Binnenland. TEXEL, 18 MEI 1910. Van de voorbije dagen. De Pinksterdagen gaven wat het weer betreft groote reden tot tevredenheid. Werkte een zachte regen zoo nu en dan op den eersten Pinksterdag wat ont stemmend op de dragers(sters) van zomertoiletjes, over het geheel genomen was het heerlijk weder dat aan de reis lust niet zooveel afbreuk deed. En er is zeker van de gelegenheid om uitstapjes te maken veelvuldig gebruik gemaakt, niet slechts van hier naar elders, doch ook van elders naar hierTexel trok in groote mate bezoek. Over afwisseling behoefden wij ons niet te beklagen. Op den eersten Pink sterdag was het Texels Fanfarecorps, hetwelk onze aandacht in beslag nam. We maakten wederom kennis met de vorderingen door de leden gemaakt met hunne studiewe hoorden bekende muziekstukken nitvoeren welke aange naam waren voor het gehoor, doch ook nieuwere stukken, waarvan de juiste uitvoering er van straks door eene jury zal worden beoordeeld (op de wed strijd te Wijk aan Zee). Veel belang stellenden waren aanwezig en aan het einde der muziekuitvoering loonde applaus het corps. De 2e Pinksterdag leverde niet minder een9 aangename bedrijvigheid. Het Leger des Heils, hetwelk met muziek door de straten trok, gaf daartoe eerstens aan leiding. Op een perceel aan het Kooger- eind werd door het Leger eene open luchtbijeenkomst gehouden, die door velen werd bijgewoond. Toespraken, muziek en zang wisselden elkander af. Terzelfder tijd werd aan een andere zijde van het dorp de ruiterstoet opge steld, welke als eerewacht dienst zal doen bij de aankomst van Z. D. H. den Bisschop, op heden. Woensdag. Ook deze bewegelijke groep trok vele kijkers om het rijden der eerewacht te zien. Hebben wij goed geteld dan liepen er 38 paarden in den stoet, welke onder leiding van den heer R. J. Witte werd gevormd. Intusschen was op het marktplein een aanvang gemaakt met het plaatsen van hokken voor de eerste dit jaar te houden lammerenraarkt op Dinsdag. De belang stelling voor deze bedrijvigheid (de markt) wordt telken jare grooter en zoo was er ook nu veel volk op de been. De aan komende kooplieden werden als oude bekenden door belanghebbenden begroet en verder brachten belangstellenden en nieuwsgierigen een aangename drukte teweeg. Aan den avond van dien dag hield de Chr. Zang- Meisjes- en Jongelings- vereeniging aan den Burg haar jaarfeest viering in 't lokaal Eben-Haëzer. Deze viering had plaats in besloten kring, zoodat we hiervan geen bijzondere mel ding kunnen maken. Dinsdag werd de eerste groote lam- merenmarkt voor dit jaar gehouden, 't Was weder op en 't op dezelfde be drijvigheid als vorige jaren. De aanvoer bepaalde zich tusschen 6000 en 7000 stuks. De aanvoer begon reeds vroeg en ook de handel liet niet zoo lang op zich wachten alhoewel men er niet zoo wild op aanstormde; naar beste partijen was het meest vraag. De besteede prijzen mochten niet ongunstig genoemd worden, al zou menigeen wellicht nog iets hoogere prijs gemaakt hebben. In vergelijk met het vorige jaar waren de bedoelde prijzen nagenoeg f2.00 hooger. Gemiddeld zal wel van f 10 tot f 12 zijn besteed; f 13 was geen zeldzaamheid de hoogste prijs was vermoedelijk nagenoeg f 14. Wij betwijfelen of wel al het aange voerde werd verkocht. Zoo waren de voorbijgegane dagen, dagen van velerlei afwisseling, waarvan ieder naar zijn smaak en genoegen het zijne kon genieten. Dat deze dagen velen aangenaam waren is buiten twijfel, doch vooral het mooie groeizame weder was velen welkom. Het onweder dat in den verloopen nacht losbrak, moet naar men ons mededeeld in Eierland vooral zeer hevig hebben gewoed. Het was zul£ nood weer, dat veehouders die hedenmorgen lammeren moesten afleveren, aan hunne verplichtingen niet konden voldoen. Naar nog werd gemeld moet de bliksem in een huis zijn ingeslagen. Oosterend, 17 Mei. 