Buitenland. De Burgemeester van TEXEL maakt bekend, dat de passage met rij- en voer tuigen langs het gedeelte duinweg in Eierland, vara het kruispunt bij de landerijen van de hofstede „Weltevreden" tot voorbij de woning van K. Knol, van heden tot en met 4 September a. s., hoewel niet geheel gestremd, belemmerd zal zijn. Texel, 23 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Oudeschild, 23 Aug. In de laatste dagen kon de visschers- vloot vrij geregeld uitzeilen. Daar er op stroom nog tong gevangen wordt, konden zelfs kleinere vaartuigen aan de visscheiij deelnemen. De grootste blazers gaan naar de Noordzee. Wat den uitslag betreft deze kan nog niet schitterend genoemd worden, doch er is op dit oogenblik niets anders te verdienen. Er moeten nog ruim 5 weken verloopen, eer met het oesterkorren een begin mag gemaakt- wórden. Te hopen is het, dat deze visscherij de visschers eenigszins schade loos zal stellen voor de slechte wekeD, die zij achter den rug hebben. Geen speelgoed. Te Utrecht heeft in de auto bergplaats van den heer V. aldaar, een 17 jarige loopjongen van een hotel te dier stede al spelende met een flobertpistool ge schoten op den 16 jarigen loopjongen van den auto-stal, waardoor deze aan de linkerzijde van het hoofd boven de slaap gewond werd. Nadat de eerste geneeskundige hulp verleend was ten huize van een in de nabijheid wonenden arts, werd de jongen per politie-brancard overgebracht naar de rijksklinieken. Een beeld van onzen lijd De „Telegraaf van Zaterdagavond bevat een geestige plaat, zoo juist voor stellend het beeld van onzen tjjd, de prioriteit welke leger en vloot zich aan matigen ten spijt van de sociale nooden. De plaat stelt het volgende voor Een goed uitziende welgedane koe, met het opschrift „tariefhervorming" De minister van Oorlog legt zeer inge nomen de handen over de bals van het dier, terwijl de minister van Marine bezig is het dier te melken, de melk bergende in een paar emmers met het opschrift „Oorlog" en Kustverdediging Minister Talma staat er bij met een kalfje, dat, om ons zoo eens uit te druk ken, als het ware uit zijn vel druipt; het beestje draagt het opschrift Ouder- domspensioen". Talma vraagt„En wanneer krijgt dat stomme dier nu wat?" Wentholt en Cool antwoorden„Als wij genoeg hebben misschien". Waarlijk, er zou moeielijk scherper en meer treffender beeld van onzen tijd kunnen worden gekozen dan deze plaat „van een koe en een kalf", zooals het opschrift luidt. Landbouwtentoonstelling te Hoorn. Men schrijft uit Hoorn Nu de inschrijvingen voor verschillende afdeelingen der a. s. Landbouwtentoon stelling te Hoorn gesloten zijn, kan de zekerheid worden gegeven, dat de Hoorn- sche tentoonstelling een zeer belangrijke zal worden, zoo niet belangrijker dan één harer voorgangsters. De afdeelingen rundvee en zuivel zullen de glanspunten worden. Het aantal inzendingen van vee met melkstaten is zeer groot en zal daarvan een prachtcollectie worden tentoongesteld. Zoo zullen onder meer 15 fokvereeni- gjngen uitkomen, elk met 10 stuks. Ook voor de rubriek rundvee, inge schreven in het Ned. Rundvee-Stamboek, is een flinke deelneming. De groep vet vee zal mede een ver zameling fijn vee opleveren. In 't geheel zal het groote aantal van ongeveer 350 stuks rundvee worden tentoongesteld. Voor de rubriek wolvee zijn 140 num mers ingeschreven, in hun geheel een prachtinzending vormend, te meer daar de namen der inzenders uitstekend vee waarborgen. In de rubriek varkens zal vooral de Noord-Hollandsche VarkensfokvereeDi- ging bijzonder goed uitkomen. De afdeeling paarden, hoewel niet gevraagd, zal toch belangrijk worden Eiken dag zullen 12 hengsten van de Ned. Harddraverij- en Renvereeniging in den ring worden voorgebracht. Voor de afdeeling kaas zullen van de beste kaasmakers en van 18 fabrieken groote inzendingen komen. Nu bestaat reeds de zekerheid dat 74 stapels zullen worden