Tentoonstelling Bekendmaking. Marktberichten, HBP** Advertentiën Advertentiën. van Pluimvee te Texel. Bewoners van Texel. Extra-vaart van de „Dageraad." Predikbeurten. Landbouwtentoonstelling te Hoorn, lederen avond samenkomst in de tent der Nederl.Tentzending (standplaats Polderweg, achter Woensdag 27 Juli des av. 8 uur Oudeschild, 22 Juli. Door den veearts is geconstateerd, dat een koe van Gebr. Hin van Dijkmans huizen gestorven is aan miltvuur. Door de bevoegde autoriteiten zijn de noodige voorzorgsmaatregelen genomen, om de verspreiding van deze besmettelijke ziekte te voorkomen. Yoor de eigenaars is het te hopen, dat de ziekte zich tot deze ééne koe bepaalt. Den Hoorn, 22 Juli. De werkzaamheden aan het Horntje welke men deze zomer verricht, naderen hun einde. De zink- en kraagstukken wat de hoofdzaak van het werk was zijn weer in de diepte verdwenen, om het andere jaar wellicht weer door an deren vervangen te worden, daar zij dan weer door de sterke stroom zijn meege sleurd en weer van hun plaats verdwe nen zijn. Want mag het soms voor eenigen tijd den stroom verzwakken, afdoende is en wordt het zoo nooit. De Texelaars hebben niet veel aan dit werk gehad, daar men hen om zink- en kraagstukken te maken niet kan ge bruiken. Deze worden vervaardigd door Sliedrechters die uitstekend met dit werk op de hoogte zijn. Doch gelukkig is hier volop werk, zoodat de Texelaars door dit werk niet geleden hebben. Want aan den vasten wal is armoede genoeg. Bij deze Sliedrechters toch wa ren mannen, die in 12 weken geen slag werk gehad hadden, zoodat men wel kan begrijpen, dat zij dan overgelukkig zijn, wanneer zij weer aan den arbeid kunnen. Zigeuner huwelijk. Nog steeds kampeeren er zigeuners te Neeritter (Limburg) met hun heele familie bij de rijksgrens op Belgisch ge bied. In het geheim zijn ze door de Ned. politie over de Belgische grens gebracht en onze nabuur zit er nu mee opgescheept, gereed om ze bij de eerste de beste gelegenheid weer te retour- neeren. 'tls haast niet te gelooven, wat een bezoek den .Bohémiens te beurt valt. Zondag zou de hoofdman die zjjn rol zeer goed speelt een huwelijk inzegenen tusschen twee leden van het corps, wat heel wat vreemdelingen naar het terrein der plechtigheid had gelokt. De vertooning had natuurlijk niet veel om het lijf, maar de executanten maakten van de gelegenheid gebruik om de bezoekers van het kleine nikkel- en zilvergeld te ontlasten. Ook de café's in de omgeving maakten goede zaken. Wie er geen verstand van heeft moet geen effecten koopen. Eenigen tijd geleden kocht een land bouwer uit den Beemster bij een later gefailleerden commissionair in effecten te Amsterdam, voor f700 aan effecten. Deze bleken later nog niet de helft van de waarde te hebben I Hoewel de bekochte, die geen gevolg aan de zaak wilde geven, zich tegen niemand over het voorgevallene uitliet, kwam eenigen tijd daarna iemand bij hem, die vertelde gehoord te hebben, hoe hij bedrogen was. Hij zeide, dat by de zaak nog wel in orde kon maken en vroeg hem tegen betaling van f 14 de effecten mee te geven, dan zou hij deze inruilen voor papieren ter waards van f500. Later stuurde hij papieren die echternog geen f 40 waard bleken te zijn. Deze man, uit Beets (Friesland) af komstig, is te Amsterdam door de politie gearresteerd en in het huis van bewa ring te Haarlem opgesloten. Men moet maar durven. Te Hillegersberg is heden een paartje in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruigom 80 jaren en de bruid 66 jaren telt. De bruigom stapt voor de 5e maal en de bruid voor de 2e maal in het huwelijksbootje. Een woedende stier. Een vreeselijk ongeluk beeft dezer dagen te Scharnegoutum in