Buitenland, Marktberichten. Adyertentiën. Predikbeurten. "Wij vestigen de aandacht op een advertentie van de Yereeniging voor Vrouwenkiesrecht, welke een propagan- da-avond uitschrijft tegen Woensdag a. s. te Oosterend. Vrouwenkiesrecht is een onderwerp van den dag, laten de be wonersisters) van Oosterend met die vereeniging kennismaken nu daartoe de gelegenheid wordt geboden. Waal, 6 Juni. De heer H. H. van der Vegt, oud officier van Gezondheid, Gemeente ge neesheer van 1881 1910, heeft met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag uit zijn betrekking aangevraagd. Ben Hoom, 7 Juni. Met het groote werk aan het Horntje, hetwelk kort geleden is aanbesteed, heeft men reeds een aanvang genomen. De Sliedrechters zijnal weer gearriveerd om de zinkstukken te maken. Eer men echter tot zinken overgaat, wordt eerst door een duiker onderzocht ^aar 't het diepste is. De zinkstukken die nu naar de diepte worden gelaten, worden over die gelegd, dewelke de aannemer, de heer Daalder verleden jaar heeft laten zinken. Voor de Texelaars zal dit werk niet veel geven, daar men hen voor 't grootste gedeelte voor het maken van Zinkstukken niet kan gebruiken. Doch nu de lammeren weer duur zijn, laten de boeren ook weer werken, zoodat er tot heden hier nog volop werk is. Vlieland. De commissie, indertijd ingesteld door een groot deel der burgerij, om een onderzoek te doen naar verschillende verlichtingssystemen, inzonderheid van acetyleengaslicht, bracht Zaterdagavond rapport uit in eene vergadering in het logement Cupido. De vergadering was niet druk bezocht. Aan de band van velerlei gegevens, door vergelijking van verlichtingskosten in tal van plaatsen en op grond van ervaringen van verbruikers was de commissie tot de conclusie gekomen, dat waarschijnlijk voor Vlieland eene acety- leengasverlichting wel de meeste kans van slagen zoude hebben, maar dat het invoeren van een zoodanig verlicbtings- systeem ontraden moest worden, zoolang niet deze gassoort met meer bevredi gend resultaat als kookgas gebezigd kon worden. De vergadering vereenigde zich met deze conclusie en betuigde haren dank aan de commissie voor hare werkzaam heden. Gevaarlijke lectuur. Sedert 25 Mei wordt uit de ouderlijke woning te Haarlemmermeer een 16-jarige jongen vermist. Het lezen van detective romans schijnt de zucht naar reizen in hem te hebben opgewekt. Wonderbaar gered. Op de Oostenburgergracht te Am sterdam geraakte eën 2-jarig meisje onder een tramwagen. Hoewel de tram geheel over het kind heenging, bleek het geen letsel te hebben bekomen. Een billartspeelster. De vrouwen worden overal concurrenten van de mannen: op maatschappelijk terrein worden ze gevaarlijke mede dingsters en op het billart-concours, dat door den heer Fukken (hotel du commerce) te Goes en dat tot 12 dezer duurt, bleek, dat ze ook op ander gebied ernstige concurrenten worden. Donderdag speelde er n.l. een joDge dame uit een der Walcbersche dorpen en deze wist in vijf series 126 punten te maken. Daardoor staat zij nu no. 2, slechts één mededinger behaalde er meerl No/ir Amerika. 18 Juni a. s. zullen verschillende am bachtslieden uit Haarlemmermeer naar Dakota (N.