N°, 2358, Donderdag 5 Mei 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Van meek tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. INVORDERING 'S 11IJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 4 dei- belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1909/1910 invorderbaar verklaard op den 28 April 1910 aan den Ontvanger ter in vordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 30 April 1910. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. 23—30 April. Op het oogenblik dat wjj ons neerzetten tot het schrjjven van ons weekoverzicht, is er vreugde in het Koninklijk gezin, vreugde ook in het land bij allen die kunnen gevoelen de innige band waarmede ons vorstenhuis verbonden is aan ons land, We vieren de eerste geboortedag van ons prinsesje Juliana. 't Is als van zelf sprekend dat op den eersten verjaardag van het koningskind aller gedachten een jaar teruggaan op den weg der herinneringen om nog eens weer te herdenken de vreugde van den 30 April 1909 en niet minder ook de groote na tionale beteekenis er van. De nationale beteekenis, omdat de laatste dag van April maand 1909 ons land en volk een nieuwen waarborg voor onze onafhankelijkheid ge schonken heeft in de geboorte van prinses Juliana. We kunnen over die groote beteekenis in een artikel dat uiteraard beknopt moet zijn, hier niet in den breede uitwijden en dat zal ook niet noodig zijn. Er zullen niet velen worden gevonden, die van deze beteekenis niet overtuigd zjjn. Behalve dat de 30 April voor ons land en volk in het algemeen beteekenisvol is voor de Orangisten, hen die Oranje en Nederland ondeelbaar één beschouwen, heeft de feestdag bovendien een bizondere bekoring. Zij zien in de blijde gebeurtenis van het vorig jaar een nieuwe Oranjedraad, geweven in de geschiedenis van ons volks leven. De geschiedenis die met Oranje- (Jraden als doorweven is en die op iedere bladzijde haast luide spreekt van den grooten zegen, die de Oranjes geweest zijn voor ons volksbestaan, onze vrijheid en onafhankelijkheid. —o—o-o- De week die heenging zou men haast de week van Roosevelt kunnen noemen. In binnen- en buitenland was in groote mate de aandacht aan hom gewijd, hem, den kloeken Amerikaan, die na een jaartje de Nimrodsgenoegens gezocht te hebben in Afrika's wouden, thans bezig is zjjn zegetocht door Europa te houden, waarbjj hj) ook ons land niet vergat. Op het oogenblik is hij nog onze gast, doch als deze regels onder de oogen der lezers komen zal hij al in Scandinavië zijn. De oud-president Roosevelt moet wel een merkwaardig man zijn* Zelfs in physiek opzicht, want 't is waarlijk geen kleinigheid zoo te reizen als hij doet. Dat gaat nu al eenige weken achtereen, vandaag is hij hier de gast, morgen elders en overal wachten hem offlcieele plechtigheden, feest maaltijden etc. Teddy moet wel een sterk lichaam en een gezonde maag hebben. Niet enkel in physiek, doch ook in geestelijk opzicht blijkt de oud-president e6n merkwaardig man te zijn, een intellect van groote beteekenis en iemand met kern gezonde opvattingen over de eischen van het leven, zoowel van het individu als van de gemeenschap. Dit alles kan over tuigend blijken uit de redevoeringen, die in de laatste dagen gehouden zijn te Parijs Brussel en gister te Amsterdam. Als spre ker moet de oud-president bewonderens waardig wezen, iemand om te benijden die wat dürft en ook wat kan zeggen. We lazen over zijn optreden eenige uitvoerige verslagen en zagen hem door de N. R. C. als volgt uitteekenen: .Roosevelt is een bij uitstek democratische ver schijning zonder diplomatieke stijfheid zonder het minste ceremonieel in het voorkomen, blakend van gezondheid, hoog in kleur, bonkig en peerig, sterk, levendig en vlug bewegend; niet heel aristocratisch van manieren, maar van een machtige natuurlijkheid. Zoo is de redenaar Roose velt. Zijn armen uitslaand, zijn woorden punctueerend door hard in de handen te klappen, zjjn machtig orgaan, waarmede hij zijn bedoelingen aandikt; bruisend jong in dat midden van gezette menschen, die hun best doen om er vooral ernstig uit te zien"'. We