N°. 2372. Donderdag 23 Juni 1910. 238tö Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. l)it blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor PB Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der nitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burs op Texel. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 25 Juni 1910, des voormiddags te KB/a ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 21 Juni 1910. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Onderwerpen ter behandeling: 11—18 Juni. In de afgeloopen week hebben de Neder- landsche kiezers weder gelegenheid gehad van hun recht gebruik te maken. De Statenverkiezingen zijn weder gehouden, brachten hier en daar nogal wat leven in de politieke brouwerij en geven thans aan de bladen voldoende stof tot allerlei be schouwingen. Ofschoon niet in alle pro vincies deze verkiezingen even belangrijk waren, werden toch die in enkele piovincies gehouden m6t groote belangstelling gevolgd. Met name in Zuid-Holland, Noord-Holland en Overijsel. De Statenverkiezingen toch krjjgen een bijzondere beteekenis door het feit dat de Staten der provincies de kies colleges zjjn waardoor de leden der Eerste Kamer gekozen worden en van de samen stelling der Staten, van bovengenoemde provincies vooral, hangt af, of ons Hooger- huis een rechtsche, dan wel een linksche meerderheid zal hebben. Zooals men weet is thans het eerste het geval en de uit slag der in de afgeloopen week gehouden verkiezingen is van dien aard geweest, dat aan een „omzetting" der Eerste Kamer in de eerste paar jaren nog niet behoeft ge dacht te worden. De stembus heeft bijna zonder uitzondering in d6 twijfelachtige districten ten gunste der rechterzijde ge sproken en bijna overal werden reeds bij eerste stemming daar de candidaten van rechts verkozen. Bovendien konden eenige zetels op de linkerzijde veroverd worden. Spant de liukerzjjde zich niet üink in en toonen de vrijzinnige kiezers niet wat meer yver dan is de kans volstrekt niet uitge sloten dat de rechterzijde hier en daar nog met enkelo zetels gaat strijken. In meer dan een district staan de rechtsche can didaten er lang niet slecht voor; meoren- deels een gevolg van de lauwheid en laksheid van een groot aantal vrijzinnige kiezers. Over 't algemeen word er niet druk gestemd en was er niet veel geestdrift, behalve dan in enkele districten. —o—o—o— De uitsluiting in de Duitsche bouwbe drijven, die zooals de lezer weet, reeds sedert oen aantal weken in tal van groote steden het bouwbedrijf zoo goed als stil legde, is thans geëindigd. De weg daartoe werd geëffend door een onpartijdig scheids gerecht dat een zoodanige overeenkomst wist te maken dat een einde kon worden gemaakt aan den jammerlijken toestand. Toch werd de beslissing nog niet geheel zonder strijd genomen. Voor men het in de commissie eens was zijn er nog heel wat harde woorden gevallen. De hoofdzaak is echter dat men tot een vergelijk kwam. Volgens de bepalingen daarvan zal het uurloon der arbeiders in de steden met meer dan 5000 zielen met 5, en in die met minder dan 5000 inwoners met 4 Pfennige verhoogd worden. Deze verhooging treedt evenwel niet dadelijk in werking. Voor dit jaar zal de verhoo ging 1 Pfennige per uur bedragen, in 1911 zal een nieuwe verhooging van 2 Pfennige volgen, terwjjl in 1912 de laatste verhoo- *ging resp. 2 en 1 Pfennige zal worden toegekend. Deze regeling geldt evenwel niet voor alle steden. Voor een aantal grootere zijn nog wat uitzonderingen gemaakt. Het einde van den langen strijd zal stellig niet geheel in overeenstemming zijn met de hoop waarmede de groote vereeni- ging van bouwondernemers dezen aan bond. Het doel om in een forschen slag de werkliedenorganisaties te vernietigen werd volstrekt niet bereikt. Integendeel, de or ganisatie der werklieden bleek hechter en beter te zijn dan die der patroons, van welke laatsten er te veel waren die dade lijk al van het begin af de besluiten van hun vereeniging negeerden en de uitslui ting niet op hun personeel toepasten, —o—o—o— Het parlementaire leven in Engeland is thans weder in vollen gang. Lag6r-zoowel als Hoogerhuis zijn weer bijeengekomen en de regeering he6ft al dadelijk gelegen heid gehad omtrent verschillende aange legenheden verklaringen af te leggen. Zoo kwam in de afgeloopen week o. a. de Egyptische kwestie ter tafel. Men weet dat de zaken in Egypte niet al te vlot gaan. De nationalisten voeren er een krach tige agitatie waarvan de moord op den minister president, die onlangs plaats greep ook een uitvloeisel was. Zooals men zich zal herinneren waagde oud-president Roo sevelt het in zijn rede te Londen de Egyptische kwestie te bespreken en de regeering den raad te geven, „de teugels wat vaster aan te halen" een raad, waar over de