-Amerika) vertrekken. Het doel der reis is het bouwen van eenige Hollandsche boerderijen voor rekening van 'n Hollandsche maatschappij welke in Dakota een groote oppervlakte gronds heeft aangekocht, teneinde deze in cultuur te brengen. Een kijkje bij „Kras". Maandag een der drukste feestdagen te Amsterdam zijn bij „Kras" 6 koks ieder met 2 pannen aan het pannekoeken- bakken geweest, onafgebroken van 12 nur 's middags tot 's nachts halftwee! Niettegenstaande er een entrée van een kwartje werd geheven, is het bij „Kras" drukker geweest dan ooit te voren. Zelfs bij de Kroningsfeesten van 1898 was het niet zóó druk als nu. Een tippelaar. Te Gennep (Limburg) vroeg een zee man, Engelsch sprekende, den wegnaar Bremen. De man verklaarde af komstig te zijn uit Chicago. Hij had geloopen van Amsterdam naar Rotter dam ten einde daar scheepsgelegenheid te zoeken. Daar hij niet kon slagen, begaf hij zich eveneens te voet naar Antwerpen, waar het hem evenmin gelukte op een vaartuig geplaatst te worden. Van daar had hij zich op weg begeven om naar Bremen te wandelen en was gearriveerd te Weeze (Rijnpro vincie). Daar werd hem op het gemeen tehuis een bewijs van goed gedrag 1 verstrekt, behoorlijk voorzien van het zegel der gemeente en tevens vermel dende, dat de man niets dan Engelsch sprak! Hij zette van Gennep zijn wan deling voort in de richting Nijmegen Arnhem. Hij heeft reeds een afstand van ruim 700 kilometer of 140 uren gaans aldus te voet afgelegd. Kerk en school. De „Avp" meldt: Bij het hoofdbestuur van het N. O. G. is van een der leden een klacht ingekomen, dat er geref. predikanten zijn, die weigeren een kind te doopen, wanneer de andere kinderen uit dat gezin de openbare school be zoeken. Een ingesteld onderzoek heeft niet alleen de juistheid van dat bericht bewezen, maar ook dat men van hoo- gerhand niet voornemens schijnt daarin verandering te brengen. Boefje. Aan een juffrouw in de vredenhofstraat te Rotterdam verkocht een jongen van 9 jaar tien kroppen salade. De juffrouw gal hem een gulden en daarmee maakte de jongen zich uit de voeten, den wagen met salade, waarmede hij langs de huizen ventte, in den steek latende. Men zette het boefje na en haalde hem in. Toen bleek, dat hij den wagen daags te voren gehuurd en niet terugbezorgd had, terwijl hij de kroppen salade, waar mee hij ventte, uit een sloot aan den 'sGravenweg had opgevischt. Zoo kun je er in loopen. Voor eenigen tijd dronken eenige geheelonthouders in een geheelonthou derscafé, in Friesland „alcoholvrijen" Hollandschen wijn. Zij geraakten door dezen drank, waarvan de smaak niet kwaad is, in een vrij montere stemming. Bij onderzoek is nu gebleken, dat die wijn 11.4 alcohol bevat! Het verdwijnen van kunstvoonoerpen. Als een voorbeeld hoe men ongeveer een halve eeuw geleden in ons land met kunstwerken omsprong, meldt men aan het N. v. d. D. uit Oudshoorn, hoe bij een vernieuwing van het meubilair in de Herv. Kerk aldaar in een der jaren tusschen 1850 en 1860 een antiek doophek werd overgebracht naar een koebocht bij een der Kerkvoogden, om te dienen voor afscheiding van de koeienIn de kerk werd het vervangen door een modern ijzeren hekje. Het fraaie hek met gebeeldhouwde kolommen zou men nu wel gaarne te rug hebben; het is echter verdwenen, Op aanwijzing van mr. dr. J. C. Over- voorde, archivaris van Leiden, heeft men echter een eikenhouten doophek laten maken en daarmede het kwaad zooveel mogelijk verholpen. Tegelijk heeft men de dikke verflaag van den preekstoel verwijderd, waardoor deze nu in zijn oorspronkelijken staat is teruggebracht. Uit Amerika terug. Na een ongeveer 4-jarig verblijf in de Vereenigde staten van Noord-Amerika is de bijna 75-jarige H. Adam, bij zijn familie te Oostwold teruggekeerd, om er zijn laatste dagen te slijten. Zijn kinderen liet hij in de niéuwe wereld achter. Het vaderland trok zoozeer, dat de oude kennissen enz. hem in zijn droomen verschenen. Adam geeft niet heel boog van Amerika