N6. 2356. Donderdag 28 April 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BERICHT. Bi niienland. Van week fof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden- Voor i>e Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bubg op Texel ÜITG. TEX. COURANT. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE UELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren no. 4 5 en 6 der personeele belasting over het dienstjaar 1910 invorderbaar verklaard op den 21 en 22 April 1910 aan den Ontvanger ter in vordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 25 April 1910. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. 16—23 April. Dinsdag j.l. hebben ter eere van Prins Hendrik van officieele en particuliere ge bouwen in den lande de vlaggen gewapperd, want zooals men weet is het de 19e April de geboortedag van den Prins der Neder landen. Al moge die dag nog niet als een nationale feestdag bij uitnemendheid gevierd worden, toch valt niet te ontkennen dat 's Prinsen verjaardag ieder jaar in nationale beteekenis wint. Het karakter van ons volk is nu eenmaal zoo, dat het alles langs ljjnen van gelei delijkheid laat gaan. Ook de waardeering van personen. Toen de Prins hier een 9-tal jaren geleden kwam werd hij aangezien als een .vreemde" maar langzamerhand is hjj tot een der „onzen" geworden. Ge worden omdat hij dit gewild heeft. Was er voor den gemaal onzer vorstin geen plaats in het bestuur en de regeering van ons land, voor het zoeken en bëhar- igen van de belangen van land en volk stond voor den Prins de deur open en hij heeft geen oogenblik geaarzeld in te treden waar hij goeden nationalen arbeid zag. We herinneren alleen maar aan hetgeen Z K. H. tot stand bracht in het belang van het Reddingswezen, van den Neder- landschen Landbouw, van hetRoode Kruis, aan zjjn groote belangstelling in alles wat onze nationale welvaart verhoogen kan. Door dat alles is de waardeering voor den Prins met ieder jaar toegenomen. Zjjn kloek optreden bij do Berlinramp stal het hart des volks, brak voorgoed het ijs en sedert hij begroet kan wordou als de vader van ons veelbelovend Oranjespruitje is de kring waarin hjj geëerd wordt nog veel ruimer geworden. Ook al gaf openbaar feestbetoon daarvoor geen aanleiding toch zal menigeen Woens dag j. 1. een stille wensch geuii hebben voor den gemaal onzer vorstin, den vader van ons prinsesje. Nadat do Prins zjjn verjaardag in den huiselijken kring gevierd had is hij Don derdag op reis gegaan naar de Friesche eilanden. Hij brengt een bezoek aan Schiermonnikoog en Ameland via Leeuw arden, waar hij Donderdag per automobiel aankwam, zeer tot teleurstelling van het publiek een half uur vroeger dan aange kondigd was. Toch viel niottegenstaaude dat den Prins in Frioslauds hoofdstad een vriendelijk onthaal ten deel. Niet minder was dat het geval op Schiermonnikoog waar Z. K. H. de gast was van den eigenaar van het eiland, Graaf Bernstoif. Daar van uit werd een bezoek gebracht aan Ameland. Het doel van dit Prinselijk bezoek was inzonderheid om zich op de hoogte te stellen met den toestand van het reddings wezen op beide eilanden, het onderwerp waarvoor Z K. H. zich zoo in bizondere mate interesseert sedert hij uit de Berlin- dagen de moeilijkheden om schipbreuke lingen te redden zelf ervaren heeft. o—o—o In Duitschland werd in de afgeloopen week de aandacht bijna geheel in beslag genomen door de kiesrechtkwestie, die in het Pruisische Heerenhuis in behandeling kwam en naar een commissie van 20 leden verwezen werd. De rijkskanselier nu, Von Bethmann Holweg bereidde de heeren een verrassing. Zooals men weet heeft de regeering bij de behandeling van het kiesrechtontwerp in den Landdag weinig van zich afgesproken, niettegenstaande door het blok van Centrum en Conservatieven groote veranderingen in het ontwerp werden aangebracht. Ernstig werd tegen dat optreden van het blauw zwarte blok niet geprotesteerd, enkel wat geprutteld. Doch nu in het Htereühuis de behandeling van het ontwerp aan de orde zal komen treedt de regeering, bij monde van de kanselier, naar voren, om in de kwestie ook eens een hartig woordje te zeggen. Von Bethman Holweg hield n.l. een redevoering die zeer de aandacht heeft getrokken en waarin hij een beroep deed op het Heerenhuis om de wijzigingen van het ontwerp, door het lagerhuis daarin aangebracht, weder ongedaan te maken. Dat de regeering bij de behandeling van het ontwerp in den Landdag niet van zich afgesproken had, geschiedde naar de