Binnenland. TEXEL, 6 JULI 1910. Eene nalezing. De kermisweek is voorbij en de tij delijk opgerichte verblijfplaatsen en ge legenheden tot vertoon van „wondere zaken" en amusementen, uitstallingen van lekkernijen, mitsgaders de straat- virtuosen, 't is alles weder opgeruimd door de resp. beheerders, die elders zullen trachten „zaken" te doen. We komen tot een tijd van rust na de dagen van „ongedurigheid" die in menig huisgezin de goede orde in gevaar bracht. En die rust zal velen welkom zijn, na de onrustige dagen welke achter ons liggen. Want men mag veel of weinig met de kermis op hebben, er veel of weinig aan deelnemen, toch is eene afwijking van het normale leven daarvan onwillekeurig het gevolg. Het weêr dat zich meer gunstig deed kennen werkte voor de laatste dagen het kermisbezoek zeer in de hand en vooral Zondagmiddag brachten tal van bewoners van de overige dorpen een bezoek aan den Burg, om zelve of met hunne kinderen van de kermisbeweging te genieten. Het was eene gezellige drukte den geheelen middag en avond, en naar 't ons toescheen ging 'tzeer ordelijk toe. 's Avonds togen velen naar Schouwburg, Spel of Café Chantant, later naar de lokalen tot ontspanning waar men zich met dansen amuseerde, terwijl anderen aan een rustig zitje vóór de Café 's de voorkeur gaven. 't Ging somtijds nog al druk toe, wist men ons te vertellen (wij waren er geen ooggetuige van), doch wat zou men van een kermisvierende menigte dan anders verwachten? Wanneer het de grenzen van betamelijkheid niet overschrijdt laat ons dan er het zwijgen toe doen. Dat de bij de kermis betrokkenen van dezen laatsten dag een gewenscht voordeel hebben gehad, meenen wij vrij zeker te mogen verwachten. 't Zij hen gegund. De pret is voorbij; de kermisbezoekers hebben kunnen genieten van hetgeen te zien en te hooren werd gegeven en dat was van vrij goed gehalte. Tooneel- liefhebbers gingen niet onbevredigd huis waarts, de liefhebbers van het zien van acrobatische toeren vonden hun gading in het theatre Mysterieuse. Vooral de schooljeugd, die Zaterdagmiddag daartoe in de gelegenheid werd gesteld, amu seerde zich kostelijk. Zoo behoort deze afwisseling in het alledaagsche leven weder tot het ver leden. De week van genoegen voor velen, door wellicht anderen schouder ophalend doorleefd, is voor allen even vlug voorbijgegaan. Alleen de herinne ring blijft achter. Zij die herinnering van zoodanigen aard dat zij geen zwarte schaduw werpt op de dagen welke achter ons liggen. De dagtaak, de dagelijksche werk zaamheid roept weder allen; tot die levenstaak mogen dan allen weder zijn bereid. Dixi. De Harkt. Groote kooplust en kleine aanvoer van vee had tengevolge dat de handel in jong wolvee op de Maandag gehouden markt zeer vlug was; er werden goede prijzen besteed. De Cock-sdorp. Donderdag 7 Juli hoopt onze vroegere plaatsgenoot, de heer L. Reuvers te Dirkshorn, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar als onderwijzer is werkzaam geweest. Het zal den jubilaris, die als goed onderwijzer bekend staat, en zich in dat tijdvak veel vrienden heeft weten te verwerven, zeker wel niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Oudeschild, 5 Juli. Eerstdaags zullen de kinderen der 3 hoogste klassen der o. 1. school onder geleide hunner onderwijzers een reisje, waarschijnlijk naar Haarlem en omstre ken, maken. Om de kosten te dekken hebben de kinderen ruim 40 weken, 3 cents per week gespaard. Daar dit bedrag niet voldoende is, om alle kosten te bestrijden, zal het onderwijzend per soneel in den loop dezer week of in het begin der volgende bij de ingezetenen aankloppen om een extra bijdrage, over tuigd, dat velen wel iets zullen willen offeren, orn den kinderen een prettigen en leerzamen dag te bezorgen. Den Hoorn, 5 Juli. Onze vroegere