Binnenland. Buitenland. der nieuwe Kretenser volksvertegenwoor diging alle leden, behalve de Mohamme- daansche, den eed van trouw aan den Griekschen Koning hebben afgelegd. Men verwacht naar aanleiding daarvan in de Kretenser Nationale Vergadering nog woe lige tooneelen. De Griekschgezinde leden hebben n. 1. de 16 Mohammedaansche collega's den toegang tot de vergadering geweigerd, omdat deze niet bereid waren den eed van trouw aan den Koning dei Hellenen af te leggen. Natuurlijk is de Porte over een en ander ten zeerste ontstemd en heeft ze zich tot de mogendheden gewend om hun tusschen- komst. Deze hebben dus nu weer de handen vol om den vrede te bewaren op den Balkan. TEXEL, 25 MEI 1910. De tweede lammerenmarkt. De tweede groote lammerenmarkt gaf zeker reden tot tevredenheid. Het weêr was heerlijk, het vee zag er recht goed uit, aan kooplust ontbrak het niet. Reeds tijdig begon de aanvoer en had in geregelde orde plaats. Nagenoeg 8200 lammeren werden aangevoerd welke een standplaats vonden op het marktplein, achter de vischmarkt, in Binnenburg of op de Hollebol. De handel begon al spoedig en was zeker nogal vlug, gelet op het feit dat het koopmansmerk al terstond op vele lammeren werd aangebracht. Over de besteedde prijzen viel niet te klagen, het overgroote deel werd voor f 10 a f 12 van de hand gedaan wel werden ook lagere prijzen besteed, doch f 18 en hooger was ook geen zeldzaam heid, zelfs een prijs van f ,15 werd besteed. 't Was een goede marktdag welke getuigde van opgewekte handel. Dank de goede regeling voor den aan voer van het vee, hetwelk wij danken aan de activiteit van een onzer vorige burgemeesters, (wiens ingrijpen destijds wel eens gewraakt werd) was het mogelijk dat het groote aantal wagens voor zulk een aan- en afvoer een ge regelde loop had en zich geen enkel onheil deed kennen. Mogen de kooplieden goede zaken met het verder verbandelen van het jonge vee maken. Onze vroegere plaatsgenoot de heer A. Raven, thans adsistent bij de Holl. Spoorwegmaatschappij te Bovencarspel, legde naar wij vernemen 21 dezer met goed gevolg het examen af voor klerk bij den binnendienst der maatschappij. De op 24 dezer te Helder gehouden indeeling van dienstplichtigen van hier was als volgt Lichting 1909. Johannes van Buel, 10e reg. infanterie te Helder. Lichting 1910. Jan Brouwer, 4e Vesting Helder. Hendrik Timmer, Gornelis Gijsbertus Kersemaker Johannes Smit, Gerrit Hendrik Geus, Genie te Utrecht. Het Leger des Heils. Het Leger des Heils, hetwelk reeds verscheidene keeren op ons eiland zich heeft gepresenteerd en in de laatste jaren hier een goed onthaal mocht vinden, we zouden wel zeggen steeds een druk bezoek mocht erlangen vooral bij de bioscoopvoorstellingen, zal zich thans ook bekend maken op muzikaal gebied. Volgens achterstaande adv. zal de stafmuziek van het Leger, hetwelk uit Engeland naar Nederland is overgekomen, zich ook alhier doen hooren. Volgens de groote bladen, welke over dit corps zich uitlaten, moet het bedoelde corps op een hoogen trap van geoefendheid staan en voor groote muziekcorpsen in ons land niet onderdoen. De instrumenten moeten naar men beweert van zilver zijn vervaardigd in de werkplaats van het Leger zelve en moeten bijzonder mooi van toon zijn. Voor beminnaars van muziek zeker eene gelegenheid welke zij niet zullen laten voorbijgaan. Waal, 23 Mei. Hedenmorgen had Dr. O. van den Burg het ongeluk, dat nabij de hoeve „Ora et Labora" zijn paard op hol ging en de tilbury omsloeg. De heer O. en zijn dochtertje vielen er uit en moesten de reis naar den Burg te voet afleggen het paard werd naar men zegt door Mej. R. gegrepen en naar de Waal gebracht. Gelukkig hadden de inzittenden geen letsel bekomen en liep