ingezonden, die Donderdag 15 September op de Hoornsche kaasmarkt zullen moeten worden aangevoerd. Dit getal stapels is nog niet op een tentoonstelling bereikt. Van een verkiezing. Men schrijft o.a. uit Meerssen aan het „Hbl." Bij wijze van variatie in ons zeer rustig verblijf alhier, hebben we dezer dagen een gemeenteraadsverkiezing mee gemaakt. Eerlijk gezegd, hebben we daarbij niets gezien van al die herrie en al het stemmengschacher, en al het bier- en borreltjesdrinken, waardoor der gelijke verkiezingen in dit deel van ons land zijn berucht geworden, 't Ging hier dien dag kalm toe als gewoonlijk. Aardig en wel der vermelding waard is de wijze, waarop de uitslag der ver kiezing werd gevierd, 's Avonds om een uur of zeven ging een groote wagen met drie paarden, het een voor het ander, bespannen, naar het nabyzijnde bosch, waarin een groote denneboom omgehouwen en na van zijn onderste takken ontdaan te zijn, op dien wagen nedergelegd werd. Onder groot gejuich ging het daarop naar het dorp terug, waarbij het de gewoonte is alle kroegen en kroegjes aan te doen, die men voorbij komt. Dat men zoodoende niet hard vooruit komt, laat zich deDken en blijkt wel hieruit, dat het donker was toen de stoet, die onderweg al grooter was geworden, in het dorp terugkeerde. Gauw werd er nu een lampion ontstoken en ging het, nadat het licht daarvan door dat van een stal- en fietslantaarn was versterkt geworden, door de stik donkere straat verder, tot vlak voor de woning van den gekozene. Daar werd de boom nu van den wagen afgesjouwd en na met allerlei kunstbloemen en vlag getjes te zijn opgesierd, aan den open baren weg in den grond geplant, om daar een dag 4of acht te blijven staan en dorpsgenoot en vreemdeling tot een zichtbaar teeken te strekken van de door den pas gekozene behaalde over winning. Dat dit planten vrij veel tijd kost en daarbij menig potje bier en glaasje brandewijn of jenever op de gezondheid en op kosten van het nieuwe gemeenteraadslid gedronken wordt, spreekt vanzelf. 'n Vliegmachine by Pur merend. Zondag in den vroegen morgen, onge veer half drie zag de nachtpolitie van Purmerend, wandelende op den Achter- dijk aldaar, aan den Noord-Oostelijken horizon, richting Edam 'n licht opkomen dat met groote snelheid Purmerend naderde. Spoedig hoorde ze ook het ge weldig razen van een machine op een hoogte van een paar honderd meters. Het licht bleek een zoeklicht te zijn. In 'n sierlijke bocht draaide men vlak langs de Oostzijde der stad, waarna pijlsnel de richting Oosthuizen werd genomen. Volgens de politie kan het niet anders dan 'n vliegmachine of 'n bestuurbaar luchtschip geweest zijn. Voor de waar heid van het bovenstaande staan zij in. Wie heefc dat voorwerp in dien nacht nog meer gezien Er leelijk ingeloopen. Men meldt aan de Maasbode: In de omgeving van Sittard had dezer dagen een zeldzaam voorval plaats, waaraan nu ruchtbaarheid begint te komen en waarin iedereen, behalve de patiënt, de grootste pret heeft. Het geval zit zóó: Een boerenzoon had voor eenigen tijd van een meneer uit het Haagje een loterijbriefje gekocht. En of het zoo zijn moest. De eerste maal, dat het boertje in de loterij speelde, was de fortuin hem gunstig geweest, tenminste als bij den Hagenaar geliefde te gelooven, die hem al spoedig kwam mededeelen, dat er op het nummer van zijn cliënt een ferme prijs was gevallen. Tegen bijbe taling van zooveel marken, zou meneer wel zorgen, dat zijn cliënt zoo spoedig mogelijk in het bezit kwam van den gewonnen prijs. Doch ons boertje, ook niet van vandaag of gisteren, ging niet aanstonds op het verzoek in. maar noo- digde den fortuinbrenger uit, op dien dag en dat uur de verlangde marken te komen opstrijken. De slimme bedrieger liet evenwel op den aangegeven dag op zich wachten, weshalve de rijkspolitie, met de feiten op de hoogte gesteld, onverrichterzake kon afmarcheeren. Men dacht niet meer