Abdijsiroop Predikbeurten. Marktberichten. fooi geen goed geld naar kwaad geld - belanghebbenden van weinig beteekenis, naar de Voorz. terecht opmerkte toen hij de vergadering opende en de aanwezigen het welkom toeriep. Daarop werd met de agenda een aanvang genomen. Notulen. Worden gelezen en goedgekeurd. Jaarverslag. Het jaarverslag behelst zooals zulks be hoort, de geschiedenis der Maatschappij over het afgeloopen jaar; het geeft aan in breede trekken alles wat gedaan was in het belang der onderneming, hetwelk niet onbekend mag worden geacht. Tot zijn spijt moest de Raad van Beheer, mede- deelen dat het fin. resultaat van het iweede boekjaar wel iets te wenschen overlaat en wat de oorzaak daarvan was. Punten wer den aangegeven waardoor een betere toekomst kan worden verwacht. Melding wordt gemaakt van de verandering welke heeft plaats gehad inzake administratuur en welke plannen men te dezer zake voor de toekomst denkt te nemen, door het aanstellen van een Directeur-administrateur. De fin. verplichtingen der Mij. worden onder de aandacht gebracht en de Tex. aandeel houders op het hart gedrukt. Hierbij zullen wij het thans laten. Overlegging en vaststelling der balans en icinst en verliesrekening. Deze ter inzage gelegd hebbende luidt als yolgt: Winst- en Verliesrekening. Uitgaven Steenkolen f 8379 19 Supplitie water 508.70 Machinekamerbehoeften 1200.24' Arbeidsloonen en sal. 7676.09 Onderhoudskosten 738.60 Assurantiepremiën 1313.55 Drukwerk en couranten 402.85 Onkosten 671.28' Verv.goederen n.d.Burg 909.60 Premiên R. V. B. 187.09 Intrest 277.17' Boothuur 858.75 Rubriek Ontvang Personen en rijwielenvervoer f 14802 03 Goederenvervoer 5918.06 Veevervoer 927.17 Vischvervoer 750.35 Buffet 124.58 Nadeelig saldo 600.93' f 23123.12' f 23123.12' De Balans luidt: Actief Ongeplaatste aandeelen f25345. S.s. De Dageraad 76837.92' Kassa 158.93 Scheepsinventaris 1119.87' Debiteuren 105.— Oprichtingskosten 5776.36' Steenkolen 1150.— Machinekamerbehoeften 100. Goederen verv. (nog te on tv.) 226.88 Ass. prem. (vooruit bet.) 770.— Extra boothuur, wegens veranderingen aan het s.s. Dageraad, waarvoor buiten dienststelling noodzakelijk was Dienstkleeding S.s. Ada van Holland Kantoor Inventaris Gebouwen Nadeelig saldo 1600.— 175.70 29296 33 44.50 4040.- 600.93' Passief Aandeelenkapitaal Boerenleenbank Bankier Crediteuren Borgtochten f 147347,44 f 100000.— 5169.70' 34000.- 6906.79' 18.31' Afschrijv. op stoomsch. 1252 62' f 147347.44 Wordt goedgekeurd. Voorstel tot Statutenicijziging. Aanleiding hiertoe gaf de reeds boven gemelde verandering: de aanstelling van een Directeur-Administrateur aan wien de geheele leiding der Maatschappij zal worden opgedragen, onder toezicht van 5 commis sarissen. Daardoor wordt de R. van beheer en de Comm. van advies overbodig, ten gevolge waarvan de Statuten gewijzigd moeten worden. Die wijziging moet echter geschieden in eene vergadering waar min stens 2/3 der aandeelhouders aanwezig zijn, waar zulks niet het geval is moet binnen een maand een nadere vergadeiiDg worden uitgeschreven waarin deze zaak by meer derheid van stemmen kan worden uitge maakt. Men had deze zaak dus gevoegeiyk tot de volgende vergadering kunnen uit stellen en kunnen volstaan met thans de voorgestelde wijzigingen mede te deelen. Niet zoo dachten echter allen er over en eene gerekte discussie en stemmery was hiervan het gevolg. Slottens werden de voorgestelde wyzigingen onder het mes genomen; ze zullen nu nog ter inzage worden gelegd en in eene volgende vergade ring zal de stemming er over plaats hebben zonder eenige discussie, alzoo dus enkel voor of tegen. Bestuursverkiezing