Buitenland. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland, Gemeenteraad van Texel. Gemeenterekeniug. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de inkom sten en uitgaven der gemeente over het jaar 1909 is overgelegd aan den Raad en gedurende veertien dagen van 15 tot en met 29 Augustus a. s. ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 13 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris, RÜIBING. Oudeschild16 Aug. Het blijkt bij meer dan eene gelegen heid, dat onze haven veel te klein is. Vooral des Maandags, wanneer verschil lende beurtschepen moeten lossen, gewoonlijk een paar veebooten aanwezig zijn en het grootste gedeelte der visschers- vloot nog niet is uitgezeild, wordt het voor den havenmeester dikwijls uiterst moeielijk allen eene behoorlijke ligplaats te verschaffen. Als hier nog bijkomt, zooals in de laatste weken, dat soms 3 4 4 vaartuigen hooi moeten laden en bovendien groote tjalken ja, soms aken met schuimaarde, steen, grint of bazalt in lossing liggen, dan is het vaak een onbegonnen werk. Met verlangen wordt daarom uitgezien naar verbetering van dien toestand en menigmaal hoort men de verzuchting „Wanneer zal de haven dan toch vergroot worden?" Oosterend16 Aug. Een bloembollenkweeker alhier heeft een gedeelte zijner bloembollen verkocht voor goeden prijs. Nu ze uit den grond gedaan zijn, blijkt het, dat de bollen groot van stuk en van uitstekende kwaliteit zijn. Ze zijn gekweekt in tame lijk zwaren grond, en zullen nu naar lichteren bodem ter verdere ontwikkeling overgebracht worden. Vooral voor dit doel schijnt de grond hier bijzonder ge schikt te zijn. De onderwijzer Daalder, die voor korten tijd een auto-ongeluk kreeg, kan zijn arbeid in de school voorloopig niet doen. De lessen worden nu tijdelijk ge geven door den heer Mak van Koog. Bij de Geref. Kerk te Oosterend is voor de beroeping van een predikant het volgende drietal opgemaakt Ds. Bosman van Valtermont; Ds. Brouwer van Lutjegast Ds. Visser van Hijum Zondagmiddag a. s. zal hierover stem ming plaats hebben. Geweldige Ir and. Zondagavond is op de groote Brus- selsche tentoonstelling een geweldige brand uitgebroken in de Belgische at- deeling. Na de Belgische werd de En- gelsche afdeeling aangetast. Het vuur woei over de brug heen naar de Itali- aansche afdeeling en de Fransche. Het vuur deelde zich verder mede aan de Deensche, Russische, Noorsche, Oosten- rijksche en Cbineesche afdeelingen, zoo mede aan de Bruxelles Kermesse, welke allen door het vuur geducht werden geteisterd. De Nederlandsche afdeeling bleef ge spaard. Er heerschte een onbeschrijflijke schrik en verwarring, tengevolge waarvan veel personen onder den voet geraakten en verwond werdenook maken de be richten melding dat enkelen zouden zijn gedood. De oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan kortsluiting: Een goede les. Elk staatsburger wordt geacht de wetten des lands te kennen. Dat is zoo in theorie, doch dat de practijk anders uitwijst, heeft een win kelier in een onzer provincie-plaatsen ervaren. Een poos geleden wist een reiziger in papier hem te bepraten, een flinke hoeveelheid inwikkelpapier te koopen. Toen de partij werd geleverd, bleek ruim 20 pCt. te weinig te zijn en de partij bovendien van zoo slechte hoeda nigheid te wezen, dat onze winkelier ter plaatse van inwoning voor lager prijs stellig beter papier zou hebben ontvangen. Hij weigerde dan ook te ontvangen en ten langen leste volgde ten zijnen gunste een vonnis, waarbij hij in het gelijk werd gesteld en de koop nietig werd verklaard. Onze winkelier meende nu van het „koopje" af te zijn. Doch hij had gerekend buiten de rechtskennis van den leverancier. Immers zes weken later stond deze met een deurwaarder en diens getuigen benevens de volle hoeveelheid besteld papier voor zijn deur. Of hij 't maar wilde accepteeren; er ontbrak geen velletje aan; er was