Donderdag 21 Juli 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. N°. 2880. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. ZEEMILITIE. Nationale Militie. Inschrijvingsregister en Alphabetische Naamlijst. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat bet Inschrijvings register voor de lichting 1911, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naam lijst, gedurende acht dagen, van den 19en Juli tot en met den 26 Juli 1910 aanstaande, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel den 18 Juli 1910. De Burgemeester, HIDDINGH. 9—10 Juli. De belangrijkste gebeurtenis der afge- loopen week was ongetwijfeld de verkiezing voor onzen Senaat, die in de verschillende provinciën plaats had. Na den uitslag der jongste Statenverkiezingen stond het wel vast dat in de samenstelling onzer Eerste Kamer geen noemenswaardige verandering zou worden gebracht. Zoo is het dan ook geworden. Het resultaat is geweest dat de rechtsche meerderheid van onzen Senaat met één zetel versterkt werd, dat in de plaats van een paar aftredende leden, die niet weer in aanmerking wenschten te koinon, andere werden gekozen en een paar anderen, die niet bedankt hadden „gewipt" Werden. Tot deze laatsten behoort ook de heer D. W. Stork te Hengelo. Zooals men weet gingen in 1907 do Staten van Overijsel „om" en werd er toen de 2e rechtsche afgevaardigden naar de Eerste Kamer af gevaardigd. De laatste liberale afgevaar digde, nu de heer Stork, is Dinsdag de woestijn ingezonden, zoodat Overijsel thans 3 rechtsche vertegenwoordigers in den Senaat heeft. De heer Stork zag zijn zetel aangeboden aan het Statenlid baron van Pallandt. Behalve die van Overijsel verdient ver melding de verkiezing in Friesland. De Gedeputeerden benoeming der vorige week hadden doen zien dat het lot van den libe ralen afgevaardigde aan een zijden draadje hing. De liberalen hebben in de Friesche Staten hun heerschappij verloren en alleen met hulp der sociaal-democraten zou voor komen kunnen worden dat een rechtsche candidaat afgevaardigd werd. Doch tot een overeenkomst met de 10 sociaal-democraten was het niet gekomen. Deze waren nu Dinsdag voor een lastige keuze geplaatst. Vielen ze de liberalen niet bij dan hielpen ze daardoor de rechterzijde om een recht- schen candidaat af te vaardigen. Ten slotte besloten ze dan toch maar liever de liberalen te helpen, mits deze met een anderen candidaat dan den vrij-liberalen Jhr. van Beyma kwamen. De liberalen hebben daar aan voldaan, door Van Beyma te laten vallen en in plaats van dezen den Unie liberaal Dr. C. Lely te stellen die daarna bij herstemming gekozen werd. Met bizondere belangstelling werd ook de Zuid-Hollandsche verkiezing te gemoet gezien. Immers zij zou een antwoord geven op de vraag of de heer Van Heeckeren, die in den laatsten tijd zooveel stof tot geschrjjf gaf en de rechtsche regeering meer dan eens eenige onaangename oogen- blikken bezorgde, opnieuw een zetel in de Eerste Kamer zou worden waardig gekeurd. Dit laatste nu is niet het geval gewor den. Baron Van Heeckeren heeft het ver trouwen der rechterzijde verloren en is door de Staten van Zuid-Holland uitge worpen. Waarschijnlijk op.advies van den leider Dr. Kuyper. Voor den betrokken diplomaat zeker geen aangename bejegening. Met belangstelling mag worden afgewacht wat de heer Van Heeckeren nu verder zal doen. De totaal uitslag der verkiezingen is goweest, dat thans de Kamer zal bestaan uit 32 leden der rechterzijde (kath., anti- rev. en Chr. hist.) en 18 leden der linker zijde (liberalen). Als nieuwe leden zullen hun intrede doen de heeren Mr. J. C. de Marez Oyens, oud-minister van waterstaat (ministerie Kuyper 1901 1904), C. Lely, oud-mi nister van waterstaat (laatst ministerie Pierson 1897 1901); K. de Bo6r Czn., oud-kamerlid (district Zaandam); E. A. M. van der Kun, oud-kamerlid (district Zevenbergen), en baron van Pallandt, lid van de Prov. Staten van Overijsel. district stad-Ommen. o—o o Enschedé, waar al zoo menige economische worstelling plaats had, is thans opnieuw het tooneel van een harden strijd tusschen de fabrikantenvereeniging eenerzjjds en de arbeidersorganisaties anderzijds. Onlangs ontstond er een geschil tusschen de firma Menko en hare arbeiders. Dit had een staking tengevolge, nadat de onderhande