aan den Hagenaar, toen, enkele dagen geleden, de colporteur plotseling in de boerenwoning verscheen. Huisgenooten hielden het manneke aan den praat en in een minimum van tijd was de veld wachter gewaarschuwd, die piekfijn vermomd in de kamer verscheen, wach tende op de dingen die komen zouden. De Hagenaar doet opnieuw uitleggingen en bepaalde den prijs op 50 mark. De eigenaar van het lot liet zich ten slotte ompraten en telde den bedrieger het geld voor. Doch nauwelijks waren de marken in zijn broekzak gedeponeerd, of de veldwachter maakte zich bekend, arresteerde den oplichter en gaf het slimme boertje, die zijn rol zoo uitstekend had gespeeld, zijn duiten terug. Eet nieuwe springmiddel. Een jeugdig agent in levensverzeke ringen te Feijenoord is de dupe geworden van een paar handige oplichters. De assurantieman J. van Z. genaamd reflec teerde op een advertentie, waarin iemand aangezocht werd om zaken te doen waarmee 50 tot 60 francs per week kon worden verdiend. Er moest dan voorat 400 gld. borg gestort worden. Van Z. lachte dit winstje toe en hij kwam in connectie met de adverteerders, de beide Duitschers O. H. H., wonende Kortebrant- straat en N. uit de Dirk Smitsstraat. Een conferentie had plaats met de Duitschers die verklaarden het middel gevonden te hebben om de Bank van Monte Carlo te kunnen doen spriDgen. Om het plan te volvoeren ontbrak nog de derde man. Ging v. Z. op de aan bieding in, dan kreeg hij 25 gld. per dag, logies en vrije reiskosten naar de speel bank. Lichtgeloovig van aard, ging v. Z. een borgtocht aan van 250 gld. benevens een wissel om het geld bij een bank te kunnen ontvangen, bovendien stond de assurantieman zijn rijwiel aan een der Duitschers af om een commissie te verrichten. De wissel en borgtocht wer den behoorlijk geteekend gezegeld en de Duitschers vertrokken. Dinsdag 1.1. kreeg v. Z. argwaan, daar hij zijn fiets niet terugkreeg en de politie werd in den arm genomen. Beide Duitschers zijn met de Noorderzon verdwenen. Hun aanhouding wordt verzocht. Over „de schoolmeesters11 Dezer dagen bevatte een blad het bericht, dat de Zeeuwsche boeren zeggen: „de schoolmeesters zijn nog te slecht om ze door de varkens te laten opvreten" waarbij de toelichting was gevoegd, dat met schoolmeesters een aardappelsoort bedoelt wordt, die dit jaar mislukt is. Uit Zeeland vernemen wij, hoe die aardappel, die veel meer in het West- land dan in Zeeland voorkomt, aan deze naam kwam: De schoclmeoster Poeldijk n.l. was se cretaris van 'n landbouwvereeniging. Als zoodanig was hij bedacht op het ver beteren van het „aardappelras" en door zijn toedoen werd in het WestlaDdeen nieuw soort ingevoerd Ellen Stonia zoo althans werd de naam opgegeven - die zeer goed voldeed. Uit dankbaar heid noemden de boeren die goede nieuwe aardappels toen „schoolmeesters". Een ondernemende boer uit Domburg bracht de „schoolmeesters" over naar zijn woonplaats en van daar uit gingen ze Zeeland door. Het is een smakelijke aardappel, die gelukkig dit jaar toch niet zoo erg is tegengevallen als het bericht zou doen vermoeden. U. D. Overal komt de klad in. Het veelvuldig geknoei met verduur zaamde levensmiddelen in bussen deed veel huismoeders er toe besluiten enkel en alleen verduurzaamde levensmiddelen te koopen, welke in flesschen zijn ver pakt. Zij die meenden hierdoor tegen knoeierijen en bedrog gewaarborgd te zijD, zullen vreemd opkijken als ze booren dat fabrikanten en grossiers worden aangetroffen, die verduurzaamde levens middelen uit bussen eenvoudig in fles schen overpakken. Het eenige wat in de gegeven om standigheden gedaan kan worden, is, dat de bedoelde huismoeders groenten van de beste kwaliteit koopen en die, onder eigen toezicht in huis in flesschen laten verduurzamen. N. A.Ct. IIet pakje tabak. Waarom de vrouwtjes in het besjes huis gestraft werden, laat bet „Vad." een der haren aldus vertellen: „Ach, we hebben