M arktberichten. Advertf.ntiën. INGEZONDEN STUKKEN. UIT DEN GEMEENTERAAD. Predikbeurten HUIZEN TE KOOP. Schoolvereeniging ALGEHEENE VERGADERING Goöperatieve Boerenleenbank Rij kspostspaarbank. Den twaalfden Mei hopen onze gefielde Ouders, SIMON BREMER, BEK ENDMAK IN G. DRASRWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel, brengen ter openbaie kennis, dat op 6en Mei 1910 bij hen is ingekomen een verzoekschiift van Gerrit van der Vis, van beroep melk- slijter, wonende te den Burg op Texel, om verlof voor den verkoop van alcohol vrijen drank in de navolgende localiteiten: de beide voorvertrekken van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel sectie K. No. 1812, plaatselijk gemerkt B 427, en gelegen aan de Nieuwstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen bet verleenen van dit verlof schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 6 Mei 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING.HIDDINGH. Volksstemming. Evenals vroeger te Dinxperloo, Steen- wijk, Glanerbrug, St. Pancras, Hengeloo, Smallingerland en de dorpen aan de Langedijk, is er thans een volksstemming over de afschaffing van den sterken drank gehouden te Enkhuizen. De uitslag was dat uitgebracht werden 4160 stemmen. Van onwaarde 40, blanco 397, zoodat het aantal geldige stemmen 3723 bedroeg Van deze verklaarden zich 88 voor onbeperkten drankverkoop, 592 wilden den toestand zoo laten als deze is, 934 wilden vermindering terwijl 2109 de drankgelegenheden geheel wilden laten verdwijnen. Koning Edward, f Volgens telegrafisch bericht dato 7 dezer, is Koning Edward van Engeland, overleden. VOEDERBIETEN. In verschillende streken van ons land neemt de verbouw dezer bieten toe. Vroeger werden ze alleen op de zware gronden geteeld, tegen woordig ook op de lichtere. Iedere veehouder dient in den herfst een flinke hoeveelheid bieten in voorraad te hebben. Voor melk- en mestvee geven ze een uitmuntend, licht verteerbaar voed sel, dat op de melkproductie en vetvorming een gunstige werking uitoefent. Toch is het nog een grcot verschil, welk variëteit men teelt. Het doel is bieten te telen met een hoog gehalte aan sui ker en eiwit. De fijnere verbeterde soorten be vatten beide stoffen in hoogere mate, dan de grove oude soorten. Verder wenscht men een zoo groot mogelijkcn oogst van zijn land te halen. Natuur lijk staat dat in verband met een doelmatige be mesting. Nu dringt een biet dieper in den bodem door, dan de granen en de aardappels. Dus kan de biet aardlagen bereiken wasr nog voldoende voedsel aanwezig is, hoewel de bovenste laag tamelijk wel uitgeput raakt. Ten tweede werkt het wortelzuur krachtiger, daardoor is de biet in staat plantenvoedsel los te maken uit verbindin gen die voor andere gewassen onoplosbaar en dus nutteloos zijn. Waar granen en aardappels niet best meer voortwillen, geven voederbieten dikwijls nog een goede opbrengst. Maar door herhaalde bietenverbouw zullen de voedingsstoflen ook in de diepere aardlagen uitgeput raken. Zeer zware gronden kunnen jarenlang met voederbieten be- teeid worden, zonder dat de jaarlijksche opbrengst merkbaar vermindert. Maar minder vruchtbare akkers vertoonen na eenige jaren achteruitgang in de bietenopbrengst. Waar nu de voederbiet ontzaglijke hoeveelheden kali en stikstof aan den bodem onttrekt, dient ook veel kali en stikstof mest gegeven te worden. Daarbij komt dan een fosformest, want aan fosforzuur hebben alle gronden gebrek. Wat kalimest aangaat, we kunnen