N° 2391. Zondag 28 Augustus 1910. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel TEXEL, 27 Aug. 1910. Voor Koninginne-jaardag. Naar men zich zal herinneren werd in ons voiig nummer een oproep godaan van belangstellenden in het vieren van den verjaardag van H. M. de Koningin, om op Woensdag 24- Aug. des avonds te 8 uur samen te komen in het Hotel Texel, ten einde te beraadslagen naar aanleiding van den 31 Aug. a,s. en over te gaan tot de vorming van een voor dit doel in het leven te roepen permanente commissie. Die oproep was wel wat te elfder ure, en het was niet onmogelijk daardoor dat maar weinigen aan de stem tot oproep gehoor hadden gegeven. Het onderwijzend personeel was vrij wel vertegenwoordigd, wellicht tenge volge eene afzonderlijke oproep, doch overigens was de opkomst van weinig beteekenis. We waren zoo ongeveer met z'n twintigen bijeen. De Burgemeester, van wien deze oproep.was uitgegaan, opende de bijeen komst met een welkom tot de aanwe zigen, het betreurende dat niet meer deren aan de oproep gehoor hadden gegeven. In 'tkort zette de spreker nog eens uiteen met welk doel deze bijeenkomst was uitgeschreven, nl. om eene Ver- eeniging in het leven te roepen welke zich ten doel stelt op den Koninginne- jaardag volksfeesten of kinderfeesten te organiseeren. De vraag of het wen- schelijk en nuttig kan geacht worden zulk een Vereen, in het leven te roepen, meende de spr. toestemmend te mogen beantwoorden, omdat het goed is de jeugd te leeren eerbied voor het gezag en de draagster van het gezag. De voorz. deelde mede dat door den heer Groenewold hem was gezegd dat het Fanfarecorps zeker bereid zou wezen des morgens eenig koraalmuziek van den toren te doen hooren en des avonds een concert te geven op de Groeneplaats. Er zou dus daardoor alreeds een fees telijk tintje aan dien dag worden ge geven. Op de vraag wie van de aanwezigen bet woord verlangde over het door den voorz. aangegeven doel, bleef men aan vankelijk het stilzwijgen bewaren. Wel licht had men een bepaald voorstel verwacht van den leider dezer bijeen komst, doch dit bleef achterwege; aan de aanwezigen werd overgelaten of zij eenig voorstel wenschten te doen. Eindelijk werd door een der aanwe zigen als zijn meening te kennen ge geven dat voor kinderfeesten de tijd van voorbereiding wel wat kort was en het daarom meer aanbeveling verdiende enkel een schoolfeest te houden. Deze opmerking gaf aanleiding tot ruimere gedachtenwisseling, waaruit wij meenden te moeten afleiden dat een schoolfeest niet zoo ieders bijval ver wierf, doch kinderfeesten meer in den smaak zouden vallen, ook van het jonge volkje. Doch wat dan te doen? Een rijtoer naar de Koog werd door een der aanwezigen ten zeerste afge keurd, als zijnde niet van gevaar ontbloot door de groote hoeveelheid benoodigde wagens en paarden, wel eens door niet voldoend bekwame voerlieden gemend. Doch wat dan? Hoe organiseert men in zoo korten tijd een behoorlijk kinder feest? Er was veel bezwaar daarvoor. Toch moest worden getracht iets te doen, zou het dan maar zijn een fees telijke optocht met de kinderen naar het boschje om hen daar op eenige wijze bezig te houden. Doch ook andere ver maken werden aangegeven, b. v. een goochelaar of bioscoop. Doch voor dat alles is geld noodig en nu kwam de vraag aan de orde hoe daaraan te komen. Tot dat doel, werd besloten, zullen eenige meisjes worden uitgenoodigd om bij de ingezetenen lijsten aan te bieden voor bijdragen en naar gelang deze bijdragen vloeien zal eenige feestelijkheid worden georganiseerd. Vloeien de bijdragen wat ruim dan zal men trachten een goochelaar of bioscoop te engageeren. Bestaat daartoe geen mogelijkheid dan zal wellicht een uit stapje naar het Boschje het doel zijn, öf de feestelijkheid op een anderen dag plaats hebben. Tot zoover het resultaat der bespre kingen. Met den heer Burgemeester zullen de heeren van 't Hof, Wagemaker en Westenberg de fin. commissie uit maken en met heeren onderwijzers raadplegen hoe de in te komen gelden aan te wenden. Het voorstel van een der aanwezigen om de kinderen der bewaarscholen een schoolfeestje te