allemaal straf, acht dagen geen koek op ons brood. Aaltje is uitgeweest en die heeft een pakje tabak gekocht. Niet om te rooken moet u niet gelooven neen. zoo slecht benne we niet. Maar niewaar we benne bijkans allemaal getrouwd geweest en nou zitten we hier zoo alleenig, zoo zonder man, nou, toen hadden we Betje gevraagd om oen pakkie tabak mede te brengen, ziet u. Och Heere, d'r steekt eigenlijk niks achter maar zooals ik zei, we benne allemaal getrouwd ge weest nou en toen toen hebben we de tabak op ons kooltje vuur in de test gelegd om te versmeulen, ziet u, we wouwen allemaal nog zoo graag eens nietwaar een monsch is maar een mensch en tabakslucht dat ruikt naar mannen, hé nou daarom hebben we het gedaan. Anders niks mijnheer, gerust niet, en we worden wel zwaar gestraft acht dagen geen koek. Klavervier. Op de oude Oosterbegraafplaats te Amsterdam waren de vorige week een paar vrouwen onder do boomen en tusschen de verweerde en inzakkende grafsteenen druk aan het zoeken naar het zeldzame plantje klavervier. Vonden ze er een, dan plukten ze het en staken het zorgvuldig bij zich. Waarom? Wel een zoon of een broeder, of een kennis viel eerlang in de loting voor de natio nale militie. Stilletjes, zonder dat ze 't wisten, moest klavervier hun nu in den zak gestoken worden. Droegen ze op den lotingsdag dat plantje bij zicb, dan was de kans op een hoog nummer zoo goed als zeker. Als zoo'n vrouwtje eens denken kon en ze stelde zich eens voor, dat alle lotelingen een klavervier in den zak hadden Om zijn kind te redden. Te Schaik was de landbouwer M. v. d. Linden met een van zijn familieleden bezig een muur af te breken, toen deze op een onverwacht oogenblik kwam te vallen. Zijn zwager waarschuwde hem nog bijtijds, doch v. d. L ziende dat een zijner kinderen zich onder den vallenden muur begaf, sprong eensklaps toe, om zijn kind te redden. Doch den muur bedolf beiden, v. d. L. werd zwaar ge wond doch zijn kind, geheel bedolven onder de steenmassa, werd niet gedeerd. Van der Linden is aan zijn bekomene verwonding overleden. Door een brandende lucifer. Op de Scheepstimmerwerf der firma H. van Vlaardingon, te Gouda, waren Zaterdag eenige jongens aan het spelen bij ledige benzinevaten, toen een hunner een brandendenden lucifer bij de opening van een vat hield. Met een geweldigen knal sprong het vat uiteen, waardoor van een der jongens een been verbrijzeld werd. Een andere jongen geraakte in brand en werd door zijn kameraden in de rivier gedompeld, zoodat hij er met eenige brandwonden afkwam. Beiden werden Daar het ziekenhuis gebracht. Ook een kluizenaar. Een heer uit Leeuwarden heeft op de heide ODder Nijega een hut laten bouwen waarin hij reeds eenige dagen verblijf houdt. De hut onderscheidt zich door niets anders van de overige heide- hutten dan door.... een welvoorzienen wijnkelder 1 Vleeschnood in het buitenland. Vrijdagavond kwam te Groningen een extra-veetrein aan van Leeuwarden, bestaande uit elf wagens geladen met vette koeien slachtvee, met bestemming naar Oostenrijk via Nieuwe Schans. Uit dit feit, dat zich in tal van jaren niet heeft voorgedaan, blijkt, de enorme kosten van het vervoer in aanmerking genomen, duidelijk hoe buitengewoon hoog de prijs van het slachtvee daar ginder moet zjjn. Een en ander is natuurlijk van invloed op de marktprijzen ten onzent. Een reuzenaeroplan bij de Frank- forter vliegweek. Bij de Frankforter vliegweek zullen verscheidene apparaten hun proeftochten ondernemen, o. a. een zesdekker, de grootste aeroplan der wereld. Op drie, in afstanden van oogeveer 4 M. aange brachte banken, kunnen zes personen plaats nemen. De hoogte der machine bedraagt 6,5 M., de lengte 21 M., de breedte der vleugels 20 M. De vlakken hebben totaal een oppervlak van 400 vierk. M. Ondanks de grooto afmetingen is het gewicht van het toestel tamelijk

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 2