DIT DEN GEMEENTERAAD. Predikbeurten- GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhiiize 1 rozenkrans, gev. te de Waal, 1 paar sokken, 1 pet en 1 kouseband, gev. te den Burg. Uit de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad, deelen wij mede Dat is iogekomen een schrijven van Ged. Staten, waarbij aan den burgemeester op diens gedaan verzoek verlof wordt verleend om zich van 1 tot en met 30 September buiten de gemeente op te houden. Dat als waarnemend secretaris werd beëedigd de heer C. Jonker, ambtenaar ter Secretarie dezer gemeente. Dat op de voordracht ter benoeming van twee leden van het college van Zetters werden geplaatst, de heeren D. Bakker Pz., C. Backer Cz., W. Mets Tz. en W. K. Bakker. Het voorstel tot vernieuwing huur contract, gedeelte Noordzeestrand, werd goedgekourd. Het aantal leerkrachten aan de nieuwe o. 1. school m. u. 1. te Den Burg, werd bepaald op zeven, daarbij inbegrepen het Hoofd der School. Tot onderwijzend personeel aan ge melde school werden benoemd de heeren de Vries, Frederiks, Kikkert, Hoegsma en mejuffrouw Kopper. Tot leden in de op te richten commissie voor landbouwonderwijs werden benoemd uit den jRaad, de heeren J. S. Dijt en Job. Koning Sz. Het voorstel tot vermindering van het aantal leden der commissie tot Wering van Schoolverzuim, werd aangenomen. Op het verzoek van de vereeniging „Dorpsbelang" te Oudeschild, om in plaats van een jaarlijksch subsidie van f75, toegestaan in de Raadsvergadering van 26 Juni 1909, een bijdrage van >/3 in de te maken kosten der uitdieping van de Schildsloot te mogen ontvangen tot een bedrag van hoogstens f600, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. goedgunstig beschikt. Op haar plaats gezet. Er zijn toch menschen, die eens een flinke afstraffing noodig hebben, voor wie 'n pak slaag, zooals je aan kwa jongens geeft, heusch nuttig zou zijn. 't Was natuurlijk in lijn 9 te 's Gra- venhage. Een leelijke oude „jonge" juffrouw, met 'n japon als kwam zij uit een uitdragerij, in donkerblauw kraak- satijn met 'n wit borstje. Ze glimlachte behaagziek met haar mummeligen mond tegen een kantoor heertje naast haar, natuurlijk haar broer maar dat hoefde de tram niet te weten en een illusie is toch al iets- Ze wilde ook geestig zijn en maakte snedige opmerkingen over wie langs de tram liepen. ...Gut, zie eens, 't lijkt wel een pop of: Nou zeg, as 'k weer eens een hoed moet hebben, neem ik er zóó een- Maar niemand lachte en de behaag zieke „jonge" juffrouw van even veertig was ten einde raad. Toen kwam bij een halte een dame binnen in „entravee", de nauwe band strak omspannend de kanten japon. Dat was 'n kansje. De juffrouw schraapte haar keel en zei toen héél hard: „Dat is dat mensch dat gisteren geen onderrok om haar beenen hadl" De heele tram keek de nieuw binnen- gekomeno aan, maar, o teleurstelling voor de stakkert in 't leelijke. blauwe satijntje, niemand lachte. Alleen de dame keek eens ernstig naar haar buurvrouw en zei.toen tegen den heer, die haar begeleidde: „Hofjes- juffers veranderen toch weinig, zo zijn nu nog net als voor honderd jaar, alleen wat verzuurd". Daarna was het incident atgoloopen. Voor pleizier uit. Een echtpaar te Winschoten was Maandag voor pleizier uit naar het naburige Duitsche Bocholt. tloe de echte lieden zich daar geamuseerd hadden, kon men den volgenden dag bemerken, toen de man terugkeerde met het gelaat geheel met doeken omwonden, een gevolg van een gevecht, dat bij daar gevoerd had, en waarbij bij zijn portemonnaie met 125 en ?ijn vrouw haar horloge als oorlogsbuit hadden moeten achterlaten. Een land.bouio-onderwyzeres Door de onderwijzeres mej. Jacoba v. Prooijen uit Waterlandkerkje, is met grooten lof het examen