Binnenland. millioen lires kunnen worden bespaard door afschaffing van een groot aantal „kolenvretende" locomotieven en verande ring der administratie. Voor dit laatste schijnt de regeering wel iets te gevoelen. Ze heeft de beambten ten minste den raad gegeven een beetje geduld te oefenen omdat een zoodanige administratie vereenvoudi ging niet maar zoo een-twee-drie in te voeren is. Inzonderheid door de bemoeiingen van den socialistischen leider en Kamerafge vaardigde Büsolatie hebben de beambten aan den wensch der regeering voldaan en deze tot November gelegenheid gegeven om de voorgestelde plannen te overdenken en uit te werken. Intusschen hebben de „ferrovieri" de regeering ook nog een ander6 oplossing aan de hand gedaan, n. 1. om de exploitatie van het geheele spoorwegwezen aan hen over te doen. —o—o—o— Ten slotte nog enkele regels over het kleine negerrepubliekje Liberia, dat in de afgeloopen week uit de vergetelheid opge haald werd. Door het optreden als voogd van de Vereenigde Staten. Liberia een kuststreek van Afrika zal in het vervolg onder de sterren met d6 streepen staan, want de Vereenigde Staten hebben zich er over ontfermd". Liberia heeft dan ook zijn ontstaan aan het initiatief der Amerikanen te danken, De kolonisatie-maatschappij te Washington kocht in 1816 van Afrikaansche neger koningen een kuststrook en zond daarheen een groot aantal vrije negers uit de Ver eenigde Staten teneinde daar een zelfstan dige negerrepubliek te stichten. Het ging evenwel niet zoo vlot als men wel gehoopt had, want de bevolking kwam al spoedig in groote financieele moeilijkheden. De Engelschen evenwel, grootmoedig als ze zijn hielpen Liberia aan geld waardoor dit ge heel aan hen afhankelijk werd. De Unie verloor zoo gaande weg haar invloed in de negerrepubliek. Langzamerhand hebben de Liberianen evenwel van de Engelschen ge noeg gekregen en zoo verzochten ze al een paar keeren om bij de Vereenigde Staten van N. Amerika te mogen worden ingelijfd. In Washington had men daar aanvankelijk geen ooren naar, maar ten slotte heeft men daar toch besloten Liberia onder zijn hoede te nemen. De Vereenigde Staten willen de schuld van Liberia aan Engeland afkoopen en de republiek dan door een in Duitschland en Frankrijk en Amerika te plaatsen leening van geld voorzien. Voorts zullen ze hun best doen om de economische toestanden in Liberia te verbeteren en alles te doen wat voor de ontwikkeling van land en volk noodig is. Of de Engelschen zich zoo het voogdij schap zullen laten ontnemen moet afge wacht worden. TEXEL, 10 Aug. 1910. Volop zomer. Een zeldzame eenstemmigheid heerscht in deze dagen over het heerlijke zomer weder hetwelk ons deel is. Het stemt den mensch zoo recht prettig, het ver wekt levenslust. Voor de vacantiegenietenden is het dit jaar een waar buitenkansje, want er valt te genieten voor hen die van het buitenleven houden. Er wordt dan ook veelvuldig van geprofiteerd, waarvan mag getuigen het Dog al druk vreem delingenbezoek dat in deze dagen aan het eiland ten deel valt. Bevredige den toe risten het bezoek aan Texel en wekke het op tot een herhaling in komende jaren. Voor de schooljeugd, doch niet minder voor de ouders van deze, komt het mooie weder bjjzonder ten goede, omdat de jeugd zich nu buitenshuis kan ver maken en de duur der vacantie voor menig gezin nu niet zoo hinderlijk is. Dat overigens iedereen die daartoe in de gelegenheid is, profiteert van het heerlijke weder ligt voor de hand; fietstochtjes zijn legio, evenzoo getuigen er van, de vele rijtuigen met kinderen ot ouderen bezet, welke men meermalen kan opmerken. De markt van Maandag gaf weder veel beweging te aanschouwen; de aan voer van vee wordt steeds gt ooter,.over de handel valt niet te klagen. De bij deze gelegenheid gehouden veulenmarkt bracht tevens nog al eeuige levendigheid aan door het draven der oudere of jongere rossinanten. Of in dit artikel veel ver handeld word zouden wij niet kunnen zeggen. Wel ver wisseleen eenigo vee soorten van eigenaar. Doll. Dij. van Landbouw. De vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw, afd. Texel, tegen giste renavond uitgeschreven mocht zich niet in een druk bezoek verheugen. Meer andere vergaderingen op dezen avond gehouden, zoomede landwerkzaamheden en wellicht het mooie weer kunnen daarvan oorzaak zijn geweest. De agenda bevatte bovendien niet zulke belangrijke punten. De ingekomen stukken gaven geen aanleiding tot gedachteuwisseling en werden voor kennisgeving aangenomen. Tot keurmeesters voor de rammen- keuring, welke op Woensdag 31 Aug. a. s. zal plaats hebben werden benoemd voor rubriek 1 de heeren H. S. Zijm, R. Joh. Keijser en Jb. Boogaard, plaats vervanger L J. Roeper en J. C. Roeper. Voor rubriek 2, M. Kooiman, Leo Keijser en W. Bakker, plaatsverv. Joh. Jac. Keijser en Jn. P. Witte. Omtrent het verslag van de verg. te Amsterdam gehouden, verwijzen wij naar het Landb.-weekblad. De afgevaardigde naar deze vergadering, de heerN. Schu- maker, had van zijn verslag veel werk gemaakt. Tot afgev. naar de alg. verg. te Hoorn werd benoemd de heer P. K. Bremer, tot diens plaatsverv de heer Jac. Kikkert Nz. Tot lid der commissie inzake land bouwonderwijs werd benoemd de heer J. W. Roeloffs. Mededeelingen over de uitkomst dei- proefvelden werd niet gedaan. De voorz. zegt, dat de heer Visser daar nog ver slag van moet uitbrengen. Deze heeft er do administratie van en spr. hoopt in een volgende verg. meer specifiek de uitkomsten te kunnen mededeelen. Bij de rondvraag wordt door den heer Jac. Pz. Kikkert de opmerking gemaakt, dat de veulenmarkt te vroeg is. Hij meende dat die markt later moest plaats hebben. De voorz. antwoordt hierop, dat het beter is een 2e veulenmarkt aan te vragen, bijv. de laatste Maandag in Aug., waarmede de geheele verg. instemt. De heer Jac. Kikkert Nz. meent, dat het goed zou zijn, dat den veulens een premie werd toegekend. Op Terschelling de veulens een premie en hier is dit het geval niet. Wordt besloten deze aan te vragen. Hierna sluiting. Waal, 8 Aug. Gisterenmiddag hield de nieuw-beroe- pen predikant in de Herv. Kerk, Ds. van der Waa, zijn intrede naar aan leiding van Efeze II vers 4 7. 's Morgens was de Heer van der Waa bevestigd door ds. van Wijngaarden te Katwijk, die een rede hield over Hand. I vers 8. Zoowel 's morgens als 's middags was de Kerk geheel gevuld met belangstel lenden, niet alleen van de Waal, maar ook van elders. Oosterend, 9 Aug. De handelsvereeniging „Wilhelmina" exposeert op de wereldtentoonstelling te Brussel met twee miniatuur scheepjes, vervaardigd door den heer C. de Wijn, te Oudeschild, en voorzien van volledige uitrustingen, de garnalen-en oestervangst betreffende. De korven hiervoor zijn ge maakt door den heer Jb. Kuiter, alhier. Het Bestuur der genoemde vereen, heeft bericht ontvangen van den Alg. Secretaris voor de Nederlandsche afd., dat aan bedoelde inzending de bronzen medaille toegekend is. Wie tegenwoordig de inlading van vlas in de tjalkschepen bij Oost ziet, be droeft zich wel over do gebrekkige wijze waarop zulks plaats heeft. Verbetering is daar wel dringend noodig. De handelsvereeniging „Wilhelmina" heeft de zeemosvisscherij voor 2 weken stop gezet. Oudeschild, 9 Aug. Gisteren bracht de sleepboot A mster dam'' van D. Goedkoop een zestal pleizierjachten in de haven, waaronder twee, onder Belgische vit Hedenmorgen hebben zij de haven weder verlaten met bestemming naar Harlingen, waardoor sommigen deel aan de aanstaande wed strijden zal gehomen worden. In de laatste dagen wordt er veel wier opgevischt, voornamelijk langs de steenglooiïng. De haven wordt er zooveel mogelijk vrij van gehouden. Niet zoodra is er wat wier in, of men haast zich het er uit op te halen. Vlieland. Het badseizoen heeft z'n drukste weken. Hotel Meijer overvol, hoevelen, die wenschten eenige weken op dit eiland door te brengen, moesten teleurgesteld worden. Groote, noch kleinere pensions hebben ruimte meer beschikbaar. Aan het strand en in de duinen wordt in dezen heerlijken zomertijd van harte ge noten. De stadskinderen worden bruin als de kleine eilanders zelf, die met de vreemdelingetjes mee forten