m 2383. Êondag 31 Juli 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland l)it blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiëu vóór 10 nur op den day der nityave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. LOTING VOOR DE MILITIE. Met bovenstaande letters duiden wij in den regel aan wanneer wij iets willen mededeelen van Texels Eigen Stoom boot Onderneming, en 't zal den lezer duidelijk zijn dat wij ook nu op die onderneming het oog hebben. T.E.S O. dan maakt zich in deze dagen zeer verdienstelijk door het organiseeren van pleiziertochtjes, waarvan evenwel tot heden door het ongunstige weder niet zooveel gebruik wordt gemaakt; (moge de tocht op morgen, naar Wie- ringen, beter voldoening geven). Het organiseeren van deze pleizier tochtjes heeft gewis tweeërlei doel. Wil men daarmede het publiek ten genoegen wezen, financieel voordeel voor T.E.S.O. zooal niet op den voorgrond staande, is daarbij toch zeker niet uitgesloten. Gelijk men weet hebben de pleizier tochtjes plaats met de „Ada", de reserye- boot van T.E.S.O., welke boot haar eigendom werd door aankoop derzelve van de Maatschappij „Alkmaar Packet" welke maatschappij, met die verkoop, zoomede van haar andere bezittingen op het eiland, tevens afstand deed van hare vechten en verplichtingen inzake het stoombootverkeer over het Marsdiep, hetwelk daardoor geheel in handen kwam van T.E.S.O. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders van T.E S.O., Vrijdag 10 December 1909 gehouden, werd zulks medegedeeld, alsmede dat de koopsom voor een en ander bedroeg f 33000, plus de baten van het loopende postcontract, f4000 per jaar, tot 31 Dec. 1913. Het benoodigd kapitaal, zoo deelde de voorz. toen mode, was reeds afgedragen, doordien 3 Texelsche ingezetenen be reidwillig hunne beurzen hadden be schikbaar gesteld. Die leening was echter tijdelijk en de voorz. hoopte dat de Texelaren zich ook thans niet onbetuigd zouden laten door het nemen van aandeelen of obli- gatiën in de 4% obligatieleening van f50.000, welke zou worden opengesteld. (Later verhoogd op 5%). Nu ligt het voor de hand dat T.E.S.O. tengevolge de groote fin. verplichtingen welke zij op zich heeft genomen, moet trachten hare inkomsten te vergrooten en aangezien de „Ada" slechts reserve boot is, wordt getracht daarmede door verschillende diensten (waartoe dan ook de pleiziertochtjes beliooren) zooveel mogelijk te verdienen, opdat de grootere uitgaven voor onze onderneming zooveel mogelijk worden gedekt niet alleen, doch kan het zijn ook nog eenige winst afwerpen. Dat is zeor goed gezien van de directie en de pogingen daartoe aan gewend verdienen een woord van lof. Kunnon de aandeelhouders alzoo te vreden zijn over het pogen dor directio niet alzoo kan deze bogen over de be langstelling en medewerking van het Texelsche publiek, naar ons duidelijk werd in de vergaderingen van 27 Mei en 24 Juni 1.1. in welke beide vergade ringen door den voorz. een klaagtoon werd geuit over- de weinige deelneming welke werd betoond, in zake het plaat sen der obligatiën. En het is daarop dat wij nog eens de aandacht vestigen. In de verg. vaD 24 Juni werd medegedeeld dat van de obli gatieleening groot f50.000, nog f38.000 niet is geplaatst, dat de rente dier oblig. thans is vastgesteld op 57», dat stukken zijn te bekomen van f 100, f 250, en f500, en dat jaarlijks minstens f 1000 aan oblig. zal worden uitgeloot. Krachtig drong de voorz. aan op mede werking van allen. Het benoodigd ka pitaal is zeer goed te bekomen als hypotheek, doch de voorz. meent dat de eer van Texel medebrengt dat niet tot hypotheekopname moet worden overgegaan. Of na die vergadering de poging tot plaatsing der obligatiën een gunstiger wending heeft genomen, vermogen wij niet te zeggen, al willen wij zulks wenschen, doch laat ons daartoe een woord van aanbeveling mogen doen. De rente van 5 isjhooger dan in den regel is te verkrijgen bij plaatsing van geld. De oblig. zijn preferent, d.w z. dat in de eerste plaats deze rente wordt uit betaald, en de oblig. mogen als solide worden beschouwd, gezien de eigen dommen van T.E.S.O. Om deze reden doen zij die eenig geld wenschen te plaatsen, een goed werk om aan de genoemde obligatie-leening deel te nemen. En er zijn er zeker nog wel enkelen die eenig bedrag disponibel hebben ten einde dit rentegevend te beleggen. Immers boerenleenbank en Rijkspost spaarbank, waar veel lagere rente wordt gegeven, zouden daarvan kunnen getuigen Ja, zegt wellicht menigeen, doch het geld geplaatst op een dier beide banken is dagelijks opzegbaar wanneer men zulks noodig zou hebben, en het geld in de obligatieleeDing gestoken, al doet het dan zooveel hoogere rente, kan men niet gebruiken wanneer men dit noodig