Aangezien bij aanneming der voorgestelde wijziging in de Statuten de R. van Beheer geheel aftreedt, mag het overbodig geacht worden daarvoor nu nog eene verkiezing te doen plaats hebben. Het voorstel van den Voorzitter om de leden welke moeten aftreden te doen aanblijven tot de nieuwe regeling in werking treedt, wordt bij accla matie aangenomen. Voor tot de eigenlijke rondvraag over te gaan wenschte de voorzitter nog een ge wichtige kwestie te behandelen, ,n. 1. de obligatieleening. Toen in de vorige buiten gewone algemeene vergadering de mede- deeling kwam dat de concurrentie was opgeheven werd dit met groot gejuich outvangen. Besloten werd toen voor de be- noodigde gelden eene obligatieleening uit te schrijven. Een der aandeelhouders gaf in overweging dadelijk maar een lijst te teekening rond te laten gaan om er op te teekenen voor een of meer obligaties. Dit had de voorz. toen gemeend niet te moeten doen, spr. meende dat de Texelaars even goed later wel zouden doen blijken, dat ze ook daadwerkelijk steun wilden ver- leenen. Teleurstelling was daar echter op gevolgd, daar door de Texelaars bijna geen enkele obligatie was genomen. Spr. meende dat dit toch wel wat al te bar is. T.E.S.O. is solide en zeker is het, dat ieder die zijn geld belegd in obligaties van T.E S.O. dit solide heeft belegd. ThaDs nu de concur rentie weg is, is T.E.S.O. solider dan ooit. Nu kan beslist gezegd worden dat de inkomsten de uitgaven dekken. Op een vraag van een der aanwezigen, waarom dan maar geen hypotheek op de booten enz. wordt genomen, antwoordt de voorz. dat dit vrij kostbaar is en veel last veroorzaakt. Spr. deelt verder mede, dat het plan bestaat thans ook aan de Texelaars eene circulaire te zenden zooals dat vroeger reeds aan niet-Texelaars plaats had, om ze op te wekken tot het nemen van obligaties rentende 4 pCt. en groot f 500, f 250 of f 100. Verder werd door den Raad van Beheer besloten er een soort premieleening van te maken door zoo dit mogelijk was jaarlijks een of meer obligaties uit te loten betaal baar met 105 pCt. Door een der aandeelhouders wordt in overweging gegeven eene financieele com missie aan te stellen, waarvan de leden voldoende op de hoogte der zaken moeten worden gesteld om alle mogelijke bezwaren welke men eventueel mocht willen in brengen, met succes te kunnen bestrijden. Zoo'n commissie zou dan haar best moeten doen de obligaties te plaatsen. De voorz. zegt dat feitelijk op den Raad van Advies de moreele plicht rust daarvoor te zorgen. Een der aanwezigen meent dat obligaties met 5 pCt. rente beter zouden worden ge- plaaist, waarop een ander opmerkt, dat de Texelaars wel moesten begrijpen, dat de eer van Texel er mee gemoeid is. Ten slotte wordt op voorstel van een der aanwezigen door den voorz. de gelegenheid opengesteld op te geven of men een of meer obligaties verlangt. Een 10-tal obligaties a f 100 werden op die wijze nog geplaatst, terwijl wordt .medegedeeld, dat reeds was geplaatst ruim f 10000. Het nemen van obligaties is dus nog dringend noodig, daar het toch zeker niet aangaat de Raad van Beheer er mede te laten zitten. De rondvraag leverde niets op, zoodat de voorz. de vergadering sloot met 'n woord van dank aan de aanwezigen voor de aan gename besprekingen en eene opwekking allen hun best te doen, dat de obligatie leening, waarby, zooals terecht opgemerkt werd, de eer van Texel was gemoeid, vol- teekend te krijgen. Oudeschild, 27 Mei. Hedenmorgen werden met 6 stoom schepen en 3 zeilschepen 6767 lammeren verzonden. Het was niet zoo druk en levendig op de haven als dit bij de 2e verzending gewoonlijk het geval is. De boeren waren reeds