N°, 2359. Zondag 8 Mei 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin nenland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBuks op Texel. LAMMEREKMARKTEK. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen belanghebbenden in herinnering le. dat dit jaar de groote lammerenmarkten alhier zullen worden gehouden op Dinsdag 17 Mei en op Maandagen 23 en 30 Mei, 6, 13 en 20 Juni. Op verzoek plaatsen wij Onderwijs aan Boerendochters. Aan den heer G. Nobel, Seer. v.d. Comm. tot beramen van plannen betreffende het geven van ondeiwfjs aan boerendochters, werd de taak opgedragen om in eene korte uiteenzetting te trachten het publiek wat meer bekend te maken met het dool, de middelen en do vermoedelijke resultaten der plannen zooals de comm. zich die voor stelt. De heer N. Z6gt, met het oog op het groote belang dat aan deze beweging kan en mag worden toegekend, aan die opdraoht gaarne te hebben voldaan, opdat b(j velen meerdere belangstelling zal worden opge wekt en meerdere gedachtenwiaseling in deze bevorderd zal worden, en daaruit de medewerking van belangstellenden zal worden verkregen. De schrijver meent dat velen moeten gaan gevoelen de invloed die van deze beweging kan uitgaan ten voordeele van de meisjes die van het onderwijs zullen profiteeren, zoowel uitoverwegingeu van practische als van moreelen aard. Van practischen aard, omdat de commissie zich voorstelt, dat het aanbrengen van kennis niet moet bestaan in het leeren van veel schoolsche geleerdheid, maar in het geven van een meer of minder ruim inzicht al naar de duur der leertijd in de verschijnselen van zoo vele zaken, zooals die zich in het leven aan ons voor doen, gepaard - voor zoover zulks mogelijk is aan het in toepassing brengen van zaken van huishoudelijken en landbouw kundigen aard, waardoor het voor de deel neemster gemakkelijker zal worden om, zonder verhooging van de finantieele uit gaven, zich beter te leeren behelpen, in den strijd om het bestaan. Van moreelen aard, omdat bij de com missie, de meening heeft post gevat, dat bij zorgzame leiding van met uitmuntende gaven bedeelde leeraressen en leeraren, grooten invloed ten goede zal kunnen uit gaan op de karaktervorming van meisjes van den leeftijd als in de plannen is aan gegeven. Aldus opgevat zal het aan ieder duidelijk zyn, dat h6t doel veel meer omvattend, veel belangrijker is dan oppervlakkig be schouwd, wel gedacht zal worden. De manier om meer of minder volledig tot het doel te komen wordt in drie ver schillende plannen aangegeven, waarvan het volgende de hoofdstrekking is. Plan A. te geven aan de Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar, waartoe het Bestuur der genoemde school zich in_- middels bereid verklaarde, gedurende 5 achtereenvolgende jaren, aanvangende met meisjes van 13 a 14 jaren en eindigende op een leeftijd van 18 a 19 jaren. De eerste twee jaren zal twee dagen en de laatste drie jaren een dag per week les worden gegeventelkens 6 uur per dag. De volgende vakken zullen worden onder wezen Natuurkunde, Scheikunde, Koken, Huis houdkunde, Gezondheids- en voedingsleer, Wasschen, Waschbehandeling (vouwen), Strjjken, Glanzen, Verstellen, Onderkleeding naaien, Costuumnaaien, Melk, Boter en Kaas, Groente en Ooft, Bloemen, Hoenders, Nederlandsche taal, Briefschrijven, Rekenen, Boekhouden en Opvoedkunde. Een respec tabele lijst van onderwerpen, voor zich zelf reeds getuigende van het vele goede dat in deze geleerd kan worden. Tot toelichting van den langen duur van den cursus diene lo. dat zoodanig schoolbezoek minder storend zal werken,' wat betreft het gemis in de huishouding, dan een korteren tijd, als hetzelfde aantal lesuren in een kleiner aantal jaren moet worden gegeven en de leerlingen dus tusschentijds, thuis minder werkzaam kunnen zijn 2o. dat een langdurig in verbinding blijven met de school grooten invloed zal hebben op de vorming van de leerlingen tevens zal ook met het stijgen van den leeftijd beter daarbij passende kennis kunnen worden aangebracht 3o. dat bij langdurig naar school gaan het geleerde, 'in de jaren van het school bezoek, in praktjjk kan worden gebracht waardoor een grootere samenwerking zal worden verkregen tusschen school en huis. Plan B. te geven in de plaats van in woning, gedurende vier achtereenvolgende jaren, aanvangende met meisjes van 13 a 14 jaren en eindigende op 17- a 18-jarigen leeftijd. Iedere week zal 7 uren les worden gegeven, te verdeelen over twee dagen. Bij dit plan worden, op een tweetal na, dezelfde vakken onderwezen als bij plan A, evenwel in meer of minder beperkten vorm; in dit plan zijn