heeft. Deze opmerking is terecht. Voor per sonen met veel kapitaal hindert het zeker niet al staan oenige honderden guldens zoo uit dat men de directe be schikking over het geld niet heeft, doch kleiner kapitaalkrachtigen moeten daar mede zeer zeker rekening houden. De hoogere rente zou hen gewis wel toe lachen doch het niet ten allen tijde kunnen beschikken over hun kapitaal, doet hen zich met lagere rente tevreden stellen wanneer zij directe beschikking houden over hun geld. Wanneer het mogelijk zou wezen voor de bedoelde oblig. de gunstige bepaling aan de hand te doen, ze desnoodig te kunnen verzilveren, dan zou het niet onmogelijk zijn dat ook de weinig kapi taalkrachtige zou willen profiteeren van de hoogere rente en dus ook de eigen zaak steunen. Het verluidt zich dat maatregelen daartoe worden overdacht; leiden ze tot goed succes. Naar wij vernemen herdenkt de heer W. Flens, H. d. S. te Ooltgensplaat, vroeger als zoodanig te Zuid-Eierland, morgen den dag waarop hij voor 25 jaar geleden bij het onderwijs werkzaam kwam. Pe heer D. L. Daalder van Oosterend, onderwijzer aan de Humanitaire School te Blaiicum, deed Zaterdag j. I. te 's Gravenhage met goed gevolg examen voor de hoofdacte. Oosterend, 29 Juli Heden slaagde voor de Zeevaartschool te Den Helder, de jongeheer C. Drijver alhier. Koog27 Juli. Hedenmiddag is op 't strand achter 'thotel „Juliana" aangespoeld 'tin ver gevorderden staat van ontbinding ver- keerende lijk van een man. Vermoedelijk een zeeman. Merken konden er niet op gevonden worden. Oudeschild, 29 Juli. Gisterenmiddag geraakte eene sloep van de Marine V-club, niet ver van de haven aan den grond. Het sleepbootje „Onrust", dat alhier tijdelijk gestaion- neerd is; om de modderbakken naar zee te sleepen, wist het na gemaakt akkoord weder in dieper vaarwater te krijgen. Van tijd tot tijd wordt onze haven nog al eens door pleiziervaartuigjes bezocht. Zoo liggen er nu weder twee fraaie namelijk „de Freya" en de „Ree". Den Hoom, 29 Juli. Dinsdag j.l. had de timmermansknecht G. B., terwijl hij in een in aanbouw zijnd huis bezig was zijn arbeid te verrichten, 't ongeluk achterover van een trapje te vallen waardoor hij met zijn hoofd tegen een muur terecht kwam. Daar men het ergste vreesde werd dadelijk per draad dr. Over ontboden, doch bij nader onder zoek bleek dat het ongeluk niet zoo ernstig was, als het zich eerst liet aanzien. Vlieland. Het Duitsche stoomschip „Karlsruhe" van Stolpenwuden naar Rotterdamkwam hier wegens slecht weer en gebrek aan steenkool binnen, bankerde te Terschel ling en vervolgde de reis via Nieuwediep naar Rotterdam. De torpedboooten G 5, G 6 en G 7 en de kanonneerboot „Ever", zijn heden door de veelbesproken Sloot gestoomd. De Ever ankerde nabij den steiger eu vertrok des middags. Vlieland mag dus wel vertrouwen dat het vaarwater in goede conditie verkeert. Een kostbaar veulen. Men schrijft uit HaarlemmermeerAls een bewijs dat de paardenfokkerij in deze gemeente nog goede resultaten afwerpt, kan aan gevoerd worden het feit, dat jl. Maandag door den landbouwer B. op de gehouden paardenmarkt te Hoofddorp een veulen van drie maanden oud verkocht is voor f 300. Voor een ander veulen van onge veer denzelfden leeftijd werd tevergeefs f 250 geboden. Zijn broertje doodgeschoten De landbouwer S. SpraDg te Oostwold bevond zich Zondag ongeveer 1 uur, alsdus beweert hij, met een vriend in een bijschuur achter zijn behuizing. Sprang had sinds eenige dagen het geweer van een kennis in huis en verzocht zijn 11-jarig zoontje het vuurwapen te halen uit de kamer. In 't karnhuis kwam de knaap met het geweer te vallen, het geladen wapen ging af en een 8-jarig broertje, dat een paar passen verder stond, kreeg het volle schot hagel in zijn gezicht. De dood trad onmiddellijk inhet linker gedeelte van het hoofd was vreeselijk verwond. De in allerijl geroepen geneesheer kon niet anders dan den dood constateeren. Een tegenstrijdige naam. Een der afgevaareigden naar de alge meens vergadering van den Volksbond tegen 'Drankmisbruik te Scheveningen heet.... Bagchus! (N, v. d. D.