INGEZONDEN STUKKEN, bouwmeester geen voldoende zorg aan de bedekking der put gewijd. Anderen zijn van meening dat gemeentelijk voor schrift had moeten bepalen, dat een erf waarop gebouwd wordt, behoorlijk moet worden afgezet door een schutting, evenals zulks geschiedt bij verbouwing van een perceel. Doch weer anderen meenden dat de jeugd hier zelve veel schuld had. Nu is het zeker waar dat rommelerven of in aanbouw zijnde perceelen een bijzon dere aantrekkingskracht schijnen te hebben als speelplaats voor de jeugd en zoo zal het ook nu wel geweest zijn. De jeugd, in haar speelschheid, ziet vaak geen gevaar, denkt er ook niet over na of ze zich op gevaarlijk of verboden terrein bevindt, doch geeft aan haar speelschheid den vollen teugeltot een jammerlijk voorval haar tot bezinning breDgt. Beter dus dan bedillen van niet vol doende voorzorgen, zou het wezen de jeugd te waarschuwen, zoo noodig met eenige gestrengheid, te verwijderen van gevaar biedende plaatsen. De jeugd is wel eens wat vermetel. Het gevonden briefje. Naar de directie van de Kon. West- Indische maildienst mededeelt kan het briefje achter de Koog op Texel in een flesch gevonden waarin het vergaan van de „Prins Willem II" wordt gemeld, niet door den hofmeester A. van Leiden zijn geschreven. Een schriftkundige die bet briefje heeft onderzocht deelde zulks als zijn stellige conclusie mede. Cocksdorp. Het verbouwen van vlas neemt in Eierland toe. Ongeveer 50 H.A. bouw grond werden dit jaar voor dit gewas in gereedheid gebracht. Het grootste ge deelte is voor rekening van de heeren Van Nuchteren en Van Nes te Baren- drecht en Rijsoord, die f 180 tot f 215 per H.A. besteden. Ook de beetwortelteelt neemt toe. Waal, 2 Mei. Gisteren had na de godsdienstoefening eene vergadering plaats van stemgerech tigde leden in de Herv. Gemeente van Waal en Koog, ter beroeping van een Predikant. Van de 66 leden waren 25 opgekomen. Beroepen werd de heer C. van der Waa, Cand. tot den H. Dienst te Katwijk (tijdelijk te Nieuwe Pekela) met 22 stemmen. 2 stemmen waren uitgebracht op den Cand. Kwast, en een stem blanco. Oosterend, 2 Mei. Het blijde Oranjezonnetje werd op den Julianadag af en toe verduisterd door grauwe wolken, die meermalen regen gaven. Toch kon dit afwisselend weer geen stoornis brengen aan de Harmonie- vereeniging „Excelsior", alhier, die een zware taak ten einde heeft gebracht, met op verschillende plaatsen te Oost, Zevenhuizen en Oosterend muziek te geven, en velen hebben er met genoegen naar gehoord. Reeds te ruim 3 uur begon de tocht en eerst te bijna half 9 had men dien volbracht. Voor het spel van de nog jeugdige vereeniging hoorde men niets dan lof. En zij heeft het nuttige aan het aangename weten te verbinden, daar tevens eene collecte gehouden werd ten voordeele van de vereeniging „Texels Belang". Eenige jonge dames hadden zich daartoe bereid willig beschikbaar gesteld, en na afloop konden zij eene recette van f 29.30 aan den penningmeester van de Hulpkas overhandigen. De Voorz. van de afdeeling Oosterend van T. B. bracht dank en hulde aan directeur en leden van „Excelsior" en vroeg, of hij namens T. B. als geschenk van het Hoofdbestuur aan den directeur een dirigeerstok mocht toezeggen als blijk van erkentelijkheid en ter herinne ring aan dezen eersten jaardag van Prinses Juliana, waarop de directeur, de heer J. Pool, verklaarde, dezen gaarne te zuilen aanvaarden. Verder werd dank gebracht aan de dames-collectrices voor hare bereidwillig heid en aan de gevers voor hunne milde bijdragen. 