Binnenland. Buitenland. TEXEL, 8 Aug. 1910. Brandweer. Gehoor gevende aan de desbetreffende oproep, verzamelden zich Zaterdagavond te 7 uur de manschappen, behoorende tot de verschillende brandspuiten aan den Burg, voor het brandspuithuisje aldaar. „Naar het Koogereind" luidde de order, en achtereenvolgens werden de onderscheiden bluschmiddelen, daar heen vervoerd, naar het land van den heer Joh. Roeper, voor de oefening be schikbaar gesteld. De spuiten werden in functie gesteld en waterstralen welke aan de jeugd ontzaglijk veel pret be zorgden, toonden aan dat de oefening in gang was. Na korten tijd rukte het zaakje weder in. Of de oefening aan het doel beantwoordde? Wij doen er voorhands het zwijgen toe. Door liet heerlijke zoiuerweèr. Het mooie weder der laatste dagen kwam de liefhebbers van het maken van een uitstapje zeer ten goede. De pleiziertocht naar Wieringen, door T.E.S.O. aangekondigd mocht daarvan getuigen. Naar wordt gemeld maakten 170 a 180 personen daarvan gebruik. Zij genoten met volle teugen, de deel nemers er aan. Een heerlijk zeetochtje, een vriendelijke ontvangst van de be woners van het naburige eiland, den geheelen dag recht zomerweer, hetwelk de gelegenheid bood tot het maken van een wandeling of een fietstochtje over het' eiland, waartoe, naar verzekerd wordt, de wegen zich zoo bij uitstek leenen. Eu dan nog, voor de liefhebbers er van, eenig kermisvermaak. Wat wil men meer? Het uur van vertrek sloeg voor velen dan ook veel te vlug naar wij vernamen. Ook het bezoek aan de Koog werd Zondag door het mooie weder zeer in de hand gewerkt. Tal van fietsers bezochten des na middags het dorpje de Koog en vertoefden met veel anderen die te voet of per rijtuig waren gekomen, aan het Noord zeestrand, waar de jongeren zich ver maakten met in het water te plassen en de ouderen een gemakkelijk plaatsje aan de duinen opzochten, 't Was heerlijk er eenige uurtjes te vertoeven. Men gevoelde er zich zoo recht lekker; 't was een zomer-idylle. Ook al in het teeken van mooi weêr, stond de markt van Maandag j.l. Er was goede aanvoer, vlugge handel en er werden goede prijzen besteed. De verjaardag van H. M. Koningin Moeder op Dinsdag 2 Augustus, ken merkte zich hier door slechts weinig vlagvertoon. Daarmede is alles gezegd. Dm Hoorn, 2 Aug. Be werkzaamheden door den heer Roskamp aan 't Horntje aangenomen zijn weder afgeloopen en zijn de man schappen gisteren weder naar hunne woonplaatsen vertrokken. Honderden meters rijswerk en honderde lasten steen zijn weder naar de diepte ver dwenen. Of 'tzal helpen? Door de vele werkzaamheden die op heden in den P. H. Polder zijn is er volk te kort en heeft men volk moeten laten komen. Door den regen der laatste dagen is het zaad spoedig aangerijpt en moet er zoo spoedig mogelijk af. Oudeschild, 2 Aug. Zaterdag jl. had de vrachtrijder J. H. een ernstig ODgeluk. Bij het keeren van den wagen, ten einde daarop wier van de stoenglooilng te laden, geraakte de spoorstok vast, waardoor de wagen meeging en de voerman bekneld geraakte tusschen het wiel en een ijzeren stang langs den zeedijk. Vreeselijk gewond werd hij bij zijne zuster gebracht. Hier werd de eerste geneeskundige hulp verleend. Het pleizierreisje met de „Ada van Holland" naar Wieringen is naar wensch geslaagd. Ofschoon het weder zich des morgens niet rnooi liet aanzien hield bet zich den geheelen dag buiten gewoon goed. De deelneming was groot. Zoowel 's morgens bij het vertrek uit, als 's avonds bij aankomst in de haven, liet het Texelsch fanfare corps zich lustig hooren.Honderden toeschouwers wooDden zoowel het vertrek als de aankomst bij; wat een gezellige drukte veroorzaakte. Tijdeos het hevige onweder van hedenmiddag bevond