plaatsgenoot, C. Smit ontving 2 dezer het voor hem verblijdend bericht dat hij no. 1 was van het eind examen der tweejarige cursus aan de Zeevaartschool te Amsterdam. Zaterdagavond werd de alhier ge stationeerde brandspuit geprobeerd. Door de groote verbeteringen die er aange bracht zijn, was deze in staat flink te spuiten. Van de jeugd, die als altijd, flink vertegenwoordigd was, moesten velen- het ontgelden en konden met een nat pak huiswaarts keeren. Gelijke monnikengelijke kappen. Men schrijft aan de N. Ct. Toen ik Donderdagochtend te Scheve- ningen bij de damesbaden aangekomen mijn bril op den neus zette om van het dartele spel der najaden te kunnen genieten, werd me gezegd door te loopen. Zulks doende, kwam ik allengskens in de nabijheid der heerenbaden en zag daar tot mijn groote verwondering tal van dames, die met belangstelling gade sloegen de evolutiën door de heeren in het zilte nat uitgevoerd. Nu zeg ik met de DuitschersEntweder oder. Dat de vrouw dezelfde rechten verlangd als de man... ik kan er in ko men; ik gun haar het kiesrecht en de rest. Doch doorloopen bij de heerenbaden, alsjeblieft! Verpletterd. De bootsman van het Spaansche stoom schip „Pena Cabarga", liggende aan de Maashaven te Rotterdam, gelaste Zater dagmiddag twee matrozen het schip te verven aan den buitenkant. Dit bevel werd door hen niet opgevolgd, wegens het daaraan verbonden gevaar. De bootsman ondernam toen zelf het verfwerk, gezeten op een stelling. Door een ijzerertsbak werd de bootsman, door het breken van een staaldraad, het hoofd verpletterd. Middelen tegen bliksemgevaar. Het buitengewone aantal doodelijke ongelukken in binnen- en buitenland in de laatste weken wederom door den bliksem gebeurd, doet opnieuw de aan dacht vestigen op de middelen om zich tegen het bliksemgevaar zooveel mogelijk te beschermen. De bliksem zoekt steeds den besten weg om uit de wolken in de vochtiheid der aarde door te dringen. Hij treft derhalve bij voorkeur zulke hooge, pun tige voorwerpen, die direct met het grondwater of met vochtige plekken onder bet aardoppervlak in verbinding staan, zooals b.v. hooge boomen, draden die in den grond verloopen, torens die met hun fundamenten diep in den grond staan, enz. Daarbij is de weg van den bliksem niet altijd loodrecht van boven naar beneden; hij springt vaak van den weg af, vertakt zich naar andere voor werpen, die goede geleiders van de electriciteit zijn. Daartoe behooren ook menschenverzamelingen waarvan tenge volge der uitademing en de werking van de huid steeds vochtigheid uitgaat. Zeer vatbaar om getroffen te worden zijn voorts alle metalen vanwege hun zeer groot electriciteit geleidend vermogen. Al3 regel neme men derhalve in acht om'bij onweder vóór alles hooge, spitse voorwerpen te mijden en zich verre te houden van boomen, metalen en menschenophoopingen. Heel merkwaardig heeft de statistiek aan het licht gebracht, dat naaldboomen en van het loofhout, de beuk, het zeldzaamst door den blik sem getroffen worden, de eik daarentegen de sterkste aantrekkinggskracht op het hemelvuur uitoefent. De wind verhoogt het bliksemgevaar. Men zal dus verstandig doen, als men met vrouw en kinderen onderweg door onweder overvallen wordt niet hard te gaan loopen, maar liever zich kalm nat te laten regenen dan door snelle bewe ging de lucht in beroering te brengen en daardoor het bliksemgevaar te vergrooten. Ook zij men op zijn hoede niet te dicht bij elkaar te loopen of elkaar of de kinderen aan de hand vast te houden; dat geeft slechts aanleiding tot het vormen eener geleiding voor de electriciteit. Op straat of op een landweg is men 't veiligst midden tusschen de beide rijen huizen of boomen. In de kamer moet men zich bij onweer niet in de nabijheid der gas- en water leidingsbuizen ophouden. Men blijve ver van