rijkskanselier mededeelde om het Heeren huis gelegenheid te geven een woordje mee te spreken. De regeering wenscht het kiesrecht liefst met hulp van alle partijen te hervormen en niet alleen met de steun van conservatieven en centrum. In hoever deze redevoering resultaat gehad he6ft moet nog bljjken. Uit de voorloopige berichten over de besluiten der commissie blijkt, dat ook daarin conser vatieven en centrummaniien de regeering geen steun willen geven. Men verwacht dan ook dat als straks de behandeling in het Heerenhuis plaats gehad heeft er niets van het ontwerp overgebleven zal zijn. Intusschen zijn de conservatieven zeer verstoord op den kanselier omdat hij het Heorenhuis tegen hen te hulp heeft dur ven roepen. —o—o—o— De groote uitsluiting in de Duitsche bouwbedrijven, waarvan we in ons vorig overzicht melding gemaakt hebben is een feit geworden maai zoo algemeen als men verwacht had is het lock out niet toege past. In de eerste plaats staat Berlijn en enkele andere groote steden nog buiten den strijd, omdat daar nog steeds tusschen de bouwondernemers en de werklieden beraadslaagd wordt terwijl in verschillende kleinere plaatsen de uitsluiting maar ge- doeltelijk toegepast is. Met dat al zijn er toch al een kleine 200.000 werklieden die tot gedwongen werkeloosheid zijn ver oordeeld. Daar in Berlijn en andere steden zooals Bremen en Hamburg beslist aan het eind der week de beslissing moet vallen en de patroons aldaar groote neiging schijnen te gevoelen de solidariteit met de werkgevers in de provincie niet te ver breken, is de voorspelling waarschijnlijk niet te gewaagd, dat het aantal uitgeslotenen de volgende week verdubbeld zal ziju. Mag men do mededeeliugen in de bladen gelooven, dan hebben de patroons zich al sodert een paar jaar op dezen strijd voor bereid, hetgeen trouwens ook in sommige vergaderingen gezegd is. De werkgevers meenen dat het werkvolk te veel macht krjjgt en wil door een krachttoer den achteruitgaanden invloed herstellen. De arbeiders moeten tot onderdanigheid gebracht worden, koste wat het wil, dat moet al zoo wat de fedeneering der bouwondernemers zijn. Zo willen de kracht proef, en daarop bereidden zy zich voor o.a. door alle contracten zoo in te richten dat ze met 31 Maart 1910 geëindigd waren. Ook de scherpe eischen die de patroons stelden bij vernieuwing der contracten, eischen die door alle werklieden vierkant verworpen zijn, laten geen twijfel over omtrent de vraag wat het doel der werk gevers is. Intusschen, een andere vraag is wat zullen de gevolgen van dezen krachtproef worden. Een er van zal in elk geval zijn dat, wie den strijd ook wint, er groote kapitalen verloren moeten gaan. —o—o—o— In Spanje en Portugal is de politieke toestand in den laatsten tijd ook allesbe halve rustig. In Spanje maakt men zich gereed voor nieuwe verkiezingen want de vorige week is hetCortes ontbonden. Hieraan ging evenwel geen enkel conflict vooraf, doch de nieuwe minister-president Canelajes zag zich geen kans in den komenden tijd met het huidige cortes op te schieten, inzonderheid door de onderlinge twisten der liberalen. Die oneenigheid blijft nog voortduren terwijl de oppositie, de conservatieven en clericalen, schouder aan schouder staan. Verwacht wordt dat de minister-president evenwel met een goed omlijnd plan voor de stembus voor den dag zal komen, die de verschillende libe rale groepen zal kunnen bevredigen. In Portugal is al sedert zes weken het parlement bijeen doch gedaan wordt er zoo goed als niets. Er ligt anders werk genoeg, maar de oppositie maakt het werken eenvoudig onmogelijk. Dezer dagen b. v. toen een wetsontwerp inzake het verleenen van een suiker-monopolie aan de orde zou komen maakte de oppositie de behandeling eenvoudig onmogelijk door een woest tumult. De bedoeling der oppositie is de regeering tot aftreden te noodzaken, doch of dit zoo spoedig gelukken zal is nog de vraag. TEXEL, 27 APRIL 1910. Naar wij vernemen is de heer C. A. de Braai benoemd tot waarnemend Hoofd der School voor gewoon lager onderwijs alhier gedurende de vacature. Naar men ons mededeelt, werd op 't strand achter de Koog een flesch gevonden, bevattende een schrijven van de volgende inhoud God help, wij vergaan. S. s. Prins Willem II. A. v. L. Den Hoorn25 April. Als iets zeldzaams wordt gemeld dat door Gebr. Dogger, P.H. Sluis, in de rog- netten gevangen is een grauwe paling van ruim twee en een half pond zwaar. Oosterend, 26 April. 