Friesland plaats gehad. De heer K. M. Galema zou zijn stier van beter ketting voorzien, toen deze hem tegen den grond aan slingerde en daarna voortdurend over het land heen schuurde, zoodat hij oogenblikkelyk buiten kennis geraakte. De vrouw van U. Sefflnga zag zulks van uit haar kamer. Ijlings ging ze er op af, gewapend met een stuk hout, om den stier te verwij deren, hetgeen eerst gelukte toen er meer hulp kwam opdagen. De stier werd door eenige mannen op stal gebracht en de heer G. werd bewusteloos te bed gebracht, waarna direct de hulp van dr. Regenbogen te Bozum werd ingeroepen. Deze constateerde, dat de boer zwaar inwendig was gekneusd, hoewel ver moedelijk niet levensgevaarlijk. Hier mag echter niet achterwege wor den gelaten een woord van lof voor de vrouw, die op zoo'n gevaarlijken stier durfde af te gaan, aan welke stoutmoe digheid de heer Galema zijn leven (wanneer dit behouden blijft) zal hebben te danken. Wat zijn dat toch voor ouders Zaterdagavond half elf, terwijl de moeder uit was om boodschappen te doen, sprong een jongetje van 4 jaar, wonende Marnixstraat te Amsterdam, uit het raam der tweede verdieping op de straat. Het gebroken sleutelbeen werd het kind opgenomen. 0, die rijioielenl Dezer dagen is de opmerking gemaakt dat de Amsterdamsche politie in gewone tijden een gemakkelijk leventje zou hebben, als er... geen rijwielen bestonden. Dat hiervan iets aan is bewijst weer het politierapport van Woensdag. Daarin leest men achtereenvolgens: Gestolen 1 rijwiel, staande voor een werkplaats aan den N. Z. Voorburgwal. Gestolen 1 rijwiel, staande voor een perceel aan de Heerengracht. Aangehouden 1 jongmensch, verdacht van diefstal van een rijwiel. Aangehouden een persoon, verdacht van verduistering van een rijwiel. Aangehouden 1 opgeschoten jongen verdacht van medeplichtigheid aan dief stal van een rijwiel. Overgebracht een varensgezel, te Rot terdam aangehouden, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van een rijwiel. Dit zestal loopt over één enkelen dag! Uit de landloopersioereld. Door den gemeente veldwachter v. d. Weel, te Reeuwijk, is een daar bekende landlooper wegens openbare dronken schap, in de cel opgesloten. Na zijn ontnuchtering, den volgenden morgen, dischte de man een verhaal op van zijn wedervaren. In een dag had hij f 60 opgemaakt, voornamelijk aan jenever. Dat geld had hij met hard werken bij de boeren in den hooibouw verdiend. Meermalen zoo vervolgde hij heb ik zoo'n som geld bij elkaar, doch telkens is dat in een dag opgemaakt, ook doordat ik door mijn mede-diepgevallenen van een gedeelte van mijn geld wordt beroofd. Het merkwaardigste is dat hij in geen 25 jaar op een bed sliep, maar altijd in hooibergen of schuren zijn legerstede vond, behalve als hij bij de politie ver zeild raakte. Een lastige propaganda. De voorstanders van Zondagsrust te Amsterdam maken sedert eenigen tijd propaganda voor hun ideaal door op het plaveisel van de voornaamste straten, met een zwarte verfstof, dit verzoek aan het publiek te laten schilderen „Koopt niet op Zondag" 1 Voor zoover de letters zijn aangebracht op de trottoirs is het propagandamiddel onschuldig (hoe wel leelijk), maar op den ry weg kan het aanleiding geven tot gevaar. De koetsiers klagen er al over, dat hunne paarden schrikken van de groote letters, die als slagschaduwen tegen hetgrijs van asphalt of keien afsteken. Gevaarlijke beesten. De ruim 50-jarige vrouw Limpens te Sittard ging met twee koeien naar het land, en, om eenig handwerk te ver richten, bond zij het touw, waaraan de koeien vastgebonden waren, om haar middel. Eensklaps sloegen de dieren op hol, de vrouw meesleepende, tot ten slotte het touw brak. De