zelfs nog iets boven het gewicht, „voor het indrogen", ziet u. Onze winkelier naar een advocaat, die zich heel het geval deed uitleggen en hem ten slotte ried, zich maar niet meer te verzetten, omdat anders weer een procedure zou volgen met alle daaraan verbonden kosten. Wat was er gebeurd? De winkelier had verzuimd en hij heeft het niet geweten dat hij dit moest doen, omdat noch kantonrechter noch wie ook hem gewezen heeft op die verplichting bij exploot aan den papier-leverancier binnen zes weken het vonnis te doen beteekenen. Een goede les voor andere kooplieden, die niet zoo juist de wetten des lands kennen. (Hbl.) 'tZxoakke geslacht. Te Haarlem kregen op het Bullehofje aan den Heerensingel drie vrouwen twist, welke zoo hoog liep, dat twee van haar over do schutting klommen en bij de derde vrouw in huis vlogen. Zij takelden het mensch zoo toe, dat zij met een gespleten neus naar het Gasthuis is gebracht, waar zij verbonden is. Als men dronken is. Zekere W. v. d. M. te Nijmegen, had na te veel aan Bacchus geofferd te hebben, zich aan den Waaldijk bij het slachthuis neergelegd om zijn roes uit te slapen, doch het alziende oog van een dienaar van de H. Hermandad vond hem daar. De politieman meende in hem een monsterdier aan te treffen, want eenige personen hadden het aangezicht van den man zwart gemaakt en zijn haren gemenied Rij was er, maar hij xoilde er niet zyn. Voor het kantongerecht te Haarlem speelde het volgend geval zich af: Een bekend strooper was in verzet gekomen van twee vonnissen, hem voor zijn strooperij opgelegd en had natuurlijk niets tot zijn verdediging te zeggen; het doel was rekken en daarmee uit. En dit bleek wel het allerbest, toen zijn naam voor de derde maal werd uitgeroepen, omdat hij ook op de rol stond voor een nieuwe overtreding. Hoewel in het bankje der beklaagden staande, weigerde de man te bekennen, dat hij aanwezig was, hij wenschte verstek te laten gaan en waar de wet zelfs in een geval als dit geen macht heeft, dat te beletten, was de kanton rechter verplicht dit toe te staan. De man ging heen alsof er niets ge beurd was en de zaak werd verder als een verstekzaak behandeld. Waarom geen onderxdjzeressen? In een schrijven uit Temate aan het „Indisch Tijdschrift voor Post en Tele grafie" leest men deze typische op merkingen „Waarom wij hier ook uitsluitend mannelijke onderwijzers hebben, zal ik u curiositeitshalve even vertellen. Tot ongeveer een jaar geleden werden hier evengoed als elders onderwijzeressen geplaatst. Het toeval, zal ik maar zeggen wilde echter, dat het steeds jongedames waren, die evenals onze vrouwelijke collega's meer op hadden met de acte Burgerlijke Stand. Ze waren of raakten steeds verloofd, vroegen ontslag, met het gevolg, dat van de 12 maanden wel 6 of meer maanden het schoolpersoneel incompleet was, tot groot nadeel voor de jeugd. De ingezetenen hebben toen de handen ineengeslagen en een request aan den Gouverneur Generaal gezonden, met de bede, om toch asjeblieft geen jongedames meer te zenden. Z. E. ver hoorde die bede Dure tijden. De barbiers in de gemeente Heinoord hebben den prijs van het scheren met 2 cent per keer verhoogd. Een aantal ingezetenen heeft nu besloten zich maar een keer per week te laren scheren, terwijl anderen den baard zullen laten staan, Een eigenaardige uitsluiting is in Parijs uitgebroken de doodgravers en verdere arbeiders van het bekende groote kerkhof Père Lachaise, zijn n. 1. gaan wandelen, terwijl geniesoldaten hun werkzaamheden verrichten. Wat er dan wel gebeurd is, dat de Parijsche dood gravers uitgesloten zijn Een begrafenisondernemer en zerken fabrikant had onder zijn personeel een niet-aangesloten arbeider. De leiders van de vakvereeniging wilden nu den patroon dwingen dien man te ontslaan en boy cotten den ondernemer, toen zij hun zin niet kregen. Deze gat van het gebeurde kennis aan zijn vakgenooten en dezen besloten