vroeg begonnen te rijden, zoodat er geene lange rijen wagens stonden te wachten. In het geheel zijn er in den loop dezer week reeds tusschen 9000 en 10000 lammeren afgescheept. Oosterend, 21 Mei De Heer P. Dros, sedert tal van jaren Brandmeester alhier, beeft met het oog op zijn leeftijd ontslag genomen. In een vergadering van den Raad der spuit is besloten nu aan Burgemeester en wethouders als Brandmeester voor te dragen den Onder-Brandmeester, den heer W. D. Bakker, en een Onder- Brandmeester te willen benoemen uit de voordracht, waarop geplaatst zijn de heeren P. Bakker Pzn. en Joh. Ko ning Sz. De Cocksdorp. De heer J. Reuvers Jzn. had dezer dagen een aardig buitenkansje. Twee wilde zwanen vertoefden sedert eenigen tijd in de Roggesloot voor ons dorp. Om nu de dieren levend in handen te krijgen verzon de hr. Reuvers een list, welke gelukte. Hij ging ze eerst geregeld voederen bij een sloot om ze minder wild te maken. Daarna overdekte hij de sloot met vlecbtdraad en maakte er dus een soort „pyp" van, zooals men die in eendenkooien aantreft. Eindelijk waren ze zoo vrij geworden, dat ze onder hot vlechtdraad zwommen om het hun toegeworpen voedsel te nutten; maar •toen waren ze ook spoedig hunne vrijheid kwijt. Naar men zegt vertegenwoordigen ze een waarde van minstens 15 gulden. Vlieland. Tot predikant bij de Ned. Herv. Ge meente is beroepen de Weleerw. heer B. J. Kanis, predikant te Oude Niedorp Noord-Holland, De duiker van de bergingsboot Urald rapporteert, dat het gezonken s.s. Wilma is gebroken en de lading ijzerdraad door roest is bedorven. De werkzaamheden zijn gestaakt en de Urald is heden naar Kopenhagen teruggekeerd. Beestachtig Een gepensionneerd militair te Har derwijk ging Zaterdagavond uit met een vriend, die hem in een café zooveel wilde laten drinken als hij op kon. Werkelijk werd aan den man ook zoo veel geschonken, dat hij geheel buiten kennis kwam en in de schuur werd nedergelegd, waar hij kort daarna stierf door zijn drankmisbruik. Der politie kwam het geval spoedig ter oore. Denzelfden nacht ten halféén ure bracht zij per brancard het lijk naar het kerkhof. De officier van Justitie kwam heden te Harderwijk om een onderzoek in te stellen. Een Nederlandsche snelvlieger. Blijkens een door de Haagsche Auto mobiel-Maatschappij ontvangen telegram, won de heer Küller, Nederlandsch avi- ateur, te Yerond, den snelheidsprijs met zijn Antoinette-machine; hij was nagenoeg de eenige, die met 18 meter wind vloog. Politiehonden, contra politie. Een bekend inwoner van Gennep, op wien onlangs door de Rijks- en de Ge- meente-politie vruchteloos een jacht over de daken werd gehouden en die zich sedert dien tijd in Duitschland ophield, bevond zich Zondag weder in zijn oude woonplaats. In een café ontmoette hij marechaussees, die hem echter niet kenden, zoodat hij zich kalm kon ver wijderen, op straat evenwel kwam hem de veldwachter tegen, die hem vast greep. M. rukte zich los en ging aan den haal in de richting der grens, de veldwachter hem achterna. IJlingszond men hen nu twee politie-honden na, die den veldwachter goed vast hielden en den ander zoodoende de gelegenheid gaven de Duitsche grens te bereiken! ('s H. Ct.) Een nieuioe reddingboot. De heer M. Reijngoudt, te Ierseke, schrijft ons: In geen enkel Rijk, dat onderzeesche booten bezit, heeft men eenig middel, waardoor de bemanning verzekerd is, dat ze gered kan worden bij een of ander ongeluk. Ik heb door zoeken de reddingboot uitgevonden, die der bemanning beslist de redding waarborgt. De reddingsboot bevindt zich in de onderzeesche torpe doboot. Dreigt er gevaar, de bemanning neemt plaats in de