N° 2355, Êondag 24 April 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurs op Texel. TEXEL, 23 APRIL 1910. De zomer in aantocht. Meld het weder dat de zomer in aan tocht is 6q daarmede ook het reissaizoen, wanneer ons zulks tiog niet duidelijk zou wezen, zouden we het kunnen ver nemen uit de vele annonces in de couranten en uit tal van circulaires, waarin de aandacht van toeristen op zoo menige plaats wordt gevestigd. Ook Texel blijft hierin niet achter, eene circulaire welke bij duizendtallen zal worden verspreid door de vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenver keer alhier, wijst op het vele schoone dat Texel den toerist biedt, en verschil lende hotelhouders zingen in de rubriek advertentien in de groote couranten, mede in hetzelfde koor. Nu is het zeker waarheid dat Texel den toerist meer biedt dan menige andere plaats, voor hen die beminnaars zijn van het vogelleven, van planten, en van vertoeven aan de zee vooral hen die eene rustige omgeving wenschen. Maar toch, de toerist vertoeft niet enkel in het veld, ook de bebouwde kom der gemeenten wordt bezocht. En nu rijst de vraag is ook daar het alles zoo in overeenstemming met hetgeen wordt voorgespiegeld. We zouden nog niet zoo grif daarop een bevestigend antwoord durven geven. Bij een onzer wandelingen om den Burg werd ons door een geacht ingezetene de opmerking gemaakt, dat, wanneer men zoo eens een omwandeling maakt men nog al eens iets ziet wat voor het schoonheidsgevoel niet zoo erg streelend is. De spreker hal het niet zoo mis, ook wij hebben hetzelfde opgemerkt. Ook daarop mag wel worden gelet wanneer men den vreemdeling naar hier uitnoodigtreinheid der straten is een groote eisch, geen onooglijk aanzien van gloppen en erven evenzoo de vreemde ling bezoekt niet enkel de hoofdstraten doch ook de afgelegene, en daarom dient ook daaraan de aandacht gewijd. Laat dan het schoone wat Texel over het algemeen biedt, door het aanzicht van eenige bebouwde kom niet worden ver kleind. Tot verfraaiïog is nog veel te doen. Hebben we voor eenigen tijd mel ding gemaakt dat de heer Ossendorp, de Voorz. van den Bond van Ned. Onder wijzers alhier zou optreden, nader wordt ons medegedeeld dat binnenkort zulks zal plaats hebben als vermoedelijke datum wordt 7 Mei genoemd. In de rubriek advertentie zal zulks nader worden aangekondigd. Naar men weet staat dit optreden in verband met de bekende schoolkwestie en de daarover reeds gehouden lezing. Door de Vrijzinnige Kiesvereeniging te Helder, zullen tot candidaten voor lid der Prov. Staten, voor dit district worden gesteld de heeren Dikkers alhier en E. Bok, te Helder. Zoo althans luidt een courantenbericht. Oosterend, 22 April. Alle toegangsbewijzen voor morgen avond, om te kunnen hooren naar het harmonicaspel van Japie Kelder, zijn verkocht, en nog moeten verscheidenen worden afgewezen, 't Zal wel vol zijn in „Het Wapen van Amsterdam". Vlieland. De jaarvergadering van het „Onder steuningsfonds" was door 25 leden be zocht, die door don voorz. C. Visser Kz. welkom werden geheeten. Do notulon dei- vorige alg. vergadering werden door den secretaris J. J. Wels gelezen en door de aanwezigen goedgekeurd. De voorzitter bedankte den secretaris voor zijn verslag en besprak toen den toestand van het fonds. Vermelden wo daarvan, dat het aantal leden thans 51 bedraagt, dat er werd ontvangen f 321.10 aan contribu- tiën, f99.20 van de vereeniging „L. L." terwijl aan 11 zieken totaal f 169,10 werd uitgekeerd. De rekening, onder zocht door eene commissie, werd in stipte orde bevonden, waarvoor den boekhouder-penningm. K. Bakker dank werd gezegd. Het saldo van dit boekjaar f 215.44, gevoegd bij dat der twee vorige jaren, maakt de totaalsom van f778.21. Tot secretaris (vacature Wels, die be dankte,) werd na herstemming gekozen C. Meijer met 21 tegen 4 stemmen op C. Bloem. To3n eerstgenoemde bedankte, werd de laatste bij acclamatie aange wezen. Eenige zaken van meer huishoude- lijken aard werden daarna