N°. 2370. Donderdag 16 Juni 1910. 23ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Bin ne nl and. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor he Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van MATTHIJS MOLENAAR te Den Burg op Texel om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie K. no. 1167 een inrichting voor machinale houtbewer king te mogen oprichten, door hen is in gewilligd. Texel, 10 Juni 1910. Burgem. en Weth. voornoemd, W. F. HIDD1NGH. RUI BIN G, Secretaris INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van P. L. DE BOER, te Suameer en S. DE VRIES, te Veenwouden om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie D, no. 2406 een stoomzuivelfabriek te mogen oprichten door hen is ingewill'gd. Texel, den 10 Juni 1910. Burgem. en Wetb. voornoemd, W. F. HIDDINGH. De Secretaris, RUIBING. Collecte voor den gewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend dat in den loop van deze of van de eerstvol gende week aan de huizen der ingezetenen zal worden -gehouden de gewone jaar- lijksche collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van dèn gewapenden dienst in de Ne derlanden. Zij achten het niet ondienstig de in gezetenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone be looningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons Va derland en onze overzeesche bezittingen lijf en leden hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders ver trouwen, met het oog op da steeds toenemende behoefte, dat de ingezetenen door mide offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten. Texel, den 14 Juni 1910. Burgem. en Weth. voorn. HIDDINGH. RUIBING, Secretaris. 4—11 Juni. Over de binuenlandsche aangelegenheden kunnen we dezen keer kort zyn. En we moeten dat ook omdat het buitenland veel van onze aandacht vergde in de afgeloopen week. Alleen vermelden we even, dat de re geering in de voorbije week in de Kamer met haar ontwerp tot verkoop van het arsenaal te Amsterdam een nederlaag leed. Heel prettig was dat zeker niet voor het Kabinet, te meer waar dit nu na het weder bijeenkomen der Kamer reeds het tweede echec was dat het leed. Zooals men weet werd onlangs ook het wetsontwerp tot aankoop van de spoorlijn Batavia Buitenzorg verworpen. Men zou haast geneigd zijn te zeggen, dat Heemskerk en de zijnon het in „koopmanschap" nog niet heel ver hebben gebracht. o—o o De Pruisische regeering maakte Zaterdag eon wetsontwerp aanhangig bij den Land dag ter verhooging van de civiele lijst van den Koning. Een jaar geleden werd er reeds in de bladen molding gemaakt van het voornemen daartoe, doch reeds bij voorbaat werd dit onder het mes der critiek genomen en het gevolg was een regeeringsverklaring waarin de berichten der bladen met beslistheid werden tegen gesproken. Sedert werd er niet meer over gesproken, tot Zaterdag vrij onverwacht de indiening van het wetsontwerp gemeld werd. De bedoeling hiervan was het in komen van de Kroon, d.w. z. het salaris dat de Koning uit de Pruisische schatkist trekt met 2 miljoen Mark te verhoogen en tevens om 1 miljoen aan de Kroonkas toe te staan ter bestrijding van de bedrijfs kosten der Koninklijke schouwburgen. De verhooging van het „salaris" van den Koning zal dus feitelijk 37° miljoen Mark bedragen. Op het oogenblik bedraagt dit inkomen ruim 153/a miljoen een respecta.bel bedrag. Doch blijkbaar niet voldoende voor den Koning om „een onbezorgd bestaan" te hebben. Ter motiveering van het voorstel heeft de regeering er een toelichting bij gevoegd en daarin wordt er o.m. op ge wezen, dat de Kroon in 1820 al haar Kroondomeinen en bosschen tegen een jaarlijksche rente van 77° miljoen Mark heeft overgedragen, waardoor ze volgens de verklaring der regeering het land dat door de oorlogen onder Napoleon zoo sterk ach teruitgegaan was tegemoet was gekomen. Daarvan heeft de Staat jarenlang financieel voordeel getrokken. In de laatste 21 jaren is de civiele lijst niet verhoogd, niettegenstaande de levens standaard steeg en de Koning een „zware" huishouding had. Ook de schouwburgen hebben veel van de beurs des Konings gevergd, de salarissen van het personeel moesten geleidelijk worden verhoogd. Summa Summarum, de uitgaven stegen en de inkomsten bleven gelijk. Volgens de rekeningen, die de Rekenkamer nagezien heeft, zijn de uitgaven van de Kroon tusschen 1890 