0ude8child, 3 Mei. Mogen vele eigenaardige gewoonten en gebruiken op dit eiland tot het ver- ledene gaan behooren, niet alzoo is dit het geval met de Meierblitsen. Wel hoort men niet meer, dagen te voren, het gezang van de kinderen, die de be- noodigde brandstoffen ophalen, maar groot en klein is op den avond van den 30sten April behulpzaam, om op verschillende plaatsen den brand in de verzamelde brandstoffen te steken en daarmede de lieflijke Mei in [te branden. Bijzonder groot scheen dit jaar het aantal Meier blitsen, tenminste in alle richtingen zag men ze, en zelfs bijzonder groote, vooral in de richting van Eierland en Oosterend. De algem. bijeenkomst, uitgeschre ven door de afdeeling Texel der S.D.A.P. in de Zeven Provinciën op Zondag 1 Mei j.l. en waar als spreker op zou treden de heer Braambeek van Zutfen, was niet buitengewoon druk bezocht. Wel waren de partijgenooten en daaronder vele dames trouw opgekomen, doch voor het overige was de belangstelling niet groot. De strijd van de arbeiders tegen het kapitaal was de hoofdschotel. Debat heeft niet plaats gehad. Te ongeveer half 11 was de bijeenkomst geëindigd. Met de werkzaamheden aan de Haven wordt flinke voortgang gemaakt. Gisteren is de loskraan, die verplaatst moest worden en die wegens het werk verwijderd was, op hare bestemde plaats gezet. Met de aanwezige toestellen had het niet zooveel moeite in. Een stevig onderstel steunt het geheel. Vlieland. Vrijdag 29 April werd in hotel Meijer de jaarvergadering gehouden der Naainl. Vennootschap, „Zeebad Vlieland". Aanwezig waren 16 aandeelhouders. De heer W. J. van Rossum opende als voorzitter de vergadering, waarna de heer G. Donia, secretaris de notulen las. Deze werden goedgekeurd. Het Jaarverslag, uitgebracht namens de directeuren door den heer Ament, toonde aan, dat niettegenstaande de hoogst ongunstige weersgesteldheid jvan den afgeloopen zomer, toch over het laatste seizoen niet te klagen viel. Het jaarverslag werd goedgekeurd, alsook de Balans en Winst- en Verlies rekening. De heer van Rossum, per. aftredend commissaris, bedankte als zoodanig. In zijne plaats werd met 30 van de 47 uitgebrachte stemmen, gekozen de heer G. C. Bruijn, die de benoeming aannam. De heer van Rossum sloot daarna de vergadering, met een hartelijk woord zijn 15-jarig voorzitterschap neerleggend. Hierop antwoordde de heer Ament op hoogst waardeerende wijze. De eerste verjaardag van het Prinsesje kenmerkte zich hier door stille feestvreugde des daags. Uit vele woningen en Rijksgebouwen wapperde de driekleur. 's Avonds bracht het Fanfarecorps er wat vroolijkheid in door een ommegang te doen. Daarna was men in 't logement Cupido eenige uren recht gezellig aan den dans. Voor een goede zaak. Volgens verschillende opgaven in de bladen, heeft de verkoop der Juliana- bloempjes op den 30 April, voor zoover wij die noteerden reeds meer dan f 30000 opgebracht. 'tKan 'n groote som worden. Naar men weet komt het voordeel van dit zaakje ten goede aan de Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose. Aardappelrooimachines. Voor een aan alle gestelde eischen voldoende aardappelrooimachine is aan het bestuur van den te Veendam ge- vestigden Veenkolonialen Boerenbond tot dusver als prijs toegezegd f7150. Men hoopt dat bedrag nog te kunnen brengen op f 10.000. Bescherming van propjesdrinkers. Door de keurmeesters van voedings middelen zijn op verschillende plaatsen monsters jenever gekocht, in fleschjes gedaan en verzegeld. Als nu maar niet blijkt, dat men er te veel water in ge daan heeft, want dat zou de jandoedel in dit geval nog duurder maken. Het spook. De vorige week werd door vrouw M. wonende te Eygelshoven (Limburg) in de nabjjheid van de mijn Laura, de hulp van den Rijksveldw. ingeroepen. Toen