het ongeval zonder ongelukken af. Het rijtuig is echter nogal gehavend. Cocksclorp. In eene vergadering van het personeel der O. L. scholen te Oosterend, Koog, Midden- en Zuid-Eierland en De Cocksdorp, ge houden te Zuid-Eierland, is besloten Dinsdag 7 Juni met de oudste leerlingen 113 in getal, een schoolreisje te maken naar Den Helder en Huisduinen. Even als drie jaar geleden zullen aldaar be zichtigd worden het wachtschip, de marinewerf en den vuurtoren. Omdeschild, 24 Mei. J.l. Zaterdag hield de afdeeling Texel der S. D. A. P. in de Zeven Provinciën eene huishoudelijke bijeenkomst. Een 20 tal leden waren opgekomen. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken, werd door den heer A. Boon eene lezing gehouden. In den loop van nog geen week zijn hier niet minder dan 3 kinderen te water geraakt. In het laatst der voor gaande week viel een logeetje der weduwe T. van de steenglooiïng in zee. Doordat het spoedig opgemerkt werd, was het weldra weder op het droge gehaald. Zondag j.l. viel een 2 jarig kind van een met zijn vaartuig in de haven liggenden tjalkschipper van de loopplank in de haven. Door het ge schreeuw van de moeder, die zich alleen aan boord bevond, kwam de schipper haastig toeloopen en mocht het hem gelukken zijn kind nog levend aan boord te halen. Gisteren eindelijk geraakte het zoontje van C. Tuinder, toen het zich bij zijn vader aan boord wilde begeven, tusschen de schuit en de gor ding in de haven. Met den schrik en een nat pak kwam hij er af. Door den heer Schaper, lid der Tweede Kamer, die Zaterdag a.s. aan den Burg eene politieke lezing zal houden zal Vrijdag 27 Mei met de leden van den Texelschen Schippers- en Visschers- bond in de Zeven Provinciën eene be spreking plaats hebben over de bestaande oester- en wierkwestie. Gistermorgen, omstreeks 11 uur, zag men over de velden groote zwermen insecten zweven. Het bleken troepen „glazenmakers" te zijn, zeer nuttige insecten, die duizenden schadelijke dier tjes verslinden. Ze zijn onder allerlei gewestelijke namen, als juffertjes, wrat tenbijters enz. algemeen bekend. Maandagmorgen was het met de verzending van lammeren buitengewoon druk. Met 3 stoombooten werden er over de 2000 verzonden. Het zal zeker zelden voorgekomen zijn, dat reeds des Maandags de verzending zoo groot was. Het leek wel Donderdagmorgen. In eene lange rij stonden de lammerenwagens van de haven tot voorbij den heer Jb. Wz. Hillenius. Door den haven meester werd alles uitstekend geregeld, zoodat het verkeer geen oogenblik ge stremd werd. Des avonds werden nog vrij wat lammeren met „De Dageraad" verzonden. Oosterend, 24 Mei. Twee heeren van elders, die alhier tijdelijk voor wetenschappelijke doelein den gelogeerd waren, vonden aan het strand een bruinvisch, die bijna een jong geworpen had. De helpende hand kon niet verhoeden, dat het beest spoedig den geest gaf. Het doode jong, dat reeds bijna 10 pond zwaar was, is medegenomen en in een bus met spi ritus naar het laboratorium te Leiden verzonden. De garnalenvisschers, die in de vorige week nog goede vangsten hadden verkregen en gisteren opnieuw het werk wilden voortzetten, vernamen, dat de prijzen tot op bijna nihil geloopen waren. De meesten hebben dan ook nu het werk gestaakt, om naar de Noordzee te gaan. Voor dit bedrijf heeft de handels- vereeniging „Wilhelmina" nog net bij tijds ijs uit Ilmuideif weten in te slaan hetwelk gisteren in het pakhuis op de haven werd geborgen. De Eerw. heer Ds. J. G. R. van Mourik te De Wilp heeft bedankt voor het op hem uitgebracht beroep bij de Gereformeerde Kerk, alhier. Vlieland. Alhier is aangekomen de Noorsche bergingsboot Uraed, ten einde een onder zoek in te stellen naar het s. s. Wilma, verongelukt 13 