bereiden verwierf aller bijval. Tot zoover zijn we dus gekomen en wachten we thans af wat de vrucht zal zijn van de verdere bemoeiingen. Tot benoeming van een permanente commissie, als bovenbedoeld, zijn we niet gekomen. En dat is maar goed ook. Er bestaat nog steeds zulk een perma nente commissie, die wellicht is inge dommeld en wier ontwaken eene ern stige botsing zou kunnen doen ontstaan met een nieuwe dergelijke commissie. Laat ons dus voorzichtig zijn. net onweder. Het onweder dat zich gisterenmiddag boven onze gemeente ontlastte, ging vergezeld van zoo zware regens, dat de putten en riolen het water niet konden verzwelgen en de straat zoo hier en daar een meertje geleekDat de regen echter gewenscht was voor veler behoefte is wel buiten twijfel. Naar men ons mededeelde werden in Spang twee keur-ooien van den heer Witte door het onweder doodgeslagen. Voor de huisvrouw. 't Is reeds geruimen tijd geleden dat we eenige artikeltjes plaatsten in zake de oprichting van een waschfabriek alhier. De pogingen daartoe destijds aangewend hebben geen gunstig resul taat gehad dank de hier nog al sterk heerschende gewoonte van het de-kat- uit-den-boom-zien. Toch blijft voor vele gezinnen de be hoefte bestaan om de wascb buitenhuis te doen behandelen, welke dan veeltijds naar buiten wordt gezonden. Een adres daarvoor vinden onze lezers in de in dit nummer voorkomende adv. van de firma S. Krom te Alkmaar, waarop wij de aandacht vestigen. De aanbieding van gratis behandeling van een proefwasch mag wel als bewijs gelden dat de firma er van overtuigd is, dat zij goed werk levert. De Cocksdorp. De heer H. Visser, hoofd der school te Zuid-Eierland, deed 24 en 25 dezer te Wageningen met goed gevolg acte- examen tuinbouwkunde L. O. Den Hoont, 26 Aug. De rijtoer naar de Koog, door de schoolkinderen van hier Woensdag ge maakt, is uitstekend geslaagd. Hoewel het weer des morgens regenachtig was, klaarde het later toch op, zoodat men nog op den bepaalden tijd kon ver trekken. Naar men ons mededeelde, waren toen men vertrok 21 wagens aanwezig, want niet alleen dat de school kinderen naar de Koog gingen, maar ook vele ouderen hadden het vervoer middel voor den dag gehaald, om met de anderen mede te gaan. Aan de Koog, ja voornamelijk aan het strand werd door de kinderen naar hartelust genoten. Nadat zij hier eenigen tijd hadden vertoefd, gingen zij terug naar het dorpje de Koog, waar in het café van den heer Dalmeijer den in- wendigen mensch eens werd versterkt onder het zingen van allerlei aardige schoolliederen. Om ongeveer drie uur werd ingespannen en vertrok men van de Koog met bestemming naar den speeltuin van café Flora. Dat hier nog het meeste genoten is, is wel te be grijpen. Oud en jong vermaakten zich dat het een lust was om te zien. Ja, de speeltuin van café Flora is voor kinderen vooral, een waar genot. Hoogst voldaan vertrok men om 5 uur vandaar om de thuisreis te aanvaarden, welke zonder ongelukken werd volbracht. En of de kinderen genoten hebben bij hun eersten rijtoer? Dat behoeft niet vermeld te worden. Daar deze éérste rijtoer zoo prachtig is geslaagd, zal er wel weer spoedig iets volgen en dan wordt het misschien wel een schoolreisje. Oosterend26 Aug. De zeemosvisschers hebben deze week weer teleurstellingen ondervonden. Niet alleen werkte het weer niet mee, doch meer belemmering nog ondervond men van het vuile water. Zoo kon er niet veel boven gebracht worden. Het visch- water wordt vooral verontreinigd door het zeegras, dat van de waarden losslaat. De visscherijvereeniging „Betracht het Goede", alhier, heeft van het Min. van Marine de volgende mededeeling ontvangen „Volgens mededeeling van den inspec teur van het Loodswezen is de zwarte lichtboei (Onrust) van het Molengat weder gelegd en de zwarte kogelton met ruit opgenomen". Vlieland. Met beide, hier gestationeerde reddiDg- booten werden dezer dagen proeftochten gehouden. De nieuwe boot bij het post huis gestationeerd bleek aan alle eischen te voldoen, ook het vuurpijltoestel werd in orde bevonden. Deboot bij het paviljoen geplaatst, bleek ee n weinig lek te zijn, doch door