lingen tusschen do besturen der fabrikan tenvereeniging en der arbeidersorganisaties op niets waren uitgeloopen. Het gevolg van deze partiëele staking was dat alle fabrikanten een uitsluiting proclameerden, door hun fabrieken gudurendo een paar dagen per week niet te laten werken. Alle pogingen door autoriteiten en particulieren aangewend om den strijd te doen eindigen zijn tot nog toe mislukt en in de afge- loopen week heeft de fabrikantenvereeniging laten bekend maken, dat den 8 Augustus a. s. alle fabrieken stop gezet zullen worden ingeval niet voor dien tijd het arbeids geschil bij de firma Menko opgelost is. Wij kunnen niet beoordeelen aan welke zijde in deze kwestie het recht is, maar gelooven dat onze lezers het met ons eens zullen zijn als we de hoop uitspreken dat spoedig aan het conflict een einde kome. Anders toch gaat het nijvere Enschedé weder een ernstige crisis te gemoet. —o—o—o— De zittingen, de vorige week door het Engelsche Lagerhuis gehouden hebben nogal de aandacht getrokken. Allereerst doordat „Vrouwenkiesrecht" aan de orde kwam, later door de beraad slagingen over den vlootbouw, twee onder werpen die in de laatste jaren al veel van zich hebben doen spreken. Vooral de behandeling van „Vrouwen kiesrecht" heeft heel wat afwisseling ge bracht in het Londensche leven, want voordat de kwestie in het Lagerhuis in bespreking kwam hadden de voor-, en ook de tegenstanders voor de noodige of onnoodige voorbereidingen gezorgd. In het Lagerhuis kwam in behandeling een voorstel van het lid Shackleton wat een groote uitbreiding van het kiesrecht beoogde. Hij wildö voornamelijk het ge meentelijke kiesrecht der vrouwen over brengen op het pailementaire kiesrecht. De vereenigingen der Kiesrechtvrouwen hadden zich met dit voorstel vereenigd onder beding dat dit slechts een eerste schrede was op den weg, een afbetalings termijn op de aigeheele gelijkstelling van het vrouwenkiesrecht met dat van de mannen. Er werd in het Lagerhuis lang en breed over h6t voorstel gesproken. Het vond tal van voorstanders, maar ook verschillende tegenstanders onder de vertegenwoordigers van alle partijen. Zelfs de regeering was over het voorstel in twee kampen van voor- en tegenstanders verdeeld. Ten slotte werd het voorstel met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Dat was dus wel een succes voor de vrouwenbeweging. Dit succes werd evenwel door een te leurstelling gevolgd, want eveneens met groote meerderheid werd 't voorstel verwor pen om 't ingediende voorstel naar het „grand comittée" te verzenden, wat hetzelfde beteekent als dat de zaak voorloopig afge daan is en in de huidige zittingsperiode niet verder in behandeling komt. De andere kwestie, die in behandeling kwam, was zooals bovengemeld, de vloot bouw. Er kwam een motie aan de orde van den afgevaardigde Dillon om het aan gevraagde krediet voor den aanbouw van schepen met twee millioenen pond sterling te verminderen. Dillon gaf een uitvoerige toelichting op zijn voorstel, waarbij hij er op wees, dat de voortdurende toeneming der voor den vlootbouw benoodigde bedragen, was toe te schrijven aan den druk, dien de des kundigen op de regeering uitoefenden. Hij refereerde zich in dezen aan de bekende uitspraak van lord Salisbury. „Luister niet naar deskundigen. Zij zouden er op aan dringen, dat wij een bezetting leggen op de maan, om ons tegen een aanval van Mars te beschermen". Er op wijzende, dat onder de huidige regeeriug in 3 jaar tijds de marinebegroo' reeds met 12 millioen pond sterling was verhoogd, vroeg hij: „waar moet dat heen?" Voor het volgend jaar zag hij alweer 3 millioen meer aangevraagd en als dat zoo doorgaat dan zal de regeering onmogelijk gelden kunnen overhouden voor sociale hervormingen. Ten slotte critiseerde h(j „het onverantwoordelijke geschrijf" en ge wroet van lieden die het er op schenen toe te leggen, een oorlog met Duitschland uit te lokken. Deze laatste uitlating gaf minister As- quith, die den spreker van antwoord diende gelegenheid, er zijn leedwezen over uit te spreken dat Dillon zich op anonieme ar tikelen uit tijdschriften beriep om te be- toogen dat Duitschland of Engeland vijan dige gevoelens of aanvalsplannen koesterden en ze daarom hun vloten gingen versterken. Van Engeland mocht dit niet gezegd worden en