kiezen tusschen het goedkoopere Kainiet en het duurdere Patentkali. Waar echter de voederbieten met Kainiet beter groeien, dan met Patentkali, zou het onzin zijn de duurste en min der geschikte meststof te gebruiken. Kainiet wordt van 600 tot 1000 kg. per H.A. aangewend. Men kan het gerust kort voor het inbrengen van het bietenzaad uitstrooien. Kainiet bevordert den bladgroei en de daarin gevormde stoffen brengen later de suiker en eiwit in de biet zelf. Hoe beter bladgroei, hoe beter bieten. Stikstofmest oefent daarop ook invloed ten goede uit Men gebruike daarom 300 kg. ChilisaFpeter gelijk met het Kainiet en Superfosfaat, waarvan gemiddeld 600 kg. noodig is. Wie bij een Kainietbemesting vreczen mocht voor een schadelijke werking der Chloorzoutcn, maakt zich bang voor niets. Het keukenzout daarin werkt eer gunstig dan ongunstig op de opbrengst. Het is trouwens een bekend feit, dat na de overstrooming in Zeeland vier jaar geleden op de zoutrijke landerijen juist de biet veel beter groeide dan eenig ander gewas. Is de kunstmest uitgestrooid en ondergebracht, dan volgt al spoe dig het onderbrengen van het bietenzaad. Dik wijls ontstaat er bij het gebruik van stalmest een stilstand in den groei, n.l. vóórdat de plantjes de mestlaag bereikt hebben. Daar de kunstmest vooral met de bovenste aardlaag vermengd wordt is er dan niet licht sprake van kwijnen der jonge plantcD, Zij vinden immers de tafel gedekt Daar de bemestingzooten dan het vocht in den bodem oplossen, voorzien zij ook de diepere aard lagen van gemakkelijk opneembaar voedsel. Kunstmest is dus in alle opzichten voor de cultuur van voederbieten aan te bevelen. Maar het mooiste komt achteraan Kunstmest is veel goedkooper dan stalmest en geeft bij eenigszins gunstig weder een zuivere winst van f 50 a f 80 per Hektare in vergelijking met andere perceelen die geen kunstmest ontvingen en dat na aflrek der bemestingskosten. B. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) M. de R. Gaarne zag ik onderstaande regels in uw blad geplaatst. In een vorig nummer dezer courant komt voor een stukje, dat eenige Briesche landbouwers een adres aan de regeering hebben gezonden om in de wet op te nemen, het kievitseieren oprapen te doen eindigen 15 April. Wenschelijk is hot dat dat verzoek door alle eierenzoekers, opknopers en verkoopers tegengewerkt zal worden. Waarom zal ik hier mededeelen. De kievit is een nuttige vogel, dat is zeker, niet alleen omdat hij zooveel insecten verdelgd, maar ook omdat zij zooveel voordeelen door de eieren aan veel menschen verschaft. De Priesche boeren noemen den kievit nuttig, omdat hij de insecten verdelgd, maar als het eieren oprapen 15 April geëindigd moet worden, zullen de kieviten binnen enkele jaren voor een groot deel uitgeroeid zijn. De kievit begint plm. 20 Maart te leggen en daar hij zoo af en toe wordt ontioofd van zijn eieren blijft hij doorleggen tot 1 Mei nog even langer. De kievit legt minstens 40 eieren, elk voorjaar. Die 40 eieren kunnen niet alle op prijs gesteld worden, maar wel 24 of 28 er van. De eieren, die hij meer legt,zouden dan in 't voorst van Mei komen, dus geen waarde meer hebben. Als de kievit van onbebroede eieren ontroofd wordt, zal hij met goed weer, weer spoedig leggen. De kievit, die van bebroede eieren ontroofd wordt is lang van de leg. Als na 15 April de eieren niet geraapt mogen worden, zal hij na 15 April gaan broeden en kan dan de kievit vroeg in Mei kuikens hebben. Van die vroege jonge kieviten