zich met hem solidair te ver klaren en proclameerden een algemeene uitsluiting, zoodat de gravers thans niet of slechts gebrekkig worden onderhouden. De doodgravers moeten nog vergaderen om te overwegen welke houding zij tegenover de geniesoldaten zullen aan nemen. De sociale actie op het kerkhof er is inderdaad wel iets eigenaardigs in. Een handje geholpen. Te Borken, in Westfalen, is plotseling het oude bouwvallige raadhuis in den nacht op Zondag met een geweldig lawaai ingevallen. Eenige weken geleden was men met het sloopen van het gebouw begonnen, omdat het groote scheuren vertoonde. Op last van de Regeering was het werk echter voorshands weer gestaakt omdat zij meende, dat het gebouw kunst waarde bezat. De burgerij verlangde echter dat het gesloopt zou worden, daar zij vond, dat het gebouw geenerlei historische of architectonische waarde had. Het is nu gebleken, dat kwaadwillige handen verscheidene pilaren omver gehaald en zoodoende gemaakt hebben, dat het moest invallen. hoe dicaas. Te Parijs is een 70-jarige bedelares, met name Descamp, gestorven tengevolge van slechte voeding. Zij werd sinds ge- ruimen tijd door de publieke liefdadigheid gesteund. Bij een onderzoek in haar woning heeft men onder haar bed een som van veertien duizend francs ge. vonden. Whisky-baden. De welbekende petroleumkoning Rockefeller gebruikt whisky-baden. Hij heeft voor zijn bad eiken dag ruim 1 liter whisky noodig. Zijn knecht wrijft hem met de grog een half uur lang in, op dezelfde wijze als waarop men in een Turksch bad behandeld wordt. Rockefeller rust dan uit en gebruikt een ontbijt van ham en eieren. Uit het geheele land krijgt Rockefeller aanbiedingen van whisky-branders, die hun stooksel om niet beschikbaar stellen, indien hij er zijn lichaam wil indompelen. Met kisten tegelijk wordt de drank Daar zijn buitenverblijf gezonden. De dokters beweren, dat zij Rockefeller met de whisky-baden weer jeugdig en krachtig zullen maken. Vrouxoenkiesrecht. Onderstaand versje werd in 1851 ge schreven door den Vlaamschen volks dichter Jan v. Rijswijck, naar aanleiding van een voorstel van zijn Franschen vriend Pierre Leroux, die een voorstel had ingediend, het vrouwenkiesrecht in Frankrijk in te voeren: Verbeeld u visch- en appelwijven, En straatjesvolk van allen aard; Geheel dat zootje zonder baard, Zou immers op de kiesbureelen, Te veel de duivel komen spelen? Dan zeker hield het kraam niet meer: Ge kent de vrouwen nog niet, Peer. Wat ongehoorde huiskrakeelen, Zou men met dit systeem niet zienl „Gauwroept de vent, „gaan [kiezen Trien. Of ons partij valt nog in duigen".... „Wel ja, laat gij het klein dan zuigen. Schilt gij patatters dezen keorl" Snauwt Trien hem toe. Hoe vindt ge't [Peer? Het wijf zou, om haar kat te volgen Niet stemmen zoo do man 't verzocht; En dan was het zeker dat men vocht Zij zou voor hem niet willen bukken Hij sloeg het porcelein aan stukken. Gelijk dit nog al meer geschiedt; Och, Peer, ge kent de vrouwen niet I Verhooging jr vleeschprijzen. In verband met den in den laatston tijd zich zeer uitbrerdenden uitvoer van slachtvee naar Zwitserland en Italië zouden, volgens het „Vad." binnen enkele dagen de vleeschprijzen belangrijk ver hoogd moeten worden. Reeds gedurende eenigen tijd was er een belangrijke uit voer naar België, die de veeprijzen deed in de hoogte gaan, en nu daarbij nog Zwitserland en Italië gekomen zijn, die het vee opkoopen bij groote hoeveel heden, zou het den binnenlandschen vleeschhouwers niet dan tegen zeer hooge prijzen mogelijk zijn zich van voldoende slachtvee te voorzien. Binnenkort zou een priisverhooging worden verwacht van niet minder dan 15 16 ets. per pond. d. d. 2 Augustus 1910. Afwezig de heer D. Smit. Eén vacature. Voorzitter: de heer J. Molenaar, burge meester. De notulen der vergadering van 11 Juli worden vastgesteld, zooals ze zijn gelezen, Door eene commissie zijn de