op't is er werken, werken. IIet oude liedje\ Te Haarlem zou een bewoonster van de Oranjeboomstraat het fornuis aan maken om visch te gaan bakken. Daar het niet spoedig genoeg naar haar zin brandde, wierp zij petroleum op het vuur, met het gevolg, dat een geweldige vlam opsteeg, waardoor haar blouse in brand geraakte. Haar man had de tegenwoordigheid van geest, haar op den grond te werpen en in een deken te rollen, waardoor de vlam gedoofd werd. Toch had zij aan het gelaat reeds brandwonden gekregen en was een ge deelte van het hoofdhaar verbrand. Concours hippique te 's hage. In den Haagschen raad is eenige discussie gevoerd over het geven van subsidie voor een concours hippique. De heer Helsdingen vond 't geen algemeen belang. De heer Gevers Deynoot was er tegen, dat 'tóók op Zondag gehouden zou worden. De voorzitter verdedigde het voorstel, door op te merken, dat 't concours veel vreemdelingen trekt en velen neringdoenden voordeel verschaft. Dat doet 'n meeting voor algemeen kiesrecht of 'n socialistisch congres óók, meende de heer Helsdingen. Zal men die ook bij gelegenheid subsideeren? Dat zal men niet, omdat die niet neutraal zijn! werd er geantwoord. En het voorstel tot het geven van subsidie, eigenlijk van een garantie van f 1000 werd aangenomen. Invoerrecht op vleesch. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend tot wijziging van het invoerrecht op vleesch. De strekking daarvan is, om voor ge zouten en voor gerookt of gedroogd schapen vleesch, varkensvleesch en spek weder te doen heffen het invoerrecht respectievelijk ad f 1 en f 1.25 per 100 kilogram, waardoor een meerdere bate van de schatkist mag worden verwacht van f 10.000 'sjaars. Die gaat er 2 maandjes tusschen uit. Op de straatdeur van een woning in de dichterswijk te 'sGravenhage kan men de volgende vermakelijke mede- deeling lezen, netjes in rondschrift ge schreven op een papier dat op de deur was geplakt: Leest dit! „Mijn passage is besproken! Mijn uitrusting is besteld! Mijn leven is verzekerd! De berenleiders kunnen over twee maanden terugkomen!" Be laatste truc om rijwielen te stelen. Op het terrein van de tennisbaan „De Bataaf', onder scheveningen, werden in den laatsten tijd herhaaldelijk nieuwe of zoo goed als nieuwe rijwielen vermist, terwijl er oude, onooglijke karren voor in de plaats waren gezet. Deze dieven komen een kijkje nemen op het sport veld, plaatsen hun oud rijwiel in het fietsenrek en na vijf of tien minuten gaan zij weer terug en nemen een mooi rijwiel mee. Daarop werd in den laatsten tijd door het personeel gelet en een jongmensch, zekere B.H., te 'sGraven hage, die dit trucje ook toepaste, werd op heeterdaad betrapt. Hij wilde ook doen voorkomen, dat er een vergissing in het spel was, hetgeen wel wat vreemd leek, omdat de rijwielen zooveel ver schilden als nacht en dag. Het O. M., dat meende, dat deze truc streng moest worden gestraft, eischte negen maanden. Topof zijlicht De Minister van Waterstaat heeft te kennen gegeven niet te kunnen voldoen aan het verzoek van het Zeemanscollege „De Groninger Eendracht", dat voor de binnenschepen op de Zuiderzee en Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche stroomen en den Nieuwen Waterweg het voeren van zijdelichten inplaats van een top licht worde voorgeschreven, daar, blijkens ingesteld onderzoek, het gebiedend voor schrijven van hetgeen bij artikel 8, le lid, van het reglement ter voorkoming van aanvaring of aandrijving op open bare wateren in het Rijk, die voor de scheepvaart openstaan, aan de keuze der schippers is overgelaten