ook vakken die bij het herhalingsonderwijs worden gegeven, op genomen. Voor plan B worden twee manieren van uitvoering aangegeven, n.l.een waarbij ook z. g. „werklessen" zullen worden ge geven voor de meer huishoudelijke vakken en een waarbij de genoemde „werklessen" zullen worden ingekrompen en vervangen door z.g. „bespreek-" en „voorwerklessen" waardoor dus het aantal lessuren kleiner wordt. Omtrent den cursus volgens plan B, kan nog worden opgemerkt, dat de lange duur van den cursus ongeveer om dezelfde redenen als bij plan A aangegeven, is geregeld. Plan C, te geven in de plaats van inwo ning, gedurende twee achtereenvolgende jaren, aanvangende met meisjes van min stens 16-jarigen leeftijd. Iedere week wordt twee maal 27o uur les gegeven. Bij dit plan wordt het huishoudonderwijs uitsluitend gegeven in „bespreek"- en „voorwerklessen*, zoo dat men hierbij de practische oefening mist. Voorts nevens taal en rekenen, de landbouwkundige vak ken, zoodat met bet oog op den beperkten duur van den cursus zooveel mogelijk ge streefd is naar een goed geheel. Bij een zoo ruime keuze van plannen wordt het mogelijk eenigszins moeilijk om te zeggen tot welk plan men zich het meest voelt aangetrokken. Het schijnt de schrijver toe dat in deze de beslissing het best te nemen is volgens ieders oordeel om de finantieele of andere bezwaren, aan de deelname verbonden, te overwinnen. Plan A, het volledigste en uitgebreidste verdeeld over 1680 lesuren, zal voor hen die zich de finantieele offers kunnen ge troosten, de meeste aantrekkelijkheid en voorkeur bezitten. Daarentegen zal men met de plannen B en C.. respectievelijk verdeeld over 1120 en 395 lesuren, meer doordringen tot een oneindig veel grootere schare van meisjes waardoor de invloed zeker van niet minder beteekenis kan zijn op de ontwikkeling in het algemeen. Men zou aan de commissie, die de plannen ontwierp, zegt de schrijver, kunnen opmer ken dat het onderwijs, zooals dat in de plannen is omschreven niet alleen geschikt is voor boerendochters, maar ook voor zoovelen die zeer na aan den landbouw verwant zijn, wat betreft hunne werkzaam heden ja, zelfs wanneer men het land bouwkundige gedeelte uit de plannen weg neemt, voor ieder meisje. Aan hen die dat gevoelen zijn toegedaan, zegt de heer N., wil ik even antwoorden dat de commissie geen bezwaar heeft dat het bezoeken van de cursussen zich ook zal uitstrekken tot andere dan boerendoch ters. Want het kan niet anders dan goed zijn wanneer het aantal leerlingen ook buiten den kring der genoemden wordt uitgebreid, omdat nevens deze groep van meisjes nog zoo vele werkzaam zijn in den landbouw. TEXEL, 7 MEI 1910. De Boottocht. De aangekondigde boottocht met „De Dageraad", naar Alkmaar, heeft op den Hemelvaartsdag plaats gehad en door velen werd daarvan gebruik gemaakt. Dat allen die de tocht medemaakten de bedoeling hadden naar de openluchtsamen- leest te gaan, meenen wij evenwel nog niet zoo zeker. Velen maakten er een pleiziertochtje van en we zouden daaruit de gevolgtrekking kunnen maken dat een dergelijke gelegenheid nogal in den smaak valt. Is dat waar, dan zouden in den komenden zomer meer dergelijke tochtjes naar andere plaatsen vrij zeker ook wel deelnemers trekken. Nu de „Ada" als reserveboot de gewone dienst kan vervullen, zou do „Dageraad" voor pleiziertochtjes meermalen zijn te ge bruiken. Tot opzichter bij het Waterschap de 30 gemeensch. polders op Texel is benoemd de heer A. Visser te Honte nisse. Naar ons werd medegedeeld heeft onze plaatsgenoot Leo Vonk gisteren met gunstigen uitslag examen gedaan als bnderwijzer. Oudeschild, 6' Mei. Woensdagmorgen geraakte P. Pz. Vlas, schipper en eigenaar van TX. 48 in de uitoelening van zijn bedrijf door een slag van de fokkeschoot in het Westgat over boord. Gelukkig wist zijn knecht A. Schagen Jsz. hem weder met veel moeite binnen boord te krijgen, zoodat het ongeval bijzonder goed afliep. Van hen, die Woensdagmorgen j.l. vee moesten brengen naar de haven om ingescheept te worden in een te verwachten veeboot, werd het geduld op een zware proef gesteld. Reeds voor negen 's morgens waren al velen met het vee present. Maar al wat er kwam geen veeboot. Na uren wachtens in den regeD, keerden allen onverrichter zake terug. Het vee werd tijdelijk gestald bij den heer P. Dalmeijer. Eerst des avonds te S7s uur arriveerde de veeboot. Een kranige politiehond. Den 19en April werd te Denekamp J. v. Benthem door drie personen deerlijk met messen toegetakeld. De getroffene wees als de daders personen aan, werk zaam op de fabrieken te Nordhorn. Dezen ontkenden echter alle