het pleizierjacht „Urania" van de Marine IJ-club, schipper Hooykaas niet ver van onze haven op zee. Door een rukwind werd het groot zeil van de gaffel geslagen en belangrijke schade aan het staande want toegebracht. Ten prooi aan wind en golven werd het jacht door de Zeemeeuw opgepikt en alhier in de haven gesleept. Vlieland. Van het Noorsche bergingsstoomschip Norrona, op het wrak van het gezonken s. s. Wilma liggend, is tijdens een don derbui ae ketting gebroken, de boot kwam heden binnen met 35 rol ijzerdraad, De vuurtoren op het Witte lid en de lichtopstand benoorden den lichttoren zullen beiden inplaats van petroleumlicht gaslicht bekomen. De gashouders zijn hier aangebracht en de werkzaamheden begonnen Een levende doode. De heer W. J. Van Wagtendonk, hoofdcommies ter gemeentesecretarie te Amsterdam, vertelt in het „Hbl." Toen ik nog werkzaam was op de secretarie te Rotterdam, kwam op het bureau van den burgerlijken stand een man, zeggende: Meneeren, ik heb inde krant gelezen, dat ik dood ben; nu kom ik eens toonen, dat ik nog springlevend ben. Daar kijkt u vreemd van op, maar ik begrijp best hoe de vork in de steel zit. Mijn vrouw zou graag van me af zijn en nu is er een drenkeling opgehaald in welk lijk zij mij herkend heeft. En toen hebben ze mij in de boeken doodgemaakt. Natuurlijk werd den man de weg gewezen om verbetering te verkrijgen van het overlijdingsregister, waarin zijn overlijden was ingeschreven. Wat was zijn antwoord? Daar verzet ik geen been voor! Jullie hebben me dood gemaakt; zie nu ook maar, dat je me weer levend maakt. Ook al vergelijkend examen. Voor de betrekking van secretaris der gemeente Schoterland, salaris f 2100, hebben zich 45 sollicitanten aangemeld. B. en W. hebben daarvan 10 heeren uitgenoodigd tot een vergelijkend onder zoek op het gebied van gemeente administratie. Politiehonden aan het werk. Men schrijft uit Breda aan de „N. Ct." In den nacht van Woensdag op Donderdag wist een man binnen te dringen in het nonnenklooster bij het Liesbosch, nabij Breda. Een logeetje, een jonge dame uit Utrecht, ontwaarde den man, toen hij bezig was haar valiesje te doorzoeken. De kerel had door middel van een lange witte doek getracht zich het voorkomen van een non'te geven. Zich ontdekt ziende, ontvluchtte hij door het venster, doch in zijn haast liet hij de witte doek in den tuin achter. De marechaussee onder leiding van kapitein Thomson, nam het onderzoek in handen. Met twee politiebonden, waaronder de beroemde Breston van brigadier Croes, die op den internationalen politiehondenwedstrijd den len prijs behaalde, werd het spoor van den mis dadiger nagegaan. Beide honden, onafhankelijk van elkan der werkende, voerden hun geleiders langs denzelfden weg naar een schuur, behoorende bij een hoeve, die ruim tien minuten van het klooster is verwijderd. Het bleek dat daar met goedvinden van den boer een landlooper een gedeelte van den nacht had doorgebracht. Naam en signalement van den landlooper zijn bekènd, zoodat hij waarschijnlijk spoedig in handen der politie zal vallen. Vreemd mag het genoemd worden, dat de overheid niets doet om het aan schaffen en dresseeren van politiehonden door marechaussees aan te moedigen. De mannen moeten niet slechts zelf de honden koopen en op eigen kosten voeden, moeten zich ook niet alleen de kosten van aanschaffing van. alles wat voor de dressuur noodig is getroosten, doch zelfs als de honden reeds geheel geschikt zijn voor den dienst, draagt het Rijk, dat van het gebruik toch het meeste nut heeft, niets voor het onderhoud by. Een weervoorspeller schrijft Volgens langjarige waarnemingen meen ik tbans rnet zekerheid een periode van goed weer of droogte te kunnen voor spellen. Die