N°. 2368, Donderdag 9 Juni 1910. 23"te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van meek fof meek. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Bubo op Tbxbl. 28 Mei—4 Juni. De bladen hebben in de afgeloopen week nog heel wat nagepleit over het enquête- debat in de Tweede Kamer en zooals meer gebeurt, was men het over de beteekenis der debatten lang niet eens. Rechts stond met zijn oordeel lijnrecht tegenover links of omgekeerd zoo ge wilt. En scherper nog dan in de Tweede Kamer waren menig maal de beschouwingen die aan de onver kwikkelijke kwestie in de pers Igewyd werden. De eereraad is thans reeds met zjjn taak begonnen en dr. Kuyper, die zich zoolang het onderzoek duurt niet in de Kamer zal vertoonen, heeft aan de leden alvast zijn uiteenzetting der kwestie doen toekomen. Velen zijn er die aan den arbeid van deze .particuliere" commissie van onderzoek al bij voorbaat weinig waarde toekennen en de omstandigheid dat deze commissie niet over die middelen kan beschikken om tot het doel te komen als een parlemen taire 6nquête dat zou kunnen, moge hen daarvoor eenige aanleiding geven, maar toch dient niet voorbij g6zien te worden dat de commissie samengesteld is uit per sonen, die met grooten ernst de op zich genomen taak zullen ten uitvoer brengen en die ongetwijfeld niets onbeproefd zullen laten om de waarheid aan het licht te brengen. We gelooven ook met belangstelling het resultaat van het onderzoek van dezen .eereraad" zooals de commissie kortheids halve genoemd wordt, te mogen afwachten al gelooven we ook dat de aangevallen oud-Minister verstandiger zou hebben ge daan het parlementaire onderzoek te aan vaarden. —o—o—o Het Kon. Echtpaar is thans uit de hoofd stad naar het Loo teruggekeerd en de grootsche feesten te Amsterdam hebben een einde genomen. Schitterender dan ooit waren deze feesteD, hoofdzakelijk om het prinsesje. De Amsterdamsche over heid en burgerij heeft het eerste verblijf van het Koningskind willen maken tot iets onvergetelijks en we gelooven naar de feestverslagen te oordeelen dat ze daarin geslaagd zijn. In de weinige dagen die het Kon. gezin aan IJ en Amstel doorbracht, heeft de bevolking op geestdriftige wijze doen blij ken van haar aanhankelijkheid en liefde voor het Vorstenhuis en inzonderheid voor onze beminnelijke Vorstin en Haar kindje. Ook de Koningin-Moeder die eenige dagen de feesten te Amsterdam bijwoonde ver trok weder naar het stille Soestdyk. Maar ze vertrok niet voor ze haar lieve lingsarbeid in de hoofdstad verricht had en ze tal van zieke knaapjes en meisjes groote vreugde bereid had op hun ziek- bedjes. Hoe leorde men opnieuw weder Haar medelijdend hart kennen o—o—o— Onze ministers Talma en Regout hebben in de afgeloopen week een uitstapje naar do Brusselsche tentoonstelling gemaakt ter bjjwoning van het feestmaal dat ter ge legenheid van de opening der Nederland- sche afdeeling zou zijn gegeven, doch dat toen wegens het overlijden van Koning Eduard uitgestold moest worden. Het was een deftig gezelschap dat aan den feestdisch gezeten was, behalve onze beide ministers eenige Belgischo collega's, benevens het uitvoerend comité der ten toonstelling alsmede oen groot aantal offl- citelo personen. Zooals gebruikelijk is werden over en weer woorden van vriendschap en hulde gewisseld. De Belgen kozen Haar „die op zoo waardige en gracieuse wijze het denk beeld van het Nederlandsche vaderland personificeert" alsmede Nederlands geschie denis, zijn kunst en zijn handel tot de voorwerpen hunner hulde, terwijl onze ministers op hun beurt Belgie, zyn vorsten huis en volk hulde brachten. Een nieuw bewys van het streven naar toenadering tusschen onze Zuidelijke buren en ons, mag ook in deze aangelegenheid worden gezien. —o—o—o— Voor Zuid-Afrika heeft de afgeloopen week een dag gebracht die in de geschiedenis van het land ongetwijfeld een dag van nationale beteekenis zal worden. Den 31 Mei is de vereeniging van Zuid-Afrika plechtig afgekondigd. De vier kolonies Natal, Kaapkolonie, Oranje Vrijstaat en Transvaal hebben zich in een geheel opgelost, staan thans onder een regeeriDg en zullen straks één vertegenwoordiging hebben. De verkiezingen