Eugelsche pers zich nogal boos maakte, omdat naar haar meening de vreemdeling Roosevelt zijn neus niet in andersmans zaken behoefde te steken. In de afgeloopen week echter heeft men de rede van Roosevelt recht laten weder varen in het Lagerhuis. De leider der op positie, Balfour, stak den oud-ptesident een pluim op den hoed voor zijn raadgevingen omtrent Egypte en toen hij geëindigd had sloot minister Grey zich bij hem aan. Deze verklaarde dat de regeering het op bijna alle punten eens was met hetgeen Roosevelt over Egypte had gezegd. Uit de verdere mededeelingon van den minister bleek dan ook dat de regeering de teugels wat strak ker aau wil halen in het land van den Khedive, al is het oogenblik naar de meening der regeering nog niet gekomen om met geweld de oproerige elementen tot rede te brengen. Behalve met de Egyptische kwestie heeft het Engelsche parlement zich ook bezig gehouden met het Kreta-vraagstuk. Naar aanleiding van eenige interpellaties heeft minister Grey gelegenheid gehad dezer dagen het standpunt van Engeland en de mogendheden uiteen te zetten. Allereerst kwam de minister op tegen de beweringen in de buitenlandsche persdat Engeland ten opzichte der Kretenzer kwestie ni6t eenstemmig zou zijn met de andere mo gendheden. Integendeel, de Engelsche re geering heeft, volgens de van achter de regeeringstafel gegeven verklaring, steeds in volle overeenstemming met de andere mogendheden gehandeld. Uit de verdere mededeelingen van den minister omtrent het staudpunt dat de mogendheden inzake de kwestie innemen, is vooral van beteekenis de pertinente verklaring, dat van een definitieve regeling der Krotakwestie waarop zooals men weet de Porte aangedrongen heeft, voorloopig J geen sprake zal zjju en evenmiu dat or ook maar iets aan den status quo gewijzigd wordt. De Kretenzers blijven onder de Turksche vlag, de Sultan behoudt zijn suzereiniteit en indien de Kretenzers zich niet rustig houden moeten zij zich voor de gevolgen wachten want de mogendheden zijn niet van plan werkeloos te blijven ten opzichte van de agitatie op Kreta. Dat het de Engelsche regeering ernst daarmee is, kan blijken uit het voorstel aan de mogendheden gedaan om het aantal oorlogschepen in de Kretenzer wateren te vergrooten om troepen aan land te zetten als de Kretenzers blijven voortgaan den status quo te schenden. Ze weten dus waar ze aan toe zijn, de balsturige eiland bewoners. o—o—o In Oostenrijk was in de laatste dagen weder de oude kwestie aan de orde, n. 1. die betreffende den wensch der Italianen om te Triest een Italiaansche hoogeschool te stichten. Zooals bekend is, meent de regeering aan dien wensch niet zoo maar te moeten voldoen. De reden hiervan is hoofdzakelijk dat zij rekening moet houden met den strijd tusschen de nationaliteiten. De strijd verlamt zoowat den geheelen parlementairen arbeid De Tjechen hebben geen ander ideaal dan Oostenrijk van eiken Duitschen invloed te zuiveren, waartegen de Duitschers zich met kracht verzetten. Beide nationaliteiten hebben zekere taal rechten bekomen, doch de een gunt ze den ander niet. Bij deze strijd bestaat er ook nog een streven der Italianen voor hunne taalrechten en vandaar den aandrang van die zijde om een hoogeschool te Triest. Waar de regeering door den strijd tusschen Duitschers en Tsjechen groote moeite heeft zich staande te houden, kan ze de 15 stemmen der Italianen niet best missen. Vandaar dat ze ook wel eenige neiging toont rekening te willen houden met de wenschen der Italianen. Om nu aan deze eenigszins tegemoet te komen maakte ze haar plan bekend om aan de Weensche hoogeschool een Italiaansche faculteit te verbinden. Doch de Italianen waren daar mee niet tevreden gesteld en ook de Duit schers kwamen met bezwaren. Weenen is Duitsch, de taal van het onderwijs, de of- ficieele taal voor gemeenteraad en Landdag en die der officieele stukken is de Duit sche en nu strookte het geenszins met de opvattingen der Duitsche nationalisten dat in het Duitsche Weenen een Italiaansche faculteit werd gesticht. Dit bracht hen er toe steun te beloven aan de Italianen voor de vestiging van een Hoogeschool voor de Italianen te Triest, mogelijk mede ook omdat ze destemmen der Italianen in hun strijd tegen de Slaven best gebruiken kunnen. Tegen bet vestigen van de hoogeschool te Triest heeft de regeering evenwel tal van bezwaren doch als Duitschers en Italianen haar den rug toekeeren, dan kan ze wel opstappen. Het leek er voor eenige dagen dan ook zelfs naar dat het Kabinet het bijltje er bij neer zou leggen. Het heeft evenwel getracht aan de moeilijkheden te ontkomen, door een voorstel om voorloopig voor den tyd van 4 jaren te Weenen een Italiaansche faculteit te stichten. Na om mekomst van dien termijn zal dan nader over de plaats der definitieve