periode zal aanhouden tot 12 A 13 Augustus, op dien tijd passeert onze aarde de groep der Perseïden, dan zal opnieuw een regentijd aanbreken. Van een levensmoede. In een der gemeeDten om Tiel, we zullen maar niet nader aanduiden waar, zegt de „T. Ct." trachtte een ingezetene zich door ophanging van het leven te berooven, wat nog juist bijtijds kon worden verhinderd. Van deze poging tot zelfmoord zouden we geen melding hebben gemaakt ware bet niet dat we dit bericht kunnen aanvullen met de mededeeling, dat de levensmoede eenige uren later in ondertrouw werd opgenomen. Vragm om iets dat men al heeft. De pachter van het strand te IJ muiden had den Raad van Velsen verzocht op het strand een glijbaan aan te leggen. Dit verzoek is van de hand gewezen. Het bleek dat de man reeds bij voorbaat de baan had aangelegd en met groot succes exploiteerde. Dat viel niet mee. In Schoterland overleed een welgesteld weduwnaar. Zijn bloedverwanten ofschoon ook rijk, dachten nog flink wat te erven. De weduwnaar vermaakte hun echter niets, doch schonk eenige duizenden aan minvermogende vrienden en het over blijvende, ongeveer f 50,000, aan zijn huishoudster. Aanstellerij. Vorige week sprong te Scheyeningen juist op de plaats waar 't aan 't strand het drukste is bij het Wandelhoofd een ongeveer 17-jarig jongmensch van een golfbreker in 't zilte nat, blijkbaar om den schijn te wekken dat hij een einde aan zijn leven wilde maken. Eenige badmannen snelden te hulp. Toen zij den levensmoeden jongeling te pakken hadden, zoodat hij wel wist dat hij niet meer los kon raken, begon hij zich te verzetten. Per rijtuig werd de snuiter onder politie geleide naar huis gebracht. Verduistering van f100,000 aan effectm. De chef der prolongatie afd. van bet bankierskantoor van Oyens en Zonen te Amsterdam, is ontslagen wegens door hem gepleegde ernstige fraude. Hij speculeerde bij een tweetal effecten firma's te Amsterdam en om zijn schulden te dekken, nam hij in den loop der jaren telkens effecten weg, aan de bankinstelling behoorende. De man was reeds 30 jaar bij de instelling in dienst. Totaal moet hij voor een bedrag van ongeveer f 100.000 verduisterd hebben. De fraude kwam aan het licht toen onlangs bij het intreden van een nieuwen vennoot een inventarisatie plaats had. De directie van de firma Oyens en Zonen verzoekt het „Hbld." mede te deelen, dat er in deze zaak geen sprake is van verduistering. Het betreft hier, volgens haar, een intern aangelegenheid van de Bank. Luchtvaart in Nederland. Wij lezen in het „Hbld." over de welgeslaagde vliegproef te EdeOp het vliegterrein van de firma Verwey en Lugard in de Doesburgerbuurt nabij Ede, heeft de eerste vliegproef plaats gehad en met schitterend resultaat. Daverend klonk het gejuich, luide het hoerageroep, toen de heer J. W. E. L. Hilgersnade tweede ronde landde. Zonder eenig ongeval kwam de heer Hilgers ook weder op den beganen grond. Het was een zeldzaam mooi gezicht het toestel systeem Blériot, over bot bruin van de Veluwsche heide te zien zweven. In golvende be wegingen werd de tocht afgelegd. Een oogenblik ook kreeg men de impressie van een reuzenzwaluw, beurtelings zich scherend langs het aardoppervlak, dan weer zich oprichtend en pijlsnel voort schietend. In het geheel werd een afstand van naar schatting 500 meter twee maal heen en weer afgelegd. De bochten werden echter op den beganen grond genomen. Gedurende de vlucht verhief het toestel zich 8 10 Meter. Het succes was overweldigend. Van alle zjjden ont ving de vlieger hulde, en werden de ondernemers gecomplimenteerd met het welslagen van dezen eersten proef. Wat opsnijerij. Tit Bits vertelt van twee concert- zangers, die tegen elkaar wat aan het bluffen