koeien kwamen weder aan het woonhuis terecht. De vrouw werd later, in treurigen toestand in een korenveld gevonden. Men vreest voor haar leven. Werp die dingen toch ook niet op straal. In de Rosmarijnsteeg te Amsterdam gleed een man uit over een pisangschil en brak een been. Afdeeling Akkerbouw. In het programma van de landbouw tentoonstelling, die van 14 tot 18 September te Hoorn zal worden gehouden, is een afdeeling opgenomen, waardoor verbouwers van akkerbouwgewasen in de gelegenheid worden gesteld hun product tentoon te stellen en daardoor de aandacht van den handel te vestigen op de voortbrengselen, die in hunne streek worden verbouwd. De commissie, die dit onderdeel van het programma ontwierp, acht het voor den afzet dier voortbrengselen van belang, dat vele verbouwers in deze afdeeling mede dingen. Ik voldoe hierbij aan een verzoek de aandacht van belanghebbenden op dit punt te vestigen en deel hun mede, dat de aan gifte nog tot 1 Augustus openstaat Gevraagd worden: 1. Tarwe, 2 Wilhel- mina-tarwe, 3 Wintergerst, 4 Zomergerst, 5 Haver, 6 Vale erwten (Capucyners), 7 Vale erwten (Wijkers), 8 Groote groene erwten, 9 Kleine groene erwten, 10 Grauwe erwten, 11 Kroon-erwten, 12 Bruine boonen 13 Witte boonen, 14 Gespikkelde ofTeak- boonen, 15 Paardenboonen, 16 Duiven- boonen, 17 Geel mosterdzaad, 18 Rood mosterdzaad, 19 Karwijzaad, 20 Blauw- maanzaad, 27 Gele uien (Va H-L-) 28 Roode uien f1/» H.L.), 29 Bieten (Kroten), 10 stuks met loof, 30 Suiker- en mangelwortelen voor veevoeder, 10 stuks met loof, 31 Vroege aardappelen op naam, 32 Late aardappelen op naam, 2 K. G. in een mandje, 33 De schoonste en uitgebreidste verzameling vroege aardappelen op naam, met opgave van tijd van rijpheid en van de beschik bare hoeveelheid voor eventueele aanvra gen voor aankoop; 34 Nieuwe vroege aard appelsoorten onder overlegging van een staat, waarin nauwkeurige opgave van het tijdsverloop tusschen planten en oogsten en van de opbrengst. Beschikbaar zijn voor ieder der rubrieken 1—20 en 2728, als 1ste prijs een bronzen medaille, als 2de prijs f2,50 en als 3de prijs een getuigschrift; voor ieder der ru brieken 29—32 als boven behalve de derde prijs; voor ieder der rubrieken 33—34 als lste prijs f 25 en als 2de prijs f10. Iedere inzending moet zijn van eigen teelt en bij 1—20 bestaan uit minstens H. L. of 50 K. G. zaad. Bovendien moeten van 1—16 twee schoven worden ingezonden ongedorscht en van hetzelfde gewas. De Rijkslandbouwleeraar v. N.-Holland, C. NOBEL. Schagen 16 Juli 1910. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 16 tot en met 22 Juli '10.™* GEBOREN Hendricus Jacobus, z.v. Hen drik Maas en Cornelia Bakker (Burg), ONDERTROUWD: Pieter van der SchaDs (Helder) en Aaltje Mets (Oudeschild). GETROUWD: Pieter Burger (Oosterend) en Adriaantje Schuijl (Harkebuurt) Hendrik Brouwer (Oost) en Aaltje Griek (de Cocksdorp). OVERLEDEN: Willem Schagen, oud 68 jaar geh. m. Dirkje Keijzer (Oudeschild) Michiel Wilhelmus Bakker, oud 4 maanden, (Mient). GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 meisjeszak met inhoud en 1 zakdoek gevonden te den Burg, 1 deksel van een ketel, gevonden op den Koogerweg. Zondag 24 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur de heer Fruijt. van Amsterdam. Koog. Vm. 10 uur ds, Boeke. Oudeschild. Nam. hall 3 ds. Visser. Nam. 4 uur Ds. Onnekes. van Helder. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Voorbereiding. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. 