de lampen en bade niet tijdens een onweder. Om de vochtigheid in de kamer te verminderen doe men een raam open een maatregel die alleen dan gevaarlijk is, wanneer de wind op het raam staat. Een kleptomaan. Door de politie te Gouda is iemand gearresteerd, die bleek te lijden aan kleptomanie (steelzucht). Hij kocht aller hande oudheden, b.v. gebruikte tabaks pijpen en vulde den voorraad aan door diefstal. Niet alleen nam hij dan der gelijke dingen weg, doch ook kippen, konijnen, enz. Toen hij op heeterdaad werd betrapt sprong hij te water en zwom naar den overkant, de kippen en konijnen boven het water houdende. De man werd ter observatie naar het ziekenhuis gebracht, van waaruit hij naar een gesticht voor krankzinnigen zal worden vervoerd. Slecht kersenjaar. Te Geldermalsem werd verleden jaar voor f 45,000 aan kersen geveild, nu slechts voor f 5000. Naar den duivelbanner. Een 20 jarige jongedochter te Papen- drecht is reeds geruimen tijd licht on gesteld, zonder dat de werkelijke ziekte van het meisje met zekerheid kon worden vastgesteld. Bloedverwanten en buren hebben nu als hun meening te kennen gegeven dat de jongedochter wellichtbetooverd is en hebben den ouders aangeraden advies in te winnen van een zoogenaamden „tooverdocter," die te Gorinchem woont en nu gaat het meisje werkelijk eenmaal 's weeks naar Gorinchem om daar heil te zoeken voor haar ongesteldheid. Of 't baten zal Sociaal democraat lid der le Kamer Het gerucht loopt te Leeuwarden, dat de sociaal-democraten bij de a. s. perio dieke verkiezing van een lid der Eerste Kamer, in de vac. jhr. P. J. van Beyma, die dit jaar moet aftreden, met een eigen candidaat zullen uitkomen, en wel met den heer H. H. van Kol. oud lid der Tweede Kamer voor Enschedé. hulde aan Ds. Genestet. Aan de nagedachtenis van de Genestet, den dichter, is Zaterdag te Delft op treffende wijze hulde gebracht. Voor eenige maanden had zich tot dat doel een commissie gevormd. Vereerders van den dichter brachten de noodige middelen bijeen, om een eenvoudige maar sprekende herinnering te plaatsen op de plaats, waar de Genestet als voorganger der Rem. ge meente gewerkt had. Aan den gevel van het huis, dat doorgang verleent naar het kerkgebouw is het, naar een ontwerp van prof. A. W.M.Odé, in brons uitgevoerde medaillon portret van den dichter aangebracht met een cartouche van zandsteen, waarin gebeiteld: P. A. de Genestet, 1829- 1861. En Zaterdag is dat gedenkteeken plechtig onthuld. In het kerkgebouw waar zich meerdere familieleden van wijlen de Genestet, be nevens genoodigden, waaronder B, en W. van Delft verzameld hadden, heeft ds. Buisman gesproken over den dichter en theoloog de Genestet. Spr. bracht ook hulde aan prof. Odé, die met zoo sobere gegevens een zoo sprekend gelijkend portret wist te modelleeren en eindigde met een aan sporing, om de werken van de Genestet te blijven lezen, opdat ze niet verdrongen worden, waarvoor in dezen tijd van snelle stroomingen somtijds gevaar be staat. En ten slotte droeg spr. het ge denkteeken over aan het bestuur der Gemeente, het in diens hoede en zorg aanbevelende. Een goede maatregel. De houders der speelbank te Valken burg zijn, na een zeer kort verblijf aldaar, met pak en zak vertrokken. Nauwelijks hadden de Amsterdamsche heeren de zaak geopend, of op last van den burgemeester kregen zij een mare chaussee voor de deur. Dag en nacht werd er gepost; het gevolg er van was dat er heel weinig bezoekers kwamen en de verdienslen der speelbankhouders dus heel klein waren. De „Club de Valkenburg" is slechts een heel kort leven beschoren geweest. („Limb- K.") De politiehond „Faust." Donderdagavond 6 uur miste de grond werker de W. te Aalsmeer, zijn 4-jarig zoontje. De rijkspolitie hiermede in kennis gesteld, ging o igenblikkelijk op onderzoek