Binnenland. Buitenland. Marktberichten. te dooden. Behalve de sociaal-democratische zijn de Duitsche partijorganen al zeer pessimistisch gestemd. —o—o—o— Zooals te verwachten was, is gebeurd. Met het Oosten rij ksche parlement is het weer spaak geloopen. De obstructie der Slowenen heeft tengevolge gehad dat de regeering de zittingen tot October a. s. verdaagd heeft. De heeren van het parle ment hebben dus tijd om te kalmeeren of om nieuwe krachten op te doen voor nieuwen strijd. Voordat tot verdaging overgegaan werd trachtte de regeering met de oppositie tot een vergelijk te komen, doch dit gelukte niet. De Slowenen stelden o.m. tot eisch dat in Krakau een Sloweensche faculteit zou komen evengoed als te weenen een Italiaansche. Hierop wilde de regeering niet ingaan entoen begon het lieve leventje weer; de Slowenen maakten een spectakel van belang zoodat de zitting wel geschorst moest worden. Toch vormen de Slowenen niet de meerderheid in het parlement, doch doordat de regeering blijkbaar niet wat weet te geven en te nemen kan deze met de andere partijen ook geen meerderheid vormen. Eerst schenen de Polen nog gezind de regeering in den strijd tegen de obstructie te steunen, doch voor iets hoort iets. Ze stelden als eisch dat nieuwe spoorwegen in Polen zouden worden aangelegd. Waar voor de regeering echter geen ooren had, omdat ze naar ze beweerde, het geld niet missen kon. Gevolg: dat ook de Polen de regeering alleen liet staan. Zoo is er geen meerderheid, iedere partij staat op zich zelf en tusschen al deze staat de regeering in, als 't ware hulpeloos. Zoo bleef er dan niets anders over dan de Rijksraad maar met vacantie naar huis te zenden. Een oplossing van het vraagstuk brengt dit echter geenszins. In October zal het spel wel weer van voren af aan beginnen. TEXEL, 13 JULI 1910. De Harkt. Ter markt van Maandag was de aan voer van vee grooter dan werd yerwacht in dezen tijd van drukte met de hooi bouw. Niet onwaarschijnlijk dat de hooge prijzen op den vorigen marktdag daartoe aanleiding gaven. In dat geval hebben de verkoopers zich teleurgesteld gevoeld. Hoewel goede prijzen werden besteed, waren de kooplieden niet zoo gretig dan op den vorigen marktdag. Wellicht hebben zij niet zulke „goede zaken" gedaan. Toch kon men ook nu weder over den handel tevreden zijn. Voor touristen. Nu de tijd van uitstapjes aanbreekt, meenen wij goed te doen aan het hoofd van ons blad te herhalen de aansluitende boot- en spoordienst, waardoor men in een oogwenk kan zien hoe laat men in eenige plaats kan aankomen, in verband met de bootdienst waarvan men gebruik maakt; evenzoo op welk uur men van eenige plaats moet vertrekken om met een bepaalde boot naar Texel te kunnen gaan. De Heeren dr. Oudemans, Mr. Van Tienhoven, A. Burdet en J. P. Thijsse, leden van het bestuur der Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, brachten j. 1. Zaterdag en Zondag, in gezelschap van enkele andere personen, een bezoek aan den polder Waal en- Burg en aan „De Muy", om te zien, hoeveel de bescherming der vogel- broedterreinen heeft uitgewerkt. Met genoegen werd gezien, dat de hoeveelheid jonge vogels groot was, en met lof werd gesproken over de goede bewaking. De Cocksdorp, 11 Juli. De Annie III," de stoomboot welke döor den heer L. J. Timmermans in de vaart is gebracht, is hier Zaterdag 1.1. gearriveerd met eene lading turfstrooisel van Hoogeveen. Ze meet 43 M3 en ligt achter onge laden 3voet, door de machine, welke achter in de boot is geplaatst. De diepgang voor is merkelijk minder. Morgen vertrekt ze weer naar Hooge veen om nog eene lading turfstrooisel te halen. Daarna zal ze het verkeer onderhouden tusschen De Cocksdorp, het Noorden, Oudeschild, Nieuwediep, Alk maar en