zullen bij koud weer als thans, veel sterven en men kan alzoo rekenen dat van die vroege broedsels niets te verwachten is. Dan komt dit nog: de kieviten leggen hun eieren veel op bouwgrond. Als nu einde April het bouwland bewerkt wordt, zullen de nesten met bebroede eieren allen vernietigd worden. Als nu de kievit weer op zijn verhaal is wordt het te laat om nog eens met een nest te begin nen en alzoo zullen de kievitten hard minderen. De Priesche landbouwers kennen misschien het leven der kievitten niet, anders zouden zij geen adres aan de regeering hebben gezonden. Ik schrijf dat een kipvit 24 of 28 geldige eieren kan leggen, bedoeld worden daarmede de eieren die geraapt kunnen worden tot 1 Mei. Als die eieren door elkaar op 15 cent per stuk gerekend worden, dan zouden 1 stel, man en vrouw, op brengen 24 of 2S maal 15 cent. Zou elk stel kieviten ook voor zooveel geld aan wormen, enz. eten Niemand zal het gelooven. Doen zij het wel dan zullen de Priesche boeren spoedig rijk zijn van de wormen, die de kieviten eten. Als de Priesche landbouwers de kieviten beschermen wilden, zou het wel nuttig zijn, als zij wisten te bewerken dat na 1 Mei geen eieren meer ver zonden mochten worden. De verzending gaat altijd door tot 5 Mei, maar het zoeken tot 5 Mei staat niet stil. Hiermede hoop ik, dat een meer ontwikkeld persoon dan ik, verder mee zal helpen om de wetgevers in de ooren te fluisteren, dat zij de voor- en nadeelen der kieviten eerst nog eens goed zullen overwegen. Mijn dank voor de plaatsing. UJSd.dw. J. M. WITTE. Cocksdorp Texel, 5 Mei 1910. De heden gehouden vergadering van den raad onzer gemeente was in hoofdzaak gewijd aan de belangen van het onderwijs te den Burg. Reeds lang was men er van overtuigd, dat het in 't belang van het onderwijs zou zijn, indien de beide openbare scholen (die van den heer de Braai en van den beer Groenewold) tot één werden vereenigd, waardoor meer eenheid in het onderwijs zou worden verkregen. Een groot be zwaar was steeds de toelating tot de school van den heer G. van leerlingen uit de 5e zoowel als uit de 6e klasse der gewone lagere school. Thans nu de heer de Braai gaat vertrekken achtte men het tijdstip geschikt om tot combineering over te gaan. Door de oprichting der R. C. school was het aantal leerlingen der O. L. school zeer gedund en gedaald tot plm. 145 terwijl gerekend mag woraen op jaarlijksche toelating van plm. 27 leerlingen. De klassen zijn door die vermindering vrij klein geworden, en geacht wordt, dat dezelfde leerstof, die thans in 12 maanden wordt behan deld, dan wel in 8 maanden kan worden behan deld, zoodat de toelating van leerlingen en de verhooging van hen wel om de 8 maanden kan geschieden. Bij toelating van leerlingen om de 8 maanden mag worden gerekend, dat er ieder keer plm. 18 nieuwe leerlingen toetreden. Elk onderwijzer kan dan 2 klassen hebben of plm. 36 leerlingen. De school wordt verdeeld in 14 klassen, waarvan de 8 laagste aller, voor gewoon lager onderwijs met 1 onderwijzer voor elke 2 klassen en de 6 hoogc klassen met 2 onderwijzers voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs tevens. In de Oe klasse wordt begonnen met het onder wijs in 'tPransch, in de 12e met dat in't Duitsch en in de 13e klasse met Engelsch. Om tot de school te worden toegelaten moeten de kinderen minstens 5 jaar en 4 maanden oud zijn, zoodat ze om met het Pransch te beginnen minstens 10 jaar en 10 maanden moeten zijn. Door de eenheid van onderwijs welke wordt