't Was zeer vol in de zaal van „Het Wapen van Amsterdam", Zaterdag j.l. toen de bekende harmonicaspeler, J. Kelder, van Purraerend, er liet hooien hoe mooi er op een accordeon gespeeld kan worden. Zoo had men 't hier nimmer gehoord en men verbaast zich er over dat 't zoo kan. Want 't is meermalen, of er niet een eenvoudige harmonica, maar een geheel orkest gehoord wordt. Zouden andere harmonicaspelers mis schien 't instrument ook zoo moeten hou den als Japie het doet Die toch speelt met duim en muis van de hand. Men kan het probeeren Japie was mooi onder tuig met z'n vier groote medailles, doch hij heeft zijn spijt te kennen gegeven, dat hij te Amsterdam en te Rotterdam bij wed strijden niet meer mee magdoen. Eigenlijk moest Jaap er trotsch op zijn, doch hij vindt dat er op zijn muzikale borst nog te voel ruimte overblijft. Enfin, dan nog maar eens op andere plaatsen ge probeerd! Dan zal hij weer winnen, want Japie Kelder is beslist een niet te evenaren kunstenaar. Na het spel bleven nog velen in de zaal, om er mede te doen aan een opge- gewekt bal. Te HarliDgen is een geheel nieuw visschersvaartuig van stapel geloopen, hetwelk bestemd is voor een visscher te Oost. Het zal gemerkt zijn T.X. 18. 't Is al lang niet gebeurd, dat een nieuwe schuit in de vaart kwam. EeDige garnalenvisschers zijn weder Noordzee- visschers geworden, daar er met „gar- nen" niet veel te winnen viel in den laatsten tijd. Men hoopt, dat de ansjovis teelt dit jaar eens bijzonder goed zal zijn^ Cocksdorp. De heer E. Tuinstra, die als rijksveld wachter van Cocksdorp naar Oudeschild is verplaatst en aan wien de rang van brigadier-titulair is verleend, is vervangen door den heer W. J. Toering, die rijks veldwachter te Amsterdam was. In Eierland circuleert een adres aan den gemeenteraad, waarin {verzocht wordt de brandweer op Texel te reor- ganiseereu. Adressanten stellen voor van gemeentewege vaste corpsen aan te stellen, waarvan de manschappen in gevallen van brand uit de gemeentekas worden betaald. De slechte organisatie van de tegenwoordige brandweer heeft aanleiding tot het adresseeren gegeven. Bestrijding van tuberculose onder het vee. Naar men verneemt, is men bij de directie van den landbouw, in verbaDd met de minder gunstige werking van de tegenwoordige bepalingen inzake de be strijding van de tuberculose onder het rundvee, bezig met de voorbereiding van gewijzigde voorschriften op dit gebied. IIet Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Een sympathieken wensch heeft H. M. de Koningin geuit: Wetende hoe verlangend de bevolking der hoofdstad is om naast het Koninklijk Echtpaar Prinses Juliana in haar midden te zien en te begroeten, heeft H. M. te kennen gegeven, dat zij met de Prinses vele rijtoeren door Amsterdam wenscht te maken en in verbaDd hiermee zoo min mogelijk officieele bezoeken wenscht af te leggen. Beter laat dan nooit. Uit het archief van een Zuid Limburgsche gemeente is onlangs opgedolven de Zon dagswet, dateerende uit het jaar 1815. Op gebruikelijke wijze dat is ter plaatse op de stoep voor een rijtuigver huurder is die wet dezer digendoor den burgervader op Zondagvoormiddag afgekondigd, op het oogenblik dat een schare ingezetenen het Godshuis verliet, met het doel zich huiswaarts te begeven. De plechtigheid maakte op de toehoor ders een diepen indruk, te oordeelen althans naar de hoorbare stilte, die er beerschte en de bedenkelijke gezichten bij de mededeeliug, dat aan de herleefde antieke voorschriften streng de hand zou gehouden worden. Tengevolge van bovengenoemd feit is in genoemde ge meente verboden het houden van kegel banen, het rooken van schoorsteenen, het loopen met een duif over straat en meer dergelijke gewichtige aangelegen heden Of er ook vechtpartijen onder begrepen zijn? Men gelooft'het niet; althans niet lang na de afkondiging werd er tusschen een tiental personeu slag geleverd, dat het een aard had. Het operatieterrein - een café vlak bij de plaats der afkondiging geleek op een slachthuis. De marechaussée stelt een onderzoek in. TEXELSCHE COURANT. Wij maken onze lezers er op attent dat op de 4e pagina uan dit blad is afgedrukt de boot- en spoordienst (zomerdienst) welke met 1 Mei, d. i. Zondag, in werking treedt. Bij een der oolgende nummers zullen wij als naar gewoonte de boot- en spoordienst op een afzonderlijk blaadje degeabonneerden uerstrekken. Zoo wellicht eenige fout zou worden ontdekt in de aangegeuen uren, dan zal men ons uerplichten, door ons zulks te doen weten.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1