Duitschland, meende de minister in dezen te kunnen vertrouwen. Duitsch land heeft groote belangen in zijn ver afgelegen koloniën en het meent zjjn po sitie als wereldmacht niet voldoende te kunnen handhaven en zijn steeds meer groeiende belangen in alle werelddeelen niet te kunnen beschermen zonder vloot- uitbreiding. Asquith herinnerde er verder aan dat de Engelsche regeering reeds eerder een voor stel tot vermindering der vlootuitgaven gedaan had, doch dat de Duitsche regeeriug meende daarop nog niet te kunnen ingaan. Het zou Asquith evenwel verheugen als de vlootuitgaven verminderd zouden kunnen worden, om het geld voor de welvaart van het algemeen te kunnen aanwenden. Na Asquith voerden verschillende andere sprekers het woord. Zoo verklaarde Balfour dat Engeland zijn vloot zoo diende aan te zien als Duitschland zijn. vloot doet. Lord Beresford betoogde dat Engeland zijn vloot zoodanig diende uit te breiden, dat de heele wereld inzien moest, dat het nutteloos is, met Engeland te wedijveren. Barnes verklaarde, dat het program voor den vlootbouw rekening moest houden niet met mogelijke vijandelijke gebeurte nissen in het buitenland. Max Keuna, de eerste lord der admiraliteit betoogde, dat alleen het regeeringsprogram voldoende zekerheid kon bieden. De motie-Dillon werd hierop met 298 tegen 70 stemmen verworpen, waarop de aangevraagde miljoenen toegestaan werden. Engeland bouwt das maar door en Duitschland zal zeker niet op zich laten wachten. Met Dillon mag men wel vragen: „waar moet dat heen?" oo o De aangelegenheden betreffende Kreta hebben in den laatsten tijd meer dan eens den blik naar het verre Oosten doen richten. Ook in de afgeloopen week was dit weder het geval door de berichten over de Kre tenzer kwestie, die nog steeds niet opgelost is en nu eens een meer dan weer een minder dreigend aanzien vertoont. Er was evenwel nog een andere aange legenheid, die de aandacht tot zich trok. Door Rusland en Japan is nl. dezer dagen een overeenkomst gesloten die niet van belang ontbloot is. De inhoud dezer over eenkomst is: een vaststelling van den status quo in Mantsjoerije. Beide landen erkennen eikaars bezitrecht zoodat Rusland in het Noorden en Japan in het Zuiden z\jn invloed zal mogen laten gelden, terwijl ze elkander zullen steunen als soms derden eenigen aanval op dat bezitrecht mochten willen ondernemen. Voorts werd ovi reen- gekomen, dat Rusland aan Japan de vrije TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Oproeping van Verlofgangers in werkelijk dienst. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat de in het verlolgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der zee militie, wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze worden opgeroepen, om zioh te Willemsoord (Den Helder) aan te melden, op den dag en aan boord van den bodem achter ieders naam ver meld, teneinde voor eerste-oefening in werke- lijken dienst te worden gesteld. Burger, Pieter, lichting 1910 Texel, op 9 Aug. 1910, aan boord van //Neptunusa. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, voorzien van de hun toegezonden kennis geving (of verlofpas), aan boord aanmelden voor 12 uur 's middags of zoo spoedig mogelijk daarna. De opgeroepenen moeten zich voor hun vertrek naar boord, ter Gemeentesecretarie aanmelden, voorzien van de kennisgeving (verlofpas), teneinde ioo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiljetten en tot het in ontvangst nemen van daggeld en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlich tingen te bekomen aangaande de reis. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan roudra doenlijk ter Gemeentesecretarie worden overgelegd eeno gelegaliseerde geneeskundige ver klaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onver wijld aan boord. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Marine als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat aan boord aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen van een afzonderlijke op roepingsbrief ontheft den verlofganger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijDe verplichting tot opkomst in werkeljjken dienst, daar de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk ia opgeroepen. Texel, den 16 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1