vestiging be slist worden. Aanvankelijk leek het dat de Duitschers geen ooren naar dit voorstel hadden, maar tenslotte hebben ze dan toch maar besloten toe te geven en ook een deel der Italianen besliste in dien zin. Daardoor is de aanne ming van het voorstel verzekerd en zal de kwestie voor 4 jaar van de baan zijn. En die dan leeft die dan zorgt. Het huidige Kabinet zal het stellig wel niet zoo lang uithouden. —o—o—o Spanje heeft zooals onze lezers bekend zal zjjn een liberaal Kabinet en zoo was te verwachten dat de troonrede waarmede de Koning dezer dagen de Cortes zou openen een liberalen geest zou ademen. Wat dan ook inderdaad het geval was, want in het Staatstuk werd zelfs gesproken over de verplichting van den Staat om het onderwijs vrij te maken van vooroordeel en dogmatischen dwang en over het in voeren van een wet om de stichting van nieuwe kloosters te verbieden. Dit laatste was trouwens geen nieuws want reeds sedert eenigen tijd worden daaromtrent met het Vaticaan onderhande lingen gevoerd. Onderhandelingen die tot nog toe niet tot een bevredigend einde ge bracht zijn en die er niet gemakkelijker op geworden zijn nu de regeering voor eenige dagen een besluit openbaar maakte waarbij aan niet Katholieke kerkgenoot schappen rechten werden verleend die ze tot nog toe niet bezaten. Wat overigens de troonrede betreft kan niet worden gezegd, dat ze bizonder nieuws bracht. De regeering kondigde wathervor- mingsontwerpen aan en maakte haar plannen voor de toekomst bekend. Ook aan de onderhandelingen met het Vaticaan werd de aandacht gewijd en als een bewijs dat deze niet van den aange- naamsten aard zjjn valt te wijzen op het feit dat in de troonrede de gebruikelijke clausule gemist werd, waarin gesproken wordt van de hartelijke betrekking tusschen den Paus en den Koning en dat daarvoor in de plaats thans alleen de hoop uitge sproken werd, dat de goede verstandhouding tusschen de Staatsmacht en de geestelijke macht niet verstoord zal worden. Wel hebben de tegenstanders der regee ring reeds van hun onbevrediging doen blijken, doch de minister-president heeft de critiek afgesneden door de verzekering dat de houding der regeering steeds een welwillende zal zijn. TEXEL, 22 JUNI 1910. Bij Kon. besluit is benoemd tot Heemraad van den polder Eierland op Texel, de heer H. W. Keesom, alhier. De markt van Maandag. Met de markt van Maandag zijn de zes groote lammerenmarkten voor dit jaar op Texel gehouden. Evenals op de vorige marktdagen konden ook nu weder de verkoopers tevreden zijn over de bedongen prijzen. Waren die, volgens sommiger meening minder hoog dan op den vorigen marktdag, toch valt niet te ontkennen dat de prijzen goed waren gemiddeld werd van 1 11.00 tot f 13.00 besteedons kwam ter oore dat 'n enkele partij voor f 15.50 van de hand werd gedaan. Behalve wolvee was ook op deze markt meer rundvee aangevoerd danwe om dezen tijd gewoon zijn, vooral jong rundvee. De prijzen er voor waren hoog, doch wij meenden op te merken dat de handel er in niet zoo vlug was. Op de zes gehouden lammerenmarkten werden nagenoeg 29000 lammeren aan gevoerd, welke gemiddeld f 11 zullen hebben opgebrachtdat wordt dan een sommetje van goed 3 ton, dat nu wel niet geheel netto in de beurzen van de verkoopers komt, maar toch zeker wel een goed deel er van. Tot waarschuwing. Zij die zich Zondagmiddag tusschen 4 en 5 uur in het open veld bevonden en deu blik noordwaarts richtten, konden aan den overigens helderen hemel een donkere wolk ontwaren welke zich zeer statig door bet luchtruim bewoog. De gedachte ontstond, dat wellicht een stoomschip dicht langs de kust passeerde, doch aangezien het bij de donkere wolk bleef en in de laagte niets was waar te nemen werd deze gedachte weder op zijde gezet. Toch werd ons later duidelijk dat het wel degelijk een rookwolk was welke daar ronddreef. Aan de Koog namelijk was brand ontstaan in de helm welke in de nabijheid van de Kaap is geplant, het vuur deelde zich al spoedig mede aau het houten gevaarte zelve, dat, TEXELSCHE COURANT. 1 Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2 Voorstel aanuaarding subsidie school- bouiu Z.-Eierland. 3 Dispensatie-aanurage krachtens art. 48 der met op het lager onderwijs uoor de o.l. school te den Burg. 4 Aanbieding rekening Algemeen Arm bestuur ouer 1909. 5 Goedkeuring rekening Algemeen Wees huis ouer 1909. 6 Voorstel op de adressen inzake reor ganisatie uan de brandweer. 7 Ontslagaanurage h. H. uan der Vegt, als gemeente-geneesheer. 8 Benoeming hoofd der school te Oost. 9 Idem onderwijzeres in uak k aan de school te Oost. 10 Benoeming commissie tot onderzoek uan reclames tegen aanslag in den Hoofdelijken omslag. 11 Verzoeken afschrijuing plaatselijke belastingen.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1