uit, doch do k 1 ino werd niet gevonden. Vrijdagmorgen besloot de burgemeester oen politiehond te laten komen en werd getelefoneerd naar Haarlemmerliede en Spaarnwoude naar den gem. veldwachter Lokerse aldaar, die zich bereid verklaarde met zijn hond „Faust" naar Aalsmeer te komen. Omstreeks halfdrie nam het onderzoek een aanvang. De hond, die een kleedingstuk van den kleine had besnuffeld, scheen oogen- blikkelijk het spoor te vinden. Hij liep ongeveer 10 meter den sloot kant langs en begaf zich toen blaffend te water. Tot driemaal toe dit herhalende. Het leed geen twijfel of de kleine was daar te water geraakt en verdronken. Met bet dreggen slaagde men er in het lijkje in de onmiddellijke nabijheid waai de hond te water was gegaan, op te halen. Door benzinedampen bedwelmd. Een ernstig ongeluk heeft de vorige week plaats gehad aan den Heijschendijk te Rotterdam, op het terrein van de Kon. Ned. Mij. tot expl. van petroleum- bronnen in Ned. Indië. Een ploeg van vijf man was aange wezen om een van de acht [in een loods staande benzinetanks schoon te maken. De tank was ledig en men alreeds doende geweest om door middel van luchtdruk de zich in de tank bevindende gassen daaruit te verwijderen. Voor de mannen in de tank met de werkzaamheden begonnen waren een paar menschen daarin afgedaald en had den gerapporteerd, dat er geen gevaar bestond. Dit is een maatregel die steeds genomen wordt, omdat veelal gassen in de tank blijven hangen. Daarop zijn twee mannen van de aangewezen ploeg in de tank nedergedaald en hebben een hoeveelheid bezinksel, dat zich op den bodem bevond, opgeschept. Hierdoor zijn waarschijnlijk gassen in werking gebracht en toen zijn beide neergevallen. Een derde man, die in de tank afdaalde keerde ook niet weder. Daarop is de werkman L. de Ruyter, uit Pernis, eveneens in den tank afgedaald om zijn makkers hulp te bieden, daar men vreesdo, dat er iets niet in orde was. Andere menschen met touwen om hun middel gebonden, zijn toen in de donkere tank neergelaten en hebben achtereenvolgens boven gebracht den onderbaas D. J. Vogel, wonende aan de Boergoensche straat, en de werklieden A. Ketting, C. Voorberg en L, de Ruyter, allen te Pernis woonachtig. Zij waren bewusteloos, en laatstgenoemde, die zijn kameraden te hulp snelde en het laatst boven gebracht twerd, bleek overleden. Zijn Ijjk is naar Pernis overgebracht. Met behulp van dr. J. de Groot slaagde men er in bij de drie eerstgenoemden de levensgeesten op te wekken. Zij zijn per rijtuig naar hun woningen vervoerd en waren later weder geheel normaal. Langpootmuggen. Aan muggen heeft iedereen het land wegens de leelijke beten of steken, die ze toebrengen, en het vervelende gegons. Maar de groote langpootmuggen beschou wen vele als onschuldige beestjes, wat ze toch werkelijk niet zijn. In dezen tijd van 't jaar leggen ze op den grond hun eieren. Daaruit komen öf in den nazomer öf in de volgende lente larven, bekend onder de namen emelt of grauwe worm. Die emelten eten velerlei planten, vooral jonge granen, en kunnen daardoor erg schadelijk worden; Wie dus in dezen tijd de „li9ve beestjes doodt, doet daarmee een nuttig werk/" Wie doet hem dat na De 94-jarige F. Diersen te Dinxperloo, heeft zich een wandeling van een uur getroost om te stemmen voor de Pro vinciale Staten. Solide gebouwen. Bij het ophljschen van een mand turf aan een perceel in de St. Jacobusstraat te Amsterdam is de hijschbalk naar beneden gevallen, medenemend een stuk van den gevel van het dak. Rij kspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in do maand Juli en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet ,werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen mot gedrukt adres, kosteloos aan de kantore^ der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2