besproken. Het „te goed" op de R. P. S. zal worden omgezet in „staatsschuld". De uitkeering blijft dit jaar op f0.60 per dag vastgesteld. Inzake de aanvraag om Koninklijke goedkeuring werd besloten, daarmee nog te wachten. Het bestuur werd opgedragen zich hier vestigende personen met het bestaan van het fonds bekend te maken. De vergadering werd daarna gesloten. Moderne advertentie. Tuinman gevraagd voor het geregeld wieden en onderhouden van mijn vrouw's hoed. Brieven enz. lett. N. N. Een paardje voor de Prinses. Zaterdag is aan het station Apeldoorn een Shetlandsche hit aangekomen, die bestemd is het eerste rijpaard van Prinses Juliana te worden. 't Vadertje wel. Uit Bussum is sedert weinige dagen vertrokken de bakker W. A. van Tr., na eerst zooveel mogelijk hem toeko mende gelden te hebben geïnd. Hij moet naar Amerika afgereisd zijn, met het stellige voornemen, nimmer terug te keeren. De man laat te Bussum een vrouw met zeven kinderen achter; waar van het oudste een jongen van ongeveer 15 jaar is. Gevaarlijk goedje. De 16-jarige Ten Oever klom in de Bodienstraat te Almelo op een wagen waarop ledige benzine-vaten vervoerd werden. Door het schommelen van de vaten kreeg hij zijn kleeren vol spatten. Hoe, is een raadsel, maar onverwacht stond de jongen in vlammen. Gelukkig was hulp in de nabijheid en werd het vuur spoedig gebluscht. In het ziekenhuis vserden de wonden verbonden. De komeet van IIalley. De opmerking wordt gemaakt zegt de „N. Ct." dat onze huismoeders dit voorjaar over 't algemeen zeer traag zijn met het schoonmaken. Ook dit brengt men in verband met de komeet. Wij hoorden van de week juffrouw Pietje tot juffrouw Naatje zeggen: „Niet dat ik bang bon dat de wereld zal vergaan, maar ik wacht maar met schoonmaken tot die 18e Mei voorbij is. Je kunt nooit weten of zoo'n komeet misschien geen vuilen boel geeft...." Altijd weer slachtoffers. Kwartjesvinders hebben Zondag weer eens hun slag geslagen. Op den Ilaagweg onder Leiden werden met „waar ligt ruitenvrouw' van een persoon een gou den horloge met ketting en dito ring, benevens eenig geld afhandig gemaakt. Eerst toen de man alles kwijt was, kwam hij pas tot de conclusie, dat hij met kwartjesvinders te doen had. Wel wat laat! Een oordeel over de openbare schoot. „Het Schoolblad" maakt met groote ingenomenheid melding van het oordeel, over de openbare school, uitgesproken in het „Christelijk Schoolblad" door den heer J. H. Gunning Wz. schoolopziener in het district Amsterdam, een man van Rechts. Deze zegt o m. „De openbare school is niet identisch met ongeloof en revolutie en wie zijn kinderen er heen zendt, waagt ze volstrekt niet noodza kelijk daaraan. Dat weet ik uit eigen persoonlijke ervaring maar al te goed, en kan ik ook als schoolopziener, die de openbare school wel kent, wat de ij veraars voor het bijzonder onderwijs zeer stellig niet doen, bevestigen. Puur vee. Op het boelhuis bij den heer W. Kooij- man te Haringhuizen, gehouden op 19 April werden 19 melk en kalfkoeien verkocht, die respectievelijk f311, f374, f218, f270, f 272, i 305, f344, f285, f282, f354, f286, f235, f300, f288, f 226, f300, f288, f322, en f254 op brachten; twee éénjarige stieren voor f153 en f132; 3 hokkelingen, gecom bineerd, voor f488 en 13 kalveren die samen f765 opbrachten. Daaronder vsas een kalf van 4 weken voor f 90. Vroege bloemkool. Als een bizonderheid vermelden wij dat door den heer W. Broens te Scha- gerbrug reeds een 19 tal beate bloem kolen zijn gesneden van den kouden grond Zijp. Crt. Naar de bollenvelden. In geen jaren is het bezoek aan de bollenvelden onder Haarlem zoo groot geweest als Zondag. Enorm was het aantal fietsen. Men schat het op onge veer 14 a 15.000. De trams reden alle met het maximum-aantal wagens. Ze werden op de stopplaatsen bestormd. Het aantal rijtuigen enz. was ontelbaar. Dat komt er van. De uitsluiting in de bouwvakken in Duitschland doet ook in ons land haar invloed gelden. Ieder jaar toch trokken uit Overijsel tal van jongelui