verkregen rekent men, dat de leerlingen als zij de 11e klasse hebben doorloopen, ook zonder extra lessen in staat zullen zijn examen af te leggen voor toelating tot een inrichting voor hooger of middelbaar onderwijs. Ook financieel heeft de gemeente voordcel bij de combinatie der scholen. Volgens de tegen woordige regeling toch bedragen de kosten van die scholen f7200, waarvan het. rijk betaalt 4770 en de gemeente dus f 2430. Volgens de nieuwe regeling zullen de kosten bedragen totaal f 5400 waarvan het rijk f 3995 en de gemeente f 1405. Een voordeel voor de gemeente dus van 2430 min 1405 is f1025 waarbij nog komt f150, welke dan niet meer behoeft te worden uitgekeerd voor vergoeding huishuur (thans aan den heer G.) totaal dus een financieel voordeel van f1175. De beide scholen worden dus opgeheven en wel met 1 Sept. a,s. terwijl alsdan wordt opgericht de nienwe school, waarnaar de heer Groenewold als hoofd wordt overge plaatst. Overplaatsing van onderwijzers van bijstand laat de wet niet toezoodat die onderwijzers eervol ontslag wordt gegeven tegen 31 Aug. a.s. terwijl tijdig eene voor dracht zal worden ingeleverd tot benoeming der onderwijzers van bijstand. Tengevolge van de combineering der scholen en toelating der leerlingen tot de nieuwe school om de 8 maanden, moesten enkele verordeningen worden gewijzigd. In hoofdzaak waren die wijzigingen van administiatieven aard. Zoo wordt b.v. het kohier schoolgeld voor de school te den Burg vastgesteld om de 4 maanden en dat voor de andere scholen evenals tot heden om de 3 maanden. De eerste toelating van nieuwe leerlingen te den Burg zal plaats hebben op 1 Januari 1911 en verder om de 8 maanden, voor de andere scholen jaarlijks op 1 April. Wat de traktementen der onderwijzers aangaat die worden bepaald als volgt: Minder dan 5 dienstjaren f 600, van 5 tot 9 f 6509 tot 12 f 72512 tot 15 f 800 en bij 15 of meer dienstjaren f 875. Als overgangsbepaling wordt daaraan toege voegd, dat de heer S. de Vries zoolang hij zijn betrekking blijft bekleeden zijn salaris van f 1000 hetwelk met 1 Aug. a.s. nog met f 75 wordt verhoogd, blijft behouden. Behalve bovengenoemde onderwijszaken werd nog aangeboden: het gemeenteverslag en verslag woningwet 1909, welke by de leden van den raad zullen circuleeren. De rekening Algemeen Weeshuis 1909 welke tot eindcijfer had ontvangen 10799.29' uitgaven 9876.81 batig saldo 917.486 De begrooting Algemeen Weeshuis 1910 met als eindcijfer van ontvangsten en uit gaven f 10919.44'. Af- en overschrijving begrooting alge meen Armbestuur 1909 tot een totaal bedrag van f 218.24. Iets geheel van administra tieven aard. Idem gemeentebegrooting 1909 tot een totaal bedrag van f 1426,25. Het kohier schoolgelden 2e kwartaal 1910 werd vastgesteld tot een bedrag van f701.30. Tot onbezoldigd ambtenaar van den Bur gerlijken stand in plaats van den heer Dikkers, die als zoodanig was afgetreden, werd benoemd de heer J. S. Dijt. Van H H. Ged. Staten was ingekomen de goedkeuring van het besluit van den Raad om het legaat van f 3000 haar vermaakt door den heer F. Keijser te aanvaarden. Burgerlijke Stand der Gemeente Teiel. Van 30 April tot en met 6 Mei '10. GEBOREN: Maria Cornelia, d.v. Adriaan de Wilde en Jacoba Cornelia Quist (Eierland). Grieleka Petronella, d. v. Adam Kalf en Jannetje Peper (den Burg) Maria, d.v. Arie Eelman en INeeltje den Braven (Eierland). Amalia Leonardo, d. v. Leonardos Neggers en Amalia Christina Peperkamp (den Burg.) ONDERTROUWD Albert Blom en Antje Elisabeth Krijnen. Almer Viseer en Neeltje Krijnen. Cornelis Yerhoeve en Jannetje Jonker. GETROUWD: ArieKoorn,(Burger-Nieuw- land) en Antje Visser (de Westen). Maarten Jan Veeger (de Westen) en Anna Cornelia Veeger (den Hoorn). Simon Plaateman "(de Waal) en Hen- drika Koorn (Pijpersdijk). Pieter Vonk (Oost) en Grietje Plaatsman (Oosterend). OVERLEDEN Geene. