien zij standvastig blijven en werkelijk huwbaar zijn, gerekend wordt op een aanwas van 225,000 mannelijke bekeerlingen. Maar o! als de ware Jozef komt 1 Hoe snel zal dan de plechtige belofte ver* smelten in een teederen kus! Zou misschien het heele zaakje een echt Amerikaansche reclame zijn, die de huwbare jonge dames voor zich zeiven maken? Het huisgezin trekt de vrouw toch altijd nog meer aan dan de studeerkamer. Gelukkig 1 Te vroege eerwaardigheid. In The Oaks, een plaatsje in den Noord-Amerikaanschen staat New-Hamp shire, woont een zeer jeugdige, in optima forma, beroepen en geïnstalleerde predi* kant van 15 jaar, zekere Milan Smith. Hij begeeft zich eiken Zondag te voet naar de Memorial Curch, die 5 K. M. van zijn woning is gelegen, leidt daar den dienst en houdt zijn preek, die hij natnui lijk evenals zijn collegas zorgvuldig voorbereidt op den Zaterdagavond. Het spreekt vanzelf, dat deze predikant van 15 jaren een geweldigen toeloop heeft. Het zou merkwaardig zijn te weten hoe lang deze vroeg-preeker zijn arbeidsvermogen zal behouden. Verschrikkelijk. Een vreeselijke geschiedenis wordt uit Witzingerreuth in Neder-Beieren gemold. Langs den weg heefc men een doodelijk uitgehongerden en uitgeputten jongen van tien jaar gevonden, die, voor hij bezweek vertelde, dat zijn vader geen werk had en zeven broertjes en zusjes thuis honger leden. De jongen was gaan zwerven, om Paaschgaven voor zijn familie langs de huizen te vragen. Hij was van de eene plaats naar de andere gegaan, en had geen ei, geen stuk brood durven aanraken en ook geen geld, dat men hier en daar gaf, voor zich zelf willen gebruiken, om maar zooveel mogelijk thuis te kunnen bren gen. Het kind was ten laatste uitgeput van honger en koude in elkaar gezakt. Medelijdende menschen wijdden hem hun beste zorgen, een dokter deed al het mogelijke, maar de jongen was niet meer te redden. Een kolossale winkelzaak. In Londen is Whiteley misschien de oudste zaak van grooten omvang en nog altyd de meest bekende, al hebben er na dien verscheiden naam gemaakt, laatstelijk de Amerikaansche zaak van S9lfridge. Nu gaat Whiteley verhuizen en zich op de plek van het badhuis in Paddington een gebouw zetten, waarin het grootste en rjjkst voorziene en in gerichte warenhuis zal moeten komen. De gevel van het gebouw zal bijna 200 M. breed, en de diepte ruim 100 M. zijn. Er zullen vjjf verdiepingen boven de golijkvloersche inrichting komen, en 20 of 30 liften zullen do menschen daar heen leiden. Op het dak komen een tuin en een speelplaats voor kinderen, die daar veilig opgeborgen zijn, terwijl de moeders beneden winkelen. Men denkt in het najaar van 1911 met de zaak klaar te wezen.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2