bekwame handen bestuurd kwam zij, ondanks dat beetje water op den bodem, behouden aan. Twee vuur pijlen werden afgeschoten, de eerste liet de talrijke toeschouwers lang geduld oefenen, er was iets niet in orde aan het toestel, doch nieuwe hulpmiddelen werden aangebracht en het altijd interessante schouwspel had ook nu weder ieders bewondering. Die brave opkooper. „Huur 'n fiets, dan koop ik 'm zoo had de brave opkooper gezegd tot den 21jarigen varensgezel J. A. P., een man, die tot dusver nog niet veroordeeld was. De man had aan den slechten raad ge volg gegeven, ging den 16en Juli bij een verhuurder en verduisterde het rijwiel dat hij voor 50 cent gehuurd had. De brave opkooper betaalde er f2,— voor! Het eigenaardige was, dat de opkooper K., die men als getuige gedagvaard had, niet verschenen was. Het O. M. gaf toe, dat de opkooper veel schuld had, doch 't ging daarom niet aan, dat men zich maar aanstonds tot eene verduistering leende. Eisch 6 maanden gevangenisstraf De diefstal te Scheveningen. Men meldt daaromtrentDe directeur der Scheveningsche hotels had reeds, voordat men zeker wist dat de dieven van de plm. f 18000 uit de brandkast, van het centraalbureau naar Keulen waren gevlucht, aan een bevriend hotel eigenaar aldaar telefonisch het signale ment van het gezochte drietal opgegeven. Ook aan anderen werd dit medegedeeld met het resultaat, dat zij weldra op het Keulsche politiebureau zaten. De directeur der E. M. S., die inmiddels in Keulen was gearriveerd, herkende daar de vluchtelingen. Na proces-verbaal en inventarisatie van de in beslag ge nomen koffers, kon de directeur het gestolen geld, waaraan maar een paar honderd gulden ontbrak, de koffers en de nieuw-gekochte kleeren meenemen. Reeds Zaterdagmiddag te 4 uur was het gestolen geld in de kas van de hotel-directie terug. Tragische wedstrijd. Midden in een zeilwedstrijd, Zondag door de Zaanlandsche Zeilvereeniging op het Alkmaarder Meer gehouden, werd van eenige gepavoiseerde jachten de vlag halfstok geheschen. Een zeil vaartuigje, niet aan den wed strijd deelnemende, was omgeslagen. Van de 4 opvarenden hadden de heeren M. en Z. zich zwemmende naar den wal kunnen redden. De derde, de schipper R., klemde zich aan het omgeslagen vaartuig vast, tot men hem uit zijn netelige positie kon komen bevrijden. De vierde, wonende te Hillegom, een oudschipper, was echter in de diepte verdwenen. Een oogenblik had de heer Z. hem nog in den nek gegrepen. Later had de ongelukkige den heer Z. nog vast aan de jas. Toen zonk hij weg, nauwelijks 20 meter van den oever. De zwemkunst was de man niet machtig. De heer Z. verloor aan den oever ge komen, het bewustzijn. Een buitenkansje. In den te Rotterdam gehouden ver koop van den faillieten inboedel der firma Brandjes, Dalmeijer Rogier werd na den verkoop door den kooper van een brandkast daarin gevonden 13 aandeelen ieder groot f500, in de Rotterdamsche Scheepshypotheekbauk. De curators in het faillissement zijn van meening, dat die waarde in don boedel moet komen, en hebben er daarom beslag op doen leggen. De kooper, die van meening is, dat hij de kast gekocht heeft zoo dezelve daar stond, dus ook met hetgeen er ia was, maakt er ook aanspraak op, en heeft de zaak in handen gesteld van mrs. Schippers en Schürmaun. Ontevreden lieden. Sinds eenige weken heerscht onder de gevangenen der bijzondere strafge vangenis te Leeuwarden, onder dê be ruchte misdadigers, onder aanvoering van Veltman, zoo'n oproerige geest, dat het corps bewaarders en marechaussee is versterkt. Een doopsbediening. Zondagmiddag had in het dames- zwembasin van de badinrichting aan de Mauritskade te 's Gravenhage een eigen aardige plechtigheid plaats." Een 18-tal mannen en vrouwen zouden, na afgelegde geloofsbelijdenis, door toediening van den d op in het godsdienstig genoot*' chap „De zevende dag-adventisten" worden opgenomen. De doopsbediening die ruim een uur duurde, maakte op degenen die haar bijwoonden, een diepen indruk TEXELSCHE COÜRANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor pk Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1910 | | pagina 1