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 dop van een wagen. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Apr. 1910 Ingelegd f 9717,87' Terugbetaald 12951.0-1' Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, hoekje draagt het nummer 3439. Zondag 8 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Kijnc. Waal. Vm. 10 uur ds. Van Grasstek. Oudeschild. Nam. hall 3 ds. Kijne. 'sAv. 7 uur ds. Hendriks van Akersloot. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Nm. 3 uur ds. Van Grasstek. Coclcsdorp. Nm. half 3 ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. V m. half 10 J Leesdienst. Nam. 3 uurj DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur dg. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemakor. Scliagen, 4 Mei. Aan evoerd: 80 Kaltkoeien f 160,a f 275—; 72 Vette Koeien 1 160 a f 275; 200 Geldekoeien f 120 a i 245 100 Nuchtere Kalveren f 7 a f24. 370 Overhouders f 18 a 31.00. 40 Vette Varkens 48 a 56 cent per Kg. 4 Magere Varkens f 16 a f 19. 60 Biggen f' 13,a f 18,00; Boter f 1.00 a f 1.10 per K.G. Kipeieren f 2,75 a t 3,25 per 100; Leiden, 6 Mei. Ter markt aangevoerd: 3 Stieren f 118 a 1250,—; 627 Kalf- en Melkkoeien f 148 a 1 330; 321 Varekoeien f 108 a f 247; 179 Vette Ossen en Koeien 1192af 348 75 Kalveren (vette) f 60 a f 118 160 Kalveren (magere) 15at 12 340 Schapen (vette) i 19,— a t 27. 486 Magere Varkens f 17— a f 50, -; 573 Biggen f 8.50 k f 16.00; Geboren JAN SIMON, zoon van JOH. P. DROS en T. C. DROS-Bremer. Oudeschild, 5 Mei '10. Kennisgeving aan familie en vrienden, Ondertrouwd A. VISSER EN N. KItIJNEN. EVHooerkn,°g' Texel' 6 Mei 191°' 2 Ingekomen stukken. 3 Rekening en balans dienstjaar 1909. 4 Verkiezing van een lid voor het bestuur, volgens rooster aftredend de heer C. M. Veeger (herkiesbaar). 5 Verkiezing van een lid voor den raad van toezicht, altredend de heer P. J. Zoetelief (horkiesbaar). 6 Vaststelling vergoeding aan den kassier. 7 Voorstellen van het bestuur betreffende rente en provisieregeling voor loopendo rekoning. 8 Benoeming rekoningopnemers 1910. 9 Voorstel betreffende art. 5 huishoudelijk reglement, aangaande kasgold. 10 Rondvraag. 11 Sluiting. H. OVER, Proeidont vd Raad van Toezicht. N.B. a. Do leden worden verzocht bij bet binnenkomen der zaal de daar neer gelegde presentielijst te teekenon. b. Deze oproeping strekt als eenige en ttlgoineene kennisgeving. Te bevragen bij J. J. KUIJPEIl, Parketraat. Texel. Huwelijksvoltrekking 19 Mei 1910. Ondertrouwd C. VERBOEVE EN J. JONKER. Dep0 Hoorn; Texel' 6 191°- Getroüwd S. PLAATSMAN EN n. KOORN, die, mede namens wederzijdsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Waal, 6 Mei 1910. EN ADRIANA EELMAN, hunne twaalf-en-een-half-jarigo Echtvereeniging te herdenken. Uit naam hunner kinderen, Maria Trijntje Arina Eierland, „de Cocksdorp". Vergadering op Woensdag II Mei, des avonds te hall acht in het lokaal van den heer Jb. Buys. der leden van de te Texel, op Woensdag 11 Mei 1910, 's avonds te 8 uur in hotel „de Zwaan" te den Burg. Punten van behandeling: 1 Notulen.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2