geenszins algemeen als voor de veiligheid der vaart noodig of wenschelijk wordt ge oordeeld en de verplichting tot het voeren van zijdelichten bovendien voor tal van schippers groote bezwaren zou medebrengen. Een jong paartje 1" De deken van den Italiaansche senaat Gasparo Finali, die 94 jaren telt, is dezer dagen in't huwelijksbootje gestapt met een dame die pas 84 lentes telt. Twee honderd senatoren woonden het merkwaardige huwelijk bij. De officieele getuigen, de oud-gezant Gieppi, en de oud-minister van justitie, Faiani, waren in overeenstemming met bruid en brui degom, respectievelijk 93 en 89 jaar. Ouioeljes. Bij de volkstelling, die in de Vereen. Staten gehouden is, is gebleken, dat in de Californische stad Florence een oud echtpaar woont, dat vermoedelijk het oudste der wereld is. Want de man is 110, de vrouw 107 jaar oud. Sedert 90 jaar zijn zij gelukkig getrouwd. De man is in 1800 in Nieuw Mexico uit Fransche ouders geboren, de vrouw drie jaar later in Mexico. In 1820 zijn beiden te Santa Fé getrouwd. Van hunne 10 kinderen leeft er nog een, een grijsaard van 85. Zondag 12 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. balf 3 ds. Boeke. j Koog Nam. half 3 ds. Visser. Oudeschild. Vm. 10 u, ds. van Grasstek. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Nra. 3 uur ds. Van Grasstek. (Doopsbediening). Coclcsdorp, Vm, half 10 ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 I Ds. J. Visser. Nam.3 uurj van Hijum (Fr.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds Bussemaker. Texel 6 Juni. Aangevoerd werden: 1 paard f 17 koeien f 185 a f 250. 7 N. Kalveren f 12 a f 16. 45 schapen f 22 a f 24. 3681 lammeren f 11.— a f 15. 30 schrammen f 25 a f 35. 11 biggen f 12 a f 16. 4 pinken f 85 a f 110. Handel vlug. Amsterdam, 6 Juni. Aangevoerd 239 Runderen, le kwal. 80 h 82 ct. 2e kwal. 74 a 78 ct.' 3e kwal. 60 a 70 ct. g, 105 Melk- en Kalfkoeien f 140 a f 310 73 Nuchtere Kalveren f 10,f 15 307 Vette Varkens 52 a 56 ets. 38 Schapen 1 20 A f 28. Purmcrend, 7 Juni. Aangevoerd: 558 Runderen waaronder: 140 vette koeien 60 i 82 Ct. per KG 4nn Gelde koeien f 160 a 230.— Melkkoeien f 170 k 285. 18 stieren. 211 vette kalveren f 80,0 a f 0.95 p.Kg. 506 Nuchtere kalveren f 12a f 26 2197 Schapen f24,— k 132.00 prijsh.h.mtg 1176 Lammeren 1 9,a 1 16, 205 vette varkens f 0,54 a 10,58 per Kg 59 magere varkens f 20 a 130,—- 232 biggen f 11 a f 14; kipeieren f 3.60 a f 4.10 per 100; VERBETERING. In het stukje in ons vorig nummer over „ruiters", staat meermalen het dragen van hooi op ruiters, dit moet zijn het drogen van hom enz. De niet zoo duidelijke copy Iteed ons en meer andere bladen deze fout begaan. De belanghebbende lezers zullen naar ivij vertrouwen wel hebben gelezen zooals de bedoeling was: het drogen van hooi od ruiters. Heden overleed, tot mfine diepe droef heid, na een langdurig, doch geduldig bjden, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, mijn ge liefde Echtgenoote, ANNA MARGARETHA ZIJM, in den ouderdom van 31 jaar en 8 maanden. J. G. WITTE. Westen, Texel, 5 Juni 1910. Heden overleed tot onze diepe droef heid onze innig geliefde dochter en zuster, ANNA MARGARETIIA ZIJM, in den ouderdom van 31 jaar en 8 maanden. Hare diepbedroefdo Ouders en Broeders, p. n. ZIJM en Echtgenoote H. P. ZIJM. J. P. ZIJM. den Burg, Texel, 5 Juni 1910. Heden overleed onze jinnig geliefde hehtgonoote, Moedor en Behuwd- moeder AAGJE ROEPER, in den oudordom van 72 jaar. Namens de Familie, P. KEIJ8ER Jz, Burg, Texel, 6 Juni 1910.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2