Nov. j.l. Men wil zien of de mogelijkheid bestaat het schip te lichten of de lading te bergen. De Uraed ligt heden op de strandingsplaats. Bij de aanbesteding van het ver beteren van hoofden op het Noordzee strand en stormschade, was laagste inschrijver de heer M. Daalder te Alk maar voor f 53848. Op hem volgde de heer I. C. Kooyman alhier voor f53915. De ramiDg bedroeg f53850. Weigeren van inkwartiering. Op last van den burgemeester is te Loosduinen tegen 6, voor 't grootste deel aanzienlijke burgers, proces-verbaal opgemaakt, wegens het weigeren van inkwartiering aan de landweermannen die hun gezonden waren. Overlast van kraaien. In de laatst gehouden gemeenteraads vergadering te Zevenbergen werd door eenige leden geklaagd over den grooten last welke de landbouwers ondervonden van de kraaien. De burgemeester beloofde steeds gun stig te zullen adviseeren op aanvragen om buitengewone machtiging tot het schieten van schadelijk gedierte. Een landbouwer, die zulk een buiten gewone machtiging had verkregen, heeft eene flinke opruiming gehouden140 zwartjes werden door hem geschoten. Gevaar van kunstgebitten. Een vrouw te Noordeloos werd door een ongewone gewaarwording in den mond wakker. Tot haar grooten schrik bemerkt ze, dat ze haar kunstgebit, dat ze 's nachts niet uit den mond had gelegd, half had ingeslikt. Het mocht dokter De Haan gelukken het nog zonder operatie te verwijderen. Kroozen en kersen. Uit Maasen-Waal meldt men dat de kroozen grootendeels zijn mislukt en op zijn hoogst een half gewas zullen op leveren. Ook van de kersen verwacht men geen overvloedig beschot. Schade van den zachlen winter. De landbouwers te Lekkerkerk, die hun bestaan zoeken in hennep- en bieten teelt, wenschen geen winter als de laatste was, geheel zonder vorst, want 't is treurig gesteld met beide teelten. Zij worden schier alle afgezogen door de ervelt, zoodra zij boven den grond komen. De overblijvende planten worden afge- vreten door de slakken. De meeste landbouwers zien zich genoodzaakt om opnieuw te zaaien. Gevaar voor jonge meisje. Naar aanleiding van het in den laatsten tijd voorkomen van gevallen, dat jonge meisjes door de politie naar Duitschland worden teruggezonden, omdat men be vreesd is, dat zij in Nederland in ver keerde handen zullen vallen, zal naar de „Tel." verneemt, binnen korten tijd zich te Oldenzaal een dame vestigen, teneinde aan het station evenals te Zevenaar, toezicht te houden op vrouwelijke per sonen, die zich in onze groote steden in dienstbetrekking willen begeven. Oplichter. Door de politie te Hoorn is aangehou den zekere P., afkomstig uit Bolsward die eenige jaren in Amerika had ge woond en zich thans voordeed als een rijke Amerikaan. Na te Wormerveer een rijwiel te hebben opgelicht, kocht hij in den omtrek van Hoorn, met een commissionair in vee, voor ongeveer f 11.000 aan stieren, koeien, vaarzen enz. voorgevende, dat deze 25 Augustus naar zijn gronden in Amerika moesten worden vervoerd. Na nog in een hotel te hebben gelogeerd en verteringen gemaakt te hebben, werd hij aangehouden, toen hij in een rijtuig stapte. Bij onderzoek bleek hij geen cent te bezitten. P. is naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. Spinazie. Uit oostelijk Groningen en sommige streken van de Groninger veenkoloniën worden waggonladingen spinazie naar Duitschland uitgevoerd. De verbouwers ontvangen ongeveer 4 ets. Kg. Deze verbouw is nogal voordeelig, omdat later nog een tweede gewas kan worden verbouwd. De invloed van de komeet. Een ingezetene der gemeente Enschedé heeft Donderdag zijn dochtertje, dat ge boren werd op het tijdstip, dat de staart van de komeet van Halley onze aarde passeerde, in de registers van den bur gelijken stand