noemden boven de reis van den oud president een zegetocht en dat is waarlijk niet overdreven. Overal waar hij komt wordt hij met eere overladen, met geest drift ontvangen en uitgeleid. Vrijdag kwam hij in ons land waar hij een bezoek bracht aan ons hof en aan Amsterdam, Den Haag en omstreken. En ook hier heeft het hem niet aan een geest driftige begroeting ontbroken. —o—o-o— Onze Duitsche buren hebben in de af- geloopen week gelegenheid te over gehad om te bepeinzen, dat de menschelijke kennis en wetenschap nog weinig vermag tegen de krachten der natuur. Duitschland is trotsch op zijn luchtvloot, die grooter is dan die van eenig ander land, die meer dan eens reeds blijken heeft gegeven van groote luchtwaardigheid en waartegen de andere natie's, inzonderheid de Engelsc'ne niet alleen met bewondering maar ook met wat afgunst, Engeland zelfs met vreeze en beving, opzien. Duitschland heeft zjjn luchtveroveraar in graaf Zeppelin en zjjn nationalen trots in zyn Zeppelins. Doch deze week hebben onze buren met hun luchtvloot opnieuw een bittere, teleur stellende ervaring opgedaan, de ervaring n.l. dat het beste en hechtste luchtmonster niets vermag tegen mjjnheer de „Wind" nis deze een booze bui heeft. Er waren de laatste dagen luchtvloot manoeuvres ge houden tusschen Keulen en Hamburg, manoeuvres die zelfs door den Keizer be zocht werden en waarbij o.m. ook het werpen van projectielen uit het luchtschip beoefend werd. Do heenreis naar Hamburg ging voorspoedig maar op den terugweg vau Hamburg naar Keulen, waar de lucht schepen gestationeerd waren, kwamen de moeilijkheden. Er vloog een hevige Noord westerstorm en de Zeppelin II moest bij Limburg aan de Lahn wel voor anker gaan. Het ongeluk nu heeft gewild, dat de storm het schip voor zjjn anker weg sloeg en het meesleurde, om het te ver nielen en tegen de boomen te pletter te werpen. Uit de Duitsche bladen spreekt groote teleurstelling over het geval. En geen wonder: nog niet zoo heel lang geleden werd de Zeppelin I door brand vernield wat een geestdriftige offervaardigheid in het geheele land verwekte. Er kon een nieuw schip de Zeppelin II gebouwd wor den en nog andere schepen. En dezelfde „Zeppelin II" het toonbeeld van de eens gezindheid en offervaardigheid der natie, ligt als onherstelbaar, verloren, als een wrak in Limburg a/d. Lahn. Geen wonder dat onze buren in een allesbehalve prettige stemming zijn. —o o—o— In de Fransche republiek zijn Zondag de algemeene verkiezingen voor de Kamer gehouden, waarvan de uitslag is geweest dat de politieke constellatie der volksver tegenwoordiging weinig verandering heeft ondergaan. Wel moet nogal in een aantal districten herstemd wordeD, doch naar den voorloopigen uitslag t6 oordeelen komt er in de samenstelling der Kamer geen ver andering van eenige beteekenis. Een andere uitslag was trouwens ook niet verwacht, al ban niet ontkend dat er in regeeringskringen nog eenige ongerust heid heeft geheerscht omdat de verkiezings strijd zoo abnormaal I>alm was, iets wat men niet gewoon was en waar men iets achter zocht. Inderdaad, zelden is in de republiek een verkiezingsstrijd zoo rustig verloopen als deze laatste. Er was bijna nergens die politieke actie van vroeger. Het scheen wel of het volk totaal onverschillig was over de vraag: wie de regeeriDg in handen behoorde te hebben. Geen enkele partij kwam met een pro gram uit by deze verkiezingen waarin be ginselen waren belichaamd, een recht prin- cipieele stembusstrijd werd haast nergens gestreden en de politieke actie bleef in de rust. De Fransche bladen hebben heel wat over die eigenaarde kalmte geschreven. De een zocht de oorzaak in deze, de andere in die omstandigheid. Sommigen waren er die beweerden dat de Kamer haar aanzien bij het volk verloren heeft omdat ze toch niets tot stand brengt en omdat een an dere Kamer al evenmin wat zal doen. Daardoor zou er over de natie een koude onverschilligheid gekomen zijn ten op zichte van den parlementairen arbeid. Hoe het zijeen zoo kalme verkiezing als deze is voor de Fransche republiek iets eigenaardigs en ongewoons. Weliswaar