geslagen zijn. Ik heb eens zóó meesleepend gezongen zegt de een, dat mijn hoorders als roeiers op hun stoelen voor- en achter over bogen; het lied heette: Row, brothers row". O, zegt de andere, dat beteekent niets ik heb verleden op een concert gezongen „The last Post". Al de aanwezigen staken op een gegeven oogenblik hun tong uit, als om aan postzegels te likken, en toen holden ze allen de zaal uit, orn' de laatste buslichting niet te missen. Een nieuioe dans. De „Marseillaise", het trotsche volks lied der Franschen, zal voortaan niet alleen meer gezongen worden, maar ook gedanst. 14 Juli 1.1. schonk aan de ge danste „Marseillaise" het leven. Haar vader is de president der nationale dans- akademie Lefort. Zeer in het geheim hadden de dansleeraars het feit voor bereid. De dans sloeg in. Zij begint met 6 pas voorwaarts, met den rechtervoet wordt aangetreden, dan volgen weer zes passen, waarbij de linkervoet vooraan gaat. Het vervolg is een reeks figuren en groepeeringen, die zeer handig - aldus oordeelt de Parijsche correspondent van de „Kölnische" - met den maat en de melodische lijn van het volkslied overeenkomen. De dansers reiken elkaar dikwijls de handen, zij. waartsche zwenkingen geven leven, beweging en friscbheid aan het nieuwste dansproduct. Het aanleeren moot, blijkens de ervaringen van 14 Juli, zeer gemak kelijk zijn. Men zal de dans nu ook aan de school kinderen leeren, opdat het volgend jaar heel Frankrijk kan Marseillaise-dansen. Ergens goed voor. Te Parijs heeft een reuzenhoed goeden dienst gedaan. Een jonge dame, die met zulk een voortbreng.'el van de zotheden der mode was uitgerust, ontmoette aan den arm van een aanbidder een vroegeren minnaar, die, om baar voor baar ontrouw te straffen, met vitriool naar het meisje wierp. De gevaarlijke vloeistof trof wel den hoed, maar kon het daaronder ver borgen gelaat niet bereiken. De tweede aanbidder kreeg een paar spatten in het gelaat, maar het meisje bleef vrij. Zij zal zich wel dadelijk een even grooten hoed koopen1 Stakingsgevaar in Frankrijk. In het St. Lazerusstation te Parijs moet een pak manifesten in beslag ge nomen zijn met den aanhef: „Aan de genie-soldaten", dezen aansporende, om in geval van een algemeene staking der spoorwegbeambten dienst te weigeren. het is goed dat 'took minder kan. De begrafenis van koning Eduard heeft den Engelschen Staat nagenoeg een half miljoen gulden gekost. Voor verhuiskosten van koning George en koningin Alexandra word f 660,000 aangevraagd; de paleizen moeten n.l. voor de nieuwe bewoners anders worden ingericht. Een nieuwe veegmachine. De gemeente-tram te Amsterdam heeft zich een nieuw soort veegmachine aangeschaft, welke op practiscbe wijze is ingericht. De machine zuigt bet stof uit de rails op, dat in een reservoir bewaard wordt, om later weggestort te worden. Op deze wijze kan de veegmachine, die electrisch voortbewogen wordt, eenige kilometers rails schoonmaken, zonder dat de voorbijgangers last van bet opgeworpen stof hebben. De machine, die in Hannover ver vaardigd is, staat nu nog in de remise aan de Tollenstraat on zal over een paar woken in dienst komun. Rij kspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaar bank boekjes, uitgegeven in do maand Augustus 6D waarop do rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rente bijschrijving by hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Rijkspostspaarbank. („R. N."j Aao hot postkantoor Den Burg (Texel) en do, daaronder ressorteorende, hulpkan toren werd gedurende dernnand Aug. 1010 Ingelegd f 20023.70' Terugbetaald 7695.61 Hot laatste, door dut kantoor uitgegeven, bookjo draagt hot nummer 3478.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2