'tWas hier tamelijk levendig gedu rende de beide Pinksterdagen. Zondag middag kwam een gezelschap van 17 personen, dat met vier zeiljachten in de haven aangekomen was, met rijtuigen naar hier, om bij regen en donderweer een kijkje te nemen in den polder Het Noorden. Ook gisteren kwamen eenige kleinere gezelschappen, waaronder een drietal Engelsche Heeren, een bezoek brengen aan het mooie vogelgebied, dat er beter kon uitzien, wanneer er meer toezicht was. Gisteren ook had de aangekondigde openlucht-bijeenkomst plaats op het terrein van den heer Dros, waar van wege de Middernachtzendings-vereen. gewaarschuwd werd tegen het bekende kwaad, dat zich vooral elders, in ver schillenden vorm voordoet. Een viertal sprekers voerde het woord en voor afwisseling liet het Harmonie-gezelschap „Excelsior" zich herhaaldelijk hooren, Kon men nu juist niet spreken van een groote samenkomst, toch bracht een en ander heel wat volk op de been. Had men gehoopt, dat de Zuiderzee dit jaar eens veel ansjovis geven zou, dan is aan die hoop reeds de bodem ingeslagen. Zaterdag j. 1. toch keerden de visschers naar hier terug, omdat ze geen vangst hadden. De Cocksdorp, 17 Mei. Heden middag ontstond brand in de schuur van de hofstede „Maurick" in den polder Eierland. De brandspuit, welke onmiddelijk uittrok, kon echter spoedig terugkeeren, daar men er reeds in geslaagd was het vuur te blusschen. Eenig schotwerk is verbrand, terwijl een paar palen van het „vierkant" ook door het vuur waren aangetast. Oudeschild, 17 Mei. Het vreemdelingenverkeer op Texel is gedurende de Pinksterdagen buiten gewoon groot geweest. Reeds Zaterdag j.l. bracht de Dageraad tal van passagiers aan. Zondag daaraanvolgende werd dit niet minder doch het toppunt werd des Maandags bereikt, 's Morgens om 11 uur stoomde de Dageraad stampvol reizenden onder de toonen van de muziek van het heilsleger de haven binnen. Hier was het voor eenige oogenblikken een bont gewemel van ouden en jongen. Honder den nieuwsgierigen, zelfs van andere dorpen van ons eiland waren bij die aankomst aanwezig. Nadat het Heilsleger eenigen tijd aan de haven had gezongen en door som migen een woordje was gesproken, marcheerde het naar den Burg, waar des middags eeu bijeenkomst zou plaats hebben. Des avonds bij het vei trek van de laatste boot. was het niet minder druk aan de haven dan des morgens, en des avonds om 8 uur kwamen velen hunner die de Pinksterdagen aan den overkant doorgebracht hadden weder met de Dageraad. Het was gedurende de afge- loopen dagen een aanhoudend komen en gaan. Het fraaie weder bracht voorzeker wel het zijne daartoe bij. Wat de visscherij betreft, kan gemeld worden, dat in de afgeloopen week eiken dag gevischt is geworden. De vangst van garnalen was zeer ver schillend; de prijzen waren tamelijk. Enkele groote schuiten zijn voor de kustvisscherij in orde gebracht. Van de ansjovis zijn de berichten nog van dien aard, dat niemand zich hier nog gereed maakt deze visscherij uit te oefenen. Met de Burgemeester van Alkmaar en de Pomona zijn heden al heel wat lammeren van Texel vervoerd. Ook de Dageraad kreeg hedenavond haar deel. Waal, 18 Mei. Tijdens het onweer dat hedenmorgen, tusschen 4 en 5 uur, boven ons eiland woedde, werd bij den veehouder B.in Bar- gen een schaap en een lam in de weide door den bliksem gedood. De komeet van Ralley. Wie er prijs op stelt de beroemde komeet van Halley, na alles wat er over geschreven en gesproken is, ook met eigen oogen te bewonderen, make van eiken helderen avond tusschen 21 en 27 Mei gebruik. Hij plaatse zich zoó, dat hij een vol komen vrij uitzicht naar het Westen heeft en dat geen licht van een lantaarn enz. hem store. Reide ontginning. Door eenige buitenlanders, den Landes- hauptmann