No 2388. Donderdag 18 Augustus 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin nenland. Vatt week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Buiig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 unr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ^ABJ)NJIEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE RO O IJ, ParkstraatBurg op Texel. 6—13 Aug. We zitten thans midden in den komkom mertijd, den tijd waarin er op parlementair en politiek gebied zoo goed als niets te doen is, noch in eigen land, noch buiten onze grenzen. Inzonderheid ten onzent laat de komkommertijd zich gelden. In de afge- loopen week was er zoo goed als geen belangrijk binnenlandsch nieuws. Eénmede- deeling mogen we echter doen die van een inderdaad belangrijke gebeurtenis melding maakt. We bedoelen n. 1, het einde van de staking en uitsluiting te Enschede. De arbeiders der firma Menko, wier staking de uitsluiting tengevolge had, hebben besloten Dinsdag weder aan den arbeid te gaan. Een zoo spoedig einde van het conflict zullen velen wellicht niet verwacht [hebben. In het begin dezer week leek het er ook nog geenszins naar. De conferentie tusschen het comité van de arbeiders en dat der fabrikanten gehouden, had de oplossing niet gebracht. Bleven de vertegenwoordigers van de arbeiders der firma Menko de grieven tegen deze firma staande houden, het comité der fabrikanten ontkende de gegrondheid er van. Zoo waren de onderhandelingen op het doode punt gekomen en was te vreezen dat een lange bange worsteling te wachten stond. Temeer daar de gemoederen in Enschedé in het begin der week alles be halve kalm bleken te zijn. Zelfs kwam het tot opstootjes, doch het optreden der arbeidersorganisatie en de waarschuwing van den burgemeester deden de kalmte terugkeeren. De werklieden hebben thans het hoofd gebogen en besloten weder aan den arbeid te gaan, nadat hen namens de fabrikanten vereniging toegezegd was, dat de firma Menko zijn personeel een in alle opzichten menschelijke behandeling zou waarborgen. Dinsdag wordt de arbeid hervat en bo- hoort de strijd gelukkig tot het verleden. Er zullen geen slachtoffers vallen, wat ook gelukkig genoemd moet worden. De flnan- cieele gevolgen kan men bovendien ook nog wel te boven komen. Behoort de staking en uitsluiting te Enschedé thans gelukkig tot het verleden, in de Duitscho havensteden is dezer dagen een groote uitsluiting aangevangen, die waarschijnlijk van belangrijken omvang zal worden. Er was op de scheepswerven in Hamburg een staking uitgebroken en deze heeft de uitsluiting tengevolge gehad. Donderdag ging deze in. De uitsluiting is nog niet algemeen, doch bepaalt zich tot een deel der werklieden, totaal 2400 man. Geen der werklieden zullen teruggenomen worden zoolang de Hamburgsche stakers het werk niet hervat hebben. De staking was een gevolg van de weigeriug der patroons om verhooging van loon toe te staan en een betere regeling van den arbeidstijd. In 't geheel zijn er thans 30,000 werklieden in het scheepsbouwbedrijf werkeloos. Dit aan tal zal ongetwijfeld nog grooter worden omdat door de niet-ontslagen werklieden besloton is in geen geval overwerk te verrichten wat wel hun ontslag tengevolgo zal hebben. Hoelang de strijd zal duren is nog ffioeielijk te voorspellen, doch de kans is niet groot dat de arbeiders do overwinning °P de patroons zullen bohalon. De kanson van laatstgenoemden staan heel gunstig nu do reederijeu bun medegedeeld hebben dat zij met den bouw der bestelde schepen geen haast hebben, zoodat de patroons niet aan een korte afleveringstermijn gebonden zijn. In het nadeel der stakers is tevens dat de werklieden, in de andere haven bedrijven werkzaam, volstrekt geen neiging toonen zich solidair te verklaren, —o o—o Van een tweetal congressen die dezer dagen gehouden werden wenschen we ver volgens melding te maken n. 1. van het Internationale Vrijhandelscongres dat te Antwerpen gehouden werd en het 5e Wereldcongres voor het vrije Christendom