Harlingen. Oosterend12 Juli Bergers van waren uit gestrande schepen moeten gewoonlijk lang wachten op de uitbetaling van het bergloon. Zoo werd in de vorige week pas uitbetaald het loon, dat verdiend was aan het stoomschip „Volta", hetwelk in Maart 1908 strandde. Na uitspraak in hoogste instantie kon het bergloon bepaald wor den op f 59 per deel. Hierop was reeds eerder f 25 in voorschot gegeven. De heer M. Kikkert, Hoofd der o. 1. school, alhier, neemt deel aan den cursus voor spelleiders, die, door be middeling van het N. O. G-., te Schagen gehouden wordt. Er worden 10 lessen elk van 3 uur, gegeven. Oudeschild, 12 Juli. Zaterdagavond j. 1. bracht het zoontje van den heer H. K. melk naar de boot. Dicht bij het Oudeschild geraakte, mis schien door niet goed uitzien, de wagen omver. Het grootste gedeelte der melk ging verloren. Niet alleen de wagen, maar ook de tuigen, werden beschadigd. De voerman wist er bij tijds af te springen. Maandagmiddag deed een onzer ingezetenen een leelijken val. De heer N. H. die den voorgevel van een woning zou verven, had daartoe 2 ladders aan elkander gebonden. Nauwelijks stond hij op de bovenste of een der ladders brak en viel hij van eene vrij aanzienlijke hoogte op de straatsteenen. Met eene zwaar bloedende hoofdwonde werd hij naar huis gebracht. De geneesheer, die zoo spoedig mogelijk werd geroepen, kon na de wonde gezuiverd en dichtgenaaid te hebben, gelukkig constateeren, dat zonder bijkomende omstandigheden, er geen direct levensgevaar bestond. Invoer van Zwitsersclie fokgeiten. Evenals in de voorgaande jaren zullen de heeren J. Zuurbier te Alkmaar en R. Visser te Berkhout, zich in het laatst van de maand Augustus of in het begin van de maand September e. k. naar het Groothertogdom Hessen begeven, ten einde aldaar een aantal fokgeiten en bokken van het Zwitsersche Saanenras aan te koopen. Zooals bekendis, staat de fokkerij van dit geitenras in Hessen op hoogen trap, terwijl de te betalen prijzen en verdere kosten aanmerkelijk lager zijn dan bij aankoop in Zwitserland. In geen geval zal de prijs van een vol wassen geit of bok, alle onkosten inbe grepen, t 45 te boven gaan. Met het oog op den tijd van het jaar, waarin de aankoop plaats heeft, kan voor het drachtig zijn der geiten niet worden ingestaan. Ook op Jdeze reis zullen genoemde heeren op verzoek van de Directie van den Landbouw worden bijgestaan door de Hessische Kamer van Landbouw. Landbouwvereenigingen of particuliere personen, welke fokgeiten wenschen in te voeren, kunnen zich vóór 15 Augustus wenden tot den heer J. Zuurbier te Alkmaar. Vrij brutaal. Twee bedelaars haalden te Ter Aar dezer dagen een brutaal stukje uit. Op hun ronde zagen zij het manvolk van een eenigszins afgelegen erf land waarts gaan. Zich bevindende in een land van peulen en doperwten, gingen zij bij de vrouw een bezoek brengen en gelastten deze voor hen te koken peulen en aardappelen en natuurlijk moest zij er goed vet bij doen. Hoe het vrouwtje tegenpruttelde, het hielp niets, ze moest schillen, groenten schoonmaken enz. en af en toe werd ze door de onwelkome gasten, die alles afkeken, aangespoord wat voort te maken Eindelijk kon met het diner een aanvang worden gemaakt en het liet zich blijkbaar goed smaken; de heeren gaven hun tevredenheid te kennen over het gul onthaal. De vrouw was blijde, dat het gezel schap daarna vertrok en vertelde angstige oogenblikken te hebben doorgebracht. Een flinke afnemer. Hoe belangrijk het verbruik van kunstmest in de bouwpolders van Holl. Noorden is, kan blijken uit het feit, dat één landbouwer ir, den Anna Paulowna polder vorige week voor eigen gebruik 360 balen Thomasphosphaat ontving. Dit slakkenmeel moet thans voornamelijk dienen voor bemesting van bet karwij- veld, om dan na eene groenbemesting met spuni voor de tarweteelt te dienen. Zóó is 't gevaarlijk fietsen. Onder Utrecht reden Vrijdagavond een heer en eene dame per fiets. Zeer vriendschappelijk zelfs, ieder met een arm op eikaars schouders. 