bouwen, in 't water plassen, in hun vacantie bad gasten zijn als zij. Van de reisgelegenheid op Zondag aangeboden door de stoomboot Min. Kraus wordt door velen gebruik gemaakt, op 7 Aug. was het aantal gasten voor hier grooter dan ooit. Al is het verblijf kort, de enkele uren worden welbesteed met een wandeling door dorp en duin en een tocht naar het strand waar veel genoten kan worden. Een ongewone drukte verleenen bo vendien de „manoêuvres". In den loop der vorige week arriveer den met hun commandant een aantal soldaten der land- en zeemacht. Met den meesten ernst worden de oefeningen, voor een oningewijde natuurlijk een raadsel, gehouden. De kustwacht heeft de handen vol, het telegraafkantoor dag en nacht geopend, oorlogschepen zwer vend op de kust, gewapende jantjes dwalend dooi de duinen, terwijl com mando's klinken en geweervuur knet tert het geeft zulk een gevoel van veilig en welbewaard te zijn op dit be koorlijk plekje gronds. Een tochtje over de Zuiderzee De heer E. Meijer van Amsterdam heeft Maandag beproefd de Zuiderzee over te zwemmen, van Stavoren naar Enkhuizen. De tocht gelukte niet gehoel. Te 11.42 sprong de heer M. op het uiterste punt van het havenhoofd te Stavoren in zee en ging moedig voor waarts. Onder den rook van de Noord- Hollandsche kust moest hij echter den strijd opgeven en om 5.06 werd hij in de hem begeleidende boot opgenomen. Den volgenden dag zou hij de tocht hervatten. Die is ook naar Brussel geweest. Aan een diamanthandelaar uit Am sterdam is te Brussel een portefeuille ontrold, inhoudende f3500 aan bank biljetten, alsmede diamanten en briljanten tot een waarde van ODgeveer f 18,000. Kleine tuintjes. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar hebben de wenschelijkheid overwogen, om kleine stukjes tuingrond te verhuren, ten einde particulieren, in het bijzonder arbeiders in de gelegenheid te stellen daarop naar hartelust te tuinieren en langs dezen weg bij te dragen tot verbetering van toestanden op 't gebied der volksgezondheid en der volkswelvaart. Royaal. Het gemeentebestuur van Denekamp verleende een onderwijzeres, die 2 maan den lang een vacature waarnam, een gratificatie van f 5, anders gezegd een extra belooning van 8 cent per dag. De oogst valt niet mede. De karwijoogst is in de bouwpoldeis van Hollands Noorden, dit jaar vrij algemeen beneden het middelmatige. Enkele stukken, die van 35 tot 40 baaltjes leverden, uitgezonderd is de normale opbrengst van 20 tot 25 baaltjes. Twee oorzaken werkten samen tot dit ongun stige resultaatde overmatige regens van 1910, die zelfs voor de karwjj te hevig waren, en de harde wind van Juli dio veel zaad deed verloren gaan. De prijs bedraagt f 14,75. Tegen dezen prijs wordt evenwol Dog weinig verkocht. Velen hopen, dat wanneer de aanvoer geriug blijft, de markt wel iets zal omhoog gaan. Ongewenschte bezoeker. Een jonge stier, ontsnapt aan zijn begeleider, kwam Dinsdagavoud toiecht te midden der leestvreugde in het park van Musis Sacrum te Arnhem, waar tor gelegenheid van den verjaardag van Koningin Emma een concert werd ge geven. Even luisterde de vreemde gast naar het zonderlinge geluid, dat uit den muziekkoepel tot hern doordrong, en keek hij met een paar domme oogen het ver schrikte „buitenpubliek" aan toen had hij er genoeg van en in snelle vaart ging het dwars door de menschenmassa die angstig uiteen stoof. Een dappere huzaar greep den vreem den gast bij de horens en bracht het dier buiten het- feestgewoel. De man met de roode pet. De gemeente 'sGravenhage volgt het voorbeeld der particulieren, die als zij een schuld niet kunnen binnenkrijgen, er den man met de roode pet op afsturen. 