voor het eerste Unie-parlement moeten nog plaats hebben en in Sept. a. s. zal de hertog van Con- naught van Londen overkomen om de eerste Volksvertegenwoordiging der Unie plechtig te openen. De eerste Unieregeering is intusschen geconstitueerd. Aan het hoofd staat oud- generaal Botha, die in den laatsten tijd aan het hoofd stond van het binnenland- sche bestuur in Transvaal als eerste minister en minister van landbouw. Wat hij na den oorlog voor zjjn land als regee- ringspersoon heeft gedaan wettigt de verwachting dat onder zjjn bewind straks de economische toestand van deze groote, reusachtig groote Engelsche bezitting aan merkelijk beter zal worden. De hoofdbron van bestaan is er de landbouw en de vee teelt en daarvoor heeft Botha in het laatste jaar reeds zeer veel gedaan. Men denke b.v. slechts aan zjjn bezoek aan ons land om Friesch fokvee aan te koopen voor de verbeteiing van den Zuid-Afrikaanschen veestapel. Het Kabinet dat Botha gevormd heeft bestaat uit 7 Hollandscb-Afrikaanders en 4 Engelsch-Afrikaanders en het zal door ons Hollanders met genoegen gezien worden dat de meerderheid dus aan ons stamver want is. Daaruit mag ook worden afge leid dat de Hollandsche taal, die in Zuid- Afrika een harden strijd heeft na den ondergang der boerenrepubliek, er een hoopvolle toekomst tegemoet gaat. Van den minister van onderwijs, den Afrikaan der Malan, moge te dien opzichte hoopvolle verwachtingen worden gekoesterd. Minister-president Botha heeft de leden van zijn kabinet gekozen uit die der voor de Unie bestaande vier kabinetten, waar door noodzakelijker wijze eenige der be windsmannen, waaronder o. a. generaal de Wet, de ministerieel6 portefeuille moesten neerleggen. De afkondiging der Unie had in alle eenvoudigheid plaats, De voorgenomen feestelijkheden konden wegens hot over lijden van Koning Eduard geen voortgang hobben. De plechtigheid bestond dan ook enkel in de eedsafleging door den „onderkoning" lord Gladstone, het aflezen van de in het Ilollandsch en in het Engelsch gestelde proclamatie der vereeniging en een plech- tigen kerkdienst. Door generaal Botha werd ter gelegenheid van hot groote feit in een gedenkschrift o.in. geschreven: „wij zijn blijde, dat de Unie werkelijkheid is geworden. Mogen wij een vereenigd volk zijn met vereenigde harten zoowel als handen, een vreedzaam en vooruitstrevend deel van het rijk" en we zouden er den wensch aan willen toe voegen „Moge het vereenigd Zuid-Afrika economisch krachtig en sterk worden onder het wijze bestuur van den kloeken generaal Botha o—o o— President Roosevelt vertoeft nog steeds te Londen, dat hem tot zijn eereburger heeft benoemd en waar hij ook dezer dagen een redevoering heeft gehouden. Oogstte de oud president tot nog toe met zijn rede voeringen over 't algemeen uitbundige lof in, zijn Londensche rede heeft daarentegen aanleiding gegeven tot een felle kritiek in menig Engelsch blad. De oorzaak er van is wel dat Roosevelt wat al te driest zijn neus in andermans zaken gestoken heeft en tevens mede dat de eigenwaan en eigenliefde by onze buren over de Noordzee wel wat heel ver gaat en de Engelschen daarin heel licht gekwetst kunnen worden. Zooals men weet bezit Engeland het protectoraat over Egypte wat zooveel wil zeggen als dat het daar baas is. Wel heeft Turkye suzereine rechten in Egypte doch die bestaan enkel in naam, Engeland regeert er. De bevolking is evenwel niet al te zeer ingenomen met de Engelschen en zoo is er een vrjj sterken z.g. nationa listische beweging, welke het de Engelsche moeilijk maakt en die eer uitbreidt dan vermindert. Nu is Roosevelt ook 'n paar dagen in Egypte geweest en daarbij heeft hij ontdekt dat de Engelschen de zaken daar niet goed aanpakken. Ze gaan veel te zoetsappig te werk en in zijn redevoering te Londen heeft Roosevelt dit den Engelschen gezegd, om hun daarbij den raad te geven de teugels wat vaster aan te halen. Inplaats nu dat de Engelschen den oud president dankbaar zijn voor den gegeven raad toonen zy zich erg verontwaardigd. Van verschillende kanten klinkt het Roosevelt uit de persorganen tegen: Roose velt, bemoei u met uw eigen zaken, ge hebt geen begrip van de ingewikkeldheid