over de grenzen om als opperlieden en steendra gers werkzaam te zijn. Zij, die wat spaarzaam waren, kwamen met een aardigen buidel terug. De uitsluiting maakt nu, dat er voor h9n in Duitsch land niets te verdienen is. Veel kersen. Als de nachtvorsten uitblijven, belooft het dit jaar een ongekend kersenjaar te worden. De jonge vruchten zitten bij trosjes op de boomen en indien 't weer wat gunstiger is, krijgen wij dit jaar werkelijk Betuwsche Meikersen. De Bnisselsche Tentoonstelling. Vanwege de H. IJ. S. M. wordt bericht dat vanaf Zaterdag 23 April, tijdens den duur van de Brusselsche tentoonstelling de aan de Nederlandsche stations uitte geven retuurkaarten naar Brussel een geldigheidsduur zullen hebben van 10 dagen. De piijzeu ondergaan geen verandering. Prijzen der lammeren. Iu West-Friesland is de handel in lamineren begonnen. Men besteedt hooge prijzen: f8 a f 13 per stuk. Vereenvoudiging onzer schrijftaal. Door een yrij groot aantal Neder landsche letterkundigen is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres gericht, waarin zij zich verklaren tegen de door da „Vereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal" voorgestelde ingrijpende veranderingen der Nederlandsche taal. Vrijgesproken. De rechtbank te Zutphen heeft J. B., arts te Loenen, gemeente Apeldoorn, vrijgesproken. Hij werd beschuldigd, dat hij roekeloos nalatig en plichtver zakend is geweest, om zich niet aan stonds, althans zoo spoedig mogelijk, naar een zieke te begeven tot het ver- leenen van genees- of heelkundige hulp zoodat deze (de vrouw van den arbeider J. van Velthuizen te Hoenderlo) den lOen Maart 1910 is overleden. Een laan voor fl. De raad van Haarlem besloot aan de gemeente Bloemendaal voor f 1 de z.g Aerdenhoutslaan in eigendom af te staan. Vroeg gras. Op een stuk polderland bij Heerenveen zag men Maandag reeds grasmaaien. Het gras was ruim een d.M. lang en stond er dicht op. Het werd op stal aan het melkvee gevoederd. Het is dit jaar ruim een maand vroe ger dan in 1909. Roode Karei met zijn blok. Een briefkaart uit Brussel, ondertee kend „Roode Karei met zijn blok", meldde aan de „Tel." dat deze wandelaar de Belgische hoofdstad in blakenden wel stand heeft bereikt en van plan is den marsch naar Parijs voort te zetten. Een gevaarlijk spelletje. Terwijl eenige jongens op hetWilhel- minaplein te Leeuwarden bezig waren met voetballen, was er een onder hen, de 15 jarige G. v. d. M., die onderwijl een gevaarlijk spelletje begon, aldus meldt de „Leeuw. Ct." Hij was in het bezit van een revolver, geladen met zes scherpe patronen, waarmede hij van plan scheen te gaan schieten. Eerst hield hij een van zijn kameraden het wapen voor het hoofd, doch gelukkig sloeg de be dreigde de revolver in een andere richting. Nu mo9st een andere jongen het mik punt worden. De gevaarlijke schutter, die onbewust was van het gevaarlijke spel, dat hij op dit oogenblik speelde, richtte toen de revolver op den 15-jarigen J. M. De haan werd overgehaald, het schot ging af en het projectiel trof JÏ. iu den schouder, met het gevolg, dat de jongen gewond doch niet levensge vaarlijk gewond werd. De politie nam het schietwapen in beslagbij het verhoor van den onvoor- zichtigen schutter bleek, dat hij de revolver met patronen weliswaar had gekocht doch niet wist, dat de patronen scherp waren Schandere vogels. Een sterk voorbeeld van de schran derheid van een vogel ondervond een eierzoeker bij Franeker. Deze had vier kievitseieren gevonden welke hii in zijn bootje legde en be dekte. 't Mocht niet baten dat hij ze aan het gezicht onttrok, want een roek die weldra na het vertrek van den man in het bootje neerstreek, wist ze toch te vinden. Hoe het b9est dit ten uitvoer bracht is niet bekend, maar toen de man terugkwam, ging de vogel er juist met het laatste ei van doorl TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor de Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentün. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1