de politiebeambte ter plaatse ver scheen, bleek alles rustig in huis en werd ook bij verder onderzoek naar dief of spook niets bemerkt. Op eens zeide de huisvrouw tot den veldwachter: hoort gij het nu, zij zitten in den kelderl De politieman hoorde het geluid ook, doch constateerde dat 't geklop kwam van de mijnwerkers, die juist om dien tijd ondergronds bezig waren met dy namiet het gesteente los te schieten. Toen de politieman het spook had ontmaskerd, deed de vrouw het licht uit en ging gerust slapen. Benaderde runderen. De aannemer van de levering van runderen voor een militaire slachterij is aldus heeft de Minister van Oorlog bepaald voortaan verplicht het noo- dige personeel beschikbaar te stellen, om in die slachterij te doen slachten de runderen, welke door de ambtenaren van 's Rijks belastingen zijn benaderd en ten behoeve van de militaire slachterij zijn overgenomen. Tot belooning van die werkzaamheden zal hem voor elk overgenomen benaderd rund worden betaald een som van f 10. Deze belooning zal ook door hem worden genoten voor het slachten van elk benaderd rund, hetwelk, na geslacht te zijn, wordt afgekeurd. Wel wat ver gedreven. De Tel. schrijft: Onlang vermeldden de bladen, dat alle post- en telegraafbeambten door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie waren aangezocht mede te deelen tot welke kerkelijke gezindte zij behoorden. Deze gegevens heetten noodig te zijn voor statistieken. Nu bereikte ons het bericht, dat door de verschillende inspecteurs der post en telegrafie aan de directeuren verzocht was, bij sollicitaties ook mededeeling te doen van de kerkelijke gezindte der a.s. postboden, brievenbestellers etc., zoogenaamd ook voor statistische doel einden. Geloove, wie het wil. Ijzerhoudende groenten. Sedert langen tijd dacht men, dat spinazie een der meest ijzerhoudende groenten was. Proeven van professor Haensel hebben echter bewezen, dat kropsalade het meest ijzerhoudend is, terwijl spinazie slechts een zeer klein ijzergehalte bezit. Minder bekend is het, dat ook de aard appelen ijzerhoudend zjjn. Na de krop salade bezitten de bladeren der kool rapen het meeste ijzer. Achtereenvolgens komen dus: winterkool, andijvie, aard appelen en spinazie. Ook een oorzaak van hoofdpijn. Een ingezetene van Heerenveen, die nooit last van hoofdpijn had, kreeg deze pijn plotseling in erge mate. De genees heer werd geroepen Na onderzoek begaf deze zich met de patiënt naar de keuken, waar de regenpomp met kranen stond. Het resorvoir van die pomp was van lood en hierin stak de oorzaak der ziekte. De man leed aan loodvergiftiging door het gebruik van dat water. Laat u niet bij den neus nemen. De Spaansche schatgraver heeft ge tracht een ingezetene van Vlissingen in zijn fuik te vangen. Hij verklaart in zijn in het fransch geschreven brief te kunnen beschikken over 1.200.00 francs (f 600.000) en verzoekt telegrafisch ant woord naar een door hem opgegeven adres in Madrid of de bedoelde inge zetene met hem in relatie wenschte te treden. De schatgraver behoeft evenwel op geen antwoord te rekenen en kan hij zjjn kans om in het bezit van het for tuin te komen weer eens bij een ander beproeven. Daarom kan bovenstaande allicht tot waarschuwing dienen. Een wagon met Friesch stamboekvee omgevallen. De wagon, waarin een bezending volbloed Friesch stamboekvee, bestaande uit 2 stieren en 7 koeien, bestemd voor de tentoonstelling te Buenos-Ayres, is gistermorgen te Antwerpen omgevallen. Deze bezending zou heden aldaar in het stoomschip „Santa Crus" worden inge laden; de koeien zouden onder geleide van den Frieschen veeknecht Dirk Hoi- tinga naar de plaats van