geloofsbrieven van het nieuwgekozen raadslid, de heer C. Swart, in orde bevonden. De raad be- slnit tot toelating. De Gemeenterekening, dienst 1909, wordt vastgesteld, in ontvang f 14224,49 uitgaaf 113295,05; batig saldo 1 929,44. Voor zoo- verre niet anders is bepaald, komt dit bedrag op de begrooting, dienst 1910. Vastgesteld eveneens de rekening van het Burg. Armbestuur: ontvang f888,90' uitgaaf f770,09, saldo f 118,81®. Aan de leestcommissie voor Koninginne dag wordt 125 subsidie verleend. Eveneens met algemeene stemmen wordt mej. Van Buren-Schele nog 3 maanden verlof toege staan, met behoud van salaris. B. en Vf. worden gemachtigd door benoeming eener tijdelijke onderwijzeres in de vacature te vuorzien. Besloten wordt in het vervolg voor vaste benoemingen de sollicitanten een gezondheidsverklaring te doen over leggen. Het nieuw benoemde lid Swart, binnen geleid zijnde, legt de voorgeschreven eeden af, wordt door den burgemeester en de leden gecomplimenteerd eD neemt zitting, Op voorstel van den voorzitter wordt een telegram van gelukwensch gezonden aan H. M. de Koningin-Moeder. In behandeling komt nu een concept instructie van het onder wijzend personeel bij het L. O. Na artikelsgewijze behande ling wordt het ontwerp in z'n geheel vast gesteld. Tot Lid der commissie van toezicht op het Zeevaartk. Onderwijs wordt benoemd de heer Th. F. Stuivenga. Met dezen was door B. en W. aanbevolen de heer C. Valkenburg. Een schrijven van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat de subsidie ten behoeve van het zeevaartk. onderwijs met f 100,— wordt verhoogd, indien ook de Rijksbijdrage met een gelijk bedrag vermeerderd wordt, wordt voor kennisgeving aangenomen. Na rondvraag wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. 1. Beëediging uiaaruemend-Secretaris. 1a. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Zaterdag 30 Aug. 1910. voorm. half 11; rio—o[j Voorz. de heer niddingh, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Over, Dros, Langevcld, Kikkert, Lap, Mets, Bakker, Koning, Keesom en Dijt. Afwezig met kennisgeving van verhindering dt heer Zijm. Secretaris, de heer C. Jonker, Loco-Secretaris. Do voorz. opent do verg. en stelt voor sis eerste punt aan de agenda toe te voegen, de beëediging van den waarnemend secretaris en sis punt 10a de behandeling van bet verzoekschrift van de vereeniging //Dorpsbelang/s betreffende de uitdieping der Schildsloot. Wordt goedgevonden. Dit het voorstol van B. en W. blijkt dat gezaghebbende schrijvers en deskundigen sedert lang van gevoelen zijn dat, aangezien de wet gever geen principieel verschil stelt tusschen defi nitief en tijdelijk waarnemen van een ambt of be trekking, beëediging van den waarnemend functio naris een vereischte is. enW. stellen daarom de beëediging van den waarnemend secretaris voor, onder bepaling dat die tevens zal gelden voor elk volgend geval van vervanging van den secretaris. Nadat de ltaad zich eenparig voor net voorstel heeft verklaard, worden door den waarnemend- secretaris achtereenvolgens de zuivcringsced co de eed voor plichtsbetrachting in handen van den voorz. afgelegd. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Do voorz. doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken: a. schrijvon van de afdeeling //Texel/' der Holt Maatsch. van Landbouw, houdende verzoek tot instelling van een tweede Vculenmarkt cn wel op den laatstcn Maandug in Augustus, zulks met het oog op do vculenmarkt to Alkmaar, begin September; b. missievo van Ged. Stalen houdende mede deeling van verleend verlof aan den Burgemeester om zich van 1 tot en met 30 September n.s buiten de gemeente op te houden; c. idem van den comm. der Koningin houdende mededeeling, aanstelling van Joh. van Maldcgcm te Licrland cn D. Lap Sz. te lloorndor-Nicuwlaiid tot buitengewoon gemconte-veld wachter.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2