en 1908 met ettelijke mil joenen gestegen. Zonder veel moeite heeft de regeering met het voorstel haar zin gekregen. Alleen de sociaal-democraten stemden tegen, —o—o—o— Ook door een andere zaak vroeg Duitsch- land in de afgeloopen week onze aandacht, n.l. de vrij onverwacht gekomen ontslag aanvrage van den secretaris van Koloniën Bernard Dernburg. Vooral de liberale pers wijdt lange artikels aan deze politieke gebeur tenis of liever aan deze gebeurtenis welke beschouwd moet worden een gevolg te zijn van de huidige Regeeringspolitiek. In den laatsten tijd, nu het blok van conservatieven en centrum aan de Regeering de wet voorschrijft, stond Minister Dernburg nogal aan felle aanvallen bloot van de zijde der blauw-zwarte-blokpers, waarschijnlijk als een gevolg van het feit dat hij niet geleerd heeft voor de conservatieven een kniebui ging te maken. Dernburg die veel voor de Duitsche koloniën gedaan heeft, inzonderheid voor Z. W. Afrika, kan zich niet met Beth- man's politiek vereenigen, omdat hij daar voor te vooruitstrevend is en gaat daarom liever heen. Voorloopig zal hij nu wat studiereizen ondernemen om wellicht later tot de politiek terug te keeren. —o oo Het Engelsche parlement is weder bijeen en de vraag wat er van de Hoogerhuis- kwestie zal worden is weder naar voren getreden. In het Lagerhuis is daaromtrent nog geen mededeeling gedaan doch in het Huis der Lords is de kwestie reeds weer ter tafel geweest. En uit hetgeen daar gezegd is zou men haast mogen opmaken dad de dood van Koning Eduard de partijen tot verzoening gestemd heeft. Uit de af gelegde verklaringen van lord Rosebery en de regeering mag afgeleid worden dat er kans bestaat op een nader overleg der partijen, waarover trouwens in de laatste dagen al geruchten in de pers liepen. Een conferentie van de leiders der partijen acht men in de politieke kringen zeer wel mo gelijk en blykbaaralgemeenook wenschelijk. Van wie het verzoeuings gezinde denkbeeld is uitgegaan valt nog moeilijk met zeker heid te zeggen. De mededeeling van de Times, dat de regeering in dezen voorgaat, lijkt echter niet zoo onmogelijk. Mogelijk heeft het onderhoud met den nieuwen Koning die een constitutioneel conflict dadelijk bij het begin van, zijn regeerings- loopbaan wel niet erg prettig zal vinden, de regeering tot het voornemen gebracht om de leiders der Unionisten tot een be spreking uit te noodigen na overleg met de Ieren gepleegd te hebben. Iets positiefs valt nog wel niet te voor spellen doch de kans is niet gering, dat ernstige pogingen zullen worden gedaan om de constitutioneels kwestie langs vredelievenden weg op te lossen. We zullen er binnenkort wel meer van hooren. -o—o o— In Noorwegen is dezer dagen een nieuwe wet in werking getreden. Beide Kamers van den Noorweegschen Storting, de Odel- sting en de Lagting hebben het regeerings- ontwerp om aan alle Noorweegsche vrouwen voor alle gemeentelijke verkiezingen het kiesrecht toe te kennen aangenomen en wel met groote meerderheid van stemmen. De Koning heeft er zijn goedkeuring reeds aan gehecht en de 490.000 volwassen vrouwen mogen allen optrekken naar de stembus. De wet is reeds in werking ge treden. Tot nog toe hadden reeds een be perkt aantal, n 1. 240000 vrouwen het ge meentelijke kiesrecht, naast 480000 manne lijke kiezers. Thans hebben de vrouwen de overhand en brengen ze 10000 stemmen meer uit dan de mannen. Vooral zal zich in de groote steden de meerderheid der vrouwen kunnen doen gevoelen. Men verwacht dat deze stap op den weg naar de gelijkmaking tusschen mannen en vrouwen, spoedig door meer dere zal worden gevolgd en dat de vrouwen ook het kiesrecht zullen ontvangen van de Storting. Intusschen heeft de tot standkoming der nieuwe wet een ministerieel slachtoffer gemaakt. Minister Arctander n.l. noemde het wetsontwerp een sprong in het duister en drong er bij den Koning op aan het niet te bekrachtigen. Toen de Koning dit echter wel deed nam Arctander op staanden voet zijn ontslag. —o—o—o— De Kretenser kwestie blijft nog maar steeds de aandacht vragen. Mag men de officieuse berichten gelooven, dan zijn de mogendheden het eindelijk na het wisselen van veel nota's eens geworden over de houding die tegenover de Kretensers zal worden aangenomen. De mogendheden hebben getracht den gulden middenweg te vinden, maar of ze er in zullen slagen de partijen tevreden