en een Landesrat van de provincie Westfalen, vergezeld van den provincialen Wiesenbau meister, werd deze week een bezoek gebracht aan eenige ontginningen der Nederlandsche Heidemaatschappij, teneinde zich op de hoogte te stellen van de wijze, waarop hier te lande de heide wordt ontgonnen tot bosch. Bezocht werden de houtves terijen „de Peel" onder Gemert c. a. en de bezitting de Levensverzekering maatschappij „Utrecht", te Hilvarenbeek c.s. Waar tot voor korten tijd ons land in dit opzicht bij het buitenland in de leer moest gaan, is het zeker opmer kelijk dat de laatste jaren herhaaldelijk vreemdelingen een studie komen maken van Nederlandsche ontginningen. Zuinigheid. Uit Rotterdam meldt men aan het „N. v. d. D." Eenigen tijd geleden werd een genees heer voor het kantongerecht als deskun dige gehoord en hem uitbetaald voor vacatie f 3 en voor afstand (Delftshaven) 7 kilometer, 84 cents. Dit laatste werd door de Algemeene Rekenkamer niet goedgekeurd. Het col lege heeft de opmerking gemaakt, dat de geneesheer was gedagvaard als ge tuige en hem dus als zoodanig 5 cents per kilometer toekomt, dus in 't geheel 35 cents. Had men hem als deskundige gedagvaard, dan zou de uitgaaf goed geweest zijn. Thans moest hij 49 cents terugbetalen. Emigratie naar Brazilië Aan een ieder die niet werkelijk landbouwer is en niet over eenige mid delen beschikt, moet ten sterkste worden ontraden naar Brazilië te emigreeren. Landbouwers die naar Brazilië emi greeren, moeten in geen geval hun vrouw en kinderen medenemen, en zich vooraf goed op de hoogte stellen van de streek waarheen zij zich begeven, aangezien in sommige gedeelten van Brazilië het klimaat moordend is. Met het oog op het klimaat wordt beslist afgeraden dat men zich late aanwerven als arbeider bij den bouw der spoorweglijn Madeira—Mamoré. Landelijke onschuld. Een eenvoudig boertje komt met een groot pak beladen voor het loket, om dit als postpakket te verzenden naar zijn zoon, die milicien is. 't Blijkt dat het aangegevene 't gewicht van 5 K.G. te boven gaat, waarom hem gezegd wordt, er iets uit te nemen, of de verzending op andere wijze te doen plaats hebben. Zoo'n onschikkelijkheid heeft ons boertje nooit gezien; dan heeft hij wel eens een andere vracht voor een ander mee genomen. En nijdig klinkt het den ambtenaar tegen: „geef maar weer op, maar jullie behoeft niet te denken, dat je ooit weer gunst van mij krijgt." En tevreden over deze zoete wraak neming, vertelt hij met een vergenoegd gezicht, dat hij óók nog wel anders ge holpen kan worden. Dure Pruim. Een pruimpje ter waarde van 11 gld. plus de noodige gevangenis zal wel een zeldzaam voorkomend pruimpje zijn. G. J. D. in dienst van de Atlantie Trans port Company en wonende Hovenieis- straat, was bezig met het transport van bagage van landverhuizers, die van het s.s. „Uranium" naar bet Maasstation moesten. De man vroeg een fooitje voor zijn werk en kreeg dat ook; eenige vrouwen gaven hem ter inwisseling een biljet van 10 kronen en 2 dollarbiljetten, maar toen ze geld terugvroegen, wist hij van niets. De vrouwen hielden echter voJ en aan het politiebureau Oosterkade bleek het, dat meneer het papieren geld als een pruim achter de kiezen had. Natuurlek volgde proces verbaal tegen den „pruimer". Zal men dan nooit leeren. Op den weg van Den Haag naar Voorburg hebben eenige kaartspelers met een, twee, drie harte-aas hun slag weer geslagen. Een kantoorlooper uit Den Haag die zich met genoemd spel in liet, verloor hierbij f 600 Daar is wat moois te zien! Het mooiste en schitterendste deel van de versieringen te Amsterdam, bij Koninginnebezoek, door de gemeente aan te brengen zal de torenverliobting zijn. Aanvankelijk was 't plan een twee tal torens te verlichten maar daarvan is afgezien en nu zal alle kracht