en godsdienstige ontwikkeling waarvoor Berlijn de gastvrouw mocht zijn. Beide congressen trokken nogal de belangstelling. We onthouden ons van een uitvoerige beschrijving van de verschillende onder werpen die er behandeld werden, doch geven enkel eenige bizonderheden van algemeenen aard. Het Antwerpsche Vrijhandelscongres, was het tweede van dien aard dat gehouden weid. Er waren niet minder dan 17 landen vertegenwoordigd, met ongeveer 600 deel nemers, waaronder een 30-tal uit ons land. Onder dezen bevonden zich o. a. de Kamer leden Goeman Borgesius, Dr. Bos, 'K. de Boer en de oud-minister Van Houten. De Belgische regeering had een officieelen vertegenwoordiger gezonden, n. 1. de direc teur der handelsafdeeling van het depar tement van buitenlandsche zaken. Er traden tal van sprekers op om den vrijhandel te verdedigen en met kracht en klem op te komen tegen alle mogelijke bepalingen die de regeeringen den vrijen handel in den weg leggen, De volgende onderwerpen werden behandeld lo. Is de politiek van den vrijhandel een logisch gevolg van den internationalen handel? 2o. Welke zijn de waarschijnlijkste ge volgen van de jongste veranderingen in de toltarieven van Duitschland, de Ver- eenigde Staten en Frankrijk 3o. Welke zijn de gevolgen van de beschermende invoerrechten op luwe stoffen en machines voor de industrie, die deze artikelen moet koopen? 4o. Welke zyn de hinderpalen welke de invoering van een vrijhandelspolitiek in de voornaamste protectionistische staten belemmeren 5o. Welke zijn de karakteriseerende kenmerken der kapitaalbeweging, hun invloed op den in- en uitvoer en welke zijn de betrekkingen tusschen den nationalen welstand en de onderlinge verhouding van den in- en uitvoer? 6o. Welke is de moreele uitwerking van een beschermend stelsel op de binnenland- sche verhoudingen en de buitenlandsche betrekkingen der volkeren Het congres werd geleid door den Bel gischen econoom Louis Strausz, die in zijn openingsrede er o. a. op wees, dat do idee van den vrijen handel, al was het oogen- schijnlijk ook aarzelend, steeds vooruit gaat. Onder de sprekers die op het Congres het woord voerden was ook onze land- gonoot Jhr. Smissaert die over het ond&r 3o. genoemde onderwerp het woord voerde en veel bijval oogstte. Het Wereldcongres voor vrijzinnig gods- dienstigen, te Berliju gehouden, was niet minder druk bezocht. Er hadden zich zelfs 1500 vertegenwoordigers van 30 kerkge nootschappen laten inschrijven, terwijl 16 verschillende landen vertegenwoordigd waren. Allo vergaderingen die gehouden I werden waren dau ook zeer druk bezocht. Een groot aantal mannen van naam voer den op dit congres het woord, allen voor mannen der vrijzinnig godsdienstige richting uit alle landen. Onder deze sprekers waren ook een drietal onzer landgenooten n. 1. prof. Eerdmans en prof. Groenewegen van Leiden en Ds. Bakker van Zwolle. o—o—o— De afgeloopen week is voor de Hongaar- sche regeering een recht fortuinlijke geweest, doordat de crisis die al sedert lang in Kroatië heerscht een gunstige wending heeft genomen. Een kort overzicht van de gebeurtenissen die in den laatsten tijd in Kroatië voorvielen vinden hier een plaats. Zooals men zich zal herinneren ver leenden de Serven en Kroaten in 1905 bij de verkiezingen steun aan de oppositie coalitie die graaf Tisza ten val breDgt onder voorwaarde dat wanneer de coalitie aan de rogeéring zou komen de eischen van Kroatië, taal en wetgeving betreffende, zouden worden ingewilligd. Toen de coalitie echter aan het bewind was werd om Kroatië een voudig niet gedacht. Integendeel, Kussoth ging de bevolking zelfs nog wat plagen, door enkele bepalingen omtrent het gebruik van het Hongaarsch bij de spoorwegen etc. Het gevolg daarvan waren ernstige tooneelen in den Landdag van Kroatië, welke op hun beurt de verdaging van den Landdag ten gevolge hadden. Het parlementaire leven lag langen tijd stil, doch toen Khuen Hedervary aan het bewind kwam trachtte hij het molentje weer aan het draaien