te stellen is een an dere vraag. Turkije blijft maar bij kris en kras eischen dat de mogendheden de souvereiniteit van den Sultan over Kreta zullen erkennen. Deze nu trachten de Porte tevreden te stellen met een nota waarin gemeld wordt dat op het eiland alles bij het oude zal blijven en dat de regeering van Kreta de Mohammedaansche afgevaardigden weer tot het parlement moet toelaten en tevens de naam van den Sultan weder in het gebed moet worden genoemd. De Kretensers krijgen derhalve hun zin niet, maar Turkije evenmin, met het ge volg dat beide ontevreden en dreigen blijven. TEXEL, 15 JUNI 1910. Het onweder. Konden wij in ons vorig nummer er nog van gewagen dat wij van zware onweders verschoond bleven, niet zoo heel lang zou het duren of we zouden er van kunnen medepraten hoe geducht de natuur zich ook ten deze kan laten gelden. In den vroegen morgen van Zondag toch werden we in den slaap gestoord door een onweder dat in al zijn hevigheid boven ons losbrak Voor namelijk was het wel boven den Burg het weerlicht was verblindend, de don derslagen rammelden en knetterden dat het angstwekkend was te hooren 't Bleef dan ook niet uit dat er onge lukken vielen te constateereneenig vee in de weide werd doodelijk getrofteu, eenige telegraafpalen gehavend en aan de telefoontoestellen aan het telegraaf kantoor werd groote vernieling aange richt, evenzoo aan wekkers bij enkele postbeambten geplaatst. Een weldadige regen bracht evenwel veel verfrissching en schonk vergoeding voor de uitgestane angst. Een gestoorde nachtrust was velen beschoren. De Harkt. De markt van Maandag gaf aan ver- koopers van vee weder groote tevreden heid, de handel was vlug en er werden goede prijzen besteed, zeker niet minder dan den vorigen marktdag. Benevens een groote partij lammeren was er ook goede aanvoer van schapen, rundvee, paarden, kalveren en biggenverkoo- pers konden tevreden zijn. Verkiezing. Zoo noodig, willen wij er aan herinneren dat morgen, d. i. Donderdag, de verkie zing zal plaats hebpen voor twee leden van de Prov. Staten. De stembureaux zijn geopend van voorm. 8 tot namiddags 5 uur. De uitslag der stemming zal op gewone wijze aan ons bureau worden bekend gemaakt. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling „Limmen" van de Yereeniging voor Bloembollenkweekers werd gisteren door de leden dier af deeling met hunne vrouwen een bezoek gebracht aan onze gemeente. J. 1. Zaterdag hield de afdeeling „Texel" van het N. O. G. eene vergade ring in „De Oranjeboom", die tamelijk goed bezocht mocht heeten. Na afdoening van de gewone zaken, kwamen zooveel genootschapszaken aan de orde, dat inleiding en bijdrage voor later bewaard moesten worden. Ver schillende ingekomen stukken namen heel wat tijd in beslag. In verband hiermede bracht de voorz. verslag uit van een onlangs te Amsterdam gehouden Propaganda-vergadering, die hij als af gevaardigde bezocht had. Toen kwam aan de beurt de zeer lange beschrijvingsbrief voor de algem. verg., waarop de afdeeling vertegen woordigd zal worden door den heer C. Schaap. Menig punt, dat uitvoerige behandeling verdiende, moest nog te haastig afgemaakt worden, en veel bleef overgelaten aan het goede inzicht van den afgevaardigde. Bij de omvrage werd de wensch geuit, dat na eene vergadering eens eene excursie gehouden zal worden. Het plan vond bijval en komt in nadere overwe ging, De volgende vergadering is bepaald op 10 Sept. a.s., te houden in „Hotel Texel", De Heer J. de Jongh zal dan een onderwerp inleiden. Oosterend, 14 Juni. Bij het hevig onweder van Zaterdag nacht werden van den heer J. Koorn twee schapen en een lam in de weide gedood. Vlieland Het badseizoen is gisteren geopend; de eerste badgasten zijn reeds aange komen en door het warme weder is er reeds druk van de badgelegenheid ge bruik gemaakt. Ook in de afgeloopen week bracht een pleizierboot uit Har- lingen veel vertier en een vacantiekolonie zal weldra arriveeren. Geen sterken drank meer. Werd vroeger vrij algemeen gedurende de hooiing de drankflesch op het land aangetroffen, die de dorstige mannen moest laven en de krachten, naar men vermeende, sterken, thans ziet men in Friesland, dat sommige grasmaaiers o.a. meenemen een goed gevulde „Suikerbus" En ze zeggen „op suiker kunnen we werken". Hoe de tijden veranderen 1 LSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1