gecon centreerd worden op één, en dat zal de W9stertoren zijn. Deze zal over de geheele lengte electrisch worden verlicht waarvoor duizendtallen van lampen aan het gevaarte zullen worden aangebracht. De versiering van den Dam zal in hoofdzaak bestaan uit kleurige en des avonds verlichte colonnades aaD de zijde van Kalverstraat en Nieuwendijk, met een afsluiting aan den Damrak-ingang. Naast het Commandantshuis zal een tribune worden gebouwd en waarschijn lijk nog op een ander gedeelte van het plein. De Haarlemmerpoort zal, evenals bij de Kroningsfeesten, geheel geïllumineerd worden met vetpotjes. Deze versiering geschiedt echter niet voor rekening van de gemeente, maar voor die van he"t buurtcomité. Eigenaardige woning. De woningnood deed deed dezen winter een familie een hut bouwen op oud- Germaansche wijze in het gehucht de Gracht (gem. Oirsbeek). Bossen stroo tegen elkaar vormen de wanden, waarin deur en vensters zijn geprakkezeerd op zulke schilderachtige wijze, dat de hut met haar bewoners de aandacht trekt van ieder voorbijganger. Ook is zij reeds een merkwaardigheid geworden in die gemeente. Ea de menschelijke zucht tot gewin heeft er reeds profijt van trachten te trekken. Men heeft namelijk het ge heele complex gefotografeerd en nu worden prentbriefkaarten met het ge zicht op een Germaansche hut uit hot jaar 1, opgericht en bewoond in de Limburgsche gemeente Oirsbeek in de twintigste eeuw in don handel gebracht. Voorjaar. Bijna den geheelen dag woedde begin vorige week een noodweer in de om streken van Beverwijk, zoo meldt het „Hbld." Vooral des morgens was het tusschen Castricum en Heemskerk, dat sneeuw-, hagel- en regenbuien en onwe der een paar uur onafgebroken zich deden gelden als in menschenheugenis niet bekend. De spinazievelden waren dan ook dra geheel onder de sneeuw weggedoken, die op sommige plaatsen een voet hoog lag. In sommige tuinen waren de bloemen geheel vernield, ter wijl vooral de zwarte bessen danig ge leden hebben. Behalve het doodslaan van een koe van J. W., richtte de bliksem geen schade aan. De schade voor sommige tuinders zal belangrijk zijn. Ook uit andere streken van ons land en van verschillende kanten uit het buitenland komen berichten van noodweer Zou de komeet van Halley er schuld aan hebben? Te vroege verjaardag. Aan de gemeente secretarie van een der Friesche dorpen vervoegde zich dezer dagen een bejaard man, met ver zoek zijn verhuisbiljet af te geven. Het werd hem uitgereikt, maar de man nam er geen genoegen mee zijn geboorte datum was foutief gemeld. Bij nader onderzoek in de registers van den Bur gerlijken Stand bleek echter, dat de opgave juist was en dat deze oude dus telken jare zijn verjaardag eenige weken te vroeg gevierd had. Men moet ze nu dooden. De laatste koude weken hebben de jonge vliegen tegengehouden, maar met deze warme dagen vieren ze hun ge boortefeest. Zoodat het nu de tijd is aan bet vliegendooden te gaan. Indien zij dan toch moeten sterven door de hand van den monsch, dan is is het beter ze nu te dooden dan later. Door een zoemende mug of vlieg in den warmen zomer te dooden roeit men één exemplaar uit van dit vervloekte, gonzende ras; doch door er in het voor jaar één te dooden, heeft men de kans tot ljjk te maken de draagster van 1.728.000 nieuwe muggen of vliegen, die alle op hun beurt weer oven ge vaarlijk voor de menschheid zullen zijn en later alle op hun beurt weer 1.728 000 afstammelingen tot leven zullen brengen. Reuzenhoeden weglachen 1 De jongste schermutseling in het Rem brandt Theater te Amsterdam om een buitensporig grooten uitzicht belomme rende dameshoed, heeft de^directie doen besluiten, aan de dames het verzoek te richten, hare hoed tijdens de voorstelling af te zetten.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2