laten inschrijven onder den naam van Halley. Vlektyphus onder menschen. In twee gezinnen te 's Gravenzande één aan den Maasdijk en één aan de Laan, is typhus (vlektyphus) geconsta teerd. Uitgebreide maatregelen zijn reeds genomen om uitbreiding dezer zeer ge vaarlijke ziekte te voorkomen. De lijders zijn overgebracht naar het voor barak ingerichte oude postkantoor terwijl de personen met de zieken in aanraking geweest zijnde zooveel moge lijk zijn afgezonderd. Met bekwamen spoed heeft het ge meentebestuur alle hygiënsche maatrege len genomen. Twee verpleegsters uit den Haag zijn in dienst genomen, terwijl aan de in woners der gemeente door den burge meester een circulaire is gericht met wenken, vooral om melk en duinwater te koken en reinheid in acht te nemen. De eerste gevallen moeten reeds van 4 maanden terug dateeren. Vermoedelijk hebben de medici de eerste gevallen niet ernstig ingezien. Ook iaat Iemand te Haarlem is van zijn vrouw wettig gescheiden. Nu hij echter met zijn vrouw's nichtje in het huwelijk zal treden, moet hij tegen zijn gewezen vrouw tante zeggen Of „tante" op de bruiloft komt, is nog niet bekend. Vermoedelijk heeft ze hoofdpijn.... Onvoorzichtig. Een boerenarbeider te Oomsberg (bij Vledderveen), die op weg was naar Veendam, met een bedrag van ruim f800, zijnde de koopsom voor een door hem gekocht boerderijtje, beging de onvoorzichtigheid een pijp, die nog smeulde, in den zak zijner jas te steken met het noodlottig gevolg dat 't papier geld tot asch werd verteerd. Besmet water. In het Leidsch Dagblad lezen wij Ons water in de stad en in de on middellijke omgeving schijnt wel in de hoogste mate vergiftigde bestanddeelen te bevatten. Velen onzer lezers zullen alreeds ken nen het feit dat twee jongens van goeden huize, die elkander uit aardigheid met slootwater hadden gegooid, beiden na eenigen tijd typhus hebben gekregen. Gelukkig nemen zij beiden in beterschap toe. Treuriger is een ander geval. Eenigen tijd geleden stond op het voorplein van de Doelenkazerne een bespanning klaar om weg te rijden. Plotseling schrikte de paarden; de berijder kon ze onmogelijk houden en kwam met wagen en al in de voor het plein gelegen gracht. Er waren handen genoeg voor de redding, blijkbaar hadden man en paarden niet geleden. Helaas Eonigen tijd daarna kreeg de man typhus en hij is Zaterdagmorgen in het hospitaal alhier, overleden. Krasse maatregelen. Uit New-York komt bericht, d&t een Amerikaansche kanonneerboot de Nica- raguaansche boot „Venus" in den grond heeft geschoten. De „Venus" had post zakken geroofd van Amerikaansche schepen, waarop de Amerikaansche kanonneerboot de teruggave eischte en het schip beval de haven van Bluefields te verlaten. De Nicaraguaan weigerde het bevel te gehoorzamen en daarop begon de Amerikaan te schieten. De bemanning verliet de „Venus" en het schip werd tot zinken gebracht. Een rare auto. „De Fiets" vertelt, dat een meneer te Calcutta, die blijkbaar geld en tijd te veel had, voor f 30.000 een auto heeft laten bouwen met een reusachtige zwa- nenfiguur voor aan de koelribben. Het beest heeft kristallen oogen, waar 's nachts electrische lampen in gloeien en de bek dient als geluidshoorn. Op een zame wegen moet menigeen de schrik om het hart slaan, als hij dat malle ding tegenkomt. Rijkslandbouwproefvelden in Zuid-Holland. O Het. verslag over 1009 is voor onze landbouwers zeer leerzaam. Ditmaal wensch ik daaruit iets mede te dcelen wat betreft de bemesting van grasland. I. Op schraal hooiland. Hier heeft men met het gebruik van kunstmest gewoonlijk veel succes. Kvenals alle andere uitkomsten van proeven in 1900 hebben ook doze geleden door net slechte

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2