Buitenland. volgens een ooggetuige, in een oogwenk door een dichte rookwolk als omhuld was. Er kwam al spoedig hulp opdagen om het vuur te dooven en de rookwolk trok als één massa door het luchtruim, een raadsel voor velen die van het geval niets wisten. De oorzaak van dit geval Ook een raadsel. Vermoed wordt dat een stukje brandende sigaar onachtzaam is weggeworpen of wellicht een niet gedoofde lucifer de schuldige oorzaak is geweest. Hoe het echter zij, laat het geval tot leering zijn en tot voorzichtig heid mogen aansporen om bij deze droogte voorzichtig te zijn met vuur bij zulk licht ontvlambaar goedje als helm, heide en dennen; een kleine oorzaak zou ern stige gevolgen kunnen hebben. Fanfarecorps. Naar ons welwillend werd mede gedeeld bestaat bij 't fanfarecorps het plan Vrijdagavond van 9 tot lOuur eene uitvoering te geven op de Groeneplaats. De Kennis. 't Is de bouwweek voor de Kermis en al spoedig zal men kunnen ontdekken wat wondere zaken de kermis zal aanbieden. Wij vernamen er van dat wachtend is de schouwburg Bakker; het theater Boltini; een stereoscooptent, schiettent, werptent, carousel Vermolen en verder diverse kramen en kraampjes waarin verschillende zaken te koop worden aangeboden. Den Hoorn, 20 Juni. Door een paar heeren van elders zijn in het Hoorndernieuwland da vogels welke op de landerijen van den heer L. hunne eieren uitbloeden onder bescher ming genomen. Door genoemde heeren is iemand aangesteld die er het toezicht over houdt opdat de eieren niet door sommige wreede banden worden uitge- gehaald. Dit is voorzeker een mooi besluit geweest, daar er in het Hoorndernieuwland vele vogelsoorten hun verblijf houden. Tijdens het onweer hetwelk hier ver leden week woedde is nog een lam van den heer K. L. in de weide door den bliksem gedood. Oosterend21 Juni. Door den heer N. Roeper, te Oost, is opgevangen een postduif met drie rin getjes om de pooten, een van elastiek en twee van aluminum. Ze zijn gemerkt met 577-804, 09 R. P.z P.B 9 N 629. Het diertje is zeer mak en wordt voorloopig goed verzorgd. De garnalenvisschers hebben het werk gestaakt, daar de uitkomsten in den laatsten tijd weinig of geen winst meer gaven. Over den totalen uitslag dezer visscherij is men beter voldaan dan het vorige jaar. Oudeschild, 21 Juni. De enkele visschers, die nog aan het garnalen waren, hebben het bijltje er nu ook bij neergelegd. Het warme weer en de groote aanvoer uit het Zuiden, maakten de moeite niet meer loonend. Sommigen zijn naar Terschelling gegaan ter uitoefening van de rogvisscherijan deren, en wel zij, die de grootste schui ten hebben, houden zich thans met de kustvisscherij bezig, terwijl nog anderen zich gereed maken tot het maaien van zeegras. Vlieland. Wat wonder Uit de redevoering van een burge meester bij gelegenheid der plaatsing van het portret zijns voorgangers in de raadszaal „Inderdaad, mijne heeren, de over ledene was de bescheidenheid zelve, reeds bij zijn leven verdiende hij bier opge hangen te worden, doch hij was er niet toe te bewegen. Juist op tijd. De landbouwer W. W. te Veendam had zijne gewassen tegen hagelschade verzekerd en ontving verleden week be richt, dat de verzekering was ingegaan. Het bleek nét op tijd te zijnop het zelfde oogenblik begon de lucht te be trekken en twee uur later was zijn ge- heele oogst door den hagel vernield. Door diezelfde bui is er in de omstreken van Veendam voor ettelijke duizenden guldens schade aangericht. Die was goed. Bij zeker muziekgezelschap in een Limburgsehe stad is iemand, die bij de uitvoering do lessenaars en muziek naar en van 't kiosk brengt en daarvoor per uur betaald wordt. Bij zekere gelegenheid werd er een feestmaaltijd gehouden en ook onze man daarbij uitgenoodigd. 