reddingsboot, men verlaat de onderzeesche en komt droog en levend aan de oppervlakte en daar kan men zich bowegen waarbeen men wil. Ik ben verzekerd, dat het voor die menschen een veilige waarborg is voor het behoud van het leven. Wat is de beste weg om mijn uit vinding in ruil voor geld aan den man te brengen? Zou het allerbest niet zijn dat ik het ging patenteeren in Noord- Amerika? Ik geloof dat dit het aange wezen land is, een land, waar elke uit vinding goed beloond wordt. De komeet van lïalley af. Prof. Kapteyn uit Groningen deelt mee, dat hij ondanks nauwkeurige be schouwing geen staart aan de komeet heeft kunnen ontdekken, de komeet doet zich aan het oog voor als een lichtende nevelvlek. Of de komeet in de eerste dagen nog beter waarneembaar zal zijn, is de vraagwaarschijnlijk is 't niet, omdat zij zich met groote snelheid van de aarde verwijdert. „Mejufiiouw Halley" laat dus ten slotte niets achter dan een algemeeDe teleur stelling over de misgeloopen vertooning van 1910. Iets nieuws. Te Leeuwarden is een biljartschool opgericht I Alioeer het Petroleumstel. Te Zaandam wilde mej. Dijkstra een brandend petroleumstel vullen. De vlam sloeg er in, waardoor een begin van brand ontstond en ook de kleederen vlam vatten. De buren snelden toe en doofden het vuur, doch zij had reeds zoo ernstige brandwonden aan hoofd en armen, dat twee doktoren te hulp moesten komen, om haar te verbinden. Des auderen daags is zij echter onder hevige pijnen gestorven. i na—mo—bmqik^ Zondag 29 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half 7 ds. Visser. Waal. Vm. 10 u, ds. Boeke. Oudeschild. Nam. balt 3 ds. Visser. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm.10 uur ds. Van Grasstek, CocksdorpNm, half 3 ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. C. Stadig Nam. 3 uur| van Helder. Avondmaal. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Avondmaal. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds Bussemaker. Leiden, 27 Mei. Ter markt aangevoerd: 53 Stieren f108 a f312,-; 232 Kalf- en Melkkoeien f 174 a 1 340; 181 Varekoeien f 134 a f 251; 297 Vette Ossen en Koeien i 189 a f 372 98 Kalveren (vette) f 52 a f 122 154 Kalveren (magere) 16at 12 9219 Lammeren d 10,a f 15,00 572 Schapen (vette) f 19,— af 28. 369 Magere Varkens f 17— af 49,--; 588 Biggen f 8.00 f 15.00; Schagen, 26 Mei. Aangevoerd: 45 Kaltkoeien f 170,a f 270 33 Vette Koeien f 180 a f 312,50 50 Geldekoeien f 140 a f 225 50 Nuchtere Kalveren f 7 a f24. 350 Schapen (vette) t 24,a 31,50 220 Overhouder8 f 20 a 28. 1350 Lammeren f 8.00 a f 17.50 18 Vette Varkens 46 a 56 cent per Kg. 00 Magere Varkens f 00 a t 00. 60 Biggen f 13,— a f 16,00; Boter f 1.05 af 1.25 per K.G. Kipeieren f 2,80 a f 3,50 per 100; Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 21 tot en met 27 Mei '10. ONDERTROUWD: GETROUWD: (ieene• GEBOREN: Anna Mariadiv. Simon Keiizer en Neeltje Zijm (Oosterend). Beitje, z. v. Cornelis Rijt en Trijntje Ewouds (den Hoorn.) OVERLEDEN: Michiel Ran, oud 80jaar geh. m. Jannetje Witte (den Burg.) GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 ceintuur, on 1 kuifkam, gevonden te den Burg. Koopt geen nut- telooze medicij nen voor uwe borst- of longaan doenin gen, uw asthma, of voor de kinkhoest uwer kinderen. Neem het beproefde en altijd genezend geneesmiddel, do ABDIJSIROOP, KLOOSTER 8ANCTA PA ULO. Prijs per flacon van 230 gram f 1, van 550 gram f 2, en van 1000 gram t 3,50. lloe grooter flacon, hoe voordeeliger dus. Verkrijgbaar by alle Drogisten, Apothekers en de bekende ver- koopers. Centraal-Depöt: L. I. AKKER, ROTTERDAM.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2