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Bors 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de loting voor de lichting van 1911 voor deze ge meente zal plaats hebben te den Burg alhier in een lokaal der o. 1. scholen op Dinsdag 16 Augustus 1910, des voormid dags te elf uur. Aan de loting nemen deel de ingeschreve nen voor die lichting wier inschrij ving plaats had vóór den lsten Juli j.l. met inbegrip van hen, wier inschrijving voor de lichting na even vermelden datum krachtens art. 24 der Militiewet 1901 mocht zijn bevolen. Bedoelde ingeschrevenen worden mits dien uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aan wezig te zijn. BEPALINGEN .BETREKKELIJK DE LOTING. De ingeschrevenen worden in de volgorde der alpbabetisckc naamlijst afgeroepen ten einde zelf een nommer te trekken. Voor den ingeschrevene die niet is opgekomen of, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf een nummer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opge komen, dan geschiedt het trekken door den Bur gemeester of het Lid van den gemeenteraad, bij de loling tegenwoordig; het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter gemeentesecretarie, waar de loteling het binnen drie maanden na de trekking kan afhalen of doen afhalen. Voor hen, die op den dag der loting blijken te zijn overleden, wordt niet geloot. Door belanghebbende lotehngen of door hun vader, moeder, voogd of curator kunnon tegen de wijze waarop de loting is geschiedt, bezwaren worden ingebrachl bij Gedeputeerde Staten. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, na behoorlijk te zijn onder teekend, binnen vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen bewijs van ontvang .worden ingeleverd bij den Burgemeester. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop dc uitspraak ter kennis van belanghebbenden is gebracht, kan daarvan bij de Koningin in beroep worden gekomen door be langhebbende lotelingen, of door hun vader, moodcr, voogd of curator. Het daartoe strekkend vcrzoekschritt kan op ongezegeld papier worden gesteld. Het moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden verzonden en behoeft niet gefraukeerd te zijn. VRIJSTELLING VAN DEN DIENST. De loteling, die vermeent recht te hebben op vrijstelling van den dienst, geeft de redenen vau vrijstelling op bij de loting, na het trekken van zijn nommer. Is dc loteling niet in persoon bij de loting tegenwoordig, of is hij, hoewel tegenwoordig, buiten staat die opgave zelf te doen, dan kan bet opgeven der redenen van vrijstelling ook geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Onverminderd de opgave bij dc loting gedaan, moet de vrijstelling in elk geval nog worden ge vraagd bij den Militieraad, zulks op het tijdstip nader bij openbaie kennisgeving bekend te maken. Voorts wordt ter kennis gebracht: le. Dat eigen militaire dienst en broederdienst alleen dan als reden van vrijstelling in aanmerking komen, zoo deze bestond op den lsten Augustus van het jaar, waarin de loteling, voor wien de vrijstelling wordt gevraagd, het 18e levensjaar volbracht 2o. dat tot het bekomen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst moet worden overgelegd hetzij een paspoort of ander bewijs van ontslag, hetzij een uittreksel uit het stamboek of een bc- wjjs van werkclijken dienst. 3e. dat tot het erlangen van vrijstelling op grond van broederdienst ten aanzien van eiken dienen den of gediend hebbenden broeder moet worden overgelegd een bewijs als onder 2o bedoeld, als mede een door deu Burgemeester af te goven getuigschrift, waaruit blykt het getal zonen tot het gezin behoorendo 4o. dat een getuigschrift als onder 3o bedoeld, ook moet worden ovorgclegd, indien vrijstelling wordt gewenscht wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van een of meer in hetzelfde jaar geboren broeders; 5o. dat het getuigschrift biervoren onder 3o en 4o bedoeld, door of vanwege de loteling ann den Burgemeester kan worden aangevraagd op Dinsdag 10 Augustus 1910, des voormiddags te 10 uren, ter Gemeentesecretarie Go. dat de hiervoren gonoemdo bewijsstukken, noodig voor het erlangen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst lif wegons dienst van eon brooder of van brooders ton minste veertien dagen voor dc opening der zitting van don Militieraad, alzoo voor den 26 September 1910, moeten wor den ingeleverd bij den Burgemeester, althans voor zoover bedoelde stukken op dat tijdstip niet reeds ter Gemeentesecretarie berusten. Waar in hel bovenstaande sprake is van vader, moeder of voogd, heeft zulks betrekking op min derjarigen en strekt de uitdrukking «vader/' voor het geval dat de vader de ouderlijke macht uitoefent de uitdrukking «moeder/' voor het geval dat de moeder de ouderlijke macht uitoefent en de uit drukking «voogd" voor het jreval rle minderjarige onder voogdij staat. De uitdrukking «curator// geldt den meerderjarige, die onder curateele staat. Belanghebbenden worden er nog uitdrukkelijk op gewezen, dat nalatigheid in het doen opmaken en in het tijdig inleveren van de vereischte be wijsstukken ten gevolge zal hebben, dat de lote lingen tot den dienst zullen worden aangewezen. Gedaan voor de eerste maal te Texel den 29 Juli 1910. De Secretaris, De Burgemeester, C. JONKER, Loc.-Secr. HIDDINGH. TEXEL, 30 T. E.S.O. JULI 1910.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1