hebben in enkele districten nog wat kleine incidenten plaats gehad en moest o. a in het eene de minister Briand het nogal ontgelden, wat zelfs een opstootje tenge volge had, doch overigens ging het won derlijk kalmpjes toe. Trouwens er werd ook laDg niet zoo druk gestemd als anders. o o-o- De afgeloopen week was voor de regee ring te Konstantinopel verre van aange naam. Sedert eenigen tijd heeft zij een vrij groot leger op de been om in Albanië de orde en regel te brengen, die er tot nog toe ontbrak. Maar de Albaneezen die hun wettig g6zag formeel den oorlog ver klaard hebben, blijken niet zoo gemakkelijk tot gehoorzaamheid te kunnen worden ge bracht als de regeering wel zou willen. Integendeel, het lykt er naar dat de op roerlingen volkomen baas zijn in bun ge bied. En tooh ligt de regeering aan den goeden uitslag van den strijd alles gelegen. Immers de stryd der Albaneezen gaat tegen het jong-Turksche regime. Zo hadden het zoo goed onder Abdul Hamid en willen het niet minder hebben onder den nieuwen sultan. Vandaar hun verzet. Onder het oude regime hadden zij het ook al te mooi. Abdul Hamid vreesde de Albaneezen en liet ze liefst maar doen en laten wat ze wilden. Dat gaat nu niet meer, want het nieuwe bewind is vóór alles het bewind van orde. Wordt nu in Albanië de strijd door de oproerlingen gewonnen dan is de kans groot, dat ook de andere reactionaire ele menten het hoofd zullen opsteken en een revolutie in het land niet tot de onmoge lijkheden behoort. Daarom ook is de stiijd in Albanië voor Turkije van groote be teekenis. T E X E L, 4 MEI 1910. De laatste van Aprilmaand. De jaardag van Prinses Juliana gaf hier weinig extra drukte de vlaggentooi was slechts weinig meer dan bij andere jaardagen van het Koninklijk Huis, doch vele kinderen hadden zich met oranje getooid. Des avonds was in hotel „Texel" vertooning van lichtbeelden. Niet minder dan 65 platen, betrekking hebbende op het Huis van Oranje, of van staatkundige beteekenis waarbij de Oranje's eene rol speelden, werden op het doek gebracht. Het auditorium be stond in hoofdzaak uit jongelieden, die blijkbaar in de vertooning veel genoegen vonden. Deze avond was voorbereid door den E.Achtb. Heer Mr. Hiddingh, die bij de verschillende platen eene verkla ring gat. Der traditie getrouw was op den avond van dezen dag een groot deel der jeugd druk in de weer om de sinds eenige dagen verzamelde oogst van het geen als onbruikbaar werd beschouwd, aan het vuur te offeren. Het was de Meierblits die sinds vele dagen al het denken en doen der jeugd in beslag nam, welke in den vooravond van Mei in den regel wordt ontstoken. Zoo ook nu. Er was veel vergaard, op verschillende plaatsen waren brandsta pels opgericht en lustig vlamde het aan gebrachte op tot groote vreugde der deelnemers. Al wat oDrein en onbruik baar was werd aan de vlammen geofferd. Was het maar waar Dat de jaardag van Prinses Juliana der kinderen hier geen pretje verschaft is voor hen niet zoo'n groot verliesde laatste April geeft hen een genoegen dat ze zeker niet gaarne zouden offeren. Een voorval tot waarschuwing. Een voorval dat groote sensatie ver wekte wss Zondagmiddag een onderwerp van veler gesprek, 't Geval was aldus: bij de in aanbouw zijnde kaasfabriek aan de Julianastraat was een kind van den heer M. een meisje van nog jeugdige leeftijd in eeu daar ter plaatse gegraven put gevallen. Hoe de zaak zich werkelijk heeft toegedragen valt uit de verwarde verhalen al moeilijk op te makeD, doch eeu feit is het dat het kind in de put viel en aangezien slechts overigens kinderen aanwezig waren die zeer ontsteld waren was van hulp bieden geen sprake. Een flinke jongen wist echter de drenkelinge boven water te honden, waarop andere hulp kwam toegeschoten om het kind weder op het drooge te breDgen. Tot zoover hetgeen we er van vernamen, 't Is een gewoon courantenbericht„een kind in hot water gevallen, doch gelukkig gered". Doch nu de nabesprekingaan wien de schuld? sommigen meenen dat de TEXELSCHE COURANT, Abonnementsp'ijs per S maanden- Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1