'tis in dit geval weer gebleken dat dergelijke geïmproviseerde vierwieler formaties haar eigenaardige bezwaren meebrengen. Toen de juffronw, verschrikt door de schaduw van een boom, een onverwachte stuurwending maakte, viel zij, meneer ving haar weliswaar op, maar brak bij 't geval zijn arm. Twee mogelijkheden. Het te Utrecht verschijnend Ulr. D. schrijft 'tls Woensdagmiddag, 2 uur zoowat. Daar komt een Sumatrastraat-bewoner aan een politieagent vertellen, dat zijn kat gevangen zitin een strik op het terrein van een worstfabriek. Goed, er wordt een onderzoek inge steld. Blijkt evenwel, dat een jongen de kat al bevrijd heeft. Schijnbaar is dit een zeer onbelangrijk berichtje. Maar er zit een zeer interes sante .kwestie in, waarde lezer. „Strikken om katten te vangen op terreinen bij worstfabrieken" wat kan tot dergelijke situaties in het algemeen de aanleiding zijn Primo: bij de worstfabriek ligt afval, de katten azen er op goed, strikken moeten het lastig gedierte verhinderen. Maar dan secundo poes als con sumptie-middel, meedienend tot productie eener fijne mélange, die als heerlijke worst het menschdom zal worden toe gediend Twee mogelijkheden we zullen het maar op de eerste houden Slecht hooi. Met den hooibouw is het in de Lang straat meer dan treurig gesteld. Het gras is meest gemaaid en ligt half be dorven, verbleekt op het veld. De aan houdende regens stellen de goede ver wachtingen van don hooioogst geheel te leur. De grensbewoners en de kommiezen. De man is een grensbewoner en woont te Dinxperloo. Als grensbewoner heeft hij al menigmaal blootgestaan aan de bekoring om te smokkelen en de bekoring is hem te machtig geworden hij is gevallen, weer gevallen en nog eens gevallen, al dieper en dieper. Hij werd steeds grooter debiteur van de Pruisische gerechtigheid. Eindelijk kreeg men hem in de gaten, of beter gezegd in de gaten had men hem al lang, doch de commiezen kregen hem te pakken. Hij ontkwam, doch zijn rekening werd, zonder dat hij er bij was, opge maakt. De Pruisische gerechtigheid is een zeer ernstige dame, die warempel niet met zich laat spelen de man kreeg een langdurige gevangenisstraf. Maar wanneer je grensbewoner bent, gaat 't gemakkelijker iemand tot logé van het Pruisische Spitbuben Wirtschaft te proclameeren, dan hem in het nacht- register van dit logement in te schrijven. Zoo ook hier. De commiezen hadden hem wel eens te pakken, doch de man wist zich los te rukken. Nu wilde 't geval, dat bij al die narigheid nog dit kwam, dat dezer dagen zijn huis afbrandde, 't Schijnt, dat hij goede maatjes is met zijn buurman, althans bij dezen zou hij zijn geredde spulletjes opbergen. Die buurman is echter een inwoner der „Grosse Heimat" waartoe, helaas! ook de belagers van onzen smokkelaar, de Pruisische grens- commiezen behooren. En ze kregen hem warempel weer te pakken, Maar met een paar stompen die een Johnson tot eere zouden gestrekt hebben „legde" hij de commiezen en als de wind maakte hij dat hij weer op vaderlandschen bodem kwam. (Geld. Ct.) Een meevaller. Te Haarlemmermeer werd een bedelaar die juist in een slaapsteede vertoefde, verrast met een erfenisje vanf5000. Het mes. In de Metropool van het Leger des Heils op de Schiedamschen dijk te Rotterdam kregen Zaterdagochtend vroeg twee zwervers ruzie over een stukje woist. De eene, een 63-jarige man, heeft toen den ander, een 47-jarige, met zijn mes een steek ge6even in het rech terboon dat schuin boven hem buiten den rand van