afgelegd aan een Belgische school, waar zij voor re kening der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij gedurende één jaar de lessen heeft gevolgd in zaken den landbouw betreffende, voornamelijk rakende de ecbtgenooten der boeren en hunne dochters. Dit is de eerste in Zeeland, die in de gelegenheid is in desbetreffende vakken onderwijs te geven. Kras. Te Haarlem hebben uit één gezin drie zoons in drie achtereenvolgende jaren een vrij nummer getrokken en hun moeder schrijft dit toe aan haar zorg om haar zoons den avond voor de loting pannekoeken te laten eten! Het is geen mop, het is zuiver zoo gebeurd, verzekert de „O. H. Ct." Veel sterfgevallen. Men schrjjft uit Aalten Treffende, toevallige sterfgevallen heb ben hier in deze streek binnen een be trekkelijk korten tijd plaats gehad. Een nog ongehuwd oppassende landbouwer nam 's avonds tevoren opgewekt af scheid van zijn aanstaande. Den volgenden morgen vond men hem hangen in een veebut in een weiland, achterlatende een brief waarin hij vermeldde tot de wanhopige daad overgegaan te zijn, omdat het hem onmogelijk scheen, de hooge landpachtsom te kunnen opbrengn. De Bierbottelaar en winkelier W., die 's avonds een inslag van beschuit was gaan halen, vond men den volgenden morgen verdronken in de Slingebeek, ongeveer 1500 M. van zijn woning oorzaak geheel onbekend. In een Schuur onder Winterswijk vond men een arbeider hangen, die te Bocholt werkte; in zijn bezit vond men een goed gevulde portemonnaie, benevens een spaarbankboekje met een tegoed van R.M. 1700. Den onderwijzer K. te Lichtenvoorde, die bezig was met hooien, vond men een paar uren nadat hij van huis was gegaau, dood in het weiland; men zegt dat een hartverlamming de oorzaak is. „L. D." Onderwijs. Te Groningen zal een landbouwhuis- houdschcol voor boerendochters en ar beidersvrouwen worden opgericht, de eerste van dien aard in ons land. Een nieuwe school. Naar wij vernemen zal binnenkort op initiatief vau den heer J. H. Kann te den Haag een Joodsche Tuin- en Land bouwschool worden opgericht. In deze school zullen tuin- en landbouwers voor Palestina worden opgeleid. Daarnaast zal de school werken aan de vakopleiding van die Joden, die door venten den kost verdienen en dan door handenarbeid zich een bestaan zullen verwerven. De school zal vermoedelijk in een landbouwcentrum verrijzen. Zoo iets gebeurt meer. Donderdagmiddag 1 uur, terwijl de bewoners, wonende aan den Klaren- dalschen weg te Arnhem, nog aan tafel zaten in do keuken, werden zij plotse ling opgeschrikt door het kraken en scheuren van het plafond; zij konden zich nog haastig verwijderen. Een oogen- blik daarna stortte Let geheele plafond naar beneden, alles bedekkende met een laag kalk en riet. Gelukkig was het eten afgeloopen. („A. Ct.") Een oplichter. Men schrijft uit den Haag: Bij verschillende groothandelaars in den Haag vervoegde zich dezer dagen iemand, die, wetende dat de handelaar zijn afnemers niet persoonlijk kende, zich voor een hunner uitgaf. Hij deed een flinke bestelling en kwam dan ten slotte met het praatje voor den dag, dat zijn fiets onderweg gebroken was. Het rijwiel had hij bij een reparateur ge bracht, doch deze zou het alleeu tegen contante betaling van de reparatie terug geven. Hij had geen geld genoeg bij zich en moest nog dien dag naar Was senaar, waar hij opgaf te wonen, terug. Een der groothandelaars, waar hij dit verhaal voordroeg, leende hem op zijn verzoek f 10 en was natuurlijk zijn geld kwijt. Een goede zaak. Men meldt: In Friesland is, voor het broeien van hooi, door onderscheidene brandwaar borgmaatschappijen een inspecteur aan gesteld die de verzekerde prceelen, waarin zich broeiend hooi bevindt, bezoekt en met de