's Av. half 7 de hr. Fruijt. van Amsterdam. Coclcsdorp, Nm. half 3 ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. half 10 I Ds. H. Brouwer. Nam. 3 uur v. Lutjegast Gron DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal Vm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst. Schagen, 21 Juli. Aangevoerd: 20 Kalf koeien f 170,a f 320—; 80 Vette Koeien 1 200 a f 300,00 20 Geldekoeien f 140 a f 220 30 Nuchtere Kalveren f 7 a f 24. 420 Schapen (vette) f 20,a 29,50 Overhouders f a .00. 195 Lammeren f 12.00 a f 18. 56 Vette Varkens 50 a 57 cent per Kg. 00 Magere Varkeus f 00 a f 00. 70 Biggen f 12,00 a f 17,00; Boter f 1.20 a f 1.30 per K.G. Kipeieren f 3,60 a 1 3,90 per 100; Leiden, 22 Juli. Ter markt aangevoerd: 65 Stieren f 134 af 320, 134 Kalf- en Molkkoeien f 172 a f 303; 82 Varokoeien f 135 a f 274; 193 Vette Ossen en Koeien f 189a f 293 76 Kalveren (vette) f 58 a f 124 49 Kalveren (magere) f 8.a f 16. 595 Lammeren i 10,50 a f 16,— 341 Schapen vette)* 1 21.00 a f 27.00 686 Magere Varkens f 17— a f 48, -; 547 Biggen 18. af 16. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig lijden in het Gemeen telijke Ziekenhuis te Helder, onze geliefde Zoon en Broeder LAMMERT, in den ouderdom van bijna 21 jaar. Uit aller naam, P. BAS. Oudeschild, 20 Juli 1910. Aan allen die blijken gaven van be langstelling gedurende de ziekte en over lijden van mijn geliefde Echtgenoot, mijn hartelijke dank, in het bijzonder aan den WelEd. Zeergel. Heer Dr. Wagemaker, voor zijn onvermoeide hulp en deelneming den overledene bewezen. Wed. W. SCHAGEN. Oudeschild 23 Juli 1910. Ter bevordering van de Pluimveehou derij zal de afdeeling Texel der V. P. N, op 31 AUGUSTUS (Koninginnedag) en I September as. aan den Burg, op nader aan te wijzen terrein eene tentoonstelling houden van Pluimvee tusschen de leden onderling. De prijzen die worden uitgeloofd zijn a. Voor iederen toom der navolgende rassen Wit- en Patrijs Leghorn Minorca's; Wyandotte; Plymouth Rocks Orpingtons en Mechelsche Hoenders. Hoofdprijs f 5.00. Ttueede prijs f 2.00. Iedere inzending moet bestaan uitéén haan met 4 kippen. b. Voor den mooisten toom jonge kippen uit bovengenoemde rassen, minstens 6 stuks met één haan. hoofdprijs f 5.00. Tweede prijs f 2.00, c. Voor den mooisten Haan uit boven genoemde rassen f 2.50. d. Voor de mooiste inzending tamme eenden (1 Woerd en 3 eenden) t 2,50. e. Voor de mooiste collectie Kipeieren van 50 stuks f 2.50. Voor elke inzending moet 50 cent worden betaald voor kost- en staangeld. De vereeniging zorgt voor doelmatige verblijven met renDen en voor toezicht: De risico blijft voor den inzender. Opgaven voor deelneming wordt ver zocht voor half Augustus. De Tentoonstelling is voor het publiek te bezichtigen tegen betaling van 35 cent inkomgeld. Pluimveehouders, die zich nog als lid aansluiten kunnen mede inzenden. HET BESTUUR. Het College vhn Dagelijksch Bestuur van het Waterschap „de 30 Gemeenschap pelijke Polders op Texel", brengt ter kennis van de Ingelanden, dat de Lijst, aanwijzende de personen die stemgerechtigd zijn, is vastgesteld en van heden gedurende 14 dagen ter Secretarie van genoemd Waterschap aan Den Burg alhier, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure (de Zondagen alleen uitgezonderd) voor de Ingelanden ter visie is gelegd. Zij, die vermeenen mochten daartegen bezwaren te moeten inbrengen worden uitgenoodigd die binnen eens maand na dato dezes, bij verzoekschrift, zoo veel noodig door be wijsstukken gestaafd, aan het College van Dageljjksch Bestuur in te dienen. Texel, den 18 Juli 1910. Het College van Dagelij ksch Bestuur voornoemd, J. S. DIJT, Voorzitter. RUIBING, Secretaris. 't Station Helder.) ook voor de bewoners van Texel. DAARTOE: Vertrek Nieuwedfep Woensdagtiv. 10.30. Toegang tot do Tent kosteloos. Het plaatsel. Comité.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2