de krib hiQg. Een slagader werd doorgesnoden, wat een hevig bloedverlies tengevolge had. De hulp der politie werd ingeroepen, de dader gearresteerd en de verwonde naar het ziekenhuis vervoerd. Daar is de getroffene, verzwakt door bloedverlies, verbonden, maar niet ter verpleging op genomen. Hij werd weer teruggebracht naar de Metropool en met het verbonden been in zijn krib gelegd. Omstreeks half acht bleek hij te zijn overleden. Het verband was geheel met bloed doortrokken. Het lijk werd ter gerechterlijke schouwing naar het Ziekenhuis over gebracht. Geheimzinnige misdaad. Vrijdagochtend hoorden de huisgenooten vau dokter R, wonende Keizersgracht te Amsterdam, tijdens diens spreekuur, plotseling in diens werkkamer een revolverschot vallen. De dienstbode, die kwam toesnellen, vond den dokter dood, badende in zijn bloed. Vermoedelijk was hij 't slachtoffer van een misdadigen aanslag geworden, althans zelfmoord leek niet waarschijnlijk. Van een dader was echter geen spoor te vinden. Oniniddelijk werd de Justitie gewaar schuwd, die thans een onderzoek instelt. Vermoed wordt, dat oen patiënt de dader is van den aanslag- Per luchtschip over den Oceaan. De „Daily Tel." publiceert de laatste bepalingen over den tocht, die door den ontdekkingsreiziger Wellman, met een bestuurbaar luchtschip over den Atlan- tischen Oceaan ondernomen zal worden. De tocht zal plaats hebben einde Au gustus of begin September, en zal gaan van New-York naar Londen. Het lucht schip, dat gebruikt zal worden, is de „America", die, met het oog op een expeditie naar de Pool, voor Wellman gebouwd werd en die onlangs te Parijs werd verbeterd. De bemanning van het luchtschip zal uit zes personen bestaan. Een geioichtig werkje. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft: Te Bochelt, bij Halverweg tusschen Bree en Hamont, is men volop bezig met de voorbereidende werken voor de verplaatsing van den kerktoren. De kerk moet vergroot worden en daar is geen ander middel toe dan ze langs den kant van den toren te ver lengen. Daar deze een monument uit de 15e eeuw is, heeft men, om hem te bewaren, verkozen hem te verplaatsen geifik men gedaan heeft met de Dam- statie van Antwerpen, liever dan hem af te breken en een nieuwe te bouwen. 't Is een kolossaal werk. Trouwens naar de berekening van deskundigen moet de toren een gewicht hebben van 3000 ton of 3.000.000 kilogram. Om hem van zijn fundamenten los te scheuren is een kracht noodig van 5000 ton. De toren zal 9 meter 50 achteruit geschoven worden. Zonder den cement- kiezelmortel mede te rekenen, waaruit de nieuwe fundeering samengesteld wordt, zijn er 16 waggons materiaal van allen aard aangebracht. Van nu af komen de vreemdelingen in groot getal de werken bezichtigen. Wat zal het zijn, als na twee of drie weken het gevaarte eens aan 't schuiven gaat? In de kerk van Bochelt vindt men ook twee kunstwerken van onschatbare waarde, een vier meter hoog bronzen tabernakel en het overprachtige retabel van het hoogaltaar, beide uit de 15e eeuw. Texel 11 Juli. Aangevoerd weiden: 2 paarden f185 af 225. 4 koeien f 165 a f 210. 7 pinken f 85 a f 115. 91 schapen f 18 a f 21.50 541 lammeren f 12 a f 14.25 5 schrammen f 22 a f 24. 1 korf kippen fl.— Handel vlug. Puriucrend, 12 Juli. Aangevoerd: 554 Runderen waaronder: 325 vette koeien 62 k 80 Ct. per KG. 2()- Gelde koeion f 150 k 220. Melkkoeien f 170 d 265. 24 stieren. 231 vette kalveren f 0,C5 a 10.85 p. Kg. 324 Nuchtere kalveren t 12a i 26 1310 Schapen f' 23,— k f 30.00 prijsh. h. mtg 618 Lammeren t 11,a 1 16, 267 vetto varkens f 0,53 a 1 0,57 por Kg.; 83 magere varkens 1 18 n 130,—; 220 biggen f'8 a f 14 kipeieron f 3.75 u f 4.25 per 100;

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2