's Daags daarna ontving de penning meester van hem een rekening van dezen inhoud„Voor UEd. gisteren ge geten en gedronken twee uur te zamen f0.60." Wettelijke regeling der Zondagsrust. Men zal zich herinneren, dat indertijd vanwege den Minister van Landbouw aan patroons- en arbeidersorganisaties en andere lichamen een voor-ontwerp van een wettelijke regeling der Zondags rust werd toegezonden, ten einde hen in de gelegenheid te'stellen, daaromtrent hun oordeel mee te deelen. Aan het departement is men thans b9zig de adviezen, welke diensvolgens van die lichamen inkwamen, in het ontwerp te verwerken, zoodat eerlang een definitief wetsvoorstel op de Zon dagsrust tegemoet gezien kan worden. Windhoos. Terwijl zich Vrijdagmiddag boven Goorle (by Tilburg) een onweder ontlastte ging dit gepaard met een windhoos, die veel schade aanrichtte aan de te velde staande gewassen. Ook van het hooi, dat op de meeste landerijen reeds te drogen ligt, zal niet veel terecht komen. Honderden meters is het weggewaaid en moeilijk zal het voor de booren uit te maken zijn, wat hun portie is. Zelfs zware eikeboomen werden geheel ontworteld en een gedeelte oever van eon stroompje werd met struiken en heg door don kraebtigen winddruk wel eon meter omhoog geschoven. Slechte vangst. In Friesland is de ansjovisch vangst zoo slecht, dat Friescho visschers naar Maassluis, Katwijk en IJmuiJen trokken om ter haringvangst te gaan. Merkwaardige vondst! Bij het uitgraven van veen te Meijel (Limburg) heeft men op 2meter diepte een gouden helm, goudeu voetsporen, een gouden balletje en 3 goudstukjes ter groote van een kwartje, met het jaartal 512, gevonden. Een musch onder de kippen. Een jong muscbje, dat hulpeloos in don tuin van den heer G. te Oudewater rondfladderde, ^zocht bescherming bij een broedben, die met haar kuikentjes in den tuin rondliep. Het muschje werd bij den troep opgenomen en [leeft daar nu geheele mede. Het kruipt 's avonds bij de kuikens onder de hen en wordt geheel als de kuikens behandeld. Maar eierenleggen zal het toch wel nooit leeren Limburgsehe verkiezingsmanieren. De „Limb. Koerier" vermeldt het slot van een circulaire, door een Staten- candidaat in het district Sittard rond gezonden aan de „WelEdele Kiezers". „Wat in andere Landen kan, kan hier ook." „Weet dat ik niet op mijn mondje ben gevallen en zal als oud-strijder voor recht en welzijn uwe rechten behartigen. „Die groote geleerden hebben wij niet noodig, een practischen man, zie daar de eenige weg tot verbetering 'en nu beveel ik mij beleefd in uwe geëerde gunst, Hoogachtend, J. J. Aug. Kamps, candidaat." Op bedriegen uit. Te Hilversum kwam een nog onbe kend persoon bij zekeren S. aan den Hoogen Laarderweg vertellen, dat diens zoon, een zeevaarder, te Rotterdam in het Gasthuis lag, met hevige brand wonden. Na bedankt te zijn vertrok Mi doch kwam spoedig terug, met de mede- deeling dat hij zijn spoorkaartje had verloren, waarop S. hem f 2.50 gaf. Hetzelfde deed hij ook bij de vrouw van den zoon. Toen onverwijld een dochter van S. zich naar Rotterdam begaf, kwam men aldaar tot de ont dekking dat van het geheele verhaal geen woord waar was geweest. De eerste duif terecht. Door de hevige onweders, die Zondag en Maandag in het buitenland hebben gewoed, zijn wellicht duizenden duiven, die te Orléans voor de 's Bossche post- duivenliefhebbers waren lo9gelnten, om gekomen. Enkelen schijnen echter den dans te zijn ontsprongen en arriveeren nu met zeer groote vertraging. Omstreeks kwart over vjjf kwam te 's Bosch Donderdag aangevlogen een Zondag te Orleans losgelaten duif van W. Kriellaars, lid van de postduiven- vereeniging „De Hoop", die dus winnaar is van de kampioensmedaille. Het beestje kivam aanstonds naar Kriellaars toe en was als uitgehongerd. Kon het spreken wat een verhaal zou het dan hebben kunnen opdisschen over al de ellende, die het zal hebben ondervonden en over kameraadjes, die met honderden den dood vonden. In Kaatsheuvel, Donderdag eveneens zijn twee duiven teruggekomen. Van een waren de pennen gebroken, ver moedelijk door den hagelslag. Bollen pellen. Nu door de langdurige droogte de tulpen bij groote hoeveelheden binnen de schuren kunnen worden gebracht en dadelijk geschikt zijn om gepeld te wor den, is er gebrek aan werkkrachten te Bennebroek om dezen arbeid te doen. Hierdoor wordt helaas van de goede gewoonte der laatste jaren om daarvoor geen schoolgaande kinderen te gebrui ken, weer afgeweken en brengen heel wat jongens en meisjes, die nog op de schoolbanken booren, in de bollenschuur door. Onverwachte erfenis Onlangs overleden te Nieuweschoot (Friesland) een broer en zuster (de een drie dagen na den ander), beiden onge huwd. Schoon beiden zich er wel eens 07er uitgelaten hadden, dat ze van plan waren een testament te maken, was dit door hun plotseling overljjden niet ge schied. En die erfenis was nog zoo onbelangrijk niet; er behoorden twee flinke boeronplaatsen toe en roerend goed. Enkele dagen geleden kwamen nu in het koffiehuis „De Drie Gemeenten", te Heeren veen een 50 personen bijeen, om van notaris Teriet uit Joure bet hun toekomende in ontvangst te nemen. 