eigenaars middelen beraamt ter voorkoming van ernstige gevolgen. Gem rheumathiek meer. Een Engelsch geneesheer beveelt met warmte aan de rheumathiek te behan delen door de steken van bijen, en heeft van deze geneeswijze uitstekende resul taten gezien. Hij plaatst de bijen met een daarvoor geschikte tang, die de dieren niet kwet sen kan, op de pijnlijke plaats, en laat ze daar steken. Bij oudere menschen begint hij met 6 steken, om langzamer hand te klimmen tot 20 en meer. .acute gevallen genazen soms al na een enkele behandeling. Het „Nieuwsblad van Rotterdam" gaf dien raad reeds jaren geleden. De Zuiderzee overgezwommen. Dinsdag heeft de heer Eduard Meijer, van Amsterdam, nogmaals beproefd de Zuiderzee over te zwemmen. Hij is dien morgen te 8 uur 25 min. te Stavoren te water gegaan en 's middags te halfvier in den besten welstand te Enkhuizen aangekomen, na den geheelen afstand te hebben gezwommen. De afstand is ongeveer 20 kilometer. De postboot doet er 1 uur en 10 minuten over. De heer Meijer verklaarde niet bijzon der vermoeid te zijn. Hij kleedde zich dan ook zeer opgewekt in het bijzijn en onder het hoerageroep van het van alle kanten toestroomende publiek aan. Meijer voelde zich slechts wat stijf in deleden. In het geheel was onze zwemmer ge durende 8 uur en 46 minuten in het water geweest. Hij was 6 kilogram in gewicht afgenomen. Nog meer geldverspilling. Men schrijft aan de Nieuwe Arnh. Courant: Dar er door de militaire administratie hier te lande soms zonderling om geen harder woord te gebruiken met de belastingpenningen wordt omgespron gen, daarover is men het vrijwel eens. Dat het echter reeds zoover gekomen is, dat men „laken" uit de magazijnen gaat verkoopen, dat weten zeker nog maar weinig belastingbetalers. Wij ver wijzen belangstellenden te dezer zake naar een op 24 Juli, in verschillende dagbladen voorkomende advertentie, be treffende den verkoop van buiten dienst gestelde militaire goederen. Daarin treft men o. a. aan de artikelen „Laken" en „Lompen" (linnen en nieuw laken). Het zou zeker de moeite loonen indien de Minister van Oorlog hieromtrent het publiek eens zou willen inlichten. Wellicht wordt gedacht, dat het de partement van Oorlog niet zorgt voor, voldoend toezicht. Niets is intusschen minder waar. Aan het hoofd van de drie militaire laken- en kleedingmagazijnen en kleermakerijen staan drie kapiteins magazijnmeesters en drie luitenants- adsistent-magazijn meesters. Met het toezicht op deze magazijnmeesters is belast een luit.-kolonel met plm. f 4000 inkomen. Verder zetelt in den Haag een kolonel met een inkomen van f 4500, die o. m. toezicht over den bedoelden luit.-kolonel houdt. Aan het departement van oorlog bestaat wijders een afdeeling, saamgesteld uit verschillende am btenaren, die toezicht op het geheele administra tieve beheer uitoefent, terwijl eindelijk de niet al te malsche Algemeene Reken kamer een oog in 't zeil houdt. En dat voor een leger hetwelk in vredestijd slechts enkele duizenden man schappen onder de wapenen telt. Dat inzonderheid de hoofden van groote particuliere inrichtingen het hoofd schud den over zulk een geldverkwisting, zal wel geen betoog behoeven. Een nieuwe truc. Een net gekleed heer houdt per fiets stil voor een kantoor en gaat binnen, zijn fiets onbeheerd achterlatend. Eenige oogenblikken later komt een slecht gekleed man, noemt de fiets en rijdt er mee weg. Ineens komt de „nette heer" het kantoor weer uit, hevig ontsteld. „Zijn fiets is gestolen 1" Zeer ontdaan loopt hij den eersten achterna. Doch waar er geen denken aan is hem loopend te achterhalen, vraagt hij even een fiets ter leen aan een jongrnensch, dat het geval staat aan te staren. Deze is gaarne bereid zijn fiets