bestemming worden overgebracht, aan welke laatste tevens gedurende de tentoonstelling de verzorging was opgedragen. Voor deze inzending had de Nederlandsche regee ring subsidie verleend. De schade door het omvallen van den wagen berokkend, is nog onbekend. (Leeuw. Ct.) Te weinig wild. Aan het station te Winterswijk arri veerde een zending levende hazen, af komstig uit Oostenrijk, met bestemming naar Stroe, om daar losgelaten te wor den en bij to dragen tof vermeerdering van het wild. Een Zwitsersch tandschap. Zooals bekend, wordt dezen zomer te Nijmegen 'n electriciteits-tentoonstelling gehouden. Tot do groote attracties be hoort ook een Zwitsersch landschap op reusachtige schaal, dat gebouwd zal worden op het terrein tusschen 't Val kenhof en de Waalkade. Het comité droeg het ontwerp hiervoor op aan den gunstig bekenden decoratieschilder, den heer J. J. Poutsma, te Rotterdam, die na een reisje met zijn assistent, den heer M. van der Lugt Melsert, door Zwitserland, een ontwerp leverde, dat zoo zeer in den smaak viel, dat hem dadelijk de geheel onveranderde uitvoe ring werd opgedragen. Onmiddelijk heeft hij zich met een 12-tal bekwame decoratieschilders aan het werk gesteld. Hoe grootsch het plan is opgevat, blijkt reeds daaruit, dat het doek, hetwelk beschilderd moet wor den, een lengte heeft van 200 Meter en het panorama een hoogte verkrijgt varieerend van 473 tot 33 M. uit den grond. Aan de bovenzijde wordt alles zoodanig uitgezaagd dat men geen ge schilderde lucht te zien krijgt, doch alles den aanblik zal hebben in de vrije natuur te staan. Het gewicht aan beschilderd doek is niet minder dan 4000 Kg. Het geheel zal een zooveel mogelijk natuurgetrouwe nabootsing geven van de Alpen en de gletschers, een Alpen weide, dorpsgezichten, enz. Het decoratiewerk wordt in drie achter elkander staande doeken trapsgewijze opgesteld. Waar het weer en wind zal moeten kunnen weerstaan, wordt het aan bijzonder sterke staketsels bevestigd, waartoe zelfs een heele serie heipalen noodig is. Verder zullen ter aansluiting aan dit decoratief, gebouwd worden een 20-tal Zwitsersche huisjes, waaronder: een echte boerderij, een restaurant, bruggen en een natuurlijke Alpenweide met levend vee. De weide wordt door een flinke beek doorsneden. Deze beek ontvangt haar stroomend water door middel van een monumentale fontein, welke des avonds een schitterend kleu reneffect zal geven door middel van toegepaste electriciteit. Het geheel zal 1 Juni opgeleverd worden en alsdan met de opstelling een aanvang worden gemaakt. Het ontwerp doet groote verwach tingen koesteren, die, dank zjj de be kwame handen, waaraan de uitvoering is toevertrouwd, ook niet beschaamd zullen worden. (BuiteD verantwoordelijkheid der Redactie.) M. d. R. Gaarne zagen we het volgende in Uw blad opgenomen. Zaterdag 7 Mei a. s. zal Osaendorp, ia een openbare vergadering, belegd door de afdeling van de B. v.N. O. het standpunt van de Bond inzake neutraliteit uiteen zetten. Omdat de neutraliteit in het onderwijs ons een zaak van heel groot belang lijkt en het dus wenschelik is, deze zaak van alle kanten te bezien, wekken wij bij deze op, de Bondsvoorzitter te gaan horen. Bezoekt zooveel mogelijk de vergaderiog van Zaterdagavond Het Bestuur der afdeeling. Rij kspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Mei en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Postkantoor te DEN BURG (Texel) LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zjjn kunnen wor den uitgereikt. 2e helft der maand April 1910, Wed. P. Kuiper, Zutphen. Smicb, Kaatsheuvel (geweigerd.)

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2