't Spreekt vanzelf, dat de erfgenamen in hun schik waren, daar ze nergens op gerekend hadden. Eén echter, oen zwerver, zekere Lukas De Boer ontbrak op 't appèl. Hij kon ongeveer f25000 in ontvangst nemen, maar weet blijkbaar van de heuglijke gebeurtenis niets af. Men is te weten gekomen, dat hij zich met de laatste volkstelling zich te Haarlemmermeer ophield, maar verder is men zijn spoor bijster. Ook een arbeidsongeval. Wat is een ongeval? In 't verzekerings wezen zal men het over een definitie wel nooit eens worden- Een scherpzin nige uitlegging van de wet op arbeids ongevallen gaf dezer dagen een rechter te Londen. Op 18 Maart 1.1. werd John Innes Nis bet, die een groot bedrag voor zijn pa troon vervoerde, in den trein vermoord, de moordenaars maakten zich meester van het geld. De rechter nu verklaarde, dat dit sterfgeval met een arbeidsongeval gelijk gesteld moest worden, omdat Nisbet aan een bevel gehoorzaamde en omdat, zoo hij beschuitjes inpiaats van geld in zijn zak had gehad, hij niet zou zijn aan gevallen. Dies veroordeelde de rechter de patroons van het slachtoffer 3700 gulden uit te betalen aan zijn weduwe. Tegen Protectie. De Britsche consul te New-York geeft in zijn jaarverslag een krasse waarschu wing tegen de al te mooie voorstellingen door de Amerikaansche jingo's en de Engelsche tariefhervormers opgehangen van Amerika, als het paradijs voor den werkman. De heer Bennet zegt: „Men moet heusch niet denken, dat New-York een Eldorado is voor den werkman. Het is dit nietl De kosten voor levensonderhoud zijn er zoo hoog en worden dermate steeds hooger, dat een man met gere- gelden arbeid in Engeland, en minder loon, beter af is, dan een man in New- York, al is diens loon ook hooger. En zeker is hij, na zijn werk, thuis veel beter af. In mijn rapport wordt uiteen gezet, dat, om eenigszins behoorlijk te leven, een man met vrouw en kinderen moet kunnen rekenen op een inkomen van 200 p. st. per jaar; dat is dus 2400 gulden of 38 gulden per weekl Wat baten hooger loon, wanneer door de protectie de kosten van levensmid delen, kleeding, woning en dageljjksche behoeften zoo stijgen, dat daardoor de hoogere loonstandaard nog verre wordt overtroffen. Valsche munt maken in de nor Te Jeffersen City in den Amer. staat Montaua zijn de autoriteiten van de staatsgevangenis er achter gekomen dat in de gevangenis daar ter stede een valsche muntinrichting bestond, die in 2 cellen met vlijt en succes werd gedre ven mot medeweten natuurlijk van een paar bewakers. Die inrichting heeft vele jaren lang bestaan, voordat de hoogere autoriteiten achter de zaak kwamen. Was de straftijd van een stel celbe woners—valsche munters om, dan kwa men de nieuwe klanten in het vrucht gebruik van de volledige installatie en werden door de medeplichtige gevangen bewakers in het geheim en de techniek ingewijd. Jarenlang is dat goed gegaan. Maar toen—zooals het trouwens altijd gaat kwam er oneenigheid over het verdeelen van de baten; er werd door een der betrokkenen geklapt. En nu is er natuurlijk voor goed een einde gemaakt aan het winstgevende bedrijf. Lief Rusland\ In Rusland, waar men toch wel het een en ander gewend is, is 'men nu toch erg verontwaardigd over feiten, die in den jongsten tijd aan het licht gekomen zijn. Te Poerejno werd een onschuldige ter dood veroordeeld wegens moord en terechtgesteld. Kort daarop ontdekte men echter de noodlottige dwaling en de drie schuldigen worden gepakt en in één cel opgeborgen. Er werd echter op de gevangenen zoo goed toezicht gehou den dat een der boeven de gelegenheid vond de beide anderen te vermoorden. En nu hoore men met welk een ijzige kalmte deze zaak