voor zoo'n goed doe) af te staan De nette heer bestijgt de fiets, gaat den andere achterna en verdeelt met den ander den buit. Want terug komt hij niet en hij is de eigenlijke dief. Het geval is te Berlijn vertoond. Men zij op zijn hoede 1 Chineesche rattenkolonie te Spijkenisse. Nog geen jaar geleden heeft de heer J. C. v. Pernis, te Spijkenisse, 2 paar witte ratten opgedaan. Deze liet hij loopen op een grooten zolder en daarbij een doos met eenige papieren en lompen, tot het maken van nesten. Thans kan hij zich „verheugen" in het bezit van 3 400 witte en bonte ratten. Nu wordt in tal van doozen met snippers papier de voortteling doorgezet. Het is eigenaardig daar eens een kijkje te nemen. Dat loopt in en uit de nesten over den zolder, langs balken latjes, terwijl midden op den zolder de drink bakken staan. Zoodra de heer y. Pernis op den zolder komt met een handvol eten, dan stroomt het rattenvolkje van alle kanten tot zijn voeten toe, en wemelt het van die „aardige diertjes". Men ziet er van dagen, weken en maanden oud. Zij zijn bijzonder mak, velen kunnen met de hand gevangen worden. De huidjes van deze prachtige dieren, brengen dikwijls van 40 tot 60 cent per stuk op, geregeld heeft de bezitter dan ook het zij levend of dood flinken aftrek van levende en doode ratten. Opmerkelijk is dat tot heden nog niet één rat haar natuurlijken dood gestorven is. Bundvcetuberculose. De Parijsche bladen vernemen uit Toulouse: Prof. Arloing, de directeur van de veeartsenijschool te Lyon heeft op het congres tot bevordering van de natuurwetenschappen medegedeeld, een middel gevonden te hebben, om runderen tegen de tuberculose in te enten. Stremming passage. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat van 15 tot 28 Augustus a. s. de passage over den weg op den berm van den dijk tusscben de brug bij de bolstede „Dorpszicht" en den oprit bij de Cocksdorp, gestremd zal zijn, Texel, den 12 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Yan 6 tot en met 12 Aug. '10. GEBORENGuurtruida Anna Paulina d. v. Jan Kikkert en Cornelisje Boon (de Westen) Theodora Cornelia d. v. Qerrit Hopman en Johanna Zijm (Aken- buurt) 1\Iarretje d.v. Pieter Jan Koorn en Antje Koorn (de Hemmer). ONDERTROUWD: Jan Kooger (Helder) en Ilendrika Timmer (de Waal). GETROUWD: Gcene. OVERLEDENAdrianus Pereboom, oud 81 jaar (den Burg) Sieuwert Duiuker, oud 68 jaar, weduwn. v. Antje Drijver (den Burg). Zondag 14 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. van Hoogstraten, van Zeist. Koog. Vm. 10 uur ds. Van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Kijne. Nam. half 3 uur ds. Onnekes van Helder. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GER EFORMEERDE KERK. OosterendVm. half 10 I Nam. 3 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Vm. 10 uur de. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst. Schagen, 11 Aug. Aanmvoerd: 25 Kallkoeien f 160,a 1 300—; 110 Vetto Koeien i 200 a 1 330,— 50 Geldekoeien f 140 a 1 245 25 Nuchtere Kalveren f 7 a f24. 450 Schapen (vette) f 20,a 31, Ovorhoudors f 0,— a 0. 350 Lammeren t 14.00 a f 18. 35 Vette Varkens 54 a 58 cent por Kg. Magere Varkens f 0,a t 0,—. 60 Biggen f 13,— a f 17,—; Boter 1 1.20 a t 1.30 per K.G. Kipeieron f 3,50 a t 4,— per 100; Leiden, 12 Aug. Ter markt aangevoerd: 123 Stieren f112,- a f 324,-; 83 Kalf- en Melkkoeien f 168 a i 307; 215 Varekoeien f 116 a f 260; 181 Vetto Ossen en Kooien f 195 a f 318 95 Kalveren (vette) i 64 a f 137 24 Kalveren (magere) f 8.a i 14.— 849 Lammeren I 10,a f 15, 302 Schapen (vette) f 22.a I 30 295 Schapen (weide) f 16.a f 25,— 538 Magere Varkens f 18— a f 50, 461 Biggen f 9.50 k f 16.50;

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2