schuld. Daar evenwel de toestand van v. B zeer orgelijk is, zoodat hij elk oogenblik kan sterven, werd een nader onderzoek ge last. De hulp werd hierbij ingeroepen van den heer S. K. Visscher te Oldenzaal, die met zijn gedresseerden politiehond naar Denekamp kwam om zoo mogelijk de daders aan te wijzen. Op de plaats van het misdrijf was een pet gevonden, welke vermoedelijk een der verdachten toebehoorde, wat deze ontkende. De vermoedelijke daders werden op eenigen afstand van den hond tusschen ver schillende andere personen geplaatst, terwijl de hond daarna „de lucht" van de pet kreeg. Tot driemaal toe wees de hond den man als den eigenaar van de pet aan. Het drietal werd daarop gearresteerd. Een van hen moet reeds bekend hebben dat de pet zijn eigen dom was. Be Kuyper-enquête. Naar het „Volk" verneemt, zal binnen enkele dagen Troelstra's memorie van antwoord op het afdeelingsverslag over zijn enquête-voorstel inzake dr.Kuyper bij de Tweede Kamer worden ingediend. Men verwacht, dat het voorstel dan een der eerste punten van behandeling voor de Kamer zal zijn na haar weder bijeen komen in de volgende week. Brutale aanranding bedreiging met revolver. Maandagmorgen, terwijl de landbouwer Ch. De Weert, wonende te Moerstrate, onder de gemeente Wouw (bij Rozen- daal, Noord-Brabant) met zijn rijtuig van den smid te Halsteren huiswaarts keerde, werd hij op een eenzame plaats, op de Moerstraatsche Baan, staande gehouden door een hem onbekend persoon. Deze haalde een revolver te voorschijn en onder bedreiging eischte hy van De Weert geld. Toen deze uit zijn rijtuig gestapt was en den onbekende mededeelde, dat hij geen geld bij zich had, richtte het sujet het wapen op De Weert en moest deze toelaten, dat zijn zakken onderzocht werden. Wijl toen bleek, dat de Weert, wer kelijk geen geld bij zich had, liet de onbekende, De Weert vrij. De aanrander sprong op zijn flets en vluchtte. De politie zoekt. Een mooie gift. Op 17 Mei zal te Amsterdam een buitengewone vergadering worden ge houden naar aanleiding van een groot legaat, geschonken door wijlen den heer G. v. Walree en bestaande uit een com plete buitenplaats plus een belangrijk kapitaal om het te doen inrichten tot herstellingsoord voor zieke verpleegsters. Wijlen den heer van Walree woonde te Maarseveen en de naam van de bui tenplaats is „Vechtoever". De erflating is ten behoeve vau de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 2e. de navolgende |artikelen der politieveror dening dezer Gemeente: Art. 160. Het is verboden gedurende de groote lammeren- markten a zich met wagens anders dan door de Parkstraat naar het marktplein te begeven (met dien ver stande dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwstraat) of dit plein met wagens of vee anders te verlaten, dan door de overige daarop uitkomende straten b het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerhokken, daaruit te verwijderen of zelf daaraan meer toe te voegen c met het wegvoeren der lammeren vóór des voor middags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming van den marktmeester, krachtens opdracht verleend. Art. 161. leder, die ter gelegenheid van de in net vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bespreken. Art. 162. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik vaneen hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eenig hok, door bet niet voldoen der verschuldigde marktgelden is vervallen, verbo den een standplaats in te nemen, tenzij met toe stemming van Burgemeester en Wethouders zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zjj brengen voorts ter algemeene kennisse, dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken gelegenheid bestaat a ter Gemeentesecretarie op alle wekdagen,ge durende de gewone bureau-uren van 9 uur v.m, tot 2 uur n.m. b des Maandags van 9 uur v.m. tot 2 uur nam. aan de kiosk op of nabij het Marktplein c voor de markten op Maandag te houden bij den Marktcontroleur, die daags voor die markten zitting zal houden van des voormiddags half elf tot namiddags half twee in een der aan het marktplein gelogen hotels. Zij, die lammcrenhokkon bespreken, worden drin gend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde markt- geld, enz. onmiddelijk te voldoen. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk ter Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag half twee voor de Maandagsche markten worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, den 3 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGU. Burgemeester. RÜIHING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1