der Egyptische kwestie en het is een daad van onbegrijpelijke onkieschheid en onhof felijkheid geweest dat ge, als gast, zoo hebt durven spreken. En men vraagt hem wat hy er wel van zeggen zou als een Engelschman in Amerika op bezoek zich eens had durven vermeten Roosevelt's landgenooten wyze lessen te geven inzake de geschillen in den boezem der republi- keinsche party of ten opzichte van Ame rika's koloniale politiek. Na zooveel lof hem elders toegezwaaid zal de kritiek der Engelschen den oud president wel niet erg prettig stemmen. Ofschoon, Roosevelt kan heel wat critiek verdragen. —o—o—o— Tenslotte vermelden we nog, dat in Hongarije in de afgeloopen week de alge- meene verkiezingen begonnen zijn, waarvan de uitslag met meer dan gewone belang stelling tegemoet werd gezien. Zooals de lezer weet werd in 1905 door de coalitie van de Volksparty en de Onafhankelijk heidspartij de overwinning bij de stembus op de liberalen behaald, doch het 4-jarig tydperk, waarin deze coalitie aan het roer is geweest heeft weinig positieven arbeid in het belang van land en volk opgeleverd. De coalitie voerde voortdurend stryd in eigen boezem en viel ten slotte uiteen in een drietal groepen, die resp. onder leiding stonden van Kossuth, Justh en Andrassy. Toen de zaak spaak liep werd graaf Khuen Hedervary tot de regeering geroepen en hij wist zich met zijn kabinet de hulp van de oud liberalen en van de groep-Andrassy te verzekeren, waardoor een nieuwe party- formatie onder den naam van „groep van den nationalen arbeid" tot stand kwam. Ofschoon nog lang niet alle verkiezingen afgeloopen zijn valt uit de reeds bekende uitslagen voldoende op te maken, dat de oppositiepartijen de nederlaag zullen lijden en het kabinet Khuen Hedervary een vol doende meerderheid zal krijgen. Niemand zal zich bedroeven over de verliezen door de beide onafhankelijkheids partijen geleden want ze hebben het er naar gemaakt door het woeste optreden tegen de regeering en de eeuwig durende obstructie, waardoor alle parlementaire arbeid onmogelijk was. TEXEL, 8 JUNI 1910. De vierde lammerenmarkt. De aanvoer van lammeren op de vierde groote lammerenmarkt was reeds belangrijk minder dan op de vorige marktdagen. De prijzen welke werden betaald zal daarvan wel niet de oorzaak zijn, doch er is alreeds veel afgezet en in de weiden is nog overvloed van voedsel. Er waren ook nu weer vele koop lieden, zoodat de handel nog al vlug was; er werden goede prijzen besteed. Gemiddeld kan de prijs nog wel beter zijn geweest dan de vorige marktdagen. Ook nu hoorden wij gewagen van f 16.50 als hoogste prijs, welke besteed werd. Wij willen er aan herinneren dat volgens den landbouwalmanak, Maandag 13 dezer alhier paardenmarkt wordt gehouden. Gisteren maakten de oudste leer lingen, samen 113, van drie o.l. scholen in Eierland, en te Oosterend en te Koog een reisje naar Den Helder. Dit gaf, met een twintigtal rijtuigen bij vertrek en aankomst een bijzondere drukte op de haven. T. E. S. O. vervoerde leerlingen en geleiders gratis, waarvoor haar har telijk dank gebracht wordt. Te Nieuwediep heeft men bezichtigd het Wachtschip, het. nieuwste stoom schip „De Zeven Provinciën", en de Werf, waar men in al de werkplaatsen en bij de dokken wel een geheelen dag zou kunnen doorbrengen. Nog werd eene wandeling gemaakt naar Huisduinen waar men bij aldeelingen den vuurtoren beklommen heeft, en waar men aan het strand veel pret smaakte. Op verschillende plaatsen werden ververschingen gebruikt. 't Was maar een reisje naar Den Helder, doch men heeft er veel gezien en genoten bij uiterst gunstig weer. Dankbaar zullen stellig leerlingen en ouders gestemd zijn, ook over dit laatste schoolreisje. Voor de verkiezing (candidaat- stelling) voor twee leden van de Prov. Staten in het kiesdistrict Helder zijn gesteld 5 candidaten, n. I. de heeren E. J. Bok, G. J. O. D. Dikkers, I. Korver, A. P. Staalman en F. S. C. M. Wijs. Door de S. D. A. P. zijn door misver stand, naar gemeld wordt, de candidaat- lijsten niet ingeleverd. In verband hiermede zal de voorge nomen openluchtmeeting op Zondag a.s. dan ook niet plaats hebben. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1