te brengen. Hij gaf aan zijn gevolmachtigde Tomasjits opdracht de orde in den Landdag te herstellen door een overeenkomst met de meerderheid te sluiten. Na heel wat gelaveer moest Tomasjits tenslotte zijn pogingen staken omdat er met de leiders der Servisch- Kroatische coalitie niet te praten viel. Het gevolg was dat de Landdag ontbonden werd. Vooraf had Tomasjits zich [echter met de leiders der politieke fracties iD verbinding gesteld en met dezen viel nog wel te praten en om kort te gaan het ge lukte hem een coalitie in elkaar te zetten van de meerderheid der partijen welke ten doel heeft de economische belangen van Kroatië te zoeken en te behartigen. Ook langs den weg eener vreedzame wetgeving. Het succes van Tomasjits is een succes van de regeeriug, want dat de nieuwe coalitie de overwinning bij üe stembus zal behalen is zoo goed als zeker. Daardoor zal de regeering in den Rijksraad den steun krijgen van een kleine 50-tal Kroa tische afgevaardigden en is de positie van graaf Khuen derhalve zeer versterkt ge worden. TEXEL, 17 Aug. 1910. De nuarkt. De aanvoer van vee ter markt van Maandag was niet groot te noemen, wellicht tengevolge van de kerkelijke feestdag onzer Katholieke medeburgers, doch dat tevens oorzaak was dat vele bezoekers naar de markt kwamen. Over den handel viel ook nu weder niet te klagen, er werden hooge prijzen besteed. Gebouw Witte Kruis. Naar men ons mededeelt is het bouwen van een Magazijn met woning voor de afdeeling Texel van „het Witte Kruis", waarvan de aanbesteding Vrijdag, j.l. heeft plaats gehad, in de Maandagavond gehouden bestuursvergadering gegund aan den laagsten inschrijver, den heer M. Vlas Pz. te Oudeschild, die had inge schreven voor f3o63, Loting Nationale Militie. De Dinsdag alhier gehouden loting voor de Nationale Militie, had den vol genden uitslag 1 Laan, Auke E 2 Boon, Arie (BrdE 3 Thomassen, Cornelis E 4 Daalder, Hendrikus E 5 Post, Cornelis (Brd.) K 6 Noordijk, Eliza (l.g.) B 7 Garritsen, Arie E 8 Blom, Hendrik S 9 Dijker, Pieter E 10 Gomes, Nicolaas K 11 Kikkert, Jan Hendrik B 12 Wit, de, Leendert E 13 Smit, Willem B 14 Smit, Hendrik O 15 Kouwenberg, Klaas E 16 Kuiper, Casper B 17 Troost, Cornelis (Brd.) E 18 Moojen, Cornelis B 19 Dogger, Cornelis O 20 Duinker, Jacob S 21 Witte, Jacobus W 22 Medema, Douwe O 23 Roeper, Leendert W 24 Zijm, Pieter B 25 Kuiper, Pieter O 26 Vermeulen, Jan O 27 Krijnen, Fulps S 28 Zuidewind, Reijer (Brd.) B 29 Heijligenberg, Johannes O 30 Plaatsman, Bertus Cornelis O 31 Bakker, Miehiel Wilhelm K 32 Jonker, Gerrit H 33 Stoepker, Pieter E 34 Bruin, Jacob S 35 Logman, Gijsbertus B 36 Heerding, Willem H 37 Vonk, Leendert B 38 Boon, Pieter E 39 Dros, Ary E 40 Boon, Teeke (Brd S 41 Vlaming, Martinus (Brd.) O 42 Daalder, Jacob O 43 Timmer, Arie O 44 Backer, Gerrit S 45 Slaman, Evert S 46 Daalder, Jan O 47 Liere van, Francois E 48 Heerwaarden van, Willem Johan B 49 Tuinstra, Eimke S 50 Plaatsman, Dirk B 51 Kuiter, Jacob O 52 Daalder, Klaas O 53 Eelman, Aris Jan K 54 Bakker, Pieter B 55 Witte, Martinus H 56 Koning, Willem Hendrik E 57 Vliet, van der, Pieter E 58 Dros, Cornelis E B. beteekent Burg E. EierlandH. Hoorn; K. Koog; O. Oosterend; S. Oude schild; W. Waal; l.g. lichaamsgebreken; Brd. Broederdienst. De Cocksdorp. Dank zij het mooie weder is de graan- en erwtenoogst in Eierland in vollen gang Het stroo is op veel plaatsen korter dan gewoonlijk, doch kwaliteit en opbrengst zullen over het algemeen niet tegenvallen. Het vlas, dat op enkele uitzonderingen na uitstekend is gewon nen, is nagenoeg verscheept. Het zou voor de landbouwers evenwel wenschelijk zijn, dat zij over meer werkkrachten konden beschikken. Door eenige heeren, waaronder baron Van Tuyl, is gepasseerde week eene mooie jacht gemaakt. Er werden niet minder dan ruim 180 eenden buit gemaakt. Vlieland. Tot tijdelijk onderwijzeres alhier is benoemd mejuüY. L. Lafèbre teütrechtt -T TEXELSCHE COURANT. —o—o—o—

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1