door de autoriteiten wordt opgenomen. „Wat doet het er toe zeide een ambtenaar namens den minister van justitie, in antwoord op een vraag omtrent het gebeurde in de Doema, „zjj waren immers alle drie veroordeeld en zouden opgehangen worden, nu heeft een der drie de taak van de justitie overgenomen en deze zal nu nog maar hem alleen op te knoopen hebben." De Zangvereeoiging //Harmonie" maakte 18 en 10 Juni onder leiding van haren directeur een reisje Friesland in. De tocht ving, begunstigd door het mooiste, weer dat voor zulk een uitstapje te bedenken was, in vroolijke stemming des morgens om 6 uur aan, met de zeereis Vhn bier naar Harlingen. Vandaar per trein naar Veenwouden. Deze wijze van reizen was voor enkelen een ongekend genoegCD. En zeker wel bovenal de rit per paardentram over Bergum naar Saameer, een heerlijk ritje, veel genoeglijker nog gevonden dan het verdere gedeelte per stoomtram via Drachten naar Beesterzwaag. Om 2 uur kwam het gezelschap hier aan, altijd in dezelfde opge wekte stemming en flink hongerig. In hotel de Klok, in goede herinnering bij Harmonie gebleven sedert het verblijf aldaar in 1008, wachtte een uitstekend diner, waaraan de noodige eer werd bewezen. Uitgerust en versterkt werd na den maaltijd een wandeling door de omstreken gemaakt, de bosschen in vele richtingen doorkruist en met speciale toestemming van den eigenaar de fraaie villa Lauswolt bezichtigd. Des avonds was het gezelschap recht gezellig bijeen in een zaal in hotel de Klok. De heer Van der Vegt, hotelhouder, zorgde op alle mogelijke manieren er voor, dat het zijn gasten aan niets ontbrak. De «Vliclanders//nog bekend van voor twee jaren, hebben daar de beste ondervindingen van. Met zarg en dans vlogen de uren voorbij. Daar kwam menig toehoorder binnen en buiten ook in den vreemde bad Har monie succes. En toen de directeur zelf aan de piano ging zitten en een dansje speelde, toonden de leden van de zangvereoniging hoe bedreven ze ook zijn in de edele danskunst. Of de Friezen het de Vlielandertjes verbeterd zouden hebben Om elf uur ging het gezelschap ter ruste, maar heel, heel vroeg Zondagmorgen waren velen alweer uit de veeren en vol verwachting van het hun ook heden weer wachtend genoegen. Na het ontbijt werd een groote wandeling naar In t Olterterp gemaakt. Hoe is er genoten door allen in het prachtig bosch van Olterterp, zoo indrukwekkend mooi met zijn |hooge boomen zoo interessant door enkele zware reuzen daar onder en de merkwaardige zoogenaamde //Twaalf Apostelen// en Siameesche Tweelingen». Jonkheer van Sandberg gaf, toen het gezelschap zijn buiten passeerde, vergunning dit te zien, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. In de uitspanning //het Witte Huis» werd uitgerust. Daar ging het recht vroolijk toe, in den tuin werd gewipt, geschommeld enz. enz. Enkele liederen werden ten gehoore gebracht, er was daar zeer veel publiek, fietsclubs enz, dat warm applaudiseerde bij ieder nummer. Teruggewandeld naar Beesterzwaag, ving de terugreis om 2 uur per stoomtram naar Heerenveen aan. Hier bracht Harmonie een prettig uurtje door. De trein voor Harlingen wachtte al spoedig. Wat waren ze voldaan, de reizigsters, die door de uitstekende zorgen van den heer Donia, zoo veel genoten hadden. Den directeur, door en door bekend in zijn schoon geboorteland, komt voor zijn leiding alle lof toe. Op de boot werden nog heel wat liedjes ge zongen, aan zeeziekte werd zelfs niet gedacht en de opgewondenheid steeg ten top, toen op de motor Vlielands Fanfarecorps de zusterverecniging begroette. Ingehaald door ouders, vrienden, ken nissen stapten de reizigers weldra aan wal. Ver moeid Weineen, daar wisten ze blijkbaar niets van. De muziek voorop, trokken ze binnen, wuivend en dansend en springend, als moest de pleizierreis nog zoo beginnen. Voor de school werd op straat eens eventjes rondgedanst en een //Lang zullen ze leven» de Fanfare toegezongen. Ze zullen wel goed geslapen hebben en ge droomd van Beesterzwaag en de bosschen van Olterterp En zeker zijn alle leden van Harmonie vervuld van het genoegen der blijde dagen, die ze door brachten.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2