1 Officieeier, maar toch met hetzelfde effect: Als geabonneerden op de telefoon hun abonnementsgeld niet behoorlijk betalen dan worden zij, na aanmaning en exploit, door Burg. en Weth. openlijk tentoon gesteld dooreen voordracht in het Gemeenteblad om tegen hen te proce- deeren tot betaling van enz. We hebben al een paar malen gezien dat die „man met de roode pet" succes had: acht dagen later volgde intrekking van de voordracht, daar alsnog was betaald 1 Woord houden. Onlangs loofde een firma te Sneek f50 uit aan hem, die kon bewijzen, dat door haar bedorven vleesch werd binnenge voerd. Nu een agent van politie dezer dagen heeft geconstateerd, dat door haar weer dergelijk vleesch werd ingevoerd, heeft de commissaris van politie aldaar bedoelde firma gesommeerd om genoemd bedrag te storten in de kas der vereenigiüg „Hulp in Nood". („R. N."j Uit de dierenwereld. In Sint Jacobi Parochie deed zich dezer dagen een niet alledaagsch geval voor. Een jong muschje fladderde over het water in de dorpsvaart, piepte voort durend en klemde zich aan een paal vast. Dat zag een groote, donkere kikvorsch die aanstalten maakte, om het beestje aan te vallen. Het beangste muschje klauterde bij de walbeschoeiïng op, ge volgd door den kikvorsch, die het vogeltje eindelijk meestor werd, er mee in het water sprong en het naar binnen trachtte te werken. Daar het water helder was, konden de op den wal staande personen goed zien, wat er gebeurde. Een 14 jarig meisje had medelijden met het muschje en wierp den kikvorsch met een bezem op den wal en gaf hem een slag, zoodat het dier zijn prooi losliet, waarnaar het weer in zijn element sprong. Het muschje was reeds bezweken en achter den kop aan den hals gewond. Det vermengen van meststoffen. Welke meststoffen mogen wel, welke niet vermengd worden? is een vraag, die niet. in een paar woorden kan beantwoord worden Eigenlijk dient men tot goed begrip van een en ander een weinig scheikunde te kennen. Doch, schrik niet lezer, ik ga u geen cursus in schei kunde geven. Toch zal ik u iets over de samen stelling van meststoffen vertellen. De meeste onzer kunstmeststoffen zijn ver bindingen. 't Is of de stoffen onder elkaar huwen. Doch ze staan altijd klaar bun verbinding te verbreken, als ze in aanraking komen met een stof, die hen meer aantrekt, dan de tegenwoordige echtgenoot. Daar heb je bv. Kalk. Als geblusohte kalk uitgestrooid word, noemt men hem vrije kalk. Deze trouwlustige vrijgezel staat altijd klaar om met iedere zure stof, die hij ontmoet een meestal tijdelijke verbintenis aan te gaan. En de zure stoffen lijken alle wel verliefd op hem. Kalk onttrekt b.v. het zwavelzuur aan zwavelzure am moniak. En deze laatste stof, alleen overgebleven, gaat mee met hot water ot verdnmpt. Aangezien ammoniak stikstof bevat, is dat verlies zeer scha delijk voor de waarde van don mest. In stalmest komt koolzure ammoniak voor. Ook hier trekt de kalk het koolzuur tot zich, de ammoniak gaat waarschijnlijkverloren. Op Superfosfaat en Been dermeel heeft kalk eveneens een slechten in vloed. Het fosforzuur in beide wordt met zooveel kracht door vriend kalk vastgehouden, dat het sterk in oplosbaarheid achteruitgaat. Slakkenmccl bevat reeds zooveel kalk, dat vrije kalk er geen invloed op heeft. Brengt men in mergel of schuim aarde koolzure kalk op het land, dan oefont hij vrjjwel dezelfde nadcclige werking op de andere stoffen uit. Heel nnders staat hel met de kali- meststoffen. Het kali en het magnesium daarin zijn grootendecls gebonden aan zwavelzuur, kalimeststoffen trachten niet de zuren tot zich te trekken. Men kan ze gerust vermengen met Superfosfaat, Beendermeel,Zwavelzure Ammoniak en stalmest. Dit is van groot belang voor den landbouwer. Terwijl hij kalk bjj voorkeur een jaar voor de opgegeven meststoffen dient uit te strooien, kan hij den kalimcst dus Kainiet, l'a- tentkali en Chloorkali met, of korten tjjd voor rlc-andere meststoffen geven. Evengoed verdragen de Kalimeststoffen, en Slakkenmccl of Cbilisal- peter elkander. In 't algemeen is het niet aan te rnden, een mengsel van kunstmeststoffen lang te laten liggen. Sommige hunner, b.v. Cbilisal- peter trekken veel vocht aan. Dat vocht kan de overige stoffen van dat mengsel bv. Superfosfaat en Kainiet klonterig en dus moeilijk uitstrooibnar maken. Ten slotto zjj men voorzichtig met het gebruik van kalkstikslof bjj kalizouten. Dit mengsel vormt harde stukkon, terwijl er eeuige

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2